Tohtoročná Tour de France bez Frooma?

Tohtoročná Tour de France bez Frooma?

Situácia sa však zamotáva, nakoľko medzinárodná cyklistická únia (UCI) dnes Chrisa Frooma očistila...

Riadiaci orgán pretekov Amaury Sport Organisation tvrdí, že účasť štvornásobného celkového víťaza by mohla poškodiť dobré meno podujatia. Froome sa stále neočistil od dopingových podozrení. Vyšetrujú ho v súvislosti so zvýšenými hodnotami lieku proti astme salbutamolu počas minuloročnej Vuelty. Podľa denníka Le Monde, Froomov tím Sky napadol rozhodnutie organizátorov na arbitrážnom súde. Tohtoročná Tour sa začína už najbližšiu sobotu 7. júla a potrvá až do 29. júla."Chceme sa vyhnúť tomu, čo tento rok zažili organizátori Giro d´Italia. A síce, že za menom Froome a jeho celkovým víťazstvom sa objavilo hviezdička, že je podmienečné," píše francúzsky denník Le Monde. ASO cituje článok 28 vo svojich pravidlách, ktorým si "výslovne vyhradzuje právo odmietnuť účasť alebo vylúčiť z podujatia jednotlivca alebo tím, ktorých prítomnosť by mohla poškodiť imidž alebo reputáciu ASO, resp. športovej udalosti ním organizovanej."Vlani po štvrtý raz ovládol Tour de France a potom po prvý raz v kariére získal celkové triumfy aj na Vuelte a tohtoročnom Giro d´Italia. Froome a jeho tím Sky striktne odmietajú vedomé porušenie antidopingových pravidiel v podobe enormného nárastu povolenej dávky salbutamolu v cyklistom použitom spreji proti astme.

Dvojnásobne namerané množstvo oproti normálu sa snažia vysvetliť zmenenou reakciou tela na salbutamol, ktorá sa mení od človeka k človeku aj na základe environmentálnych faktorov, akým je napríklad dehydratácia organizmu. Tím Sky tvrdí, že Froome na odporúčanie lekára musel vziať zvýšenú dávku salbutamolu po akútnych symptómoch astmy počas záverečného týždňa vlaňajšej Vuelty."Z môjho pohľadu som neurobil nič zlé, toto moje stanovisko je od začiatku nemenné," povedal Chris Froome vo videointerview na Sky Sports. "Ak nebudem môcť nastúpiť na Tour de France, bude to pre mňa veľmi ťažké, keďže som naozaj nič zlé neurobil. Ak by som bol vinný, nesnažil by som sa pretekať," doplnil Froome.Tridsaťtriročný rodák z kenského Nairobi sa chce pokúsiť o piate celkové víťazstvo na najprestížnejších etapových pretekoch v kalendári. Tým by vyrovnal rekord ďalších štyroch cyklistov, ktorí triumfovali na francúzskych cestách rovnako v piatich prípadoch. Sú nimi Španiel Miguel Indurain, Belgičan Eddy Merckx a Francúzi Jacques Anquetil a Bernard Hinault.Situácia sa však zamotáva, nakoľko medzinárodná cyklistická únia (UCI) dnes Chrisa Frooma očistila. Takže, ako to nakoniec s jeho (ne)účasťou na Tour de France dopadne, sa snáď čoskoro dozvieme.
report_problem Našiel si v texte chybu?
SITA
© 2021, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Páči sa ti tento článok? thumb_up1thumb_down comments 6 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Video: Finále Okolo Slovenska 2021 - Sagan, zákulisie a falošný Froome play_arrow

Video: Finále Okolo Slovenska 2021 - Sagan, zákulisie a falošný Froome

Veľkolepé finále najsilnejšieho ročníka Okolo Slovenska v histórii. Uži si zmätok a tlačenicu po dojazde, pohľad do tváre svetových hviezd a milý omyl s falošným Froomom.
Cestní cyklisti v Bratislave sa dočkali - L’Etape Slovakia 2021

Cestní cyklisti v Bratislave sa dočkali - L’Etape Slovakia 2021

Dlhé roky veľká akcia pre cestných amatérov v hlavnom meste chýbala, preto ma potešila možnosť zajazdiť si v uliciach Bratislavy a okolí a to hneď v duchu Tour de France.
Patrí Sagan do starého železa? Kedy profíci ako on skončili?

Patrí Sagan do starého železa? Kedy profíci ako on skončili?

Patrí náš Peter Sagan už do "starého železa"? V akom veku skončili profesionálnu kariéru podobní jazdci v minulosti?
keyboard_arrow_up