Test: Manitou Mattoc Pro LTD – dokonale iná vidlica

Podobne ako väčšina ľudí, aj ja by som sa donedávna pri kúpe novej vidlice rozhodoval, či zobrať RockShox alebo FOX. Lenže to by mi do cesty nesmel prísť Mattoc.

Ten doslova obrátil moje nároky na funkciu vidlice kompletne naruby a povedal by som, že po tomto teste budem mať tendenciu všetko rozdeľovať na éru pred Mattocom a na éru po Mattocovi. Už ste zvedaví? Máte byť na čo.

Manitou Mattoc Pro LTD review

Krompáč od indiánov

Ešte skôr, než sa dostanem k samotnému testu, by som vás chcel mierne varovať, že ide o trochu rozsiahlejšie čítanie. Jednak som mal možnosť vidlicu testovať dlhšie, takže sa tých poznatkov nakopilo trochu viac a čo je dôležitejšie, z môjho pohľadu ide o kus nadštandardnej techniky, ktorá sa len tak nevidí. A bola by „echt“ škoda sa s týmito informáciami s vami nepodeliť. Ak vám vŕta v hlave, prečo v podnadpise píšem o krompáči, tak preto, že mattoc v preklade znamená krompáč.

Manitou Mattoc Pro LTD

Prvý dojem a spracovanie - retrobalzam na dušu oldschoolových bikerov

Mattoc dorazil ku mne vo verzii Pro v lesklej strieborno-šedej limitovanej verzii, ktorá odkazuje na dizajn ikonickej vidlice Manitou z roku 1992. Cyklistickí „dinosauri" si možno budú ešte pamätať, ako nad ňou slintali pri listovaní v časopisoch Velo a Peloton.

Tak či onak, Mattoc Pro LTD je nádherná leštenka, ktorá rozhodne pútala pohľady cyklistov. Našli sa síce aj takí, ktorí vraštili tváre nad typicky umiestneným mostíkom v zadnej časti vidlice (tzv. reverse arch), ale obdivné ohlasy jednoznačne prevyšovali. Ono z hľadiska tuhosti však tento dizajn má rozhodne niečo do seba, stačí sa pozrieť na najnovšiu verziu vidlice FOX 32, ktorej generatívny dizajn navrhol softvér a uvidíte, kde našiel miesto pre mostík pri požiadavke na ideálny pomer tuhosti a hmotnosti.

Manitou Mattoc Pro LTD reviewManitou Mattoc Pro LTD skúsenosti

Po stránke spracovania je však vidlica rozhodne pohľadne tvarovaná, plná krásnych detailov, ako je napríklad odľahčenie spodných nôh v oblasti osky alebo rebrovanie v zadnej časti mostíka. Na šikmo zrezanej korunke aj na spodných nohách vidno, že si konštruktéri dali extra záležať, aby ušetrili každý gram a zároveň tým neovplyvnili tuhosť vidlice.

Za zmienku stojí napríklad aj taký detail, ako je možnosť uchytenia brzdovej hadice v prednej alebo zadnej časti, podľa vašich preferencií. V krabici od vidlice sa nachádzal aj malý blatník, ktorý som na vidlicu pokusne nahodil a už ho nikdy nedal dole, lebo fungoval na výbornú.

Manitou Mattoc Pro LTD skúsenosti
Strieborná korunka ladí so striebornými spodnými nohami. Tie majú jednoduchú šedú grafiku, v ktorej sú z prednej strany na stojáka vyrezané nápisy MANITOU. Len upresním, že ide o lakovanie, nie o polepy.

Vzduchová patróna spôsobuje, že pocitovo sa chod správa, akoby to nebola jedna vidlica, ale dve.
Vnútorné nohy vidlice sú naeloxované na čierno, čo pekne kontrastuje so zvyškom vidlice. „Točítka“ sú pomerne decentné a farebne odlíšené klasicky - modrá (odskok), červená (pomalá kompresia), čierna (rýchla kompresia). Atypické je aj uloženie osky v spodných nohách, ktoré pre zvýšenie tuhosti využíva v ľavej časti namiesto kruhového prierezu šesťuholníkovú dosadaciu plochu. Celé to nesie názov Hexlock SL.

Manitou Mattoc Pro LTD recenzia


Technické údaje a špecifikácia - technológiami nabitá vidlica

Mattoc je od výroby nastavený na zdvih 140 mm, no ja som si ho dal znížiť na 130 mm, aby som zachoval pôvodný setup môjho biku. Zdvih vidlice sa dá jednoduchou úpravou plastových vymedzovacích podložiek meniť v rozmedzí 110-150 mm v 10 mm krokoch. Nemusíte teda dokupovať žiadne airshafty ani iné doplnky a „sersámy“. Keď zmeníte rám alebo dostanete chuť na viac zdvihu, tak vidlicu rozoberiete a nastavíte si zdvih, aký chcete.

Čo sa týka nastavenia, vidlica ponúka jednu zaujímavú anomáliu, a to dve pozitívne vzduchové komory, ktoré sa fúkajú na rozdielne tlaky. Ďalej na vidlici nájdete nastavenie odskoku, pomalej kompresie (10 klikov) a rýchlej kompresie (4 kliky). V zadnej časti vidlice nájdete dvojicu skrutiek, ktoré slúžia na odvzdušnenie pretlaku v spodných nohách. Tlmenie má na starosti patróna MC2, ktorej súčasťou je (nenastaviteľný) hydraulický doraz (HBO).

Jediné, čo vidlici chýba, je separátne nastavenie rýchleho odskoku. V praxi mi toto „točítko“ absolútne nechýbalo, odskok fungoval, ako mal. Nastavenie odskoku príjemne reguluje súčasne pomalý aj rýchly odskok. Celá táto plejáda vymožeností váži dokopy veľmi slušných 1812 gramov aj s oskou a nezrezaným krkom, čo je zhruba o 100 gramov menej, ako má môj Pike so 4 tokenmi, zrezaným krkom a 38-gramovou stealth oskou.

Manitou Mattoc Pro LTD

Dorado Air IRT alias 2 v 1 - mágia, ktorá funguje na výbornú

Pojmy Manitou a Dorado k sebe neoddeliteľne patria a okrem upside-down dvojkorunkovej DH vidlice nesie názov Dorado aj ich najprepracovanejšia vzduchová patróna, ktorá sa nachádza v ľavej nohe vidlice Mattoc. Vďaka nej sa pocitovo chod vidlice správa, akoby to nebola jedna vidlica, ale dve. Akokoľvek divno to znie, má to na svedomí technológia označená skratkou IRT (infinite rate tune), čo je vlastne dvojica pozitívnych vzduchových komôr, z ktorých je zložená vzduchová patróna Dorado Air IRT.

Trochu mi to pripomenulo časy dual air vidlíc RockShox, keď sa fúkala pozitívna a negatívna komora zvlášť a vyšším tlakom v negatívke ste si vedeli zvyšovať citlivosť počiatočného chodu vidlice. Tu to však funguje trochu inak, aj napriek tomu, že na vidlici nájdete ventil rovnako v hornej, ako aj spodnej časti ľavej nohy vidlice.

Pozitívna vzduchová komora je rozdelená na dve časti, ktoré sú od seba oddelené plávajúcim piestom, pričom spodná (primárna) pozitívna komora sa fúka na nižší tlak, ktorý sa automaticky vyrovnáva s tlakom v negatívnej komore. Horná (sekundárna) „IRT“ pozitívka s menším objemom (ktorá sa fúka ako prvá) sa fúka na značne vyšší tlak, rádovo o 30 až 50 % viac ako spodná. V praxi to funguje tak, že do cca polovice zdvihu Mattoc využíva spodnú negatívku s nižším tlakom, čo má za následok, že krásne „zobe“ drobné nerovnosti a keď tlak v spodnej pozítívke pri kompresii dosiahne tlak v IRT patróne, tak sa správajú ako jedna veľká komora, ktorá zabezpečí dostatočnú progresivitu chodu.

V porovnaní s vidlicou, do ktorej napcháte plný počet tokenov, aby ste dosiahli podobný efekt progresivity, však nedochádza k zmenšeniu objemu vzduchovej komory a tým pádom ani k prepadaniu vidlice v strede zdvihu. Nehovoriac, že celé to viete ladiť podľa potreby len tlakom vzduchu v dvoch komorách pomocou pumpy, namiesto vŕtania sa vo vzduchovej patróne. Celé je to navyše dotiahnuté k dokonalosti tlmiacou patrónou MC2, ktorá obsahuje hydraulicky doraz HBO (hydraulic bottom-out), ktorý kontroluje posledné 3 cm zdvihu – nestane sa teda, že by ste cítili tupý kovový náraz, keď dáte vidlicu na maximum.

Mne osobne sa to za tri mesiace testovania nepodarilo ani raz, a to som skúšal jazdiť aj pomerne nízke tlaky. MC2 tlmiaca patróna je plne utesnená, má samostatný okruh pre vysokorýchlostnú kompresiu a využíva gumový bladder, ktorý kompenzuje nárast teploty pri pružení. Patróna je vybavená aj bezpečnostným pretlakovým ventilom – ten vie prepustiť mazací olej zo spodných nôh, ktorý sa dostal do tlmiacej patróny pri pracovaní vidlice. Toto predlžuje servisný interval a zabraňuje poškodeniu tlmiacej patróny (jej roztrhaniu), keď je v systéme viac oleja, ako je treba.

Manitou Mattoc Pro LTD reviewManitou Mattoc Pro LTD recenzia

Základné technické údaje

 • Zdvih: 110-150 mm (vnútorne nastaviteľný)
 • Priemer nôh: 34 mm
 • Určenie: XC, Down-country, Trail
 • Offset: 44 mm
 • Hmotnosť: 1812 g ( s oskou a nezrezaným stĺpikom, 29”)
 • Nastavenia: Tlak (dve pozitívne komory), odskok, LSC, HSC
 • Priechodnosť plášťa: 67 mm
 • Vzduchová patróna: Dorado Air IRT
 • Tlmiaca patróna: MC2

Manitou Mattoc Pro LTD skúsenostiManitou Mattoc Pro LTD

Nastavenie a laborovanie - trpezlivosť prináša zaslúženú odmenu

Skôr, než sa dostanem k pocitom z funkcie tejto exotickej vidličky, by som vám ako prvé priblížil samotné nastavenie vidlice. Ak nad touto vidlicou uvažujete, pripravte sa na to, že sa budete pri prvotnom nastavení musieť obrniť dávkou trpezlivosti. Nastavenie tlakov v pozitívnych komorách v kombinácii s ideálnymi hodnotami rýchlej a pomalej kompresie a odskoku je trochu zdĺhavejšia babračka, ale keď sa vám podarí nastaviť hodnoty, ktoré vám vyhovujú, tak sa vám vidlica odvďačí perfektným chodom.

Ideálne je si najskôr naštudovať manuál, pretože ako prvá sa fúka horná IRT pozitívna komora, ktorá musí mať vyšší tlak ako spodná pozitívka. Blbé na tom je, že tieto komory sa vzájomne ovplyvňujú a nefunguje medzi nimi priama úmera. Čiže v praxi sa môže stať, že kým spodnú negatívku dofúknete o 5-7 psi, tak IRT komoru budete musieť dofúknuť napríklad o 1-2 psi. Raz budete mať vysoký sag a inokedy nebudete využívať koniec zdvihu.

Pridajte k tomu pomalú a rýchlu kompresiu, odskok a o program na víkend máte postarané. Skrátka, musíte sa pripraviť na to, že vám pár jázd potrvá, kým vidlicu vyladíte k úplnej spokojnosti. Mattoc skrátka nie je vidlica, kde buchnete 90 psi, necháte obe kompresie plne otvorené, odskok niekde na polovicu a idete hajde na traily. V porovnaní s inými vidlicami mám na Mattocu viac priškrtenú kompresiu, pretože v plne otvorenom stave je na môj vkus až príliš aktívna a využíva väčší rozsah zdvihu. Za mňa je však takýto prístup správny, pretože „točítka“ by mali mať aj reálnu funkciu, nie byť iba na parádu.

Manitou Mattoc Pro LTD

Reálne postrehy z praxe - vidlica z ríše snov?

Pred samotným testom som sa trochu obával tuhosti, predsa len som prechádzal z vidlice s 35-milimetrovými vnútornými nohami (Mattoc má 34 mm) a aj hmotnosť vidlice bola nižšia o cca 127 gramov, čo nie je úplne zanedbateľné. Nič také sa však nepotvrdilo a pod mojimi „brojlerími“ 80 kg živej váhy som nezaznamenal žiaden subjektívne postrehnuteľný negatívny rozdiel v tuhosti. A to vozím vpredu 4-piest SLX a 203 mm kotúč.

Funguje skvele a určite ide o silne nedocenenú vidlicu, ktorá by si zaslúžila byť viac na bikoch.
Marketingové omáčky píšu, že medzigeneračne sa na Mattocu podarilo o 30 % navýšiť tuhosť konštrukcie. Ja k tomu môžem napísať, že Mattoc rozhodne nie je žiadne „blato", ktoré by sa v porovnaní s Pikom krútilo viac. Čo som však zaznamenal hneď, to bola citlivosť chodu, ktorá bola úplne niekde inde ako konkurencia, a to som mal možnosť v nedávnej minulosti jazdiť vidlice Pike Select+, Lyrik Select+, FOX 32, 34 a 34 SC na Kashime. Na Mattoc sa podľa môjho skromného názoru citlivosťou s výnimkou upside down vidlíc nič nechytá. IRT-čko si plní svoju funkciu na výbornú s hviezdičkou, včeličkou a pochvalou pred naštartovanou V3S-kou.

A že nejde len o placebo, to dokazuje aj fakt, že zrazu sa mi začali sypať PR-ka a zárezy v leaderboardoch na segmentoch ako huby po daždi a jediná zmena, ktorej by sa dal tento jav prisúdiť, bola len a len vo výmene vidlice (ak teda nerátam mizernú jarnú prípravu…). Mattoc skrátka zobe ako kura na speede, zároveň podrží aj v ťažkom teréne a ako bonus ho nemáte šancu dať na doraz. Skrátka diabolský koktejl vlastností pre niekoho, kto obľubuje nízkozdvihové trailbiky alebo drsnejšie down-country.


Príjemne ma prekvapil aj pribalený blatník, ktorý je z veľmi mäkkého a pružného materiálu, čo znamená, že sa neodporúča na smetisko dejín ani vtedy, keď vám vletí nejaký papek medzi plášť a blatník. Napriek kompaktným rozmerom dokáže dokonale ochrániť vnútorné nohy od nečistôt, takže neriskujete poškodenie eloxu a zároveň tým, že blatník presahuje trochu aj dopredu, tak nebudete schytávať prskajúcu vodu do ksichtu v mokrom teréne. Spracovaním a vyhotovením rozhodne patrí k tomu lepšiemu, čo som mal doposiaľ možnosť naživo vidieť a vyskúšať. Miss mokrý blatník by asi nevyhral, ale na výzor to už pár sezón veľmi nehrám.

Manitou Mattoc Pro LTD skúsenosti

Plusy

 • Výborná citlivosť
 • Ochrana pred dorazmi
 • Nízka hmotnosť bez ovplyvnenia tuhosti
 • Široká možnosť nastavenia chodu
 • Nastaviteľný zdvih (110-150 mm)
 • Štýlový retro dizajn
 • Dobre navrhnutý mini blatník

Mínusy

 • Na prvý pohľad atypická konštrukcia
 • Štýlový retro dizajn
 • Komplikovanejšie nastavenie
 • Menej výrazný rozsah nastavenia pomalej kompresie
 • Vyššia cena (platí pre limitovanú verziu)

Manitou Mattoc Pro LTD recenzia

V čom je teda háčik? - „Vidlica, o ktorej média nechcú, aby ste vedeli!“

Ak sa zamýšľate, prečo túto vidlicu napriek takto dobrým referenciám a univerzálnosti použitia od XC až po Trail vôbec nevidno na sériovo osadených bikoch, tak to nechápem ani ja, kde je pes zabagrovaný.

Je to atypickým vzhľadom, kde mostík vzadu nemusí ľuďom zrovna „šmakovať“? Alebo je to slabým marketingom? Vysokou cenou? Alebo je to vari problematickou servisovateľnosťou? Úprimne, netuším. Bez ohľadu na všetko vyššie uvedené, Mattoc funguje skvele a určite ide o silne nedocenenú vidlicu, ktorá by si zaslúžila byť viac na bikoch.

Podľa servisných manuálov a videí (ktoré má mimochodom koncern Hayes spravené veľmi dobre) servis nevyzerá o nič komplikovanejšie ako v prípade vidlíc RockShox a FOX. Áno, nájdu sa nejaké špecifiká, ako potreba zrezaného kľúča na kazety, pokiaľ chcete zmeniť zdvih, ale to nie je až také neprekonateľné. Z bežných užívateľských vecí by som k „negatívam“ zaradil napríklad aj nevýrazný chod nastavenia pomalej kompresie.

Kým napríklad na vidliciach RockShox prejdete v rámci trištvrte otáčky od úplne otvorenej kompresie takmer po lock, na Mattocu sa nakrútite podstatne viac a efekt až taký výrazný nebude. 6-hranné rozhranie osky sa tiež horšie zakladá do vidlice než „guľatina“, ale pokiaľ nevyberáte koleso na dennej báze, tak to nie je nič, čo by vám malo robiť vrásky na čele. Je to tak trochu daň za navýšenie torznej tuhosti vidlice. Inak nenachádzam fakt nič, čo by som vedel tejto vidlici vytknúť.

Manitou Mattoc Pro LTD
Ak by som to mal nejako zhrnúť, tak Mattoc bude pre vás ideálny, ak chcete od vidlice, aby bola extra citlivá, zároveň dostatočne progresívna na konci chodu, v strede sa neprepadala do zdvihu, bola v rámci možností čo najľahšia bez dopadu na tuhosť a v prípade potreby ste si vedeli zmeniť výšku zdvihu.
Očakávajte však zdĺhavé nastavovanie, absenciu tvrdého locku a atypický vzhľad.

Ak sa s týmto dokážete stotožniť - ta dá! Našli ste dokonalú vidlicu konvenčnej konštrukcie. Ak ešte k tomu patríte medzi ľudí, ktorí majú tendenciu naládovať vidlicu plným počtom tokenov, Mattoc bude pre vás ako stvorená.

Na záver ešte doplním, že odporúčaná MOC testovaného modelu Pro v limitovanej verzii je 1350 € a kompletné špecifikácie nájdete na stránke dodávateľa alebo u nás v MTBIKER shope.
Zdroj fotografií: archív autora
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
bimjeam 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Pedále Force SWING – kto im príde na chuť?

Test: Pedále Force SWING – kto im príde na chuť?

Základom kvalitných pedálov je dobre navrhnutá platforma tak, aby spolupracovala s adekvátne zvolenými pinmi. Bude to aj tento prípad?
Test: KLS FLAT 50 BB - pomer ceny a kvality prekvapil

Test: KLS FLAT 50 BB - pomer ceny a kvality prekvapil

Kellys má v ponuke viacero modelov pedálov. Model FLAT 50 prekvapil dobrými vlastnosťami a slušnou kvalitou pri adekvátnej cene.
Test: VAUDE AM MOAB Gravity – na traily aj do bikeparku

Test: VAUDE AM MOAB Gravity – na traily aj do bikeparku

Všestranné topánky, ktoré na prvý pocit pripomínajú bežné skejtové modely, dokázali, že vzhľad môže mýliť.
keyboard_arrow_up