Novinka: Canyon Neuron CF SLX 2020 - zbraň na trail

Novinka: Canyon Neuron CF SLX 2020 - zbraň na trail

Zima prichádza a s ňou premýšľanie o novej výbave do budúcej sezóny. Nuž, sny by sa mali plniť a ak ste skutočným horským cyklistom, máme pre vás jeden taký, ktorý by sa mohol pod stromčekom aj objaviť.Neuron je namierený práve na tých jazdcov, ktorí sa neboja nikdy nekončiacich trailových výziev, ale súčasne majú radi pocit efektivity pri stúpaniach alebo sa s obľubou púšťajú aj na celodenné výlety. Dôvodom pre toto konštatovanie je 130 mm zdvihu, geometria a celkové osadenie bicykla, ktoré je vyváženým prechodom medzi pretekárskymi XC raketami a gravity-orientovaným spektrom bicyklov.

Nabitý vlastnými technológiami


Začneme postupne, s prvou zastávkou pri samotnom ráme, ktorý je až o 250 g ľahší než „klasický“ CF SL. Dôvodom je použitie uhlíkových vlákien s označením 40T-UD, ktoré okrem redukcie hmotnosti navyšujú tuhosť. K tomu sa pridáva osobitné zapuzdrenie ložísk dodatočnými záslepkami, ktorých účel je predĺženie životnosti pod nimi sa ukrývajúcich priemyselných ložísk.Čistotu dizajnu a súčasne aj ochranu pred odrážajúcimi sa kameňmi či konármi zabezpečuje vnútorné vedenie laniek v spodnej rámovej trubke. Plastový kryt tak v sebe ukrýva radenie či brzdovú hadičku a zároveň ochraňuje rám.O ochrane môžeme hovoriť aj v spojitosti s „Impact Protection Unit“ alebo po našom, „zabraňovač nárazom“ na hornej rámovej trubke, ktorý bráni prílišnému pretočeniu riadítok, ktoré môžu narážať do rámu.Jednoduchosť a efektívnosť ukrýva aj Quixle, pevná os v zadnej stavbe s integrovanou páčkou, ktorá slúži ako klasický rýchloupinák. Čo sa týka odpruženia zadnej stavby, tá pracuje na princípe štvorčapového systému. Vďaka trojfázovému priebehu využívania zdvihu pracuje práve tak, ako to jazdec potrebuje.

Inými slovami, začiatok zdvihu je citlivejší, pričom v druhej fáze prechádza do stabilného stavu, ktorý je podporou pri zatlačení do pedálov, či v klopenke. Nakoniec sa dostávame do tretej fázy, vyznačujúcej sa progresivitou – teda, aby bolo maximum zdvihu využité len v potrebnej situácii.Geometria – všetko čo máte radi


Zdá sa, že trailové bicykle sú už skutočnými pracantmi ako v kopcoch, tak aj v zjazdoch. Svedčí o tom snaha inžinierov vybaviť ich správnymi hodnotami dĺžky a uhlov. Neuron preberá položenejší hlavový uhol na úrovni 67,5 stupňa a sedlový uhol 74,5 stupňa, ktorý s optimálnym rozmerom predstavca – 60 mm, adekvátne posúva ťažisko jazdca do oblasti nad stredové zloženie.Canyon však myslí aj na rozdiel vo fyziologických predpokladoch, ovplyvňujúcich celkové ovládanie bicykla. Vo veľkostiach XS a S osádza Neuron 27,5“ kolesami, zatiaľ čo ostatné veľkosti preberajú 29“. Taktiež sa líšia aj použitím odlišnej dĺžky riadítok – zatiaľ čo „veľké“ kolesá sú osadené 760 mm riadítkami, 27,5“ disponujú o 2 cm kratšími. Táto možnosť je však dostupná len vo verziách Neuron CFCF SL.

Neuron CF SLX 9.0 LTD 2020


S označením „SLX“ sa stretneme len pri jednom vyhotovení. A teda pri tom najvyššom. Na tomto odľahčenom a spevnenom karbónovom základe nájdete odpruženie od Fox v podobe Factory 34 vidlice a Float DPS Factory tlmiča. Obe so 130 mm zdvihom.Radenie a brzdy sú v kompetencii Shimano XTR. K tomu sa pridávajú karbónové kolesá DT Swiss XMC 1200 s 30 mm vnútornou šírkou. Správny grip zabezpečujú plášte Maxxis Forekaster EXO TR 3C MaxxSpeed v šírke 2,35“. Karbónové sú aj riadítka vo vlastnej réžii Canyon. Nechýba teleskopická sedlovka Fox Transfer Factory s príznačnou oranžovou farbou. Celková hmotnosť 11,7 kg (M) zodpovedá aj cene, ktorá je stanovená na 5 999 €.Neuron CF a CF SL


Pre úplnosť ešte doplníme ostávajúcu štvoricu modelov, ktoré sa svojou dostupnejšou výbavou dokážu priblížiť klasickému horskému cyklistovi a jeho peňaženke.

Ide o Neuron CF 8.0, u ktorého nájdeme Fox 34 Rhythm a Fox Float DPS, 12-rýchlostnú sadu Sram GX, kolesá DT Swiss M1900 a hmotnosť 13,1 kg (M). Cena je 2 699 €.O čosi lepšie je na tom Neuron CF 9.0. Poteší najmä prívržencov Shimano výbavy vďaka sade Shimano XT s SLX brzdami. Ľahšie kolesá DT Swiss XM1501 a vidlica Fox 34 Performance sa zaslúžili o hmotnosť 12,9 kg s cenovkou 3 299 €.Posledný spomínaný má aj dámske prevedenie, pomenované príznačne, Neuron CF 9.0 WMN s identickou výbavou až na sadu, kedy pri tomto variante figuruje Sram GX Eagle. Cena ostáva 3 299 €.A predposledným stupňom pred samotným SLX je Neuron CF 9.0 SL, s prémiovým karbónom „SL“ a nemenej príťažlivou výbavou, založenou na karbónových kolesách Reynolds TR309, sade Sram X01 Eagle a odpružením od Fox. Celkovo sa dostávame na 12,6 kg (M) a 3 999 €.Viac informácií o nových modeloch sa dozviete aj na domovskej stránke značky Canyon.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up37thumb_down comments 16 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Superior kolekcia na rok 2022 - rýchlo, ale aj zábavne PR článok

Superior kolekcia na rok 2022 - rýchlo, ale aj zábavne

Pretekársky duch značky Superior cítiť už zo samotného motta #AlwaysRace. Neznamená to však iba boj o stupne víťazov, ale aj motiváciu na prekonávanie vlastných limitov. V tomto duchu sa nesie aj nová kolekcia bikov na rok 2022.
Horské modely Canyon 2020 - pre každého niečo PR článok

Horské modely Canyon 2020 - pre každého niečo

Vybaviť sa cenovo dostupným modelom s kvalitným osadením je základným krokom k spokojnosti horského cyklistu. V ponuke Canyon nájdete modely od základných univerzálov až po pretekárske špeciály.
Predstavenie: Novinky RockShox na sezónu 2023

Predstavenie: Novinky RockShox na sezónu 2023

Americký koncern SRAM, pod ktorého krídla patrí aj značka RockShox, poňal predstavenie tohtoročných noviniek vo veľkom a početnom štýle.
keyboard_arrow_up