Karbónové MTB kolesá Equator – ide to aj za rozumnú cenu
Použitie karbónu v rámci MTB kolies nie je len o znižovaní hmotnosti, benefitom sú aj jazdné vlastnosti. Ale čo cena? Aj tu sa nájdu rozumné riešenia.
Prečo karbónové kolesá?
Na rovinu treba povedať, že na jazdenie v teréne rozhodne nepotrebujete hneď investovať do karbónových kolies. Tým menej nákladným a veľmi efektívnym riešením na začiatok sú stále dobré plášte. Ak vás ale športová jazda chytí, máte radi preteky a hľadáte spôsob, ako bicykel posunúť o level vyššie, oplatí sa ich zaradiť časom do hľadáčika.Zachovať potrebnú kvalitu pri výrobe a pritom ponúknuť rozumnú cenu je cieľ, ktorý si stanovila česká značka Equator.Nízka hmotnosť bude vždy výhodou, no karbónové kolesá vynikajú v jej kombinácii s jazdnými vlastnosťami. Karbón umožňuje vytvoriť dostatočne ľahký a zároveň široký ráfik. Šírka následne vytvorí dobrú oporu pre vhodné plášte a umožní voziť nižšie tlaky, čo má vo výsledku veľký vplyv na jazdné vlastnosti:
- väčší grip – plášť zaberá väčšou plochou a lepšie sa prispôsobuje nerovnostiam
- väčší komfort – plášť lepšie tlmí nerovnosti a nepríjemné vibrácie
Jazda v teréne je tak vo výsledku rýchlejšia a bezpečnejšia, čo je tým hlavným dôvodom pre voľbu karbónových kolies, a to všetko pri nízkej hmotnosti, dostatočnej tuhosti a odolnosti. Danú kombináciu zvláda momentálne jedine karbón. Možno si položíte otázku ohľadom výdrže, no tu sa netreba obávať. V dnešnej dobe vydržia kvalitné karbónové kolesá dokonca viac, ako tie z hliníkovej zliatiny. Ale je tu jeden problém, vysoká cena.
Kolesá od Equator
Zachovať potrebnú kvalitu pri výrobe a pritom ponúknuť rozumnú cenu je cieľ, ktorý si stanovila česká značka Equator. Ich kolesá používajú mnohí jazdci, napríklad v rámci MTB scény už dlhoročný tím Expres CZ-Tufo Team Kolín, kde jazdí aj slovenský reprezentant Matej Ulík, alebo ďalšia stálica, tím Ghost.Výhody pocítia najmä skúsenejší jazdci, ktorí chcú svoj bicykel posunúť nielen čo sa týka nižšej hmotnosti, ale aj jazdných vlastností.
Vlastná továreň umožňuje mať výrobný proces pod kontrolou nielen v rámci vypletenia kolies, ale aj v rámci výroby samotného ráfika. Základom sú japonské vlákna Toray T700 a T800, pričom samotný prepreg (pletenie karbónu) si Equator robí sám. Epoxid použitý na tele ráfika je obohatený karbónovými nanovláknami, vďaka čomu je zvýšená pevnosť a odolnosť voči odštiepeniu. Práve to je možno najväčšia Achillova päta pri lacných karbónových kolesách. Komponenty sú od známej značky DT Swiss a všetko sa spolu montuje v Česku, konkrétne v Zlíne.
V rámci ponuky nájdete dvojicu modelov v 2 variáciách, ktoré pokrývajú najmä kategórie XC, maratón a tiež aj „light“ trail. Pod tým si môžete predstaviť pomerne novú kategóriu tzv. down country bicyklov. Máte stále ľahký bicykel, ale s výbornými vlastnosťami v zjazde.
Equator MTB
Dostupnejšou alternatívou je model Equator MTB, ktorý nájdete aj vo vyhotovení Wide. Rozdiel je vo vnútornej šírke ráfika, teda 25 mm vs. 30 mm pri verzii Wide.Základom sú najnovšie náboje DT Swiss 350 Straightpull, výplet je rovnako od DT vo vyhotovení Competition. Hmotnosť kolies je 1 520 g, resp. 1 570 (verzia Wide). Samozrejme, je možné zvoliť variant pre kazety Shimano (Microspline) alebo SRAM (XD). Cena je stanovená na 24 999 Kč, čo je cca 1 059 €. Ak sa bavíme o kategórii karbónových kolies, veľmi ťažko budete hľadať podobne kvalitnú alternatívu v danej cene.
Equator MTB Pro
Pre náročných jazdcov je pripravená ešte verzia s názvom Equator MTB Pro. Karbónový ráfik ostáva rovnaký, teda v šírke 25 mm alebo 30 mm (Wide), ale ostatné komponenty sú vyladené pre ešte nižšiu hmotnosť.Náboje tu nájdete rovnako od DT Swiss, konkrétne model DT240S Straightpull. Výplet potom v aerodynamickom vyhotovení DT Aerolite. Tu sa dostávame na hmotnosť 1 360 g, resp. 1 420 g (Wide). Nechýba možnosť prispôsobenia podľa typu kazety a cena je stanovená na 30 999 Kč, čo je cca 1 312 €.
Značka ponúka karbónové modely kolies pre rôzne disciplíny vrátane gravelu, nechýbajú ani špeciality ako disky na časovku. Viac sa dozviete na domovskej stránke Equator, kde nájdete aj ďalšie detaily. Zaujímavosťou je, že ak si zároveň na ich stránke objednáte aj obutie, teda plášte, prídu už nahodené na kolesách, a teda nemusíte ich montovať doma. Keďže ide o českú značku, poteší aj dostupný a rýchly servis v Zlíne, vrátane toho pozáručného.
Výhody pocítia najmä skúsenejší jazdci, ktorí chcú svoj bicykel posunúť nielen čo sa týka nižšej hmotnosti, ale aj jazdných vlastností. Vtedy ocenia benefity, ktoré karbónové kolesá prinášajú aj v rámci športového MTB.
Nové MTB kolesá od Equator a Equator Pro nájdete aj v MTBIKER shope.
[Foto na úvode: PRIMA CUP]