Test: Osprey Raptor 14 - malý batoh s veľkým priestorom

Ja som typ cyklistu, čo si batoh berie na bicykel vždy. No ten správny som si ešte nenašiel, či?

Až príliš veľakrát som sa z výjazdu vracal domov predčasne po tom, čo som mal technickú poruchu a chýbala mi výbava. Veď idem len na chvíľu. Preto, či je zima, či horúce leto, batoh beriem už vždy so sebou a v ňom všetko, čo by som mohol potrebovať.

Prečo batoh?

Tak, výbavu, jedlo, vodu pri výjazde niekde musím mať a batoh mi príde ako logické riešenie. Ponúka sa ešte jedno a tými sú rámové kapsičky. Z hľadiska pohodlnosti by to mohlo byť lepšie riešenie, no podľa môjho názoru kapsičky patria na gravel, dochádzanie do práce a nie na enduro/trail jazdenie. Preto už niekoľko rokov nosím 16 l batoh od značky Evoc, ktorý som dostal ako darček. Za tú dobu som prišiel na to, čo od batohu potrebujem a čo je pre mňa navyše.

Čo by mal batoh mať?

Veci v ňom nemusím „tetrisovať" a pohodlne sa tam všetko zmestí.
Asi začnem veľkosťou. Pre mňa je ideálna veľkosť tých 14-16 litrov. Batoh vtedy nie je ani príliš malý a ani príliš veľký a dokážem sa doň zbaliť na celodenný výlet. Ďalej potrebujem miesto pre rezervoár na vodu. Dosť sa potím a dostatok vody je pre mňa dôležitý. Do rámu sa mi zmestí max. 700 ml fľaša a to mi v horúcich letných dňoch jednoducho nestačí. Správny cyklistický batoh musí disponovať, podľa mňa, samostatným priečinkom na náradie a mechanizmom pre pripnutie helmy k batohu. Pre mňa je dôležité odvetranie chrbta. Aj pri tom najlepšom odvetraní sa pod batohom vždy spotím, no kvalitné odvetranie zvyšuje komfort pri dlhšom nosení. Príjemným bonusom je pláštenka na prekrytie v horšom počasí.

Ako je na tom Raptor?

Už podľa názvu ide o 14 litrový variant. V ponuke je aj menší, 10-litrový model, no pre moje potreby by to bolo už príliš málo. Disponuje množstvom priečinkov a úložných priestorov. Hneď prvé vrecko je na prednej strane, nie je na zips, ale iba na zacvakávaciu pracku. Keďže absentuje zips, určite nie je vhodné na drobnosti a cennosti, ktoré by mohli vypadnúť. Za mňa je ideálne pre odloženie rukavíc.


Otvorením prvého zipsu, ktorý je na ľavej strane a otvára sa iba ani nie do polovice, sa dostanem do prvého uzatvárateľného priečinka. Je dosť úzky a keďže zips nie je po celom obvode, k veciam vo vnútri je horší prístup. Preto tu mám iba to, čo nepotrebujem vyťahovať často, čo znamená minipumpu, dušu a núdzový gél. Má aj pútko pre uchytenie kľúčov, ktoré v inom priečinku už nenájdete. To by uzatváralo prvú polovicu batoha. Tá sa k druhej polovici pripína dvoma nastaviteľnými prackami.


Druhá časť, tá hlavná, sa skladá z troch priečinkov. Prvý, ten najmenší, je vrecko, ktoré mi slúži na odloženie peňaženky, mobilu, vreckoviek a iných drobností. Prekvapivo je dosť hlboké a vyzerá byť aj z nepremokavého materiálu. Veci v ňom nemusím „tetrisovať" a pohodlne sa tam všetko zmestí.


Druhá, najväčšia a hlavná časť „zhltne" všetko, čo potrebujem. Od tenkej „fukerky", náhradného trička/mikiny, okuliarov, jedla a aj plechovky piva, samozrejme nealko . No a ešte mi ostane miesto. Na zadnej strane priečinka sú tri vrecká, kde si viete odložiť drobnosti, ktoré potrebujete mať poruke. Napríklad do tých bočných sa zmestí tyčinka alebo banán a nebudete ich musieť hľadať na spodu pod vecami. Príjemný detail, ktorý môžete, ale aj nemusíte, využiť a pritom nezaberá miesto.


Poslednou časťou je samostatný priečinok na rezervoár na vodu. Ten je súčasťou batoha a zmestí sa doň 2,5 litra vody. Nevýhodou je, že hadica sa nedá jednoducho odpojiť, preto môže byť čistenie problematickejšie. Tiež treba do batoha rezervoár vložiť ako prvý, ešte predtým, ako naplníte hlavný priečinok, inak to ide dosť ťažko. Poistiť sa dá pútkom, aby sa vak nezošuchol a držal tvar.


Hadica sa dá ťahať iba po pravom ramennom popruhu, takže ak by ju chcel niekto na ľavom, má smolu. To ale neberiem ako mínus, keďže väčšina batohov, čo som videl, to má takto. Hadica je vedená „vnútrom” popruhu, ktorý sa otvára na zips. Aby hadica „neplantala", je obstaraná magnetom, ktorý sa upína krížom cez hruď.

Vravel som, že správny cyklistický batoh by mal mať samostatný priečinok na náradie a ten samozrejme nechýba. Je umiestnený na dolnej časti batoha. Po odzipsovaní sa ukáže zrolovaná kapsička, ktorá sa dá stiahnuť gumičkou. Po jej otvorení sa dá rozrolovať a predstavia sa nám dva sieťkované priečinky na zips. Zmestí sa mi tu oprava na defekty a bezdušové plášte, montpáky, multitool, rýchlospojky, lanko na prehadzovanie a ešte nejaké drobnosti. Bonusom je, že celá kapsička sa dá odopnúť.


No a na finál máme posledné dva priečinky, ktoré sú na ľavom aj pravom boku bedrového pásu. Ja tam mobil nezmestím, ale môžu slúžiť na kľúče, peniaze a iné drobnosti. K tomu nesmie chýbať úchyt na pripnutie helmy. Je to pracka, ktorú prepcháte vetracím otvorom na helme a tá pritlačí a upevní helmu k batohu. Fuuu, no, vravel som, že batoh má veľa priečinkov.


Čo by som doplnil

Na batohu mi v prvom rade chýba pláštenka.
Je citeľne ľahší, pocitovo a fakticky by mal byť menší, no mám pocit, že doň zmestím viacej vecí.
Jazdievam za každého počasia a čistiť pláštenku je určite ľahšie ako celý batoh. Ďalšia vec je sťahovací popruh v páse. Nie je elastický a je dosť úzky. Na bruchu sa nájde nejaké to kilečko naviac a pás sa mi pri šliapaní v sedle trocha zarezáva do „špeku". Pravdou je, že pri zjazde to problém už nie je a pri výšľape myslím na iné veci, takže až také veľké mínus to nie je, ale mohlo by to byť lepšie.

Ďalšou a asi poslednou vecou je za mňa rezervoár na vodu. Ako som spomínal, nedá sa vytiahnuť hadica, takže čistenie je komplikovanejšie a aj manipulácia je horšia. Tá hadica proste zavadzia v momentoch, keď ju nie je treba, ako napr. pri plnení. Konkurencia to má vymyslené lepšie, kedy hadicu pripojím až pri samotnom vkladaní do batoha. S tým súvisiacim nedostatkom je podľa mňa slabý magnet, ktorý drží hadicu prichytenú k batohu. Niekoľkokrát sa mi na výjazde stalo, že hadica sa sama uvoľnila. Neviem, akým pohybom som ju dokázal uvoľniť, ale nerobil som nič iné, čo by robil bežný biker.


Chcel by som ho znova?

Stručná odpoveď je áno. Aj keď má nedostatky, ktoré som spomenul vyššie, celkovo to nie sú veci, ktoré by ma odrádzali od kúpy. Má naozaj dostatok úložného priestoru, kadejaké kapsičky, priečinky, kde zmestím všetko, čo potrebujem a ešte mi miesto zostane. Celkovo mi batoh sadol viac ako môj starý kúsok.


Tvar ramenných popruhov je ergonomický a nikde ma netlačia, páči sa mi lepšia ventilácia chrbta, takže sa tak nepotím a asi najväčší komfortný prvok je hmotnosť. Je citeľne ľahší, pocitovo a fakticky by mal byť menší, no mám pocit, že doň zmestím viacej vecí. Aby som to uzavrel, stal sa mojím novým spoločníkom na bike.


Cena a dostupnosť

Batoh môžete nájsť aj u nás v MTBIKER shope. Jeho cena je 166 €.

Otestuj niečo aj ty

Dostal si tiež chuť napísať článok? Výborne, už teraz sa tešíme na zaujímavý text a pekné fotky. Písať môžeš, o čom chceš, podeliť sa dá s tipom na výlet alebo so zážitkami z pretekov. Užitočné pre ďalších bikerov sú tvoje skúsenosti s produktami z nášho shopu, napíš si svoj test bicykla, oblečenia, trenažéra alebo iného cyklovybavenia. Nech všetko funguje ako dobre namazaná reťaz, tu sú užitočné informácie k písaniu článku.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
FeroT 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Osprey Escapist - batoh na všetko?

Test: Osprey Escapist - batoh na všetko?

Je toto univerzálny batoh na všetko? Myslím, že áno. Je to batoh pre každého? Myslím, že nie. Viac vysvetlím v článku.
Test: VAUDE Moab Pro 16 II – keď sa stretne komfort s kvalitou

Test: VAUDE Moab Pro 16 II – keď sa stretne komfort s kvalitou

Batoh od výrobcu VAUDE mi prišiel ako malé porovnanie s podobným kúskom od inej značky, ktorý mi už pred rokmi doslúžil. Ako sa zmenili technológie a posunuli napred materiály, spracovanie či rôzne vychytávky?
Test: Batoh VAUDE Bike Alpin 25 + 5 – kvalita nielen pre cyklistov

Test: Batoh VAUDE Bike Alpin 25 + 5 – kvalita nielen pre cyklistov

Cyklistické batohy sú kontroverznou témou. Niektorí ich milujú, iní nenávidia a nosia radšej ľadvinky. Aké výhody má ruksak a ako musí byť konštruovaný, aby ste ho vydržali nosiť celý deň?
keyboard_arrow_up