Zdravím. Mám bajk Specialized rockhopper 29 a kedže môj štýl jazdenia sa približuje skôr ku enduru ako ku XC chcel by som spraviť menšie úpravy, aby to šlo mne aj bajku lahšie. Preto sa chcem spýtať, aké veci by ste mi doporučili vymeniť, aby sa to aspoň priblížilo ku vlastnostiam enduro bajku.
Viem, je to trochu hlúpy nápad, ale na full enduro nemám, a mám pocit že štýlom ktorý jazdím komponentom na bajku škodím. Som si vedomý aj toho, že rockhopper má geometriu celkom inde ako enduro bajk.
Komponenty nájdete v mojom profile. Prosím, hlúpe komentáre si odpustite.
Ďakujem vopred za rady a usmernenia.
30.10.2014 - 21:47:16
00
No k enduru sa nepriblížiš ani zďaleka ale jemné úpravy na ťažší terén s tým pôjdu. 1. Širšie rajdy, kratší predstavec. (Neprehnať, môže to byť problém kvoli geometrii!) 2. Širšie plášte, väčšia vzorka 3. Teleskopická sedlovka. Znie to blbo na HT ale teleskopka s páčkou nie je až taká drahá a zmysel to má. Ďalej by som vymenil brzdy a nahodil nejaký napinák reťaze.
30.10.2014 - 22:39:31
03
a pri tych sirsich gumach bacha aby drzali v rafikoch...
31.10.2014 - 14:28:32
00
A funkcna vidla pomoze tiez. :)
31.10.2014 - 14:37:32
00
Neinvestuj nič, sezónu-dve jazdi, trénuj techniku a potom kúp nový bike. Z hentoho nikdy enduro nespravíš, iba nejaký mačko-pes, čo nakoniec nebude dobrý ani na enduro ani na XC jazdenie.
31.10.2014 - 15:38:08
06
1. Rajdy mám teraz 70cm (neviem či je to veľa či málo). Určite by som chcel vymeniť gripy, lebo tieto čo mám mi nejako v rukách nesedia.
2. Plášte zatial dojazdím tieto ktoré mám ale časom budem kupovať určite nové. Otázka teda znie , aké najširšie plášte môžem nasadiť aby sa mi nevyzúvali a aby nevadili o rám?
3. Napinák by bodol , ale potreboval by som k nemu aj jednoprevodník. Možem to spraviť aj tak, že z povodného trojprevodníka vyberiem najväčšiu a najmenšiu pílu a nechám povedzme tú strednú? Je to vôbec možné?
4. O brzdách som takisto uvažoval. Aký je cenový základ aby to vyhovovalo požiadavkám enduro? (samozrejme tiež nejazdím ako nejaký enduro šampión)
5. Vidla je vec , ktorú by som vymenil určite najradšej. Aký teda najväčší zdvih môžem aplikovať na rám Rockhopper?

Poprosím Vás, ku každému bodu mi pošlite nejaký link aby som vedel, koľko cca by ma to stálo (poprosím Vás aby to neboli top komponenty ale nejaký ten základ až stred - nie som zasa až taký bohatý aby som si to mohol dovoliť :D ). Podľa toho zohľadním, či sa mi oplatí investovať do XC, alebo sa pridržať rady volodaj-a a došetriť na nový čistokrvný enduro bajk.
Vďaka.
31.10.2014 - 18:02:58
00
1. Rajdy kľudne niečo takéto a zrezať na šírku aby vyhovovala. Neviem akú máš výšku ale 720-760 mm bude OK. Prípadne niečo iné podobné v tejto cenovej hladine.
http://www.soof.sk/soofshop/eshop/39-1-RIADITKA-A-PREDSTAVCE/0/5/2195-Riaditka-PRO-FRS-Riser-20-800mm-OS-cierne

2. Plášte 29" neviem, nemám moc prehľad. Možno niečo od Specialized. Nejaké Purgatory alebo Butcher, len sú dosť drahé.
http://www.kaktusbike.sk/purgatory-control-29x2-3-11636

3. Napínak skúsiť pozrieť nejaký na 2-pílu, nech sa aspoň trochu zachová univerzálnosť bicykla. Buď tento Shaman Commander alebo skúsiť niekde pohľadať Shaman Enduro, ten je lacnejší, ale už sa asi nevyrába.
http://www.soof.sk/napinac-retaze-shaman-commander-lite

4. Brzdy bez rozmýšľania Shimano, aj najnižšia rada Deore veľmi slušne splní požiadavky. Ak vyjdú prachy tak nejaké SLX kotúče okolo 180 mm oba keďže máš 29".
http://www.bicycles.sk/shop/novinka/kotucova-brzda-shimano-deore-br-m615/4409/

5. Vidlu poradiť 29" moc neviem.
31.10.2014 - 18:16:17
00
Ak dobre pozeram, Specialized rockhopper 29 ma default 80mm zdvih, takze viac ako 100mm vidlu nie. Moznosti je viac, ale bud Fox, alebo Rockshox Reba. Obvykle tieto vidlice sa daju prerobit aj na 80mm, ale to bude malo. Ovsem 100mm vzduch, to je nanic .. radsej pruzinu. Ale dnes asi nikto 100mm zdvih na pruzine nerobi, ledaze by si si zohnal starsiu vidlu s vacsim zdvihom a zoskrutkoval na nizsi.
Inak tucne gumy a mierne podhustit. Jazdi to, co sa ti paci, neskatulkuj sa na enduro :) Plus sirsie rajdy, kratsi predstavec mozu pomoct v ovladani, plus teleskopka, alebo minimalne vedome znizovanie sedlovky v zjazde.
31.10.2014 - 19:05:25
01
Pôvodná vidla má na mojom rockhopperovi zdvih 100mm, čiže som počítal že taký 130-140 zdvih by mohol byť ok ale nerozumiem sa do toho. Vidla je hlavná vec ktorú by som chcel vymeniť . Tá pôvodná nehovorím že je na hobby XC zlá, ale v inom štýle jazdy mi nevyhovuje.
31.10.2014 - 21:09:32
00
130 je už moc do toho by som fakt nešiel. V podstate som nemyslel napinak ale skôr vodítko reťaze, ktoré pripevníš na rám. (Nejakú ukážku pošlem až poobede) Vymeniť brzdy je dobrý nápad ale pozor na veľkosť kotúča, vidla to nemusí zniesť. Možno by som ešte vymenil kolesa resp. ráfiky na niečo pevnejšie, to by tiež mohlo pomôcť.

Ale pri takej investícií ako hovoríme, si osobne myslím, že by si mal radšej počkať a našetriť na nejaký full , s ktorým budeš rozhodne spokojnejší ako s nejakým hybridom...
01.11.2014 - 00:29:30
01
Pôvodná vidla má na mojom rockhopperovi zdvih 100mm, čiže som počítal že taký 130-140 zdvih by mohol byť ok ale nerozumiem sa do toho.

Ok to nebude. Mozno v zjazde ked si naskrutkujes zdvih na 130mm (vozil som taku vidlu), sa to bude dat, ale ani ramu to velmi neprospeje. Ale jazdit s tym sa dat nebude. A 140mm uz vobec. Aj 120mm bude moc. Keby si tam dal pruzinovu vidlu, tak do 105mm, max. 110mm, tak by to bohate-bohate stacilo.
Akurat je problem, ze take vidlice sa nerobia uz asi :(
01.11.2014 - 07:24:45
00
Ako tak čítam tvoje požiadavky na zmenu 29-era základnej rady na enduro stroj , nadobúdam dojem že nevieš " koľká bije". Prepáč mi moju úprimnosť , ale preinvestované peniaze na prestavbu tvojho biku , čo začina na pulte od 499€ , sa budú rovnať cene tvojho bicykla pri nákupe... Súhlasím s volodaj-om , nešpekuluj, popiluj techniku, našetri a kúp hoci aj tu niečo z bazaru funkčné a hlavne ENDURO...Ty máš XC geometriu biku, z toho enduro nikdy nebude...A ak chceš jazdiť bezpečnejšie a " agresívnejšie" investuj do kvalitných plášťov, ktore aspoň z časti budu eliminovať nedostatky stroja na tebou jazdený stýl...
01.11.2014 - 08:14:38
08
Asi dám na vaše rady. Fullko si chcem raz kúpiť celkom určite, a v tejto cene úpravy sa ozaj asi oplatí odložiť. Kým všetko šlape ako má tak zatial nebudem meniť nič. Jazdím štýl kde by mi vidla s väčším zdvihom pomohla, ale z rámu čo mám teraz už asi viac nevidám. No a pre jeden centimeter sa mi neoplatí investovať +300€. Vdaka za rady, tak to asi bude lepšie :)
01.11.2014 - 10:09:43
07
...to je dobré...to je dobré..Si jeden z mála , ktorý si nechá poradiť.
01.11.2014 - 21:02:37
00
Hlupák sa učí na svojich chybách..... tým sa riadim. Určite viete o tom viac ako ja. :)
02.11.2014 - 13:08:47
00
keyboard_arrow_up