Test: Kellys Tayen 10 - Dávid so silou Goliáša určený pre ženy

Test: Kellys Tayen 10 - Dávid so silou Goliáša určený pre ženy

Dorovnanie výkonu v rámci páru je častým dôvodom kúpy ebiku. Výkonnejší článok tejto dvojice si plnohodnotne zatrénuje a ten slabší sa naopak netrápi celý výjazd. Odmenou je pre oboch zdolanie náročných stúpaní, či epické výhľady.

Nie je to tak dávno, čo ste mali možnosť pozrieť si predstavenie tohto šikovného a dostupného ebiku tuzemskej značky Kellys, ktorý cieli najmä na ženskú populáciu bikeriek. Odvtedy však ubehlo niekoľko týždňov a zhruba tisíc testovacích kilometrov v reálnych podmienkach. Preto by som sa s vami rád podelil o moje, resp. priateľkine postrehy. Ak si nevybavujete o aký bike ide, pripomenúť si ho môžete aj videom s predstavením.Prvý dojem - Kellys Bambuľka: malý bike vo veľkej škatuli


Doslova obrovské prekvapenie čakalo priateľku, keď v marci zazvonil kuriér a vytiahol Tayen z dodávky. Napriek 27,5” kolesám a veľkosti rámu “S” to bola suverénne najväčšia škatuľa, v akej kedy bicykel do testu prišiel. Myslím, že by sa do nej pohodlne zmestil aj 36er vo veľkosti XL.

Po vybalení však na nás vykuklo malé, no pohľadné nebíčkovo-modré žihadlo, ktoré však bol trochu problém odlepiť oboma plášťami od zeme. Bez pedálov sa hmotnosť zastavila na čísle 22,4 kg pri veľkosti S.Osadenie a geometria - základ bez kompromisov na funkčnosti


Komponentové osadenie dizajnového Tayenu je vybraté s ohľadom na minimalizáciu nákladov, nie však na úkor funkčnosti alebo životnosti komponentov. Komponenty z nižších sád sú však ťažšie a cítiť to najmä na odpruženej vidlici SR Suntour XCM 32, ktorá má určite cez dva kilogramy. Na druhej strane pevné osky a náboje v boost štandarde dodávajú biku potrebnú tuhosť a celkovú stabilitu.

Spracovanie rámu je na veľmi vysokej úrovni, rovnako ako metalický lak a decentná grafika. Spoľahnúť sa dá aj na hydraulické kotúčové brzdy s o palec väčšími kotúčmi, akoby ste našli na klasickom hardtaile. Pohon pozostáva z radenia, kazety a prehadzovačky Shimano Altus s kľukami Samox a zosilnenou reťazou KMC určenou pre ebiky. Sedlovka, predstavec, riadidlá a gripy nesú logo KLS, čo značí, že sa jedná o komponenty navrhnuté pod vlastnou taktovkou Kellysu.

Detailistov určite poteší zladená grafika rámu, sedla a polepov na ráfikoch. Posed na biku je vďaka 120 mm zdvihu vidlice a 120 mm hlavovej rúrke (veľkosť S) pomerne vzpriamený a pohodlný. 68-stupňový hlavový uhol ponúka dostatočnú stabilitu aj v zjazdoch a 430 mm zadná stavba s 27,5-palcovými kolesami sú dostatočne obratné kombo.Pohonná jednotka, batéria a ovládanie - parametre, výkon a reálny dojazd


Značku Panasonic si väčšina z nás spája asi skôr s audio a video elektronikou ako s elektromotormi. Nič to však nemení na tom, že táto japonská značka vstúpila aj do sveta pohonných jednotiek pre ebiky a rozhodne nie ľavou nohou. Motor nesúci označenie Panasonic GX Ultimate (pozor, nemýliť si so SRAM GX) je po parametrovej a dizajnovej stránke celkom príjemným prekvapením. Krútiaci moment 90 Nm je dokonca ešte o 30 Nm väčší ako v prípade motora STEPS E7000, ktoré majú namontované vyššie modely Tayen 20, 30 a 50!

Najdostupnejší Tayen je tak o tretinu väčší trhač asfaltu ako jeho drahší súrodenci! Obávať sa preto nemusia ani osoby s vyššou hmotnosťou. Podľa nálepky na “podvozku” Tayen 10 spoľahlivo odvezie aj osoby s hmotnosťou do 120 kg.

Ovládacia jednotka má 5 tlačidiel, z toho dve slúžia na prepínanie jedného zo štyroch režimov (ECO, STANDARD, AUTO, HIGH), jedno slúži na prepínanie údajov na displeji, jedno na zapnutie podsvietenia displeja a posledné slúži na zapnutie dopomoci pri tlačení bicykla do kopca. Táto funkcia funguje do rýchlosti 5 km/h.Pohonnej jednotke GX Ultimate sekunduje nevyberateľná 14Ah (504 Wh) Li-ion batéria vyrobená špeciálne pre Kellys, ktorá je pekne integrovaná v ráme. Nabíjací port je umiestnený na spodu sedlovej rúrky a na ráme nenájdete žiadne tlačidlo on/off ani bezpečnostný zámok. Tieto dve funkcie supluje cyklopočítač, ktorý je demontovateľný (a bez jeho prítomnosti ebike nenaštartujete) a okrem zapínacieho tlačidla disponuje aj USB portom, cez ktorý si môžete prostredníctvom kábla dobíjať akúkoľvek elektroniku, ktorú máte so sebou.

Jediná škoda, že tento kábel v Kellyse nepribalili rovno vo výrobe. Ale na druhej strane, kto nemá USB-B kábel doma, však? V reálnych podmienkach pri šetrnejšom zaobchádzaní zvládla takmer 2 000 výškových metrov a cca 90 km na jedno nabitie pri 50 kg jazdkyni a používaní režimov ECO a STANDARD. S rastúcou hmotnosťou jazdca a pri permanentom zapnutí režimu HIGH sa dá batéria vyžmýkať za cca 50 km.Teória v praxi - postrehy po 1 000 km jazdy


Ako som už v úvode avizoval, tak ebike má na odometri natočených takmer 1 000 kilometrov a myslím, že väčšinu funkcií a vlastností už sme spoľahlivo preskúmali, vrátane spoľahlivosti. Aby som overil potenciál výkonu, tak som si dva 30 km výjazdy vyskúšal na tomto biku aj ja. Najskôr by som sa teda vyjadril asi k samotnému motoru, ktorý je dravý až až, aj pre 80 kg osobu.

Rozhodne som nemal pocit, že by som motor niekde zadýchal, alebo že by som z neho chcel vyžmýkať viac. Osobne si myslím, že na moju 50 kg priateľku je ten výkon vysoký a na najvyššom režime sa vyslovene nudí a kedykoľvek mi s prstom v nose ukáže chrbát a ohnivú čiaru. Pokiaľ však chcete za bikom ťahať napríklad cyklovozík s deťmi (alebo miešačku), tak sa určite nebudete sťažovať.

Pri vypnutej asistencii je odpor prakticky neciteľný, čo je určite veľké plus. Odstupňovanie režimov je ideálne, režim auto reaguje na tlak, čiže čím viac tlačíte do kľúk, tým viac dopomoci od motora dostanete. Prekvapila ma aj nadpriemerne tichá prevádzka motora, ktorý je určite tichší ako pohonné jednotky, ktoré som mal možnosť vyskúšať doteraz. Príjemná je aj kompaktná veľkosť motora a úzky Q-faktor.Samotné ovládanie po ľavej ruke je pomerne ergonomické, displej počítača je dobre čitateľný aj na priamom slnku a umožňuje nastaviť kontrast, podsvietenie aj všetky parametre cez ovládanie dopomoci. Super fičura je aj tlačítko asistenta pri šliapaní, ktoré sa hodí, aj keď bicykel potrebujete zdvihnúť “na zadné” napríklad pri presune výťahom. Nemusíte tak vzpierať 23 kilogramov, ale tlačítko urobí robotu za vás a vy len pevne držíte riadidlá. Pre ženy určite veľké plus. Najväčšia výhrada z mojej strany je však voči efektivite pružinovej odpruženej vidlice.

Chápem, že bike má nosnosť 120 kg a tomu je asi prispôsobená aj tvrdosť vidlice, no aj ja ako 80 kg chlap som mal problém dostať ju viac ako do polky zdvihu, v prípade 50 kg ženy sa dá hovoriť pri štandardnej prevádzke možno tak o tretine zdvihu, pričom SAG je naozaj minimálny. Napriek tomu citlivosť nie je až taká katastrofa, len vidlica vôbec nevyužíva svoj 120 mm zdvih. Minimálne v prípade menších veľkostí a priemeru kolies by bolo na zváženie osadiť bicykel vidlicou na vzduch, prípadne s pružinami upravenými na hmotnosť priemernej ženy. Naproti tomu základné brzdy Shimano MT 200 spolu s 180 mm kotúčmi fungujú účinne a bezproblémovo.Na ebikoch bývajú často osadené široké plášte, ktoré síce výborne držia v teréne, no na asfalte zbytočne hučia a vysávajú energiu z batérie. V tomto ohľade je Tayen osadený rozumne plášťami Schwalbe Rapid Rob v šírke 2,25”, ktoré hravo zvládajú aj lesný terén, no nie sú to asfaltové kotvy, s ktorými nebudete vedieť na rovine prišliapnuť na rýchlosť 30 km/h. Čo sa týka pohonu, tak 9-rýchlostná kazeta s rozsahom 11-36 zubov v kombinácii s prehadzovačkou Altus funguje spoľahlivo a presne.

Spolu s kľukami Samox s 34z prevodníkom je k dispozícii postačujúci rozsah prevodov, s ktorým som bol ja schopný krátkodobo šliapať až do rýchlosti 38 km/h. Oceľový prevodník nesie aj po tisíc kilometroch len kozmetické známky opotrebovania. Po stránke spoľahlivosti všetko funguje stále ako má a v biku som sa po technickej stránke vôbec nemusel vŕtať, ak nerátam došponovanie lanka zadnej prehadzovačky a preventívne podoťahovanie skrutiek.Plusy:

 • výkonný motor s krútiacim momentom až 90 Nm
 • príjemný a čistý dizajn vďaka integrovanej batérii
 • úchyt na košík s fľašou na štandardnom mieste
 • vnútrom vedená kabeláž
 • takmer bezodporové šliapanie pri vypnutej dopomoci motora
 • tichá a kompaktná pohonná jednotka
 • funkcia dopomoci pri tlačení bicykla
 • nosnosť až 120 kg

Mínusy:

 • príliš tvrdé pružiny vo vidlici
 • nemá tubeless ready ráfikyKomu bude tento bike vyhovovať?


Modelový rad Tayen je dámskym ekvivalentom pánskeho modelu Tygon. Logicky sú teda dizajn aj veľkosti prispôsobené dámskym proporciám, čo je určite plus. Vďaka možnosti zvoliť z dvoch veľkostí priemeru kolies ako aj rámu nebude problém vybrať tú správnu veľkosť. Tayen 10 je síce najdostupnejším modelom, no rozhodne nemám pocit, že by bol funkčne o niečo ukrátený. Moderný dizajn s integrovanou batériou pôsobí dojmom konvenčného biku. V kombinácii s vysokým výkonom ponúka veľa muziky za pomerne rozumnú čiastku.

Jedinou slabinou je trochu nevyužitý potenciál vidlice, ktorá pri ľahších jazdcoch nevyužíva celý zdvih. Napriek tomu si myslím, že sa jedná o vydarený kúsok, ktorý má veľmi dobrý predpoklad na to, aby veľmi rýchlo zmizol z výkladov predajcov. Vďaka výkonnému motoru bude postačovať aj ťažším alebo menej výkonným jazdcom. Problémom by nemal byť ani záprah cyklovozíka.

Ak zapadáte do niektorej z týchto kategórií a neplánujete utratiť viac, než je nutné, Tayen 10 bude pre vás ako stvorený. Model Tayen 10 je k dispozícii v dvoch farebných vyhotoveniach, ako aj v 27,5” a 29” verzii. Odporúčaná maloobchodná cena testovaného modelu je stanovená na 1 999 €. Kompletné údaje a špecifikácie nájdete na tomto odkaze.
flash_on
Viac o elektrobicykloch, ich výbere a používaní nájdeš v sekcii Elektrobicykle v skratke.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up15thumb_down comments 11 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Kellys Gibon 30 - za málo peňazí, veľa muziky?

Test: Kellys Gibon 30 - za málo peňazí, veľa muziky?

S tzv. modernými hardtailmi sa akoby roztrhlo vrece. Výnimkou nie je ani slovenský Kellys, ktorý svojím modelom Gibon môže v nemalej miere zamiešať karty.
Test: Ghost ASX 160 Base - dvojkolesový tank na baterky

Test: Ghost ASX 160 Base - dvojkolesový tank na baterky

Prelom februára a marca zvyčajne jazdeniu v lese veľmi nepraje. Zima, mokro, blato, sneh a napadané konáre nie sú zrovna ideálne podmienky...
Test: CTM Pulze 2020 – cenovo dostupný ebike

Test: CTM Pulze 2020 – cenovo dostupný ebike

Dobrý elektrobicykel nemusí nutne stáť veľa. V teste som mal jeden s nižšou cenovkou a sám som bol zvedavý, ako zakladné prevedenie ebiku bude fungovať. Komu sa bude hodiť?
keyboard_arrow_up