Ahojte. Som žena a mám 26 rokov a som veeľmi slabý rekreačný cyklista. Chcem si kúpiť horský bicykel. Na internete aj v predajniach ich je toľko, že si už neviem rady.
Minulé leto som mala požičanú MERIDU MATTS 600 - 26tky kolesá, plášte 2,0, rok výroby 2010. Šlo to perfektne (po poľných cestách, skalách a kopcoch... no oproti ostatným horským, ktoré som mala možnosť vyskúšať som to hravo dala aj nahor strmou asfaltkou (Donovaly, Branisko, od Popradu na Štrbské pleso a to som fakt slabá cyklistka). Žiaľ, Meridy tohto typu sa už nepredávajú a tie nové, ktoré sú momentálne v ponuke a ešte ako tak vyzerajú sú vo vel. M na 29 kolesách.
Kamaráti mi odporúčajú AUTHOR instinct 2018 - 27,5 kolesá, 2,0 plášte (1000€)... skúšala som to na ňom, na tráve/šutre výborne pohupával ale na Branisko (strmá asfaltka nahor) som sa natráááápila a miestami dokonca bike tlačila :( a pritom má len 12,5 kg.... Kde je chyba? Čo má tá stará Merida matts600 lepšie, že mi to tak ľahko išlo? Keby som to vedela, stačilo by vymeniť nejakú časť (napr. reťaz) a aj Author by tak šľapal do kopca? Alebo to závisí od hrúby plášťa? Nemyslím, aj keby som na tie kolesá dala 1,65 tak si myslím, že by som sana tom AUTHORE natrápila....
Vďaka za všetky odpovede (určite sa nájdu aj nejaké ironické) ale ak budú medzi nimi aj nejaké dobre rady, budem veeelmi vdačná.
30.04.2020 - 23:47:53
00
Neviem aký prevod si mala na tej meride, ale ten author má najľahší 22/32 a jediný rozdiel môže byť, že má väčšie kolesá. Ostatné tvoj výkon moc neovplyvní

1000€ je ba ten bike prehnaná cena. Aj author priamo. Ho predáva za nejakých 800€
30.04.2020 - 23:58:38
01
Ahoj,

ťažko povedať, prečo sa ti na tej Meride šlo tak dobre minulé leto, nakoľko to môže byť xyz dôvodov - lepšia forma minulé leto, sadol ti "prevodový pomer", sedela ti geometria bicykla, alebo si jednoducho mala "svoj deň".

Možno na to, aby sme ti vedeli nejako poradiť, bolo by fajn nám povedať aspoň tvoj výšku a nejaký odhad rozpočtu, ktorý si ochotná minúť na nový bicykel, aby sme sa vedeli orientovať
01.05.2020 - 00:04:19
01
Keď ti vyhovoval od Meridy, pozri si tento: https://eshop.merida.sk/juliet-7-600-cerveny-tmavocerveny-_d28240.html#prettyPhoto

Skúšal som rôzne značky ale len Merida mi "šije na mieru". Možno tak bude aj u teba.
01.05.2020 - 00:13:49
02
Mám 170 cm / 56kg. Som "na hranici" čo sa týka rámov a je to dosť nevýhoda.
Mužský bike by mi sedel asi najskôr 17 rám 27,5 kolesá. Dámsky 18 rám a 27,5 kolesá.
Páči sa mi napr. Merida big nine500 (a tomuto rámu podobné bicykle) ale na 27,5 kolesách ju predávajú len vo veľkosti S (čo sa odporúča od 155-168cm).
Ak už mi píšete odpovede, za čo Vám veľmi pekne ďakujem -- aké prevody mám sledovať v špecifikácii biku? Napíšte mi kludne to dlhé číslo ja si to potom budem porovnávať :)

https://www.cykloabc.sk/p/28221/bicykel-merida-big-nine-500-titanium-2019

Prílohy:

merida-big-nine-500-titanum-19.jpg
merida-big-nine-500-titanum-19.jpg 137.49 KiB thumb_up1thumb_down

01.05.2020 - 00:34:42
00
Tú Meridu Big Nine v S-ku by stálo za to aj odskúšať. Moja manželka derie po mne M-kovú Meridu pri 172 výške a to ani sedlo nešlo nižšie. A sedí jej ako uliata. Ja mám 178. /pri rovnakej výške majú ženy spravidla dlhšie nohy ako muži/
Prevody dnes idú 1x12. Väčší rozsah máš ale pri 2x11. Pre menej trénovaného je preto vhodnejší.
01.05.2020 - 07:00:06
01
anjetta presne rovnaký problém som mal, keď som si pred pár rokmi kúpil bike na 29" kolesách, síce muž, ale strašne slabý cyklista. Dôvod som našiel v prevodoch, staršie bicykle 26" mali v predu 3 kolečka = prevodniky a najmenší býval 22 zubov, pri 29" máš pri väčších kolesách zväčša 24-26 zubov čo je omnoho ťažší prevod. Vymenil som vzadu kazetu za 11-42 a zrazu boli kopce jednoduchšie ;) teraz sa dajú kúpiť až rozsah 11-46 pri dvoch prevodbnikoch vpredu a to už je paráda. Mám aj bike na 1x10-52, ale tam už stratíš rozsah.
Ten Autor ak má vzadu 32, keď vymeníš za kazetu s väčším rozsahom tiež pôjde ako tá 26kova Merida. A plášte nerieš, pokiaľ tam dáš klasické xc plášte s nízkym vzorom tak odpor je ÷/- rovnaký.
Prajem dobrý výber a veľa šťastných kilometrov.
01.05.2020 - 08:12:31
01
Nechcem byť sprostý...ale bicyklom to nebude :-)
01.05.2020 - 09:28:15
01
anjetta napísal:
Páči sa mi napr. Merida big nine500 (a tomuto rámu podobné bicykle) ale na 27,5 kolesách ju predávajú len vo veľkosti S (čo sa odporúča od 155-168cm).

Ja myslim, ze by si mala vyskusat aj 29" kolesa. Maju totiz nezanedbatelne vyhody. Nie nahodou aj tu Meridu dodavaju v M-ku uz s 29" kolesami. Pri 170 cm by si s nimi nemala mat ziadny problem. A prevody ma navrhnute priam idealne - 34/24 vpredu a 11-42 vzadu.
01.05.2020 - 09:36:51
04
Treba viac jazdit a pojde to lahsie samo😉
01.05.2020 - 09:37:24
09
Akurát som to pozeral https://www.merida-bikes.com/sk-sk/bike/557/bignine-500
aj ten 1 prevodník vyzerá fajn aj akcia lepšia výbava kúsok ľahší https://www.merida-bikes.com/sk-sk/bike/556-758/bignine-slx-edition
len by musel ísť do predu namiesto 32 zubov prevodníka 30 a mala by si skoro totožné prevody, no asi by bol skôr vhodnejší pre teba ten 2 prevodník a 29 kolies sa neboj mám výšku 172 cm a vyjdem všetko, zo začiatku sa mi to zdalo tiež ťažšie, nohy si zvykli ako píše zihadlo 5 iba jazdiť a ono to pôjde ;)
01.05.2020 - 09:44:04
02
zihadlo 5 napísal:
Treba viac jazdit a pojde to lahsie samo😉


Mne zase RaBa chrt už dávno vravel, že to vždy to bude rovnako ťažké, len si stále rýchlejší :D
01.05.2020 - 09:49:31
05
Odpoved na nadpis: Prihod 1000e a kup ebike.
01.05.2020 - 10:03:31
01
matko001 napísal:
Neviem aký prevod si mala na tej meride, ale ten author má najľahší 22/32 a jediný rozdiel môže byť, že má väčšie kolesá. Ostatné tvoj výkon moc neovplyvní

To sa velmi mylis, geometria ovplyvni slapavost do kopca velice brutalne. Aj vykon moze ovplyvnit. Sam som si to znovu tuto zimu overil, ked som nahodil jednu starku meridu a ta do kopca sla sama. A to je o 3kg tazsia, kolesa o polkila tazsie, ako moj lahky XC bajk. Vykon ti moze velmi ovplyvnit posed, pretoze blby posed ti znemozni slapat optimalne a znizi ti to efektivitu slapania (kazdy to ma trochu inak). Dnesne "moderne" geometrie mavaju casto posunute sedlo dopredu, co je sice super v strmych pasazach , ale vsade inde pekne nahouby /napr. aj to Branisko/. Aj polozeny hlavovy uhol tomu nepomoze vobec (ta moja Merida ho ma pekne strmy :D) Strme pasaze sa na normalnej slapavej gemetrii riesi posunom taziska vpred. Raz som tak pred 4 rokmi namatkou skusil 29er Kellys, bajk nicim nezaujimavy asi, az na to, ze mi sadol paradne a super sa s tym slo do kopca. Lepsie ako na tom mojom , co som tam mal.

Mam oba bajky .. tu Meridu, aj XC .. meral som to velakrat , ale co presne sposobuje, ze sa mi na Meride lepsie slape, stale neviem :D, musim si vyrobit poriadne meradlo, inak to nepojde :(

Ak tomu bajku, ta stara Merida ma podla specs 24/36, takze prevodmi to nebude. Vaha ani kolesa velmi rozhodujuce nebude, jedine ak kondicka .. ak nie, tak potom geometria/posed. To sa ciastocne da napravit roznym posunutim vysky/predozadnej polohy sedla, ale .. tak ako u mna. Raz ten bajk nesadne a clovek moze laborovat kolko chce :D .. jak s nohavicami. Jak pise Galipet.

Ta Merida BigNine nevyzera zle .. vyskusal by som ju urcite, aj obe verzie, 27.5 aj 29er. Spredovovanie je ok, je lahsie ako ta 26tka. U 29er bude imho problem uz moc tazkych kolies.
Sirsie plaste ten asfalt nejak moc neovplyvnia, dezen ano. Ikon je celkom fajn, ale na asfalt je lepsi Raceking napr.
Este k tomu, co mozu mat tie baky rozne, ze sa ide lepsie .. z vlastnych skusenosti, este tak 2-3 roky dozadu, ked som ladil poesd na novom bajku, tak velky rozdiel v slapavosti, resp. efektivneho vykonu na nom mi spravil posun sedla v predozadnom smere. Efekt bol velmi vyrazny. Kazdy posun dozadu ale potrebuje aj znizit trosku sedlo, treba sa stym holt hrat...
01.05.2020 - 10:15:20
01
Ja som jej tu Meridu našiel a podľa geometrie mala hlavový 70.5 stupňa a sedlový 73.5 ten model čo pozerala teraz je na tom podobne 70 a 73 tak asi jej vyhovuje niečo také i keď jasné faktorov bude viac a najhlavnejší jazdiť :)
01.05.2020 - 10:27:15
01
keyboard_arrow_up