Test: Lazer Impala – v službe bezpečnosti

Test: Lazer Impala – v službe bezpečnosti

13 komentárov

adam.milo111 03.06.2019   Cyklistika Ochrana Horska Cyklistika Bezpecnost Test Prilba

Hlavu si treba chrániť najviac, o tom žiadna debata. Najmä, ak sa vyžívate v drsnejšom a rýchlejšom štýle jazdy.

 

Lazer Impala je trailová cyklistická helma navrhnutá tak, aby poskytovala maximálnu ochranu a pohodlie na výjazde. Nízko ťahaná škrupina prilby a ochrana proti nárazu „EPS” zaručuje bezpečnosť a zároveň štíhly dizajn. 

prilba Lazer

Čo je EPS a prečo je to výhodou prilby?


Celkom na úvod by sa patrilo povedať, čo to vlastne ten EPS je a na akom princípe funguje. Expandovaný polystyrén (EPS) je ultra ľahký, ale silný materiál. Skladá sa z 98% vzduchu a 2 % polystyrénu. Ide o prirodzenú alternatívu ku kovovým komponentom, slúži predovšetkým na ochranu, tlmenie nárazov a izoláciu. EPS dokáže výborne absorbovať energiu, vďaka čomu nachádza uplatnenie v rôznych priemysloch. V cyklistickom priemysle je veľkou výhodou tiež jeho nízka hmotnosť. 

prilba Lazer

Spracovanie a prvý dojem 


Poďme ale späť k samotnej prilbe. Tá na prvý pohľad farbami ani grafickým motívom veľmi nevyniká, no pri detailnejšom preskúmaní jej povrchu nájdete rôzne zaujímavosti. Čierno-matnú povrchovú úpravu zdobí jednoduchý nápis LAZER na bočnej strane a štruktúrovaný nápis IMPALA v oblasti pod šiltom. 

prilba Lazerprilba Lazer


Celkovo 22 vetracích otvorov, ako aj špeciálne vstupy na čele, by mali udržiavať chladnú hlavu aj pri dlhých letných výšlapoch. Impala môže byť navyše kombinovaná s okuliarmi. Ak sa nepoužívajú, môžu byť uložené pod výrazným a nastaviteľným trojstupňovým štítom, ktorý by mal chrániť tvár nielen pred slnečným svetlom, ale aj od nízko visiacich konárov. Vďaka systému Advanced Turnfit® sa prilba dá ľahko prispôsobiť rôznym tvarom hlavy a zaistiť pohodlné nosenie. Hmotnosť činí rovných 326 g, čo samo o sebe tvrdí, že pri páde niečo znesie.

prilba Lazerprilba Lazer


Skúsenosti z praxe


Konkrétna prilba, ktorú som testoval, bola vo veľkosti M – čiže 55-59 cm. Na hlavu mi krásne sadla a v porovnaní s bežnými prilbami v nej bola moja hlava uložená hlboko. To mi aj dodávalo väčší pocit istoty a hlavne pri otrasoch sa mi ani o kúsok nepohla. Pochvalu si zaslúži systém na sťahovanie hlavy kolieskom, ktoré plnilo spoľahlivo svoju funkciu. Práve to niekedy u iných prilieb robilo problém. Dobré rozloženie vnútornej výstelky v prilbe sa odzrkadlilo na vysokom komforte nosenia. Aj keď ešte zďaleka nie sú vonku vysoké teploty, cítil som ako si všetky prieduchy plnia svoju funkciu pri výšlapoch, a v tomto smere tak nebude strácať.

prilba Lazerprilba Lazer


Plus

  • 22 veľkých ventilačných otvorov
  • Hlboko posadená škrupina prilby na spánkoch a týl na zvýšenie ochrany
  • Systém Turnfit® pre horizontálne a vertikálne nastavenie prilby
  • Veľa miesta pre okuliare pod šiltom
  • Cena

Mínus

  • Nenašiel som nič, čo by mi prekážalo

Nejedná sa o žiadnu ultraľahkú „racingovú” prilbu, no hmotnosť je vzhľadom na zameranie na veľmi dobrej hodnote. Čo sa týka funkčnej stránky, prilba zodpovedá súčasným vysokým nárokom a potrebám trailovo a enduro-orientovaných jazdcov, ktorí chcú bezpečne posúvať svoje limity...

prilba Lazer

Prilba je dostupná v šiestich farbách (matná modrá, biela, čierna, červená, matná sivo-žltá a matná kaki-oranžová), pričom jej cena sa pohybuje okolo 120 €. Viac informácií sa dozviete na stránkach dovozcu značky Lazer, ktorým je Paul Lange.

Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Komentáre

sorcerer 04.06.2019 (07:07)

divím sa, že ešte pomerne veľa výrobcov nedáva sieťku proti hmyzu

 
N/A sorcerer 04.06.2019 (07:09)

Toto je pre mna woodoo tak ako pises , kazdy co dostal srsna pod helmu tak tomu nerozumie.

 
adam.milo111 sorcerer 04.06.2019 (08:17)

Presne si to vystihol, minule som to akurát riešil prečo to tam nedajú. Tak jednoduchú vec

 
pulirapid 03.06.2019 (23:31)

konečne tu robí test niekto,kto trochu vyzerá k svetu. aj na biku vyzerá dobre. nyje jak keď henten testoval dlhý mondrejker a vypraval jak mu to dodáva sebavedomie. a spuščal sa pri tom po zvaznici zaseknutý nad zadným kolom jak keby smrtku spátril.

 
adam.milo111 pulirapid 04.06.2019 (08:19)

 
N/A 04.06.2019 (06:54)

Pekne si to napisal. Nepaci sa mi len nadpis "v službe bezpečnosti". V akej inej sluzbe ako hrniec alebo ako lopata ?

 
pulirapid 04.06.2019 (07:00)

aspoň nenapísal obľúbené klišé: v znamení...

 
jurajhrenak112 04.06.2019 (08:19)

Čo to je prosím za okuliare?? Dík

 
adam.milo111 jurajhrenak112 04.06.2019 (08:25)

Ahoj,

OAKLEY - O-FRAME MX GOGGLE

 
TomasGA adam.milo111 15.06.2019 (06:48)

Ahoj Adam. Dik za inšpiráciu ohľadom okuliarov. Včera prišli. Sedia jak rit na serbel 🙂

 
romanca 08.06.2019 (10:17)

kde sa da ta prilba vyskusat? uz po nej dlhsie pokukjem, ale moja hlava je specialna a potrebujem si to nasadit pred kupou

 
milo2323 07.07.2019 (07:02)

tiež chcem vyskúšať na mtbiker ju nevidím

 
romanca milo2323 18.07.2019 (15:34)

navela navela som prilby lazer nasiel v bikepeak v oslanoch. na moje obrovske prekvapenie som ale zistil, ze lazer neorib prilby na rozme 62+ teda na moju hlave nepozzitelne. a to som od nivh prilbu fakt chcel.

 
Pridaj komentár