TLDR:
Čaute, vie niekto poradiť, ako zhodiť zaseknutý orech resp rozobrať takéto koleso?

---

Zdravím, potreboval by som poradiť so servisom zadného kolesa na QR. Problém spočíva v tom, že sa zasekol mechanizmus na uvoľnenie záberu kolesa, čiže nefunguje voľnobeh / pohyb pedálov smerom dozadu a kazeta sa konštantne otáča spolu s kolesom.

Chcel som to rozobrať, ale zistil som, že koleso nemá kónusy a guľôčky a je to celé nejaké iné... namiesto nich sú tam cartridge ložiská a neviem ako to ďalej rozoberať, aby som zhodil bubon a uvoľnil ten mechanizmus / pružinky.

Chcel som rozobrať prachovku/kónusy zo strany od kotúča (tak sa to robievalo na iných kolesách), ale tým ako je to poskladané sa uvoľnila drive side strana, tak som ju odšróboval. Na non-drive strane sa mi dá uvolniť len poistná matica, ale samotná prachovka/kónus zostáva pritiahnutá a na druhej strane to už nemám za čo chytiť (mimo osky) aby som ju odšróboval. Vyskúšal som aj dať 2 matice na drive side stranu (druhá ako lock), ale tá non-drive side sa nepovolila... namiesto toho to povolilo tie 2 na drive side.

V bubne to vyzerá ako keby pod ložiskom bola nejaká poistná matica čo to drží (tie 2 zárezy čo je vidieť na foto), ale neviem ako ju zhodiť. Kúpil som kľúč/sťahovák na demontáž Shimano HG bubnu, len to tam nepasuje je to hrubšie ako tá medzera medzi bubnom a ložiskom resp čo je vidieť tie zárezy na foto. Nikde som nevidel taký sťahovák, asi jedine keby zbrúsim ten Shimano HG. Otázka je či to vôbec pomôže a nie je to len zakryté ložiskom a teda či netreba najskôr vybrať ložisko. Možno by to šlo aj šrobovákom a kladivom. Pokiaľ hej, tam potom vzniká otázka či sa to povoľuje v smere hodinových ručičiek, alebo proti resp či tam nie je opačný závit nech to náhodou viac nepriťahujem.

Trocha som hľadal na internete a našiel som aj informácie, že takéto ložiská v nábojoch sa jednoducho vyklepnú kladivom. Či tak postupovať netuším. Skúsil som to veľmi jemne, ale nepostrehol som žiaden posun a silnejšie som radšej neklepal nech niečo nepokazím.

Je to prakticky nové koleso, jazdené asi mesiac. Potom sa v lese cez leto zaseklo (cesta domov bola veľmi zaujímavá, keď som nechcel stále nahadzovať a zhadzovať reťaz). Tak som obratom nahodil iné koleso a jazdil to. Síce je to v záruke (alebo bolo predtým ako som to rozobral), ale nechcem to reklamovať. Chcem sa to naučiť opraviť sám.

Model kolesa / náboja neviem nájsť, je to nejaká Dema MTB 29" na 32 dier a kotúč na 6 dier s 10 rýchlostnou kazetou.

comment Komentáre ku fotografii

Momentálne sa tu nenachádzajú žiadne komentáre

Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Ďalšie fotky z tejto témy

Zobraziť všetky
keyboard_arrow_up