Test: Zateplené krátke nohavice s vreckami – moje splnené prianie

Test: Zateplené krátke nohavice s vreckami – moje splnené prianie

Značka Castelli mi v rámci kolekcie Unlimited opäť splnila jedno želanie. A myslím, že táto časť výbavy môže byť to najuniverzálnejšie riešenie pre rôzne podmienky aj vo vašom šatníku. Prečo?

Keby ste sa ma spýtali, ktorý kus oblečenia je najviac univerzálny vzhľadom na použitie počas jesene/zimy/jari, zrejme by som po chvíľke rozmýšľania odpovedal: zateplené krátke nohavice. Aby to nebolo v štýle, že ma teraz osvietilo, mám s nimi dlhodobé skúsenosti a napr. v roku 2017 ste odo mňa mohli čítať test modelu Omloop, ktorý bol špecifický svojou extra dĺžkou a našiel využitie počas viacerých pretekov v chlade, či počas rôznych dlhých výletov a videí, ktoré ste videli. Tie v ponuke nájdete stále, teraz pod názvom Nano Flex Pro Race.

Castelli Unlimited Thermal

Teraz mi Castelli splnilo niečo, čo som si už pomerne dlho prial. Doplňte do "terénnej" Unlimited kolekcie podobný kúsok z materiálu Nano Flex, nezabudnite na výstelku Progetto X2 a hlavne tam šupnite dobre spravené vrecká, nech mi pri jazde v teréne „nehopsá“ bunda. Zrodil sa model Unlimited Thermal, a teraz sa pokúsim odpovedať, prečo sa oplatí tento druh oblečenia zaradiť do plánovaného výberu. Nech už jazdíte klasické XC, cestu, vyhľadávate traily, all mountain, alebo všetko dokopy.

Prečo vôbec zateplené krátke nohavice?


Ešte než sa pustíme do konkrétneho modelu, uvediem pár dôvodov, prečo si myslím, že vaše peniaze dobre investujete. Najväčšou výhodou je univerzálnosť, vzhľadom na meniace sa podmienky. Vy si jednoducho viete „vyrobiť“ nohavice, aké potrebujete, stačí zvoliť len vhodné návleky. Je menej chladno? Zvolím 3/4 model. Po čase príliš teplo? Návleky idú dole. Prituhlo až skoro k nule? Zvolím klasické dlhé návleky.

Ak vás bavia dlhé výlety, sú ako droga.
Jednoducho nestrácate nič z tepelného komfortu oproti klasickým dlhým nohaviciam (takým bez membrány), ale viete ich používať v oveľa širšom rozsahu teplôt. Keď vás lákajú hory, či nebodaj preteky v nich, oceníte ich ešte aj v lete počas tých „epických“ dní .

Castelli Unlimited Thermal krátke nohavice

Mňa ale zateplené krátke nohavice doslova zachránili. Mám na mysli moje „extrémne“ parametre, najmä dĺžku nôh, čo už mám aj oficiálne potvrdené bikefittingom. Výber klasických dlhých nohavíc bol odjakživa problém a všetko je krátke. Ak mi nohavice sedia cez zadok, spodnú časť mám ako po mladšom bratovi. Ale keď Castelli konečne prišlo ešte v roku 2014 s prvým modelom zateplených krátkych nohavíc, problém sa vyriešil a ešte zostala rezerva. Ak stále neviete nájsť vhodnú veľkosť elastických nohavíc a všetko je vám buď voľné, alebo potom krátke, máte ideálne riešenie.

Prečo vrecká?


Ďalším z mojich splnených snov v priebehu rokov jazdenia bol „závan“ gravel segmentu a príchod vreciek. Neviem prečo to niekomu nenapadlo už predtým, no hlavne, že ich máme. Ak vás bavia dlhé výlety, sú ako droga. Nemám napratané vrecká dresu/bundy, čo je v prvom rade príjemné a rovnako užitočné.

Najmä, ak chcete jazdiť agresívnejšie v teréne, kde treba pracovať telom... stačí jeden malý bunnyhop cez korene ako dôkaz. Pri väčšine výjazdov tak nemusím používať batoh, resp. vestu. Šikovné aj na „ceste“ počas mimosezónneho obdobia, pretože máte viac vecí, môžete si vziať extra rukavice, viac jedla atď...

A čo enduro? Ja viem, že tam sa elasťáky veľmi nenosia, ale ich využitie je podľa mňa skvelé v zime pod voľné nohavice. Tepelný komfort ide výrazne nahor, môžete pohodlne šliapať a výstelka sa ani nepohne, máte chránený spodný chrbát a ešte vám budú aj pekne držať chrániče na kolená, ktoré prekryjete zvrchu. Stále máte dostupné vrecká v zadnej časti a nič navonok nenasvedčuje, že máte na sebe niečo obtiahnuté .

Myslím, že teraz najlepšie pochopíte, prečo má model Unlimited Thermal oveľa väčší potenciál, než sa môže na prvý pohľad zdať a môžeme sa pustiť do konkrétnych detailov.

Castelli Unlimited Thermal


Základom konštrukcie je látka Nano Flex 3G, o ktorej ste už možno neraz počuli. V skratke, ide o rokmi overenú povrchovú úpravu, ktorá vo veľkej miere odoláva vode, ale aj špine. Neudrží vás v suchu počas silného dažďa, ale dokáže výborne odolať prehánkam, či fŕkancom od kolies. Má rovnako výhodu, že ak na ne oblečiete nejaké voľné nohavice, budú sa po povrchu pekne kĺzať, a vás teda nebude nič obmedzovať pri šliapaní.

Veľkostne mi už roky v rámci nohavíc sedí u Talianov veľkosť XXL pri výške 197 cm a hmotnosti 85 kg, plus-mínus podľa obdobia. Nemám pocit, že ma sťahujú, rovnako nie sú voľné a výstelka drží na svojom mieste. Materiál je veľmi elastický, cieľom nie sú žiadne kompresné vlastnosti a vie sa prispôsobiť širokému spektru postáv. Traky sú dostatočne elastické, oveľa viac než u letných top modelov, kde mi občas chýba nejaký ten centimeter, ak som mimo bicykla.

Castelli Unlimited Thermal krátke nohavice

Sú rovnako dostatočne dlhé, čo je, vzhľadom na ich zamerania podľa mňa ideálne. Nenechajte sa miasť fotkami, pretože, v mojom prípade všetko skresľuje extrémna dĺžka nôh a väčšina „bežných smrteľníkov“ ich bude mať pekne nad kolenami. Plus, nielen z hľadiska tepelného komfortu, ale rovnako z hľadiska komfortu nosenia v kombinácii s návlekmi – tie držia, a pritom nemusia byť konce nohavíc zabezpečené lemom, a teda nič netlačí.

review Castelli Unlimited Thermal

Hovorím aspoň zo skúsenosti v rámci použitia návlekov od Castelli, ktoré majú vždy na vnútornej strane silikónový prúžok, ktorý ich pomáha držať „pricapené“ k telu. Navyše ich návleky mi sedia aj z hľadiska (veľkorysej) dĺžky, či už sa bavíme o klasických, alebo v 3/4 prevedení. Najlepšie dĺžku nohavíc posúdite v rámci oficiálnych fotiek, ktoré nájdete aj v našom MTBIKER shope.

test Castelli Unlimited Thermal krátke nohaviceCastelli Unlimited Thermal krátke nohavice


...po dojazde v podobných podmienkach ich stačí oprášiť a sú skoro čisté.
Poďme na tie ospevované vrecká, ktoré nájdete v celkovom počte 4 kusov. Dvojica v zadnej časti a dvojica na stehnách. Tie sú spravené tak, aby dokázali zväčšiť svoj objem aj na niečo väčšie, ale pritom neobmedzovali v pohybe. Zvrchu je materiál, ktorý by som nazval zimnou sieťovinou. Nie je veľmi priehľadný, takže nevidieť, čo vo vreckách máte (možno plus, možno mínus podľa situácie) ale dostatočne elastický a pritom pevný. Vrecká sú doplnené o prekrytie zvrchu, aby všetko ostalo pekne na svojom mieste. A netreba zabúdať na reflexné prvky, ktoré nájdete pod vreckami v zadnej časti a tvoria výrazné plus pri neskorých návratoch.

Castelli Unlimited Thermal krátke nohaviceCastelli Unlimited Thermal krátke nohavice test


A samozrejme výstelka, v podstate kľúčový prvok z hľadiska pohodlia. Nejako som ju zabudol spomenúť skôr, ale to má svoj dôvod. Ide o top model v ponuke Castelli, teda Progetto X2 Air, s ktorou mám dlhoročné skúsenosti v rámci množstva maratónov a mnohých extrémnych podujatí. Už ju jednoducho beriem ako samozrejmosť a záruku kvality. Materiál je doslova hebký na dotyk, hrúbka je premenlivá, a tak akurát pre použitie na ceste aj v teréne, nezavadzia ani pod voľnými nohavicami. Zameraním, strihom a prevedením sa hodí najmä pre športovú jazdu, a teda posed v agresívnejšej pozícii. Všetky detaily si najlepšie predstavíte pohľadom na domovskú stránku značky.

Castelli Unlimited Thermal krátke nohavice reviewCastelli Unlimited Thermal krátke nohavice


Prax


Ako vždy rád píšem, poďme priamo na prax a pocity. Ak ste čítali úvod, zrejme tušíte, že tepelný komfort je veľké plus – pokojne od 0 °C do 17 °C. Pri pohybe v teréne (menšie rýchlosti) zvládnu aj teploty okolo nuly. Keďže tu nie je membrána, slabinou je najmä studený vietor. Ideálnym príkladom bolo aj nedávne natáčanie na Krížnej, kde v tieni mrzlo, ale slnko malo ešte svoju silu. Nasadením pod voľné nohavice (krátke/dlhé) sa dostávame aj do mínusových hodnôt. Vďaka povrchovej úprave budú výbornou voľbou do premenlivého počasia, resp., keď je mokro.

Veľmi často sa stane, že po dojazde v podobných podmienkach ich stačí oprášiť a sú skoro čisté. Podobná úprava nevydrží naveky, pri aktívnom používaní okolo 2-3 rokov na exponovaných miestach (zadok). Pre čo najdlhšie udržanie týchto vlastností nezabúdajte prať „naruby“ a pri šetrnom cykle. Tieto vlastnosti berte ako extra bonus, ktorý nijako neobmedzuje priedušnosť ani tepelný komfort.

Castelli Unlimited Thermal krátke nohaviceCastelli Unlimited Thermal krátke nohavice recenzia


Využitie vreciek je samozrejme individuálne, uvediem len pár mojich tipov. Tie zadné používam najmä na menšie a ťažšie predmety, ako napríklad multikľúč, sadu na bezdušáky, kľúče a pod. Všetko potom drží na svojom mieste, nič nehrká bez ohľadu na veľkosť rockgardenu . Bočné vrecká mi slúžia na mobil, traťovky, prípadne na odloženie rukavíc/čiapky.

test Castelli Unlimited Thermal krátke nohavice

Ich veľkou výhodou teraz mimo sezóny je fakt, že sa v nich toľko nehromadí pot. Takže veci, ktoré tam dáte, nemusíte pchať do sáčkov, ak ich nechcete mať po čase mokré – to sa o použití zadných vreciek bundy povedať nedá. Vlastnosť, ktorá sa pri jazdení v chlade skutočne hodí. Možnou nevýhodou je potom horšia manipulácia, ak máte hrubšie zimné rukavice. K veciam vo vreckách sa za jazdy dostanete, ale výrazne horšie sa potom dávajú naspäť a väčšinou treba zastaviť.

Castelli Unlimited Thermal krátke nohaviceCastelli Unlimited Thermal krátke nohavice review


Už sa nechcem opakovať, len ma zaujíma váš názor. Ak nebudeme riešiť aerodynamiku a totálne „gramárčenie", čo trápi len veľmi malé percento z nás, majú vôbec vrecká aj nejaké negatívum? Pokojne napíšte do komentára. Ja skutočne neviem na nič prísť bez ohľadu na disciplínu, teda, pokiaľ tam človek nedá vyslovene neforemnú hrču vecí. Myslím, že všetko pochopíte, keď raz vyskúšate, a potom pôjdete na výjazd v „klasike“. Možno vám príde na um legendárna veta v upravenom znení: Kde sú moje...vrecká ?

Castelli Unlimited Thermal krátke nohavice

Castelli Unlimited Thermal krátke nohavice nájdete v našom MTBIKER shope, ich MOC je 159,95 € a vaša aktuálna cena (zohľadňuje vernostný program po prihlásení sa) je 144 €. Okrem toho ale v kolekcii Unlimited pribudol aj model v „klasickej“ dlhej verzii v podstate s rovnakým názvom. Tam je na výber okrem čiernej aj tzv. asfaltová sivá. Všetko v rámci vlastností zostáva rovnaké, len máte dlhé nohavice, čomu zodpovedá aj vyššia cena okolo 199 €.

Ak by sa vám predsa len vrecká nepozdávali, ale koncept zateplených krátkych nohavíc áno, v ponuke nájdete ešte spomínaný predĺžený model Nano Flex Pro Race v cene okolo 136 € a najdostupnejšiu alternatívu, model Tutto Nano v cene cca 111 €. Ponúkajú rovnaký materiál, ale už inú výstelku a spracovanie.
Zdroj fotografií: archív autora
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Imroman 
Páči sa ti tento článok? thumb_up52thumb_down comments 15 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Santini Plush a Totum - od jari až po jeseň

Test: Santini Plush a Totum - od jari až po jeseň

Mať doma naozaj kvalitné krátke nohavice je snom každého cyklistu „diaľkoplaza“. Čo však s nimi, keď sa ochladí?
Test: Force Story – kvalitné nohavice za príjemnú cenu

Test: Force Story – kvalitné nohavice za príjemnú cenu

Aj teraz nás čaká ešte dosť chladných dní, čo si vyžaduje vhodné oblečenie. Budú nohavice Force dostatočne dobré na to, aby ponúkli jazdcovi pohodlie aj v náročných podmienkach?
Test: Santini Nimbus Rain - predĺžte si sezónu

Test: Santini Nimbus Rain - predĺžte si sezónu

V posledných rokoch štartujem cestnú sezónu stále skôr a skôr, pričom jarné počasie nešetrí nikoho. Nepremokavé a zateplené nohavice od Santini sú preto pre mňa dôležitým kúskom výbavy.
keyboard_arrow_up