Tohtoročná Tour de France bez Frooma?

Tohtoročná Tour de France bez Frooma?

thumb_up1thumb_down 6 komentárov

SITA 02.07.2018   Francuzsko Christopher Froome Cestna Cyklistika Tour De France Preteky

Situácia sa však zamotáva, nakoľko medzinárodná cyklistická únia (UCI) dnes Chrisa Frooma očistila...

 

Riadiaci orgán pretekov Amaury Sport Organisation tvrdí, že účasť štvornásobného celkového víťaza by mohla poškodiť dobré meno podujatia. Froome sa stále neočistil od dopingových podozrení. Vyšetrujú ho v súvislosti so zvýšenými hodnotami lieku proti astme salbutamolu počas minuloročnej Vuelty. Podľa denníka Le Monde, Froomov tím Sky napadol rozhodnutie organizátorov na arbitrážnom súde. Tohtoročná Tour sa začína už najbližšiu sobotu 7. júla a potrvá až do 29. júla."Chceme sa vyhnúť tomu, čo tento rok zažili organizátori Giro d´Italia. A síce, že za menom Froome a jeho celkovým víťazstvom sa objavilo hviezdička, že je podmienečné," píše francúzsky denník Le Monde. ASO cituje článok 28 vo svojich pravidlách, ktorým si "výslovne vyhradzuje právo odmietnuť účasť alebo vylúčiť z podujatia jednotlivca alebo tím, ktorých prítomnosť by mohla poškodiť imidž alebo reputáciu ASO, resp. športovej udalosti ním organizovanej."Vlani po štvrtý raz ovládol Tour de France a potom po prvý raz v kariére získal celkové triumfy aj na Vuelte a tohtoročnom Giro d´Italia. Froome a jeho tím Sky striktne odmietajú vedomé porušenie antidopingových pravidiel v podobe enormného nárastu povolenej dávky salbutamolu v cyklistom použitom spreji proti astme.

Dvojnásobne namerané množstvo oproti normálu sa snažia vysvetliť zmenenou reakciou tela na salbutamol, ktorá sa mení od človeka k človeku aj na základe environmentálnych faktorov, akým je napríklad dehydratácia organizmu. Tím Sky tvrdí, že Froome na odporúčanie lekára musel vziať zvýšenú dávku salbutamolu po akútnych symptómoch astmy počas záverečného týždňa vlaňajšej Vuelty."Z môjho pohľadu som neurobil nič zlé, toto moje stanovisko je od začiatku nemenné," povedal Chris Froome vo videointerview na Sky Sports. "Ak nebudem môcť nastúpiť na Tour de France, bude to pre mňa veľmi ťažké, keďže som naozaj nič zlé neurobil. Ak by som bol vinný, nesnažil by som sa pretekať," doplnil Froome.Tridsaťtriročný rodák z kenského Nairobi sa chce pokúsiť o piate celkové víťazstvo na najprestížnejších etapových pretekoch v kalendári. Tým by vyrovnal rekord ďalších štyroch cyklistov, ktorí triumfovali na francúzskych cestách rovnako v piatich prípadoch. Sú nimi Španiel Miguel Indurain, Belgičan Eddy Merckx a Francúzi Jacques Anquetil a Bernard Hinault.Situácia sa však zamotáva, nakoľko medzinárodná cyklistická únia (UCI) dnes Chrisa Frooma očistila. Takže, ako to nakoniec s jeho (ne)účasťou na Tour de France dopadne, sa snáď čoskoro dozvieme.

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať
SITA

© 2021, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Podobné články

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Komponenty ~ Kazety a pastorky ~ Cestné)

Komentáre

mifo2 02.07.2018 (14:25)

thumb_up2thumb_down


Uz sa to "vyriesilo". Pani z UCI povedali ze nedopoval tak nedopoval ! Viete kolko prachov ma SKY ? Ziadny iny vysledok sa nedal ani cakat. Ich clovek...

 
mikit82 02.07.2018 (15:57)

thumb_up1thumb_down


Vcera vedenie TdF povedalo, ze Froomovi zakazu start. Dnes, par dni pred zaciatkom TdF a po mnohomesacnom skumani, UCI rozhodla, ze vsetko OK. To bude urcite len nahoda.

 
Tecka 02.07.2018 (22:38)

thumb_up1thumb_down


Jou... Sh*t politika... Tu je vidieť ako pani z UCI plnia želania a podliehajú tlaku penazi... Nečudoval by som sa keby o nejaký čas prevalila kauza ako s FIFA vedenim. Fromeho zakryvaju uz dlho.

 
Cako85 02.07.2018 (13:41)

thumb_up0thumb_down


....len mne to pripomína obdobie US Postal a Armstronga?

 
gegon 03.07.2018 (13:40)

thumb_up-1thumb_down


..kedze UCI a aj WADA sa zhodli, ze Froome je v pohode, odporucam mladym cycklistom aj amaterom vyskusat tento preparat, neni problem ho dostat v lekarni, ale dokonca Vam ho preplati aj poistovna ak u obvodneho lekara bude uspesne predstierat astmu, co teda neni ziaden problem,
ZDAR CYKLISTIKE

Salbutamol
Používa sa na liečbu ľudí, ktorí trpia poruchami dýchania, na liečbu astmy.

Vlastnosti + vedľajšie účinky:

Má podobné účinky clenbuterolu, s tým rozdielom, že má oproti clenbuterolu omnoho kratší half-life (1,5 – 4 hod), preto je ho nutné dávkovať častejšie a tiež má antikatabolické účinky. V kulturistike sa používa pre jeho schopnosť „páliť“ tuky a celkom priaznivo ovplyvňuje intenzitu tréningu. Spomínajú sa aj mierne svalové a silové prírastky počas doby užívania salbutamolu, teda má narozdie od clenbuterolu anabolický efekt. Dalšou jeho skvelou vlastnosťou je, že ak sa použije počas kúry, dokáže priaznivo udržiavať hladinu cholesterolu, v PCT zase pomáha dostať hladinu cholesterolu k normálu. Teda salbutamol dokáže znížiť hladinu zlého a zvýšiť hladinu dobrého cholesterolu. Najčastejšie nežiaduce účinky sú jemné chvenie , nervozita , bolesť hlavy , svalové kŕče , sucho v ústach, búšenie srdca, zrýchlený tep, arytmia, návaly horúčavy, poruchy spánku. Je mierne hepatoxický.

Tento liek bol objavený v roku 1968 a bol predávaný pod obchodným názvom Ventoline. Jeho ďalšie obchodné názvy sú Airomir , Asthalin , Asmol , Buventol , Proventil , Salamol , Sultanol a Volmax. Maximálny účinok salbutamolu sa prejaví v najlbižších 5 až 20 minútach po podaní, napriek tomu sa salbutamol odporúča prijať cca 60 min pred tréningom. Salbutamol pôsobí na vylučovanie cAMP, tento hormón ďalšími chemickými procesmi dokáže istým spôsobom zvýšiť rýchlosť protosyntézy a tým sa vlastne aj vysvetľuje anabolický efekt Salbutamolu. (napr. u potkanov v priebehu 3 týždňoch sa zistilo zvýšenie protosyntézy o 20%)

Ľudské štúdie na zdravých ľuďoch v podstate preukázali nárast svalovej sily pri užívaní salbutamolu po dobu 14 dní v dávke 16mg denne. Sledovaná sila sa zvýšila o 12%, tieto dosiahnuté vysledky sa do 7 dní vytratili. Ďalšia štúdia po 21 dňoch užívania salbutamolu 16mg denne poukázala na 22% zvýšenie sily. Po týždni užívania salbutamolu v dávke 16mg môžeme sledovať zvýšenie hladiny dobrého cholesterolu (HDL) o 10,5% a zníženie hladiny zlého cholesterolu (LDL) o 15%.Najnovšie štúdie poukazujú aj na to, že užívanie salbutamolu dokáže zvýšiť aj hladinu T3, teda hormón štítnej žľazy. V podstate salbutamol je tak účinný ako aj clenbuterol z hľadiska zvýšenia anabolizmu, bohužiaľ ale s jednou podstatnou výnimkou salbutamol je účinný pri terapeutických dávkach, kdež to anabolický efekt clenbuterolu sa prejaví až po dávkach, ktoré by mohli znamenať smrť. A to všetko vďaka kratšiehu half-life salbutamolu. Užívanie salbutamolu tiež spôsobuje zniženie taurinu, čo pravdepodobne spôsobuje často spomínané svalové krče. Teda užívanie taurínu spolu so salbutamolom by nebolo na škodu. V štúdiach na zvieratach, ktoré majú 2 násobný počet beta 2 receptorov, pri užívaní clenbuterolu bola zaznamenaná takmer vo všetkých prípadoch hypertrofia srdca, kdež to ale pri salbutamole doposial ani jedna štúdia nenasvedčuje vzniku tohto efektu.

Ako najbezpečnejšia denná dávka sa javí 16 mg, ak berieme do úvahy pomer anabolický efekt a vedľajšie účinky. Ďalšou zaujímavosťou je, že účinok salbutamolu sa nestraca tak rýchlo ako účinok clenbuterolu. Štúdie preukazujú, že účinky salbutamolu začínajú klesať (samozrejme záleží od človeka) približne v 6-10 týždni.Účinok spaľovania tuku pri salbutamole je identickký s účinok clenbuterolu.

Dávkovanie:

Je k dostaniu v 2mg a 4mg tabletách. Využíva sa v PCT na predĺženie anabolického efektu spolu s jeho skvelou vlastnosťou páliť tuk. V dnešnej dobe sa v podstate uprednostňuje pred clenbuterolom. Užíva sa 8 – 24mg denne, pričom je dávka rozdelená na 3-4 krát denne po dobu 3-4 týždne. Často krát sa užíva len chvíľku pred tréningom na zlepšenie jeho intenzity.

 
Ursus gegon 03.07.2018 (14:58)

thumb_up1thumb_down


Ty si to zobral nejak moc osobne.

 
Pridaj komentár