Test: Osprey Escapist - batoh na všetko?

Test: Osprey Escapist - batoh na všetko?

Je toto univerzálny batoh na všetko? Myslím, že áno. Je to batoh pre každého? Myslím, že nie. Viac vysvetlím v článku.

Minulý rok sa ku mne dostal na test batoh Osprey Raptor 14, na ktorom som chválil jeho usporiadanie a vnútorný priestor. Na klasické výjazdy na biku je veľkosť akurát. Čo ale, ak potrebujete niečo väčšie? Tento rok tu je opäť Osprey s vynoveným modelom Escapist s objemom 25 l a veru núdza o úložný priestor tu nie je.

Načo väčší batoh?


Ako vravím, na bežné výjazdy mi 14 l objem Raptoru stačí. Väčší batoh využívam hlavne na viacdňové výlety, opekačky, na výlety s rodinou, či už na biku, alebo turistike a aj do práce.

Kto ale jazdí sám, prípadne nič z vyššie vymenovaných aktivít nerobí, tomu bude, pravdepodobne, batoh zbytočne veľký. Priestoru je v ňom naozaj veľa.

Batoh Osprey EscapistOpekačka


Poďme si ho predstaviť


Batoh je na pohľad dizajnovo veľmi podobný práve Raptoru, takže predpokladám, že spoločných prvkov tu bude dosť. Už na prvé poťažkanie je celkom ľahký, pre veľkosť S/M uvádza výrobca 1,2 kg. Látka je na omak poddajná a všetko je pekne pozošívané.

Pohodliu prispievajú anatomicky tvarované popruhy a chrbát so systémom odvádzania tepla AirScape. Bedrové popruhy sú po bokoch polstrované a perforované. Naviac sú aj dosť široké, takže hmotnosť plného batoha sa pekne rozloží. Je tu aj možnosť v batohu nosiť rezervoár na vodu, ktorý ale nie je súčasťou.

Zadná časť batoha Osprey EscapistBatoh Osprey Escapist


Prejdime si batoh pekne odpredu až k popruhom. Na prednej strane je systém na pripnutie prilby, tzv. LidLock, ktorý sa prevlečie cez vetrací otvor a sieťové otvorené vrecko bez zipsu. Práve tieto dve veci dávajú batohu podobný dizajn ako Raptoru.

Na vrchnej časti batoha absentuje štandardné malé vrecko, aké nájdete na iných batohoch a ktoré často využívam na odkladanie peňaženky, kľúčov a iných predmetov, ktoré chcem mať poruke. Som rád, že ho ale výrobca neodstránil úplne. Premiestnil ho iba nabok a spravil ho o dosť väčšie.

Batoh Osprey EscapistBatoh Osprey Escapist


Batoh má dve hlavné komory. Tá prvá v sebe skrýva tri sieťové vrecká na uloženie drobných predmetov. Keďže v tomto batohu chýba organizér na multiklúč, lepenie a iné servisné veci, ktoré by sa na výjazde mohli hodiť, je tu možnosť využiť práve tento priestor na ich uloženie. Keďže ale Raptor organizér má, nie je pre mňa problém si ho odtiaľ zobrať a vložiť do tohto batoha. Tým pádom sa mi uvoľnia tri sieťové vrecká, z toho jedno disponuje aj malou plastovou karabínkou na kľúče. Aby som bol presný, tak stredné sieťové vrecko nie je tak úplne vreckom. Nie je naspodku zošité, takže veci prepadnú. Skôr to je fajn na prichytenie dlhého predmetu, ako napr. pumpy alebo banánu.

Vnútro batoha Osprey Escapist

Druhá veľká komora je naozaj len jeden veľký priestor, ideálny na zbalenie oblečenia. No aby som neklamal, aj tu je jedna zaujímavá „fičúra”. Má falošné dno, takže keď odopnem priehradku, získam naozaj veľký priestor.

Vnútorné vrecká batoha Osprey Escapist

Ani úplne cyklo a ani úplne turistický, no ani v jednej kategórii sa nestratí.
Naopak, ak to nechám zapnuté, tak sa vytvorí na spodku batoha miesto, ktoré najčastejšie používam na oddelenie špinavých vecí od tých čistých. Nie je oddelené zipsom, takže zápach prejde aj do hlavnej komory, no vlhkosť a špina ostane mimo. V popise produktu sa uvádza, že by malo byť na spacák, no ja taký malý spacák nemám a veľmi by som si ubral z vnútorného priestoru. Samozrejme, ak sa doň chcete dostať, tak nemusíte vyberať veci a odopínať ho zvnútra. Celé dno je pekne ošetrené zipsom, takže to na prvý pohľad pôsobí ako dva samostatné priečinky.

Batoh Osprey Escapist

No a kam s rezervoárom, ak ho chcem použiť? Ten je úplne odseparovaný a má vlastný priestor. Vkladá sa medzi AirScape výstelku chrbta a hlavný priečinok. Je otvorený, nemá žiadny zips ani iné uzatváranie, čo mi príde dosť nepraktické, keďže tam môžu ľahko vniknúť nečistoty alebo dažďová voda. Jediné, čo tu nájdeme, je klip na upevnenie rezervoáru. Hadica môže byť vedená ktorýmkoľvek popruhom, takže moje sťažnosti pri Raptore boli vyslyšané.

Batoh Osprey EscapistBatoh Osprey Escapist na výlete na bicykli


Priestoru v batohu je naozaj veľa, a to sme ešte neskončili. Oba bedrové pásy sú vybavené priestorom na odloženie fľaše a naozaj veľkými sieťovými vreckami. Zmestím tu dokonca iPhone Max alebo celú päsť. Takýto batoh na dlhé výlety musí logicky mať aj pláštenku. Tá sa ukrýva na úplnom dne batoha práve na mieste, kde je v Raptore uložený organizér na náradie.

Ak kapacitu batoha nevyužívam naplno, jednoducho využijem sťahovacie popruhy. Fuuuu, tak predstavenie máme za sebou. Poďme si povedať niečo z reálneho života.

Plášť v batohu Osprey EscapistVrecká na batohu Osprey Escapist


Ako sa mi s ním žije?


Hneď musím podotknúť, že mi batoh príde ako taký hybrid. Ani úplne cyklo a ani úplne turistický, no ani v jednej kategórii sa nestratí. Je to batoh, takže spotenému chrbtu sa jednoducho nevyhnem. Musím uznať, že sieťový AirScape chrbát a perforované popruhy (bedrové aj ramenné) pridávajú na komforte a určite pomáhajú znižovať pocit mokrého oblečenia. Sú aj príjemne tvarované a mäkké, takže nikde netlačia. Navyše, dĺžka chrbta sa dá prispôsobiť, čo býva skôr výsada turistických batohov. Ku komfortu nemám teda žiadne výhrady.

Batoh Osprey Escapist na turistike


K čomu mám isté výhrady je, že zipsy na bedrových vreckách sa ťažko zatvárajú jednou rukou. Pri zatváraní sa zips kadejako krúti a pokiaľ ho nemáte úplne naplnené, tak ho jednou rukou nezapnete.

Nie je tak ani otázka, koľko toho doň zmestíte, ale koľko toho unesiete.
Ako krok späť oproti Raptoru hodnotím aj zapínanie hrudného pásu. Na Raptore je to jednoduché, keďže systém je na magnet a pracka sama do seba zacvakne. Tu je klasická pracka na zakliknutie. Ďalšou jej nevýhodou je, že zatiaľ čo na Raptore táto pracka slúži aj na uchytenie hadice rezervoáru na magnet, tu opäť táto možnosť chýba a nenašiel som žiadne na pohľad zrejmé miesto, kam hadicu založiť. Aby som nekrivdil, má však aj jednu výhodu, tou je núdzová píšťalka.

Batoh Osprey Escapist na cyklistike

Ja som skôr cyklista ako turista. Ak by to mal byť môj jediný batoh, tak by mi tu chýbal organizér na náradie.

Aby to ale nevyznelo, že len kritizujem, toto sú pre mňa drobné chybičky krásy. Batoh je dobre logicky rozvrhnutý, pohodlný a kvalitne spracovaný. Jeho univerzálnosť ho predurčuje pre ľudí, ktorí potrebujú batoh na rôzne aktivity a častejšie potrebujú viac miesta. Turistika a cyklistika je taká samozrejmosť. No dobre padne vhod aj ľuďom, ktorí batoh používajú do práce alebo na commuting.

Pohodlne tu zmestíte veci na prezlečenie, obed, notebook s nabíjačkou a ešte ostane priestor aj na nejaký ten nákup cestou späť. Ramenné popruhy majú reflexné prvky a na prednú stranu môžete uchytiť blikačku. Ak by bola skladom, tak možno by som rozmýšľal nad inou farbou, čisto z praktického hľadiska.

Rodinný výlet s batohom Osprey EscapistCyklisti na výlete


Núdzu o vodu mať nebudete. Dve fľaše na boky batoha, jeden 2 l rezervoár a ďalší bidon do rámu biku, dokopy 3,5 litra. To je už naozaj veľa, nehovoriac o hmotnosti. Nie je tak ani otázka, koľko toho doň zmestíte, ale koľko toho unesiete. Keďže jazdím na e-biku, stal sa zo mňa s týmto batohom „sherpa“ pre kamošov.

Batoh Osprey Escapist

Dostupnosť a cena


Myslím si, že môžem s čistým svedomím skonštatovať, že ak je cieľom mať jeden batoh, tak neobanujete. Za cenu 156 € na našom MTBIKER shope získate univerzálny a kvalitný batoh, ktorý bude určite slúžiť zopár rokov.

Ak predsa len hľadáte niečo menšie a viac zamerané na cyklistiku, tak vrelo odporúčam Raptor 14 za cenu 134,90 €. Naopak, ak potrebujete vyslovene turistický batoh, tak v ponuke je Osprey TALON 33 III za 144 €.
Zdroj fotografií: archív autora
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
FeroT 
Páči sa ti tento článok? thumb_up19thumb_down comments 1 komentár report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: AGU Venture - bikepackingové tašky so štýlom

Test: AGU Venture - bikepackingové tašky so štýlom

Bikepackingová taška je skvelý vynález. Táto pomôcka ti umožní zobrať si na výlet, čo len chceš, a pritom to nemusíš nosiť na chrbte.
Test: Batoh Kellys Adept - parťák nielen na bicykel

Test: Batoh Kellys Adept - parťák nielen na bicykel

Výber batoha je dilema pre každého fanatika dvoch kolies. Funkčnosť, kapacita, odvetranie, vodný vak atď. Parametrov je veľa. Trafil Kellys do tých mojich?
Test: Osprey Raptor 14 - malý batoh s veľkým priestorom

Test: Osprey Raptor 14 - malý batoh s veľkým priestorom

Ja som typ cyklistu, čo si batoh berie na bicykel vždy. No ten správny som si ešte nenašiel, či?
keyboard_arrow_up