Test: Prilba HQBC DISQUS SAFE - dostupná prilba s malým prekvapením vzadu

Test: Prilba HQBC DISQUS SAFE - dostupná prilba s malým prekvapením vzadu

85 komentárov

Habci 02.08.2019 12 fotografií   Ochrana Hqbc Horska Cyklistika Bezpecnost Test Prilba

Zdravie si za peniaze nekúpiš. Stará pravda, ktorú počul asi každý z nás. No za pár eur si to zdravie môžeme chrániť. A do čoho investovať, ak nie do novej prilby?

 

V prípade mnou testovaného kúsku to však nebude nejaká astronomická investícia. Výrobca sa snaží vtesnať do priaznivej cenovky vysokú mieru bezpečnosti. Na to, či sa mu to podarilo, sa pozrieme v tomto teste.Overená klasika InMold


Prilba DISQUS je vyrobená technológiou InMold. Pri tomto spôsobe výroby sa zhotovuje ako jeden celok, čo zaručuje jej vyššiu odolnosť a nižšiu hmotnosť. Tá sa zastavila na hodnote 315 gramov. V tejto cenovej kategórii je to priemerné, ale oceňujem, že výrobca udáva korektný údaj. Myslel som si, že k hmotnosti prispeje aj svetlo, ktoré je v zadnej časti prilby. No to má hmotnosť smiešnych 10 gramov a je tu možnosť si ho vybrať von. Na výber máte samozrejme aj verzie bez neho. Ja som so zvýšenou dávkou bezpečnosti spokojný, hlavne pri ranných a podvečerných kilometroch na cestách, hoci tie nie sú u mňa až tak časté.Obvod mojej hlavy je 58 centimetrov. A je to tu. Opäť ten istý problém, ktorý som mal aj pri výbere rámu bicykla. Neustále sa pohybuje na rozhraní rozmerov, ktoré odporúčajú výrobcovia pre konkrétnu veľkosť. Prilba HQBC DISQUS SAFE vo veľkosti M by mala sadnúť na hlavu s obvodom 54 - 58 centimetrov. Na test som dostal veľkosť M a som rád, že to bolo práve toto písmeno. „Elko“ by mi bolo už pravdepodobne veľké a musel by som ho veľmi uťahovať. Veľkosť M mi sadla ako uliata, dotiahol som to všetko zadným kolieskom a bolo vystarané.

Uťahovanie prilby je jednoduché a zvládnete to pomocou dvoch prstov. Upínanie pod bradou je klasické a nijako nevybočuje od štandardov. Ako bonus vnímam aj možnosť vertikálneho nastavenia v dvoch polohách. Vnútorná výstelka je po celom obvode prilby a sieťované popruhy potešia hlavne počas tropického dňa.Podarený vizuál


Antracitová farba je tu pre každého elegána na bicykli, ktorý si potrpí na farebné zladenie všetkých doplnkov. Hodí sa totiž k akejkoľvek inej farbe. 19 vetracích otvorov zabezpečuje dostatočné odvetranie hlavy a ocenia to hlavne „potiči“, akým som aj ja. Voda, ktorú do seba počas dňa na bicykli lejem, len pretečie telom a potnými žľazami je hneď vonku. Pri horúcich dňoch mi padol veľmi vhod kvalitný prietok chladného vzduchu. V spomínaných otvoroch sú aj sieťky proti hmyzu, čo neurazí a radšej ich tam mať. Šilt je možné ľahko demontovať a páči sa mi, že po ňom neostávajú neupravené diery. Ako môžete vidieť, tak otvory na uchytenie šiltu nie sú estetickou prekážkou po jeho zložení.2 muchy jednou ranou


Na svoje výjazdy chodím väčšinou za dobrého počasia a pekne vyspinkaný. To znamená, že nepotrebujem vrážať veľké sumy do osvetlenia bicykla. Preto som sa potešil zadnému svetlu, ktoré pomôže, ak by som sa náhodou vybral na nejaký skorý ranný výjazd. Samotné svetlo má hmotnosť len spomínaných 10 gramov a je v ňom použitá gombíková batéria (súčasťou balenia). Jeho uchytenie nie je však dokonalé a vyvoláva pocit, že nezvládne neustále vyberanie a nasadzovanie. Ale kto tam to svetlo chce, tak si ho tam nechá, kto toto svetlo nechce, tak si môže objednať aj verziu bez svetla. Problém vyriešený.Čo na záver?


Táto prilba je zaradená do skupiny mestské a tour prilby. Tomu nahráva červené svetlo vzadu, ktoré počas hustej premávky v meste určite neuškodí a môže vám pomôcť, aby ste boli viditeľní. No nemyslím si, že nutne musíme túto prilbu odsunúť len na vozenie sa po meste alebo na cyklotúru. Ja ju používam aj na výjazdoch na cestnom bicykli, kedy si samozrejme dám dole šilt, aby som pekne zapadol medzi ostatných vyznávačov cestnej cyklistiky. Zadné svetlo navyše ocením pri zníženej viditeľnosti.A inak zabudol som na jednu dôležitú vec. Pri prvom pohľade som si myslel, že bude stáť o niečo viac. Preto som bol s výslednou cenou nadmieru spokojný. HQBC sa očividne nechce hrať na nedostupnú či predraženú značku a namiesto toho ponúka prilbu, ktorá ochráni vašu hlavu a nezruinuje rodinný rozpočet.

Plusy:


  • nízka cena
  • moderný vzhľad
  • svetlo na zadnej strane prilby
  • sieťka proti hmyzu
  • upravené otvory na šilt po jeho zložení

Mínusy:


  • po čase vzniká vôľa uchytenia zadného svetla v dôsledku jeho vyberania a nasadzovania
  • hmotnosť


Cena testovaného modelu sa pohybuje okolo 38 €. Viac informácií o tomto produkte nájdete na stránke dovozcu.

Fotogaléria k článku

 

Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Komentáre

peterka85 02.08.2019 (12:36)

2


nevidim rozdiel medzi touto prilbou a prilbou za 10 e z lidlu

 
Kice peterka85 02.08.2019 (16:52)

4


Rozdiel je v tom, že u HQBC je svetlo "malým prekvapením vzadu" a u LIDL prilby je svetlo samozrejmosť.

 
Thomason 02.08.2019 (13:56)

0


je niekde (ne)písané pravidlo, že na cesťáku nesmie byť na prilbe šilt?

 
vlastoch Thomason 02.08.2019 (14:58)

8


ja to chapem len cisto z praktickeho hladiska: silt na cestaku zavadzia, lebo na cestaku viac "lezis" a teda silt brani vo vyhlade dopredu ... a na MTB zase oproti cestaku sedis viac vzpriamene a viac slapes do kopca, kedy ti slnko viac pečie do oci, cize tam je šilt vyslovene potrebny
ale mozem sa myliť

 
milos21 vlastoch 02.08.2019 (17:25)

0


Ja odmietam nosiť šilt na MTB, ak ho prilba mala, okamžite šiel preč, aj na MTB mi zavadzal. Našťastie väčšinou mám viac cestné prilby, tak je to v pohode.

 
Pridaj komentár