Test: CTM KOYUK 3.0 - celoročný gravel parťák

Test: CTM KOYUK 3.0 - celoročný gravel parťák

S klesajúcou teplotou, stúpajúcou vlhkosťou a zrážkami sa pomaly hlási o slovo pravá gravel sezóna. A platí to aj presne opačne, keď prichádza jar.

Keď väčšina cyklistov zavesí svojho miláčika na hák alebo trenažér, vtedy nastupuje pravý kráľ všetkých povrchov. Nesmierne ma preto teší, že mi na konci minulej sezóny prišiel na test CTM Koyuk od chalanov zo Starej Turej. V škatuli sa objavil najvyšší model označený 3.0. Rýchly pohľad do tabuliek a testu modelu z roku 2019 prezrádza, že geometria sa vôbec nezmenila.Nie je to však na škodu a musím uznať, že sa jedná o veľmi dobrý a pohodlný rám aj napriek tomu, že ide o hliníkový model zo zliatiny 6061.Veľmi dobre mu sekunduje celokarbónová vidlica schopná pohltiť nepríjemné vibrácie hlavne v rozbitom teréne a na našich cestách. Na moju výšku 185 cm mi sadla veľkosť L ako uliata.Za čo si teda priplácam?


Oproti najlacnejšiemu modelu Koyuk 1.0 v cene 930 € je mnou testovaný model drahší o cca 520 €. Oplatí sa, priplatiť si? A kde sú tieto financie vidieť? Hneď na úvod môžeme spomenúť veľmi pevné kolesá Novatec 30. Aj napriek tomu, že som trafil pár výživných dier na našich cestách, tak kolesá nepotrebovali žiadne centrovanie.Brzdy Shimano GRX RX400 si budete pochvaľovať v každom zjazde. Používajú platničky s chladičom, a tak sa aj po dlhom brzdení neprehrievajú. Aj napriek tomu, že sa jedná o nižší model, pri porovnaní s modelom RX810, ktorý mám na svojom bicykli, nevidím žiadny markantný rozdiel vo výkone.Keď už sme pri tom GRX-ku, máme tu 11-rýchlostnú sadu s jednoprevodníkom. Kľuky RX600 otáčajú prevodníkom so 40 zubami a musím sa priznať, že keď som to videl, tak som mal strach, či sa vôbec vydriapem na Biely Kríž. Vzadu je však použitá kazeta (SLX7000) s rozsahom 11-42T, tak sa žiadna tragédia nekonala a ešte som mal rezervu.Všetko sa ovláda pákami RX600, ktoré oproti top modelu nemajú pogumovaný povrch. Teraz (jeseň) nosím aj tak stále rukavice, čiže mi to vôbec nevadilo, páky sa nejak nešmýkali. Rám je pripravený na vnútorné vedenie, prípadný upgrade bude hračka.Na čom sa však nešetrilo, je zadný prehadzovač, ktorý je pre potreby 11s najvyšším modelom (RD-RX812). Radenie je, ako sme zvyknutí u Shimana, veľmi presné, rýchle a tiché. Spojka drží prehadzovač na uzde, reťaz vôbec nemláti o zadné vzpery.Príjemným prekvapením sú aj riadidlá FSA A-Wing. Tie ponúkajú veľmi príjemné sploštenie na vrchnej časti, vďaka čomu mi menej tŕpli ruky. Vyosenie do strán je na pomery gravel segmentu celkom konzervatívne. Nejaký ten stupeň navyše by určite prispel k vyššej stabilite v teréne. Sedlo Fizik Alpaca Terra mi sadlo ako "riť na šerbeľ" a neviem, čo som doteraz robil, keď som toto sedlo ešte neobjavil. Asi najpohodlnejšie sedlo, aké som doteraz jazdil, preto objednávam aj na svoj bike.Koyuk má na papieri dosahovať hmotnosť 10,3 kg. Pri vážení dokonca túto hodnotu jemne podliezol a myslím, že sa nemá za čo hanbiť a v konkurencii sa nestratí.Celý les len pre seba


Zimné obdobie mám nesmierne rád, nakoľko aktivita v lese prirodzene utícha, a tak si môžem kvalitne zresetovať hlavu. Podmienky na lesných a poľných cestičkách by sa dali označiť ako bojové, a tak gravel bicykel je tá najlepšia voľba. Dokopať sa však ísť ráno na bicykel nie je vôbec jednoduché, zvlášť, keď na teplomere ortuť klesá pod bod mrazu a vonku prší alebo sneží.S príchodom Koyuk som si dal taký malý záväzok, že každý deň pred prácou počas siedmych dní pôjdem trochu nabrať energiu. Ťažké podmienky a nulová údržba, až na mazanie reťaze, nenechali na Koyuku žiadne známky. Počas celého testu nič nepuklo ani nevrzlo. Dokonca aj jediná výčitka z roku 2019 v podobe búchajúcich bowdenov sa neprejavila (ak chcete, mám z toho aj videjko).

Vyrobený pre mňa


Jazda na Koyuk bola skvelá a užíval som si ju plnými dúškami. Geometria mi vyhovuje, ako aj celkový posed, k čomu veľmi prispelo už spomínané sedlo a rajdy. Rám je veľmi tuhý a reaguje na každé zošliapnutie okamžite.

Samozrejme, stále treba myslieť na to, že toto je hliníkový rám, tak pohodlie treba viac regulovať tlakom pneumatík. V CTM mysleli aj na také detaily, ako je priechodnosť rámu, 37C gumy plné blata zožral rám bez problémov a myslím, že nebude problém ani zo širšími.Vpredu to už bolo trošku horšie a musel som blato oškrabať, lebo by som sa asi nepohol ďalej. Išlo však o extrémnu situáciu a normálne by som asi po takom blate nikdy nešiel, avšak tu som nemal na výber.Aj napriek premenlivému počasiu a striedajúcemu sa mrazu, dažďu, snehu a blatu držali WTB-čka skvele. Ešte tak hodiť na bezduše a spustiť tlak nižšie a bolo by to dokonalé. Takto som držal tlak na rozumných 2 bar, aby som náhodou nesekol dušu. Mimochodom, aj kolesá a pneumatiky sú tubeless ready, otázka konverzie je bez diskusie.Pri pohľade na stredové zloženie Shimano BB52 zaplesá nejedno srdce mechanika. Toto bude radosť servisovať a udržiavať. Na druhej strane odhalené vstupy na bowdeny prešmykača by si zaslúžili nejakú gumenú krytku, aby tam zbytočne nezatekala voda.Taktiež krytka hlavového zloženia je o chlp menšia ako rám, čo pri čiernej farbe bije do očí. Nakoniec by som vymenil gumy za niečo s čiernou bočnicou a bude to dokonalé. Ale to už hľadám maličkosti, ktoré by sa dali vyriešiť za pár eur.Netreba váhať, lebo nebude


V dnešnej situácii, keď sa bicykle míňajú rýchlejšie ako teplé rožky v nedeľu, by som nákup neodkladal. Ak máte v hľadáčiku dostupný gravel za veľmi dobrú cenu vzhľadom na výbavu, tak byť vami, objednávam hneď ako dočítate túto vetu. CTM Koyuk je výborný bicykel, ktorý vás určite nesklame. Ponúka rozumne zvolenú výbavu, pohodlný rám, karbónovú vidlicu a prísľub, že prepadnete gravel jazdeniu, ani nebudete vedieť ako. Odporúčaná cena tohto modelu je 1 450 € a viac informácií, ako aj jeho presnú špecifikáciu nájdete na stránkach CTM.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up45thumb_down comments 24 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Superior Xroad TEAM ISSUE Di2 - cesťák alebo gravel?

Test: Superior Xroad TEAM ISSUE Di2 - cesťák alebo gravel?

Väčšinou, keď príde na test bicykel, tak mám v tom hneď jasno. Pri tomto kúsku som však vôbec netušil, či je toto cestný bicykel alebo gravel, na ktorý len niekto omylom dal cestné gumy.
Test: Superior X-Road Team Issue – ďalší hltač nudných kilometrov?

Test: Superior X-Road Team Issue – ďalší hltač nudných kilometrov?

Písmenom X sa zvykne označiť niečo neštandardné, extrémne, niečo, čo nás vyvedie z komfortnej zóny. Či sa susedom z Kopřivnice podarilo vytvoriť produkt, ktorý je hodný tohto prívlastku, tak na to som sa snažil prísť uplynulé dva týždne.
Test: CTM KOYUK 2.0 - dostupný gravel v dobrej výbave

Test: CTM KOYUK 2.0 - dostupný gravel v dobrej výbave

Stále nás naháňate s tým, aby sme robili viac testov zameraných na dostupné bicykle, takže nech sa páči... Tu je jeden z tých, ktorý by sa vám mohol páčiť. Oplatí sa teda šetriť a kúpiť si drahší gravel alebo vám bude stačiť niečo dostupnejšie?
keyboard_arrow_up