Test: Prilba HQBC UNIQUE - univerzálny chameleón

Test: Prilba HQBC UNIQUE - univerzálny chameleón

Prilba je pri akejkoľvek jazde pre jazdca prioritou. Platí to, či sa vyberieme len tak povoziť po okolí, alebo otestovať náročnejší terén.

Keď som dostal informáciu, že je v ponuke prilba na testovanie a mieri ku mne, potešil som sa. Bola to moja premiéra, ktorej som snažil zhostiť s plnou vážnosťou. O pár dní mi prišla krabica a v nej model od značky HQBC UNIQUE. Tento model je kombinácia prilby pre enduro jazdcov, no po odstránení šiltu sa z nej stáva model, ktorý sa nestratí ani pri športovejšom poňatí jazdy v štýle XC.Prvé pocity po rozbalení – kvalitné a poctivé prevedenie


Už z názvu vyplýva samotný dizajn prilby, ktorý ma zaujal hneď na prvý pohľad. Krikľavé časti sú doplnené o povrchovú úpravu typickú pre chameleóna. Ponúk prilieb je veľa, no žiadna ma svojim dizajnom tak neoslovila ako model UNIQUE. Na slnku ten efekt bol o to viac dokonalý, keď prilba hádzala rôzne farebné tóny. Nesmiem vynechať ani prvky skrutiek, ktoré držia šilt a rovnako čisto biely nápis značky HQBC, ktorý len tak jednoducho neprehliadnete. Detail, ktorý neušiel môjmu oku, je reflexný prvok na upínacom mechanizme. Bezpečnosti nie je nikdy málo, preto ma aj táto drobnosť potešila a zvýšila tak pocit bezpečnosti pri jazde.Po zrátaní otvorov prilby som si skontroloval správnosť svojho počtu a ten presne sedel. Výrobca uvádza celkovo 15 veľkých otvorov so špeciálne vrstvovou konštrukciou, ktorá napomáha prúdeniu vzduchu a tým udržiava chladnú hlavu aj pri vysokých teplotách. Interiér prilby, ak môžem tak pomenovať vnútro, je tvorené z viacerých kusov výsteľky, ktoré môžete jednoducho vybrať a oprať. Letmo som si skúsil prilbu, aby som vedel, čo ma čaká na výjazde. Mal som obavu z prechodu zo svojej starej prilby, no bol som milo prekvapený, ako mi sadla. Stačilo už len jemné nastavenie sťahovacieho systému, a už som bol jednou nohou na biku.Dôležitosť InMold technológie


Prilba HQBC UNIQUE je vyrobená technológiou InMold. Spojením dvoch vrstiev materiálov vznikne jeden pevný a kompaktný celok, s nízkou hmotnosťou, vyššou odolnosťou voči nárazom, pri ktorých sa sila nárazu rozloží na väčšiu plochu hlavy a tým sa zníži riziko úrazu. Hmotnosť sa zastavila na čísle 340 g, ktorá je tejto kategórii priamo úmerná. Bezpečnosť je na prvom mieste, aj za cenu jemne zvýšenej hmotnosti.Dôležitou súčasťou prilieb je v rámci ochrany štít v prednej časti. Model UNIQUE dostal do vienka nastaviteľný štít a to rovno do troch vertikálnych polôh. Ako som vyššie spomenul, v prípade, že ho jednoducho nepotrebujete, vďaka dvom skrutkám ho odmontujete a máte z enduro prilby slušnú XC. Treba však podotknúť podstatu štítu a tá tkvie v ochrane nielen pred slnkom, ale aj konármi a kríkmi. Oceníte to hlavne pri dravom zjazde, kedy sa plne sústredite na dráhu a držanie ideálnej stopy. Mne osobne vyhovovala najnižšia poloha, no ostali ešte dve, ktoré si budete môcť nastaviť.Pocity z jazdy – ukáž čo dokážeš


Prišla tá chvíľa, odskúšať ju v teréne. Testovanú prilbu som mal vo veľkosti M – 55-59 cm. Malá úprava veľkosti pre poistenie pocitu fixácie na hlave a vyrazil som. Pri rôznych druhoch a značkách prilieb som sa stretol so slabou funkciou sťahovania kolieskom, no v tomto prípade je veľká spokojnosť. Obdobie konca vysokých teplôt bolo v čase testovania v nedohľadne, a vlasy zrovna krátke nemám, tak som rovno naplno otestoval odvádzanie tepla a kvalitu výstelky, ktorá zabezpečuje, aby vám pot nestekal do očí.Pot nikde, pocit horúcej hlavy ani náznak. Avšak po zložení prilby z hlavy bola výstelka pekne nasiaknutá, no funkciu splnila na výbornú. Tak ako som si nastavil veľkosť na začiatku jazdy, rovnaký pocit ostal aj po príchode domov. Je pravdou, že som mal obavu z jemne masívnej konštrukcie, ale moje prekvapenie bolo o to krajšie. Predošlú prilbu som mal viac zameranú na XC, ale tento upgrade za HQBC by som nemenil.

Plusy

  • Pomer ceny a vlastností
  • Efektívne nastavenie prilby kolieskom
  • Zaujímavý farebný dizajn
  • InMold technológia

Mínusy

  • Nenašiel som nič, čo by mi prekážalo
Model od značky HQBC UNIQUE patrí do kategórie enduro. Ceny pri tomto type prilieb sú občas na pôžičku, no keď som sa dozvedel cenu tohto modelu, zostal som prekvapený. V kľude môžem povedať, že je to veľa muziky za málo peňazí. Určite poteší okrem kvalitných funkcií aj kombinácia využitia prilby nielen pre enduro jazdcov, ale zároveň aj na XC jazdu. Avšak nie je to všetko len o funkciách, poteší aj dizajn s povrchovou úpravou prilby, ktorá vás vystrčí z davu a zaujme nejedného zvedavca.

Prilbu nájdete vo farebnej kombinácii testovaného modelu. Cena sa pohybuje okolo 69 € a viac informácií o tomto produkte nájdete na stránke dovozcu.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up5thumb_down comments 14 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Prilba HQBC Roqer – extra ochrana sa v lese hodí

Test: Prilba HQBC Roqer – extra ochrana sa v lese hodí

Chodíte do lesa a bezpečnosť je pre vás prvoradá? No nechcete utratiť veľa peňazí? Tak spozornite, táto prilba spĺňa vaše požiadavky.
Test: Prilba Alpina Anzana Tocsen - maximálne bezpečie v každej situácii

Test: Prilba Alpina Anzana Tocsen - maximálne bezpečie v každej situácii

Je to irónia, že práve keď prestanem na pretekoch padať, mi do rúk, respektíve na hlavu, príde prilba so senzorom na detekciu pádov? Táto myšlienka však nemala dlhú platnosť, s prilbou totiž prišli späť aj pády.
Test: Prilba Alpina Rootage Evo – bezpečnosť na prvom mieste

Test: Prilba Alpina Rootage Evo – bezpečnosť na prvom mieste

Bezpečná prilba na trail s extra ochranou, v ktorej vám nebude teplo ako v integrálke.
keyboard_arrow_up