Ahoj chcem sa spýtať ktorý s týchto dvoch veľkostí je lepšia pre začínajúceho cyklistu XC pretekov čo sa týka zátaže alebo výhody, nevýhody (pre začínajúceho pretekára).
26.09.2009 - 14:34:00
00
Pre zacinajuceho pretekara 26 jednoznacnee na xc sa 29 nehodi nijak rad a nema to z mojho hladiska riesenia tvojho problemu ziadnu podstatu a je to debilina ani neuvazuj nad 29er
26.09.2009 - 20:17:55
00
ked pojdes na bike-forum.cz tak ta tam bude 99% ludi prehovarat aby si siel do 29ky
mne tam tiez kazdy bulikoval do hlavy ze ked mam vysku 2m nech ani o 26ke neuvazujem, ale ja som stale zastanca 26ky, je to obratnejsi bajk, lahsi, a hlavne mas na vyber sirsiu paletu komponentov vratane ramov
hovori sa ze 29 je priechodnejsia terenom ale to je asi tak vsetko, v nejakom technickejsom useku je to velka neobratna krava
26.09.2009 - 20:49:44
00
asi ste obaja uz vela na 29 odjazdili co?

neda sa to takto povedat, ze jedno je lepsie a druhe horsie.
tento rok na majstrovstvach sveta v XC v Australii prisla caja na 29tke bronzova.
takze ja radim oskusat si.
nedavno som mal moznost prebehnut /normalne v lese/ sa na Gery Fisher Superfly 29, a tej noci som nemohol zaspat ;) ziadna neobratna tazka krava, ale bicyklik ako remen!
26.09.2009 - 21:05:16
00
mozno tak na rovine alebo v nenarocnom terene
26.09.2009 - 21:09:41
00
prečo mám stále TEN dojem, že "NAJlepšie" rady sú stále od tých jedincov, čo vec, ktorú práve "odborne potopili" nevideli asi ani v telke :envy:

nič v zlom polo, ale na fotkách, čo som tu videl, maš bajk tak "o jeden o pol čísla" menší,
ako by si asi potreboval... :lol:

MaRCy: ak máš napr 170 cm, tak potom 29 asi nebude pre teba to pravé orechové
26.09.2009 - 21:35:40
00
mozno, mozno hej polo 8) bol to normalny lesnny trailik, ziadna rovina, ale nic extra narocneho.
avsak dost na to aby som si vedel vyvratit predsudky o neobratnej tazkej krave.
isto je teren, kde je 26 lepsie. no neobratny tazky bajk moze byt aj 26.

tiez si myslim, ze je jedno, ci je clovek 170cm alebo 200 cm vysoky, 29 bajk moze sediet alebo nesediet jednemu aj druhemu, predsa len sa to sprava trosku inak...


Naposledy upravil chrinik dňa 26.09.2009 - 21:41:42, celkovo upravené 1 krát.

26.09.2009 - 21:39:18
00
Samy odbornik, chalani zjavne maju na 29ke odjazdene, tazko ich presvedcis.

Obratnost bajku je dana pomermi razvoru, dlzky zadnej stavby, hlavoveho uhla a zavleku vidlice. To ake mas velke kolesa ho neobratnejsim este nerobi aj ked uznavam vacsie koleso sposobuje vacsi gyroskopicky efekt takze kto sa nerad naklana do zataciek a spolieha na soferovanie riadidlami moze mat problem. Problem moze mat aj clovek s malym razvorom na technickych switchbackoch kde treba davat pozor ktora noha je vpredu. Vacsie koleso nedovoli zhotovit tak kratku zadnu stavbu jak na 26ke. Vacsie koleso je pri vacsej vahe menej tuhsie. Toto su veci ktore sa daju dost ovlivnit kvalitnymi materialmi, konstrukciou. No nedaju sa odstranit uplne a potom mas veci ktore ti prinasa 29ka naviac ako lepsia priechodnost terenu vdaka mensiemu zakriveniu kolesa tym aj hladsi chod terenom, vacsi grip vdaka vacsej kontaktnej ploche s tym spojena je teoreticky vacsia odolnost proti precvaknutiu, vacsia stabilita celeho bajku proti noselandingu alebo pristatiu na zadku. urcite som na nieco zabudol ale v globale pokial si vyssi tak by som sa toho vobec nebal a naplno vyuzil vyhody ktore to ponuka. Dolezite je zvolit si kvalitne komponenty kolies, pevne a zaroven lahke rafky, notubes.

Chalan pise o xc pretekoch, maratonoch. Jasne pokial by sa chystal niekde na technicke exponovane singletraily tak by bola situacia v neprospech 29ky.
26.09.2009 - 21:40:51
00
LL; pohlad casto krat klame, ak by si ma trosku poznal alebo by si tu bol o nieco dlhsie tak by si vedel ze som mal 24" HT Meridu ktora mi pohladovo bola akurat ale mozem tu zodpovedne prehalsit ze na 21,5" Lapierre Zesty mi pocitovo sadne omnoho lepsie, a pokial viem na technicke kazdenie ktore preferujem je lepsi mnesi bajk ako velka krava
btw z 200cm vyskou budem vyzerat ako k...t na kazdom bajku 8)

EDIT: http://www.ivelo.cz/ptejte-se-redakce/mtb-technika/superior-26-nebo-29

EDIT2: vsimol som si este jednu vec, vela ludi to berie tak ze velky bajk sa rovna velky clovek, na BF som videl cloveka ktory ma okolo 160cm a jazdi 29 bike
26.09.2009 - 21:59:08
00
Fuháá :?: ja som si ties nastudoval výhody a nevýhody takže stoho hladiska niesom vpozadu, ale ako som si to prečítal tak som si ties vsimol ze vela ludi bere ze velky bike velky clovek ja sice niesom na svoj vek najmensi mam asi 177 cm a stále rastiem ale chcel som sa dozvedet zatazovo aku spocivaju tieto bicykle a viac chcem chodit na XC preteky ako na maratony o tom som moc nerozmyslal ale casom mozno aj hej. Ale hlavna pointa je, pri ktorom bicykli budem mat vetsiu sancu na uspech ked som zaciatocnik. Nemam namysli ze sa idem ucit jazdit a nejazdim ani najhorsie.
27.09.2009 - 21:59:44
00
Presne toto som mal na mysli ked som pisal o geometriach. 29ka neni automaticky len pre velkeho cloveka ale velky clovek berme ze je aj tazsi takze vahovy rozdiel sa strati a hlavne ma dlhsie koncatiny takze vie eliminovat dlhsiu zadnu stavbu v technickych pasazach.
Tazko povedat na com budes mat vacsi uspech.

Ked poriesis na 29ku kvalitne, tuhe a nie velmi tazke kolesa tak aj na nej(co bude asi drahsi spas).Par gramov na rame nehra rolu ale kolesa treba dostat vahovo co najblisie k 26kam(teda nesetrit) pre ten pocit akceleracie. Odporucim Cmax29 alebo zapletana kola a Notubes rafky 355 a jazdit to bezdusovo. Lepsie TNT plaste ma v ponuke Bontrager. Na nasich maratonoch by som sa neobratnosti nebal, stabilita, priechodnost a grip bude urcite plus, zvaznice, lesne cesty sotolina tam to bude excelovat. dielo skazy mozes dokoncit pevnou vidlou.
27.09.2009 - 22:15:10
00
Ale hlavna pointa je, pri ktorom bicykli budem mat vetsiu sancu na uspech ked som zaciatocnik.

oukej...kedze pises ze si zaciatocnik...tak ti dam jednu radu ktoru si opakuj dokolecka...NERIES a JAZDI :D tvoja sanca na uspech bude z 95 % ovplyvnena tym kolko si budes drat rit na bajku a ako "kvalitne" to budes robit a mozno 5 % spravi to ci budes mat 26 alebo 29 alebo ci budes mat taky alebo hentaky bajk...pravdaze to neznanema ze nie je rozumne popytat sa na rady pri vybere bajku (prave naopak)...ale neprehanaj to...
28.09.2009 - 11:07:07
00
Po dlhej dobe som si konečne kúpil bike. Vyberal som si z 26". Nasadal a zosadal a pocity boli divné. Mám cca. 190cm a 130kg. No len raz som sadol na 29" a nebolo o čom. Ešte som toho po nejakých drsných terénoch mnoho nenajazdil, iba raz som si šliapol Pezinskú babu a nemal som problém (iba s fyzičkou :D). Je to dosť o pocite si myslím. A čo sa týka pretekov, tak keď som zhliadol v TV nejaký ten závod, tak si 29" razí cestu aj tam.
29.09.2009 - 09:15:32
00
No vo vele je uz dlho stale nejaka ta 29 v teste medzi 26tkami, kazdy bajk ma svoje vyhody a nevyhody, najlepsie je odskusat v obchode, dokonca v cechach je mozno zajazdit na nejakom tom testovacom okruhu u predajcu. Takze treba oslovit obchod, kde sa da vyskusat, nie len sadnut ale aj pojazdit po terene.
Moj osobny nazor je ze sa mi nepacia tie bajky, s tymi velkymi kolesami vypadaju ako detske, ja by som nemenil (asi uz starnem)
30.09.2009 - 07:11:00
00
Pre zacinajuceho pretekara 26 jednoznacnee na xc sa 29 nehodi nijak rad a nema to z mojho hladiska riesenia tvojho problemu ziadnu podstatu a je to debilina ani neuvazuj nad 29er


29 sa na XC hodi, preto ho uz zopar ludi jazdi aj zavodne... aj zeny.
30.09.2009 - 07:13:54
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Bicykle / Horské)
keyboard_arrow_up