Do mesta či na poriadne výlety – gravel a iné v podaní Marin

Do mesta či na poriadne výlety – gravel a iné v podaní Marin

PR článok

Množstvo komunikácií a trás, ktoré spájajú naše domovy, nás neustále láka vydať sa na ozajstné dobrodružstvo. K tomu môže pomôcť práve niektorý z modelov v kolekcii Marin.

Kategória gravel má svoje korene paradoxne ešte pred „skutočnou“ cestnou cyklistikou – aj vzhľadom na kvalitu vtedajších ciest. Dnes púta stále väčšie a väčšie davy cyklistov, aby sa aj oni podujali okúsiť rýchlosť a komfort týchto univerzálnych strojov. Ponuka Marin mieri aj k tým z nás, ktorí sa radi túlajú alebo sa prepravujú v meste. Kľúčovými charakteristikami sú bezpečnosť, pohodlie a istota.

Gravel – kde sú hranice slobody?


Predstavovať túto samostatnú oblasť cyklistiky už hádam nie je potrebné. Ide o modifikované cestné bicykle, ktoré okrem kotúčových bŕzd disponujú aj širšími a robustnejšími plášťami, pohodlnejšou geometriou a možnosťou osadiť košíky, brašne či blatníky a v neposlednom rade aj teleskopickú sedlovku. Ponuka je skutočne pestrá, záleží tak len na vašich potrebách a predstavách.Zaujímavým počinom, ktorý osadením pripomína kombináciu cestného a horského bicykla, je dvojica prevedení DSX. Majú aerodynamicky tvarovaný hliníkový rám, jednoprevodník, rovné riadidlá s kratším predstavcom a súčasne aj 28“ plášte so šírkou 45 mm. V prípade odvážnejších zámerov naň môžete namontovať aj teleskopickú sedlovku. Cena začína od 1 000 €.Geometria rámu Four Corners nie je náhodou a to isté platí aj pre jeho špecifické tvarovanie. Spája v sebe prvky pohodlného posedu aj pre viacdňové výjazdy s jednoduchosťou a estetickosťou subtílnych oceľových rúrok. Nadšencov vyrovnaného tempa poteší prítomnosť 18 prevodov Shimano Sora, mechanických kotúčových bŕzd alebo 42 mm plášťov v prevedení buď 27,5“ alebo 28“ kolies. Cena je 1 100 €.Takmer na nerozoznanie od klasického cestného bicykla je trojica Nicasio pripravená aj na cestné jazdy. Oku lahodiace prevedenie oceľových rúrok je osadené dvojprevodníkovými cestnými sadami Shimano Claris, resp. Tiagra. K jednoduchosti prispievajú aj cestné riadidlá a rýchle plášte v šírke 30 mm. Pre tých, ktorí chcú využiť výhody jedného radenia a širších plášťov, je pripravený variant Nicasio+ s 9-rýchlostnou sadou, 27,5“ kolesami a 47 mm plášťami. Cena začína od 800 €.Vytrvalostná geometria a nízky valivý odpor plášťov modelového radu Gestalt je symbolom jeho obľúbenosti. Aj keď spĺňa kritériá gravel kategórie, je na nerozoznanie od cestných modelov. Dôkazom toho je klasická geometria rámu, dvojprevodník a v neposlednom rade aj 32 mm plášte, ktoré sú pomyselnou hranicou na priesečníku istoty a rýchlosti. Cena začína od 900 €.Pri „rodine“ Gestalt ešte ostaneme, a to pri dvojici atraktívnych prevedení Gestalt X. Už na prvý pohľad si všimnete jemné odlišnosti. Od vykrojenej sedlovej rúrky cez agresívnejšiu geometriu, až ku gravel jednoprevodníkovej sade Shimano. V prípade hodnotnejšieho Gestalt X11 sa môžete tešiť aj na teleskopickú sedlovku a bezdušové plášte. Cena začína od 1 300 €.Na samom vrchole kategórie gravel stojí dvojica modelov Headlands. Najvýraznejším prínosom je využitie uhlíkových vlákien nielen v prípade vidlice, ale aj samotného rámu. Nízku hmotnosť dopĺňa pôsobivá jednoprevodníková sada, hydraulické kotúčové brzdy a množstvo montážnych otvorov pre akékoľvek doplnkové nosiče. Šírka plášťov sa zastavila na rozumnom kompromise 40 mm. Vyššia verzia ponúka aj teleskopickú sedlovku. Výrobca ponúka aj osobitný rám. Cena začína od 2 500 €. Cena rámu je 1 800 €.

Transit a mestké bicykle – iskra radosti v každodennosti


Ak vás už nebaví dennodenné dochádzanie do práce autom alebo autobusom, čo tak skúsiť rýchle a predsa účelne spracované modely práve na túto príležitosť. O tom, že ich využiteľnosť nekončí len pri ceste do práce a z nej, sa určite presvedčíte už pri prvej jazde.Typickým predstaviteľom novodobej cestnej dopravy je dvojica bicyklov Larkspur. Neobvyklý názov pomenúva jedinečne spracovaný koncept rámu, ktorý oceníte najmä pri častom nasadaní a zosadaní z bicykla. Nechýba bezúdržbová pevná vidlica v kombinácii s modernou jednoprevodníkovou sadou s 10 prevodmi. Pri pokojnej jazde mestom oceníte vystretý posed s ergonomickými riadidlami a až 2,35“ plášťami s ochranou pred prepichnutím. V prípade drahšieho modelu aj s teleskopickou sedlovkou. Cena začína od 800 €.Nič nepripomína ulice zámorských metropol väčšmi, než jednoduché oceľové rámy s rovnými riadidlami a dostatočným počtom prevodov. Muirwoods s 18 rýchlosťami spolieha na účelovosť, čoho dôkazom je aj využitie hydraulických kotúčových bŕzd. V prípade Muirwoods RC získate sadu vždy potešujúcich blatníkov, ergonomické riadidlá a kompaktný koncept 8-rýchlostnej prevodovky zabudovanej v zadnom náboji. Čistota nadovšetko. Cena začína od 750 €.Na každodenné dochádzanie do práce alebo po práci za priateľmi nepotrebujete najnovšie technológie. Jedinou pomôckou bude funkčnosť a spoľahlivosť. Aj v tomto sa nesie trojica modelov Presidio. 28“ kolesá s 35 mm plášťami uľahčia prevoz po rozmanitom povrchu, zatiaľ čo kotúčové brzdy a jednoprevodníková sada sú akoby stvorené na bezstarostnú všednú dopravu. V prípade dvoch najvyšších prevedení ide o prevodovku ukrytú v zadnom náboji. Cena začína od 600 €.Ste zástanca výkonnostného poňatia bicyklov aj v prípade, že ide o dochádzanie do práce? Nechcete riešiť dilemu, či sa máte po práci vydať na hodinové predĺženie cesty späť domov cez obľúbený kopec? Model Lombardo je skonštruovaný s ohľadom na potreby širokej škály cyklistov. Dôvodom je využitie tradičného vytrvalostného poňatia rámovej geometrie, 18 prevodov v podobe Shimano Sora alebo Tiagra, kotúčové brzdy a taktiež 40 mm plášte. V konečnom dôsledku tak nemusíte dlho uvažovať nad tým, kam po práci zamierite. Cena začína od 900 €.

Fitness – ide o to užiť si to podľa vlastnej chuti


Poslednou podkategóriou univerzálnych modelov z dielne Marin je tzv. Fitness. Svojimi charakteristikami sa takmer prekrýva s dvojicou už uvedených bicyklov, ale predsa len má niečo vlastné. Ide totiž o bicykle, ktoré boli navrhnuté pre radosť z jazdy, a pre tých, ktorí nevyžadujú agresívnu pozíciu a obetujú nejaký ten gram na úkor pohodlia a istoty.Krivky rámu Kentfield priam volajú po pohodových nedeľných „prechádzkach“ po miestnych parkoch a zákutiach mesta, kde sa zastavíte na malé občerstvenie alebo oddych. K tomu je prispôsobený aj hliníkový rám s výrazným slopingom, dostatok prevodov alebo uvoľnená pozícia posedu. Obľúbenosť podtrhuje aj využitie 40 mm plášťov. Cena začína od 330 €.Na mestské jazdenie je určená aj dvojica dámskeho a pánskeho prevedenia modelov San Anslemo San Rafael. Ide o bicykle na hranici s horskou kategóriou, čomu nasvedčuje aj použitie odpruženej vidlice s 63 mm zdvihom a 40 mm plášťami. Zároveň si však zachováva prvky uvoľneného posedu. Výhody sa ukrývajú aj v kotúčových brzdách alebo chrániči reťaze. Cena začína od 420 €.Výlučne pre nežnejšiu časť cyklistickej populácie bol navrhnutý modelový rad Terra Linda. V trojici prevedení spája hliníkový rám s geometriou uspôsobenou pre dámy. Dopĺňa ho početný rozsah prevodov, pevná vidlica a taktiež účinné kotúčové brzdy – v prípade dvoch vyšších modelov v podobe hydraulických verzií. 28“ kolesá sú ovládané krátkym kokpitom s rovnými riadidlami. Cena začína od 360 €.Kategóriu Fitness snáď najzreteľnejšie identifikuje trio variácií Fairfax. Dôvodom je využitie 28“ kolies s rýchlymi, 32 mm plášťami, až 28 prevodov, kotúčové brzdy a športovejšie poňatie geometrie, ktorá v najvyššej verzii ponúka aj karbónovú vidlicu alebo vnútorné vedenia laniek. Od gravel alebo transit modelov sa odlišuje využitím rovných riadidiel. Cena začína od 480 €.

Viac informácií o jednotlivých modeloch nájdete na tomto odkaze.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?

Podobné články

Predstavenie: Nový Cannondale Topstone 2022 - tak trochu iný gravel

Predstavenie: Nový Cannondale Topstone 2022 - tak trochu iný gravel

Model Topstone bol už vo svojej predchádzajúcej generácii pomerne atypickým zjavom vo svete gravelov. Nová generácia však posúva uzdu fantázií ešte o kúsok ďalej.
Gravel bicykle – štrkolety na túto sezónu PR článok

Gravel bicykle – štrkolety na túto sezónu

V očakávaní prichádzajúceho oteplenia a dlhších dní sa nejednému z nás vynárajú v predstavách obrazy slnkom zaliatej krajiny. Na objavovanie sveta nepotrebujete veľa a práve bicykel z kategórie gravel môže byť skvelá voľba.
Novinka: Giant Revolt - revízia obľúbeného štrkoletu

Novinka: Giant Revolt - revízia obľúbeného štrkoletu

Obľúbený gravel pod názvom Revolt bol predstavený prvýkrát v roku 2013. Odvtedy však v tomto segmente došlo k výrazným posunom a novinkový Revolt rozhodne neplánuje zaspať dobu.
keyboard_arrow_up