Test: VAUDE AM Moab Tech tretry – po rokoch čas na zmenu

Keď si človek nájde niečo, čo mu pasuje a je spokojný, ťažko sa odhodlá na niečo nové. Život je ale zmena. K lepšiemu?

Odkedy som začal cyklistiku brať trochu vážnejšie a nešlo už len o dochádzanie do práce, dal som na rady ostatných a kúpil si prvý pár cyklistických flat tretier. Išlo o 510 Freerider. Tie to so mnou ťahajú už šiesty rok a boli zrelé na výmenu. Nie všetko mi na nich však vyhovuje, tak prečo neskúsiť niečo nové?

VAUDE AM Moab Tech tretry recenzia

Vaude – nepoznám, tak ako vybrať?

Nedávno nám v ponuke na e-shope pribudla nová značka Vaude. Doteraz som o nej vôbec nepočul a keď som si prechádzal sortiment, zistil som, že majú celkom zaujímavé kúsky aj pre trail/enduro jazdcov. Keď som si o nich trochu prečítal, zistil som, že sú na trhu už nejaký ten piatok a majú naozaj široký záber sortimentu.

Voda po nich stečie a materiál sa nenapije.
Som zástancom flat pedálov a aj keď som skúšal prekonvertovať na nášľapy, nejak som si nezvykol. Vyberal som si z modelov AM Moab, AM Moab Tech a AM Moab Gravity. Vizuálne sa mi páčil práve tretí model Gravity. Odradila ma ale nechránená špička a podrážka tiež nevyzerá úplne vhodne na tlačenie biku do mokrého kopca. Naopak, Moab Tech som zvolil vďaka spomínanej ochrane špičky, BOA zapínaniu, zvýšenej ochrane v okolí členka a v neposlednom rade kvôli podrážke.

VAUDE AM Moab Tech tretry

Pocity a dojmy

Na prvý pohľad tretry vyzerajú byť veľmi kvalitne spracované. Mám rád skôr voľnejšie topánky, hlavne na špičke, aby sa mi prsty netlačili. V tomto sú na tom rovnako ako Freerider-y, proste „skatový“ strih. Ďalej už ale budú rozdiely. Staré 510 som nosil veľkosť UK 12,5 a pri Vaude mi sadla moja klasická veľkosť UK 12. Na nohe sú pohodlné, no vďaka materiálu sú pevnejšie a tuhšie.

Sieťovina dobre odvetráva nohu, aj keď tropické horúčavy sú už za nami. Taktiež prechod cez kaluže a blato zvládajú výborne. Voda po nich stečie a materiál sa nenapije. Ak by intenzívne pršalo alebo sa topánka namočila pri brodení potoka, tak myslím, že sieťovina na špičke by predsa len vodu prepustila. S materiálom súvisí aj ich ľahké čistenie, stačí mokrá handrička a je vybavené.


Čo sa strihu týka, tak nesmiem opomenúť vyvýšenú ochranu členka z vnútornej strany. Komplet členok neprekrýva, takže ak si ho trafíte o rám, bolieť to bude. Našťastie ani nezavadzia pri jazdení a nikde netlačí.

Veľkým plusom za mňa je systém BOA. Ten mám vyskúšaný z nášľapov a veľmi sa mi páči. Spoľahlivo dotiahne nohu po celej dĺžke, je hlavne rýchly, či už pri zapínaní alebo odopínaní a nikde mi nezavadzajú šnúrky.

VAUDE AM Moab Tech tretry
Vec, ktorú by mali mať každé topánky na bike, je pracka na prekrytie. V tomto prípade chráni BOA systém pred nečistotami a poškodením. Viem si ju predstaviť aj na verzii so šnúrkami, kedy by som si práve tie mohol prekryť a nelietali by mi kade-tade.

VAUDE AM Moab Tech tretry test

Podrážka – najdôležitejší kúsok topánky

Pre dokonalý prenos by podrážka musela byť predsa len o čosi tvrdšia, ale aj tak ma jej tuhosť prekvapila.
Zatiaľ topánka vyzerá solídne. Všetko ale stojí a padá na podrážke. Freerider-y majú super grip, o tom niet pochýb, veď tým sa 510 preslávili. V čom ale zaostávajú, je grip mimo bicykla, hlavne vo vlhkom počasí. Na Moab Tech ma podrážka zaujala svojím rozdelením. Špička a päta majú rovnaký vzor, ktorý sa lepšie zahryzne do terénu, hlavne ak tlačíte bike do kopca. Stred, na ktorom stojíte na pedáloch, má šesťhranný vzor s priestormi pre zapadnutie pinov.

Ja by som uvítal, keby bol vzor menší, hustejší s väčšími medzerami. Tak by si piny ľahšie našli svoje miesto. Takto chvíľu hľadám správnu polohu nohy. Keď ju však trafím, tak grip sa približuje k 510. Okrem toho sú tieto šesťhrany usporiadané aj do akýchsi „malých schodov“, takže pri chôdzi sa zahryznú do terénu.

VAUDE AM Moab Tech tretryrecenzia
Samotná guma podrážky je označená ako mäkká SUPtraction®, no mäkkosť sa na model Freerider nechytá. Tie keď boli nové, tak som sa doslova lepil na plávačku. V tomto prípade si ale myslím, že to nie je vôbec na škodu. Očakávam, že vydrží dlhšie a lepšie drží v teréne. Celkovo by som podrážku pri Vaude Moab Tech zhodnotil ako univerzálnu.

VAUDE AM Moab Tech tretry review
Najväčší problém som paradoxne mal s tuhosťou topánky. Ako aj výrobca udáva: „Vložka má tvrdšiu PU penu v strednej časti chodidla pre dokonalý prenos sily na pedál.“ Pre dokonalý prenos by podrážka musela byť predsa len o čosi tvrdšia, ale aj tak ma jej tuhosť prekvapila. Pri obyčajnom chodení mimo biku sa mi topánka zdala byť vcelku poddajná, nemal som pocit, že by bola o toľko tvrdšia od Freeriderov. O tom svedčí aj fakt, že som v nich vybehol na menšiu túru a nepociťoval som žiadne obmedzenie v pohybe.

VAUDE AM Moab Tech tretry test
No pri nasadnutí na bike som začal cítiť „disconnect“ medzi nohou a pedálom. Prirovnal by som to k tomu, keď som si prvýkrát namiesto Vansov dal na nohu 510. Topánka bola tuhšia, pedál som už toľko necítil a chvíľu mi trvalo, kým som si zvykol. Po tom, ako som pár hodín mal na nohe Moab-y, som skúsil obuť 510 a bolo to, akoby som si obul cvičky. Proste podrážka je tuhšia a ja som si prvých pár jázd zvykal, kým som pedál správne našiel.

Na tuhosť nášľapných tretier sa však určite nedoťahuje. Je to taký pocit medzi. Ocenil som to, keď sme boli z roboty na výlete na Lysej Hore, odkiaľ sme si to dali dole trailom, kde kamene a korene nemali konca kraja a voľné kamene spod lístia len tak strieľali. Topánky pekne izolovali nárazy, vďaka ochrane špičky som sa toľko nebál nárazu od kameňa a BOA systém sa nepovoľoval. Ak by ste aj potrebovali počas jazdy poupraviť si pozíciu nohy, nie je to problém.

VAUDE AM Moab Tech tretryVAUDE AM Moab Tech tretry test

Išiel by som do nich znova?

Na enduro a zjazd, kde noha dostáva zabrať, sú skvelým spoločníkom. Tuhosť vložky izoluje vibrácie a nárazy, ochrana špičky aj päty odolá zatúlaným kameňom, BOA systém je praktický a spoľahlivý, vzor a mäkkosť podrážky podrží ako na pedáloch, tak aj mimo nich. Sú to univerzály na každodenné „drtenie“ trailov. Cena je vyššia, no v rámci konkurencie porovnateľná. MOC testovaných tretier je 179 € a vaša cena je 143 €.
Zdroj fotografií: archív redaktora
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
FeroT 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: VAUDE Kuro Tech – pre intenzívnu jazdu

Test: VAUDE Kuro Tech – pre intenzívnu jazdu

Dobrý pomer vlastností zo sveta cestnej aj horskej cyklistiky, spojených s pohodlím a výkonom. To vôbec neznie zle. Ako sa jazdí v tretrách Kuro Tech a kde majú limity?
Test: VAUDE Minaki Mid II STX - môj zimný gamechanger

Test: VAUDE Minaki Mid II STX - môj zimný gamechanger

Vyzerajú robustne a všetko nasvedčuje tomu, že toho zvládnu veľa. Ako obstáli zimné tretry od VAUDE?
MTB tretry od DMT, ktoré ma prekvapili

MTB tretry od DMT, ktoré ma prekvapili

Že túto značku používa víťaz Tour de France, ste si možno všimli. No v ich ponuke nájdete aj kúsky, ktoré poslúžia v teréne či na trailoch, kde mám s nimi množstvo skúseností.
keyboard_arrow_up