Test: Lazer Impala – v službe bezpečnosti

Test: Lazer Impala – v službe bezpečnosti

Hlavu si treba chrániť najviac, o tom žiadna debata. Najmä, ak sa vyžívate v drsnejšom a rýchlejšom štýle jazdy.

Lazer Impala je trailová cyklistická helma navrhnutá tak, aby poskytovala maximálnu ochranu a pohodlie na výjazde. Nízko ťahaná škrupina prilby a ochrana proti nárazu „EPS” zaručuje bezpečnosť a zároveň štíhly dizajn. 

prilba Lazer

Čo je EPS a prečo je to výhodou prilby?


Celkom na úvod by sa patrilo povedať, čo to vlastne ten EPS je a na akom princípe funguje. Expandovaný polystyrén (EPS) je ultra ľahký, ale silný materiál. Skladá sa z 98% vzduchu a 2 % polystyrénu. Ide o prirodzenú alternatívu ku kovovým komponentom, slúži predovšetkým na ochranu, tlmenie nárazov a izoláciu. EPS dokáže výborne absorbovať energiu, vďaka čomu nachádza uplatnenie v rôznych priemysloch. V cyklistickom priemysle je veľkou výhodou tiež jeho nízka hmotnosť. 

prilba Lazer

Spracovanie a prvý dojem 


Poďme ale späť k samotnej prilbe. Tá na prvý pohľad farbami ani grafickým motívom veľmi nevyniká, no pri detailnejšom preskúmaní jej povrchu nájdete rôzne zaujímavosti. Čierno-matnú povrchovú úpravu zdobí jednoduchý nápis LAZER na bočnej strane a štruktúrovaný nápis IMPALA v oblasti pod šiltom. 

prilba Lazerprilba Lazer


Celkovo 22 vetracích otvorov, ako aj špeciálne vstupy na čele, by mali udržiavať chladnú hlavu aj pri dlhých letných výšlapoch. Impala môže byť navyše kombinovaná s okuliarmi. Ak sa nepoužívajú, môžu byť uložené pod výrazným a nastaviteľným trojstupňovým štítom, ktorý by mal chrániť tvár nielen pred slnečným svetlom, ale aj od nízko visiacich konárov. Vďaka systému Advanced Turnfit® sa prilba dá ľahko prispôsobiť rôznym tvarom hlavy a zaistiť pohodlné nosenie. Hmotnosť činí rovných 326 g, čo samo o sebe tvrdí, že pri páde niečo znesie.

prilba Lazerprilba Lazer


Skúsenosti z praxe


Konkrétna prilba, ktorú som testoval, bola vo veľkosti M – čiže 55-59 cm. Na hlavu mi krásne sadla a v porovnaní s bežnými prilbami v nej bola moja hlava uložená hlboko. To mi aj dodávalo väčší pocit istoty a hlavne pri otrasoch sa mi ani o kúsok nepohla. Pochvalu si zaslúži systém na sťahovanie hlavy kolieskom, ktoré plnilo spoľahlivo svoju funkciu. Práve to niekedy u iných prilieb robilo problém. Dobré rozloženie vnútornej výstelky v prilbe sa odzrkadlilo na vysokom komforte nosenia. Aj keď ešte zďaleka nie sú vonku vysoké teploty, cítil som ako si všetky prieduchy plnia svoju funkciu pri výšlapoch, a v tomto smere tak nebude strácať.

prilba Lazerprilba Lazer


Plus

  • 22 veľkých ventilačných otvorov
  • Hlboko posadená škrupina prilby na spánkoch a týl na zvýšenie ochrany
  • Systém Turnfit® pre horizontálne a vertikálne nastavenie prilby
  • Veľa miesta pre okuliare pod šiltom
  • Cena

Mínus

  • Nenašiel som nič, čo by mi prekážalo

Nejedná sa o žiadnu ultraľahkú „racingovú” prilbu, no hmotnosť je vzhľadom na zameranie na veľmi dobrej hodnote. Čo sa týka funkčnej stránky, prilba zodpovedá súčasným vysokým nárokom a potrebám trailovo a enduro-orientovaných jazdcov, ktorí chcú bezpečne posúvať svoje limity...

prilba Lazer

Prilba je dostupná v šiestich farbách (matná modrá, biela, čierna, červená, matná sivo-žltá a matná kaki-oranžová), pričom jej cena sa pohybuje okolo 120 €. Viac informácií sa dozviete na stránkach dovozcu značky Lazer, ktorým je Paul Lange.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up6thumb_down comments 13 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Prilba Alpina Roca – ľahká a priedušná enduro prilba, na ktorú sa rýchlo zvyká

Test: Prilba Alpina Roca – ľahká a priedušná enduro prilba, na ktorú sa rýchlo zvyká

Pri prvej návšteve bikeparku som rýchlo zistil, že klasická prilba nebude dobrý nápad. Preto som začal vyberať svoju prvú full face prilbu.
Test: BBB NANGA II - lacná trailová prilba? Vlastne prečo nie?

Test: BBB NANGA II - lacná trailová prilba? Vlastne prečo nie?

Nedá mi začať inak ako otrepanou frázou a ako už bolo stokrát písané - prilba je bezpochyby základom ochrany pri cyklistike. Ale koľko vlastne investovať?
Test: Prilba Alpina Anzana Tocsen - maximálne bezpečie v každej situácii

Test: Prilba Alpina Anzana Tocsen - maximálne bezpečie v každej situácii

Je to irónia, že práve keď prestanem na pretekoch padať, mi do rúk, respektíve na hlavu, príde prilba so senzorom na detekciu pádov? Táto myšlienka však nemala dlhú platnosť, s prilbou totiž prišli späť aj pády.
keyboard_arrow_up