Test: Lapierre Pulsium AllRoad 6.0 - v znamení pohodlia

Je pre teba pohodlie na ceste dôležitejšie ako rýdzi športový výkon? Pulsium AllRoad ho ponúka naozaj viac než dosť.

Pulsium AllRoad je bicykel, ktorý vezmete na cesty príliš rozbité na klasický cesťák, ale zároveň príliš zjazdné na MTB. Pulsium AllRoad je bicykel, ku ktorému si na chrbát vyložíte CamelBak bez strachu, že vás cestná módna polícia vyšľahá po lýtkach pumpičkami. A možno znesie aj ľadvinku.

Čo je však najdôležitejšie, Pulsium AllRoad ponúka mnoho pohodlia a slušnú výbavu za slušnú cenu. Je to endurance cesťák? Gravel? Poďme to spolu zistiť.

Test Lapierre Pulsium AllRoad 6.0

Rám – svätá trojica pohodlia

Pulsium bol u mňa v mnohom rozporuplný, a tak som sa rozhodol poňať test trochu netradične, a síce mojou obľúbenou bodovačkou. Začneme pekne od piky, teda rámom. Ten do pohodlia prehovára trojako. Jeho základ tvorí karbón s označením UD Superlight. A či dostojí svojmu menu? V mnou testovanej verzii (veľkosť L) som nameral hmotnosť rovných 9,50 kg s pedálmi, čiže 9,12 kg bez pedálov. Popravde som ale tomuto údaju sprvoti ani nechcel veriť, pretože mi pri jazde pripadal podstatne ľahší. Z hľadiska hmotnosti teda priemer.


Lapierre Pulsium AllRoad 6.0 recenzia
No o tú tu až tak nejde. AllRoad nie je tvrdá a odľahčená pretekárska zbíjačka. Síce nemôžem povedať, že by sa bicykel vyslovene krútil, ale netreba od neho očakávať razantný odpich. Samozrejme, toto je súčasťou jeho identity – ako som už spomenul, kto hľadá nadmieru tuhý pretekársky stroj, poobzerá sa inde. Pulsium má v krvi dlhé výjazdy a bikepacking.

Lapierre Pulsium AllRoad 6.0, karbónový rám
Ako druhý do pohodlia prehovára dizajn a geometria rámu. Atypicky uchytené sedlové vzpery majú za cieľ ešte lepšie tlmenie vibrácií. A oproti klasickému modelu Pulsium máme na nich aj tretí tlmiaci prvok – elastomér SAT (Shock Absorption Technology).

Elastomér SAT
Podtrženo, sečteno, pri vyšších rýchlostiach a horšom asfalte je cítiť výrazný rozdiel medzi rukami a zadkom. Kým ruky som mal pri takejto dlhšej jazde pomerne „vydrncané“, zadok si spokojne hovel.

Lapierre Pulsium AllRoad 6.0 test
Čo sa týka priechodnosti rámu, výrobca udáva 35 mm. Pre mňa osobne je to na čistokrvný gravel pomerne málo, koniec-koncov, aj môj Superior zvládne až 40 mm. Tým pádom by som asi pripísal po bode aj cesťáku, aj gravelu. Skóre 1:1.

Lapierre Pulsium AllRoad 6.0

Plášte veľmi príjemne prekvapili

Musím sa priznať, že na plášte od WTB som sa v poslednej dobe pozeral trochu krivo – obzvlášť kvôli testu e-gravelu Rock Machine. No model Expanse TL im úplne napravil reputáciu. Už na prvom výjazde som zistil, že toto je plášť ideálny na suché a tvrdé povrchy – a tým nemyslím len asfalt, ale aj štrk, ujazdenú poľnú cestu a trávu. Tam bicykel vždy „letel“ vpred. Akonáhle som prišiel do mäkkého, cítil som sa, akoby som vplával do medu. No bicykel som chcel schválne dostať na limit a je jasné, že bežný záujemca o tento model asi nebude mať na dennom poriadku jazdu v lepivom blatku.

Lapierre Pulsium AllRoad 6.0Levočské vrchy

No ak sa bavíme o šmykľavých povrchoch, treba vyzdvihnúť inú vec. Na to, aký jemný dezén plášte po bokoch majú, ma vždy pri prejazde klzkým povrchom pekne podržali. A nehovorím len o blate, ale aj mokrom asfalte. Krst ohňom absolvovali na slizkom Vernári, ktorý momentálne navyše opravujú. A tak som, okrem vlhkosti, dostal pridanú hodnotu v podobe klzkého prachu a špiny. No aj v náklonoch to bola jedna radosť. Žiadne podšmyknutia, žiadne pády.

Lapierre Pulsium AllRoad 6.0, plášte WTB Expanse TL
O odolnosti plášťov ani nehovoriac. Opäť sa dostávam k mojim jazdám „na limit“, no ani pomerne rozbité kamenisté cesty nemali za následok defekt. Po jednom z takýchto úsekov som si s obdivom povedal, že až neverím, čo všetko tieto plášte znesú. A ak by ste chceli z ich vlastností čerpať ešte viac, stále je tu možnosť prerobiť ich na bezdušáky. Takýto plášť sotva možno zaradiť medzi cestné, takže skóre 1:2 pre gravel.

Lapierre Pulsium AllRoad 6.0
Mimochodom, keď už sme pri obutí, nedá sa mi nevyjadriť sa ku kolesám DT Swiss E1800 – takmer 1 800 gramov na pár, to je ozaj solídna hmotnosť. Najmä ak zohľadníme výšku ráfika len 23 mm. Raz darmo, v tomto smere bol očividne kladený dôraz na ich robustnosť a odolnosť. Gramári s tým už isto niečo budú vedieť urobiť.

Lapierre Pulsium AllRoad 6.0 test

12 rýchlostí s vyšším rozsahom

Viac do „gravelova“ je ladený aj pohon. Na tohtoročnom modeli nájdeme osadenú mechanickú 12-rýchlostnú sadu Shimano GRX. „Placky“ tradične 48/31 zubov, kazeta 11 – 36 zubov. Do kopca to bola vždy malina a najväčší, 36-zubový pastorok, som, myslím, použil iba raz. Inak tam bola vždy rezerva dvoch-troch prevodov. Avšak akonáhle som chcel prišliapnuť z kopca, zostali akurát oči pre plač – kým s mojím 50-zubovým oválom do toho veľakrát dupnem aj pri 70-tke, tu som okolo 55 km/h už zvesil nohy.

Lapierre Pulsium AllRoad 6.0

Trochu som si zvykal aj na páky radenia – oproti Ultegre mi radenie (najmä podradenie) prišlo pocitovo tuhšie a aj náročnejšie. V tomto mi napríklad elektronické GRX na predošlom graveli vyhovovalo o niečo viac. Okrem toho, páky sú citeľne robustnejšie a aj materiál a povrchová úprava ich „posielajú“ skôr mimo asfalt.

Lapierre Pulsium AllRoad 6.0 test
Ruka v ruke s GRX radením idú aj GRX brzdy. Sú kombinované so 160 mm kotúčmi, a teda „kúsalo“ to poriadne. Svoje urobia aj platničky s chladičmi, minimálne ak obľubujete dlhšie zjazdy, kde treba veľa brzdiť. Ja som ich napríklad dosť ocenil pri zjazde z Dúbravy do Oľšavky počas prejazdu Spišskej cyklomagistrály, miestni budú určite súhlasiť. Na druhej strane, asi prvýkrát v živote sa mi stalo, že popri podraďovaní som omylom cvakol aj do brzdy. A keby len raz… takže ďalší plusový bodík pre potenciálnu prerábku na elektroniku.

Lapierre Pulsium AllRoad 6.0 review
GRX-ko je jasne gravelová sada, čo ide ruka v ruke aj so sprevodovaním a rozsahmi. Skóre 3:1 pre gravel.

Drobnosti a detaily milo prekvapili

Moju obľúbenú rubriku o detailoch a drobnostiach si už tradične nechávam na záver, lebo práve tie finalizujú môj pohľad na bicykel. Ako prvé ma zaujalo, že Pulsium AllRoad má už v základe držiak cyklopočítača, ktorý je elegantne vsadený v mieste kontaktu riadidiel a predstavca. Je koncipovaný asi skôr na Garmin zariadenia, no po otočení o 90° sa mi sem podarilo zacvaknúť aj moje Wahoo. Oproti klasickému držiaku som zaznamenal jedinú nevýhodu – cyklopočítač sa v držiaku nedá zaaretovať. Keď som stláčal bočné tlačidlá, musel som si celý prístroj pridržať, aby sa neotáčal.

Lapierre Pulsium AllRoad 6.0 s držiakom na cyklopočítačLapierre Pulsium AllRoad 6.0 a cyklopočítač

Myslím, že skóre 4:1 pre gravel môžeme jednoznačne uzatvoriť riadidlami. Tie sú solídne vyosené – pri veľkosti L som na pákach nameral 440 mm a dole na oblúkoch 520 mm. Spolu s nezrezaným krkom vidlice to pomerne výrazne ovplyvnilo moje pocity v zjazdoch a Lapierre mi prišiel pomerne pokojný. Na druhej strane, uvítal by som viac stability pri jazde zo sedla, čo ale tiež prisudzujem nezrezanému komínu. Škoda len, že s takýmto posedom som bol až príliš vystretý a kríže sa väčšinou ozvali pomerne skoro…

Lapierre Pulsium AllRoad 6.0
Keď už sme pri riadidlách, musím pochváliť aj omotávku – na to, že ide o „no name“ model, ktorý si Lapierre osádza sám, bol úchop naozaj pohodlný. A to aj napriek tomu, že tu nenájdeme nič na štýl aero riadidiel. Pulsium AllRoad je v tomto taká „stará dobrá klasika“ – hliníková okrúhla sedlovka, hliníkový predstavec, hliníkové riadidlá. Aj tá kabeláž je vedená tak, že pri servise (možno) neošediviete.

riadidlá Lapierre Pulsium AllRoad 6.0

Plusy

  • jednoznačne pohodlie
  • odvaľovanie plášťov na tvrdých povrchoch a odolnosť
  • grip aj na klzkom povrchu
  • brzdný účinok
  • pohodlná omotávka
  • držiak na cyklopočítač grátis

Mínusy

  • ťažký set kolies
  • sprevodovanie ladené skôr na jazdu do kopca
  • prejav GRX pák

Lapierre Pulsium AllRoad 6.0
Myslím, že z vyššie napísaného je poslanie modelu Pulsium AllRoad 6.0 úplne jasné. Je určený dobrodružným náturám, ktoré nie sú puritánske voči kvalite asfaltu. S týmto obutím sa nemusíte báť žiadneho povrchu, ktorý bude „udupkaný“ – nevyskúšal som ho jedine na snehu.

Vo svojom segmente ponúka, dá sa povedať, nadpriemerný komfort pri jazde, kvalitnú voľbu komponentov a množstvo zážitkov. A cena? Ak sa bavíme o MOC, tá je stanovená na 3 799 €, tvoja cena s vernostnou zľavou bude 3 799 €.

Kompletnú ponuku bicyklov Lapierre si môžeš prezrieť na našom MTBIKER shope.
Zdroj fotografií: archív autora
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
LukasHarant 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Lapierre E-Zesty AM 9.4 2024 – pán bicykel

Test: Lapierre E-Zesty AM 9.4 2024 – pán bicykel

Po ročnej odmlke sa ku mne dostal konečne bike na test. A rozhodne nie nejaký obyčajný.
Test: Ghost RIOT AM CF Full Party – nečakaná hravosť

Test: Ghost RIOT AM CF Full Party – nečakaná hravosť

Nemecký Ghost zobral svoj model RIOT Trail a pár úpravami spravil z rovnakého rámu all-mountain verziu. Stačilo to?
Test: Castelli Fly – vesta, ktorá sa hneď zaradila k mojim naj

Test: Castelli Fly – vesta, ktorá sa hneď zaradila k mojim naj

Máte radi ľahké a spratné veci? Vyrážate na švih skoro ráno, prípadne podvečer alebo zdolávate veľké prevýšenie v kopcoch? Tak zbystrite pozornosť...
keyboard_arrow_up