Test: Shimano XC3 SH XC300 - v jednoduchosti je krása

Test: Shimano XC3 SH XC300 - v jednoduchosti je krása

Tretry určené primárne na dlhé XC či gravel výjazdy, no uživí ich aj nenáročný jazdec trailov. Poďme sa pozrieť bližšie, prečo je tomu tak.

Teraz s príchodom jari pomerne veľa jazdím na graveli, nové tretry do testu som prijal s nadšením a zvlášť, keď sa jedná o moju obľúbenú značku. Výrobca Shimano už aj podľa názvu modelu (XC3) primárne určuje tieto ich “črievičky” pre XC segment, no ja už teraz viem, že ich určenie je oveľa širšie.


Na prvý pohľad nenápadný dizajn, no kvalitné prevedenie


Ako sa hovorí v módnom priemysle: “čiernou nič nepokazíš”, tak s tým môžem iba súhlasiť. Minimálnu údržbu, čo sa čistoty týka, ocenia myslím všetci vyznávači výjazdov v každých poveternostných podmienkach . Samozrejme, výrobca ponúka aj iné farebné vyhotovenia. Ale dôležitý je použitý materiál, čo je v tomto prípade syntetická koža, ktorá sa veľmi ľahko čistí.


XC3 tretra bola podľa výrobcu navrhnutá pre celodenné výjazdy, kde sú pohodlie a spoľahlivosť úplne prvoradé. Topánka je dostatočne tuhá pre agresívne šliapanie a pritom veľmi pohodlná, vďaka integrovanej bezšvovej medzipodrážke a konštrukcii zvršku. Podrážka vystužená sklenenými vláknami - podrží na kameňoch, koreňoch a samozrejme, aj na pedáli. Kvalitná podrážka je základ, najmä keď je potreba pár úsekov pri výjazdoch tlačiť po kamenistom traile a podobne. Spomínaný zvršok tretry je perforovaný, čím by mal poskytnúť lepšiu priedušnosť.


O pevnosť nohy v tretre sa stará systém BOA L6, veľmi jednoduchým a elegantným spôsobom. Systém výborne kontinuálne doťahuje nohu v tretre a rovnako sa výborne aj uvoľňuje. Päta i špička sú zosilnené gumou a chránené proti predratiu akýmsi gumeným povlakom, štruktúrou pripomínajúci brúsny papier.


Poďme do terénu


Pri prvom výjazde zaznamenávam tuhosť tretry, na ktorú nie som zvyknutý, z čoho dedukujem, že sa stráca minimum energie pri výšľape alebo výbušnom zašliapnutí. Taká moja klasika pri nových tretrách je, že spočiatku mi tŕpne noha, kým sa párkrát nerozjazdí a rovnako to bolo aj teraz, preto sa nezľaknite ani vy a dajte topánke ešte šancu. Dobré odvetranie je citeľné, aj keď ešte teraz na jarných výjazdoch to musím riešiť návlekmi, no v lete to ocením.

Samozrejme treba počítať s tým, že čím viac je tretra odvetraná, tým je aj menej odolná voči vode. U Shimano XC3 to bude taký zlatý stred, lebo perforácia je veľmi šetrne situovaná na konštrukciu a voda to bude mať o čosi ťažšie vniknúť dnu. Hmotnosť nie je práve najlepšia, pohybujeme sa niečo okolo 600 g, záleží aj od veľkosti. Veľkosť tretier som si vyberal podľa mojej bežnej veľkosti (EU 42) a sadli ako uliate. Usadenie na nohe si môžete ešte troška doladiť aj vďaka konštrukcii tretry a systému BOA. Špička tretry nie je úzka a preto je vhodná aj pre ľudí so širším chodidlom.


Plusy

  • Boa systém
  • Jednoduchý a praktický dizajn
  • Kvalitná XC podrážka
  • Odvetranie
  • Pogumovaná päta a špička

Mínusy

  • Vyššia hmotnosť


S tretrami Shimano XC3 som celkovo spokojný a nenašiel som nijaké vážne negatívum, snáď pre niekoho môže byť farba. Ale aj toto sa dá jednoducho vyriešiť. Výrobca má na výber ešte jeden farebný variant. Systém Boa, prepracované odvetrávanie, použité materiály a cenovka sa drží na rozumnej hodnote.

Cena predstavovaného modelu SHIMANO XC3 je na úrovni cca 99 € a viac informácií sa dozviete na tomto odkaze.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
adam.milo111 (Adam Milo)
Páči sa ti tento článok? thumb_up21thumb_down comments 11 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: MTB tretry Shimano XC5 – modré črievičky do sucha i do vodičky

Test: MTB tretry Shimano XC5 – modré črievičky do sucha i do vodičky

Neviem si presne spomenúť, či v čase, keď som sa rozhodol zadovážiť moje prvé tretry, boli v ponuke aj iné značky okrem Shimana a aj tam nebolo moc z čoho vyberať.
Test: CRANKBROTHERS Mallet E Speedlace - premyslená tretra

Test: CRANKBROTHERS Mallet E Speedlace - premyslená tretra

Tretry s komfortom a bezpečnosťou na vysokej úrovni plné rôznych vychytávok alebo jednoducho premyslená topánka z každej strany.
Test: Zimné tretry Giro Blaze - znesú aj vapkovanie

Test: Zimné tretry Giro Blaze - znesú aj vapkovanie

Zimné tretry na bike sa stále častejšie robia v dizajne s jednoliatou vrchnou časťou, s návlekom, ktorý je súčasťou tretry. Aké to má výhody a ako sa v nich jazdí?
keyboard_arrow_up