Test: Okuliare KLS Respect II - štýlovo na biku aj bez neho

Test: Okuliare KLS Respect II - štýlovo na biku aj bez neho

Za ten čas, čo sa venujem redakčným testom, mi rukami prešlo, myslím, celkom slušné množstvo okuliarov. Takých, ktoré dokážu rovnako dobre poslúžiť na biku, ako aj pri bežnom nosení, však až toľko nebolo.

Do tejto kategórie patria aj redizajnované okuliare KLS RESPECT II a v dnešnej recenzii sa vám posnažím poreferovať svoje skúsenosti na základe ich mesačného testovania.Prvý dojem, konštrukcia a spracovanie


Vyzerajú rovnako dobre na biku spolu s prilbou, ako aj pri bežnom použití počas voľných chvíľ.
Ako prvé vás na okuliaroch určite upútajú zrkadlové revo sklá s nádychom do červena, ktoré sú zasadené do vínovo-červeného rámu s ostro rezanými hranami. Na ráme okuliarov nenájdete žiadne výrazné nápisy s výnimkou decentného loga “KLS” v oblasti pántov. Na vnútornej strane straničiek nájdete potom iba biely nápis katalógového čísla a vystúpený nápis “RESPECT”. V zadnej časti straničiek sú vložené protišmykové gumy. Nosník tvoria vytvarované výstupky priamo z grilamidovej konštrukcie rámu a nenájdete tu žiadnu protišmykovú úpravu ani pogumovanie. Spracovanie okuliarov je na vysokej úrovni, všetko pekne lícuje a ani pri cielenom stláčaní rámu nič nevŕzga a nepuká.Obsah balenia, hmotnosť a parametre


Hmotnosť okuliarov je vďaka použitiu grilamidu TR90 na rám cca 33 gramov a samozrejmosťou je 100 %-ná ochrana voči UVA, UVB a UVC žiareniu. Šošovky spadajú do kategórie 3, čo v reáli značí priepustnosť svetla od 8 do 18 % a určenie skôr do intezívneho slnečného počasia. Šošovky majú na sebe “antiscratch” vrstvu proti poškriabaniu a “antifog” vrstvu proti zahmlievaniu. Plus ešte pre úplnosť spomeniem, že spĺňajú aj technickú normu ISO 12312-1:2013. Pozitívna je aj možnosť výberu z troch farebných variantov: čierna (black/dark grey), modrá (blue/blue revo, vínová (wine/red revo). Balenie je pomerne sparťanské, okrem mikrovláknového vrecka a návodu na použitie v krabičke prakticky nenájdete nič. V tejto cenovej kategórii zamrzí najmä absencia tvrdého puzdra. Šošovky okuliarov sú síce vymeniteľné, ale náhradné sklá rovnako nie sú súčasťou balenia.Reálne postrehy z praxe - kvalitná optika aj materiály


Dizajn je samozrejme subjektívna záležitosť, no okuliare KLS Respect II sú podľa môjho názoru naozaj univerzálne a vyzerajú rovnako dobre na biku spolu s prilbou, ako aj pri bežnom použití počas voľných chvíľ. Oranžovo-červené zrkadlové revo sklá majú filter kategórie 3, čo je optimálne do slnečného počasia. Pri zamračenom počasí v tmavom lese, alebo po západe slnka už viditeľnosť nie je zrovna ideálna.

Čo sa týka kvality optiky, tak tu som nemal žiadny problém. Šošovky nemajú tendenciu skresľovať perspektívu, neťahajú oči ani pri dlhodobom používaní a nezaznamenal som ani zahmlievanie pri silovom dupaní v 460 m stúpaní pri 20°C. Pozitívne hodnotím aj mierne väčší tvar šošoviek, vďaka čomu okuliare nepodfukujú a do značnej miery to aj eliminuje možnosť vletenia hmyzu alebo blata pod okuliare. Jediné, na čo treba dávať pozor, sú odtlačky prstov. Zrkadlové sklá sú jednoducho magnet na odtlačky . Za celý čas testovania sa mi nepodarilo vyrobiť nejaké viditeľné škrabance na šošovkách, či už od utierania fŕkancov blata, alebo bežným používaním.Z konštrukčného hľadiska musím udeliť “rešpektkám” mazácku pochvalu, jednak za použitie grilamidu TR90, ktorý je odolný, pružný a ľahký, ako aj za tvar straničiek, ktoré sa do rámu zaklápajú ako puzzle, čím spolu s kovovými pántami vzniká nadštandardne pevný spoj, ktorý sa vám “nevyhegá” ani po dlhšom čase. Svoju funkciu si plnia dobre aj gumové protišmykové prvky v straničkách, ktoré zabraňujú tomu, aby sa vám okuliare šmýkali dole z tváre. K dokonalosti chýba ešte nastaviteľný pogumovaný nosník, ktorý by umožnil presné doladenie usadenia okuliarov na váš nos. Mne našťastie sadli okuliare presne, no nemusí to byť pravidlo. Vďaka nízkej hmotnosti je nosenie okuliarov veľmi pohodlné a nemal som s nimi problém ani pri šoférovaní.


Plusy:


  • rám z pružného a odolného grilamidu
  • použiteľné aj na bežné nosenie
  • extra pevné kovové pánty nožičiek
  • nízka hmotnosť
  • výber z troch farieb
  • 100 % UV ochrana
  • hydrofóbna a protizahmlievacia úprava šošoviek

Mínusy:


  • absencia nastaviteľného nosníka
  • dodávané bez tvrdého puzdraAk hľadáte okuliare na bežné nosenie, ako aj na pohodové jazdenie, tak s novou generáciou okuliarov KLS RESPECT II určite neurobíte krok vedľa. Vďaka civilnejšiemu tvaru nebudete pôsobiť čudne ani bez prídavných cyklodoplnkov. Okrem nadčasového tvaru sa môžete spoľahnúť aj na kvalitné materiály, poctivé spracovanie a nízku hmotnosť.

Cena testovaných okuliarov je stanovená na 64,90 € a kompletnú špecifikáciu nájdete na tomto odkaze.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
bimjeam (Marián Ľahký)
Páči sa ti tento článok? thumb_up6thumb_down comments 9 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Okuliare KLS Dice II - okuliare s veľkým rozhľadom

Test: Okuliare KLS Dice II - okuliare s veľkým rozhľadom

Značka Kellys sa vám asi úplne nespája s okuliarmi, ale skôr s bicyklami. V tomto teste sa však pozrieme na model okuliarov DICE II, ktorý sa radí medzi tie najkvalitnejšie okuliare v ponuke značky.
Test: Julbo Rush Reactiv Performance 1-3 LAF - okuliare pre náročných

Test: Julbo Rush Reactiv Performance 1-3 LAF - okuliare pre náročných

Francúzska značka Julbo vyrába prémiové okuliare už od roku 1888 a jedny sa dostali až ku mne.
Test: Alpina RAM HM+ alebo okuliare ako stvorené na slnečné dni

Test: Alpina RAM HM+ alebo okuliare ako stvorené na slnečné dni

Začínajúci cyklisti si často kladú otázku, či má zmysel zainvestovať do dobrých a kvalitných okuliarov? Aké benefity reálne prinesú?
keyboard_arrow_up