Test: Základné a doslova nevyhnutné doplnky od Santini - návleky a ponožky

Test: Základné a doslova nevyhnutné doplnky od Santini - návleky a ponožky

Ak príde reč na doplnky oblečenia pre cyklistov, tak existujú také, bez ktorých sa v sezóne dokážeme zaobísť a potom sú tu aj tie, ktoré by nemali chýbať vo výbave žiadneho cyklistu.

Medzi tie nepostrádateľné by som ja určite vybral návleky na ruky a funkčné ponožky. V nasledujúcom teste vám ponúknem moje skúsenosti s návlekmi na ruky TOTUM a s ponožkami UCI Original, oboje značky Santini. Výrobca Santini je známy výrobou funkčného oblečenia pre cyklistiku a kúsky z tejto talianskej dielne môžeme okrem jazdcov tímu Trek Segafredo vidieť aj na cyklistoch slovenskej reprezentácie.Totum - mierne zateplené návleky na ruky


S prichádzajúcou jeseňou a všeobecne počas prechodného obdobia, je dobré byť pripravený na nižšie teploty. Asi nikomu nie je príjemné, keď sa počas návratu domov z výjazdu ochladí a vy ste vtedy len v krátkom rukáve. Chlad nás ale vie potrápiť aj v prípade, ak nás čaká dlhší zjazd po namáhavejšom a dlhšom stúpaní.

Presne pre takéto prípady je dobré si do dresu okrem vesty pribaliť aj návleky na ruky, ktoré v prípade potreby vedia poskytnúť horným končatinám tepelný komfort.Testované návleky s modelovým označením Totum sú určené hlavne do chladnejších dní, ktoré prichádzajú s prechodným obdobím jari a jesene. Vzhľadom na to, že ide o pomerne ľahký a skladný doplnok, je možné ich zo sebou viezť napríklad v zadnom vrecku dresu, v batohu alebo v rezervnom bidone, ktorý okrem iného môže poslúžiť aj pre uschovanie práve takýchto doplnkov.Materiál je z 80 % polyamid a 20 % elastan. Vnútorná strana je vlastne jemný hrejivý flís, ktorý je príjemný na dotyk a dodáva dostatočný tepelný komfort. Návleky majú jeden pozdĺžny šev, ktorý aj keď nie je plochý, tak počas nosenia o ňom ani neviete. Spodný lem návleku je zakončený jednoduchým prešitím do vnútra, čo vlastne vytvára manžetu rukáva.Takéto zakončenie nie je zbytočne tesné, no stále je dosť elastické. Horný lem je zakončený širšou gumou, ktorá je zvnútra posilikónovaná, čo zabraňuje samovoľnému zhŕňaniu návleku počas jazdy. Každý z návlekov je v oblasti predlaktia vybavený reflexným nápisom Santini.Návleky som testoval v rozsahu teplôt 7 až 16 stupňov Celzia. Pri teplote 7 stupňov to však nie je na žiadne postávanie. Ideálne je, ak je pri tejto teplote intenzita aktivity mierne vyššia. V opačnom prípade môžete pociťovať chlad. Naopak pri 16 stupňoch som ani pri vyššej intenzite záťaže nemal potrebu návleky vyzliekať a nemal som ani pocit, že sa pod nimi zbytočne potím.Výrobca odporúča použitie v rozsahu teplôt +5 až +15 stupňov Celzia, s čím môžem súhlasiť a aj to potvrdiť. Tento rozsah teplôt návlekom naozaj vyhovuje. No ako som spomínal, čím bližšie ste k tým 5 stupňom, tým je lepšie vykonávať aktivitu vo vyššej intenzite. Čo sa týka ochrany pred vetrom, tak tá tu v podstate nie je zabezpečená nejakou membránou.

Počas zjazdu cítite, že návleky vám prefukuje, no aj napriek tomu sa nedostavuje nijak výrazný pocit chladu a po zjazde na rovinke sa viete aj tak rýchlo znova zohriať.Ak by som to mal zhrnúť, tak návleky Santini TOTUM sú vhodné pre každého, či už rekreačného alebo športovejšie založeného cyklistu. Ideálne sú v prípade, že vyrážate na švih buď skôr počas dňa alebo keď sa máte v pláne vracať neskôr, keď sú teploty nižšie. Ich výhodou je možnosť použitia len vtedy, keď ich naozaj potrebujete a ostatný čas počas švihu ich môžete viezť buď zhrnuté na zápästiach, alebo schované v zadnom vrecku dresu.Testované návleky som mal k dispozícii vo veľkosti M, moje miery sú 188 cm výška a 84 kg váha. Cena návlekov Santini TOTUM je približne 32 € a viac sa o nich dozviete na tomto odkaze.

UCI Original - funkčné ponožky nie len pre majstra sveta


Do cyklistickej obuvi bezpochyby patria kvalitné cyklistické ponožky. Treba voliť také ponožky, ktoré zabezpečia chodidlám optimálnu termo reguláciu a pocit sucha aj pri vysokej záťaži počas teplých dní.Názov ponožiek UCI Original nie je len tak náhodou. Dôvodom pre tento názov je určite kúsok dúhy, respektíve farebných prúžkov označujúcich majstra sveta. Samozrejme, nemusíte hneď byť majster sveta, aby ste tieto ponožky mohli bez obáv nosiť.Nakoľko ide o letné ponožky, ideálne sú hlavne pre teploty nad cca 18 stupňov Celzia. Ja som ich ale testoval aj pri mierne nižších teplotách v rozsahu 10 až 16 stupňov a určite som netrpel na chlad. A to som na tretrách nemal žiadne návleky. Materiál je z 96 % polyamid a 4 % elastan. Samotný úplet je naozaj pomerne vzdušný a elastický. Úplet je v exponovaných miestach, teda v špičke, päte a na nárte trochu hustejší pre lepšiu odolnosť voči oderu.Vďaka vzdušnému úpletu sa noha zbytočne nepotí, no vzhľadom na obdobie testu neviem povedať, ako tomu bude nad 30 stupňov. Ponožky sú vyššieho strihu a manžeta je zakončená prešitím do vnútra. Keďže materiál je dostatočne pružný, ponožky na nohe dobre držia. Okrem majstrov sveta sú vhodné pre každého aktívneho cyklistu, no ich využitie vidím aj v iných športoch, kde je vhodné použiť funkčné ponožky.Cena ponožiek Santini UCI je približne 15 €, dostupný je aj variant v bielej farbe a viac sa o nich dozviete na tomto odkaze.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up8thumb_down comments 2 komentáre report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Bunda Castelli Perfetto RoS Convertible - dobrá investícia alebo zbytočný luxus?

Bunda Castelli Perfetto RoS Convertible - dobrá investícia alebo zbytočný luxus?

Marketing na tento produkt je priam očarujúci a sľubuje veľa výhod. Rozhodol som sa pre túto investíciu a priblížiť vám, či to boli dobre utratené peniaze.
V sychravom počasí komfortne – jesenné oblečenie Sportful

V sychravom počasí komfortne – jesenné oblečenie Sportful

Rozdiel v teplotách v rámci dňa kolíše, občas už je mokro a aj keď svieti slnko, vietor vie byť pekne studený. Vďaka kúskom oblečenia od Sportful si jeseň napriek tomu užijete.
Test: PEARL iZUMi Thermal – návleky s anatomickým dizajnom

Test: PEARL iZUMi Thermal – návleky s anatomickým dizajnom

Návleky patria k najuniverzálnejším kúskom v cyklistickom šatníku. Čím ma prekvapili tieto od značky PEARL iZUMi?
keyboard_arrow_up