Zdroj: Ilustračné - <a href=root" class="clanok_large_img" />

Triatlon: Na OH v Londýne bude mať zastúpenie aj Slovensko

SITA 21.05.2012   Olympijske Hry Londyn Richard Varga Triatlon Cestna Cyklistika

Slovenský reprezentant v triatlone Richard Varga obsadil na víkendových pretekoch Ázijského pohára v čínskom Ťia-Jü-Kuan výborné štvrté miesto. Keďže výsledky z týchto pretekov sa zaratúvali aj do celkového renkingu triatlonistov, s napätím čakal, ako sa tento výsledok prejaví v rebríčku "Nová krajina" (New Flag) v rámci Európy. Líder tohto poradia si totiž zabezpečí miestenku na Hry XXX. olympiády v Londýne a Varga bol pred týmito pretekmi druhý iba sedem bodov za Izraelčanom Danom Altermanom.

 

"Moja účasť na olympijských hrách je na veľmi dobrej ceste. Poradie v rebríčkoch sa ešte môže meniť na budúci týždeň po pretekoch seriálu majstrovstiev sveta v Madride. Momentálne som však prvý a Alterman by musel dosiahnuť v španielskej metropole vynikajúci výsledok, aby ma opäť na čele vystriedal," povedal na pondelkovom stretnutí s novinármi 23-ročný rodák z Bratislavy.

Pretekár J&T sport team Bratislava pod vedením trénerského dua Gabriel Baran - Kristián Cupák v dva roky trvajúcej kvalifikácii na OH absolvoval 17 štartov vo Svetovom pohári, Kontinentálnom pohári a pretekoch seriálu majstrovstiev sveta. Pri presunoch na preteky päťkrát obletel zemeguľu. "Triatlon má nesmierne náročnú a komplikovanú kvalifikáciu na olympijské hry. Berú sa výsledky za posledné dva roky. Z tohto hľadiska patrí k najnáročnejším športom," vysvetľoval generálny sekretár Slovenskej triatlonovej únie (STÚ) Jozef Jurášek a pokračoval: "Všetci, ktorí pracujeme okolo triatlonu, sme nesmierne šťastní, že Richard Varga bude po Pavlovi Šimkovi druhým Slovákom v histórii, ktorý bude štartovať pod olympijskou vlajkou. K definitíve chýba naozaj veľmi málo."

Richard Varga obetoval pre úspech prakticky všetko, čo mohol. V zime odcestoval na Nový Zéland, kde sa tvrdo pripravoval na jarné štarty. Týždeň pred premiérou novej sezóny v Austrálii ho však zastavilo nepríjemné zranenie. "Veľmi ma mrzí, že som vtedy nemohol v Austrálii nastúpiť, bol som vo výbornej forme. Vyradila ma únavová zlomenina členka na pravej nohe. Našťastie som sa z toho relatívne rýchlo dostal a aj forma sa vrátila v pravý čas," pokračoval jeden z najlepších svetových plavcov medzi triatlonistami.

Prišli štarty v Mexiku a Číne, kde zbieral potrebné body do rebríčkov. Vo svojom víkendovom štarte v Číne potvrdil, že na OH patrí. V čase tlačovej besedy ešte nevedel radostnú informáciu, že sa nakoniec predsa len dostal aj na štartovú listinu víkendových pretekov seriálu MS v Madride. "Som siedmy náhradník. Ak by niektorí pretekári zo štartovky neprišli alebo sa odhlásili, dostávajú príležitosť tí, ktorí sú prítomní zo zoznamu ´pod čiarou´," vysvetľoval zložitý proces nominovania sa do pretekov momentálne najlepší slovenský triatlonista. "Veľmi rád by som štartoval a potvrdil, že do Londýna patrím. Ak mám byť úprimný, nechcel by som byť v koži Altermana. Dva roky bol v rebríčku ´Nová krajina´ prvý, týždeň pred jeho uzavretím prišiel o pozíciu lídra. On bude v Madride štartovať. Rád by som mu opäť v priamej konfrontácii dokázal, že som momentálne lepší," dodal Richard Varga.

V absolútne posledných pretekoch londýnskej kvalifikácie je teda potvrdenie jeho kvalifikačného miesta výhradne v jeho rukách. Stačí, ak dobehne jediné miesto pred Altermanom. "Pekné by však bolo - a pri jeho súčasnej forme je aj reálne, že získa body do Seriálu ITU MS. Boli by to prvé body slovenského pretekára v štvorročnej histórii organizovania seriálových MS," uvádza Jozef Jurášek na internetovej stránke STÚ.

Varga v pretekoch Seriálu ITU MS štartoval doteraz dvakrát. V roku 2009 to bolo v rakúskom Kitzbüheli a v nemeckom Hamburgu. V Rakúsku obsadil bodované 37. miesto, ale z dôvodu prekročenia časového limitu body nezískal. V Nemecku obsadil nebodované 48. miesto. Do tretice teda všetko dobré.

Slovenská triatlonová jednotka o svojich ambíciách na OH nechcela hovoriť. "Triatlon je nesmierne náročný šport, stať sa môže všeličo. Mám honor najlepšieho plavca medzi triatlonistami, chcel by som to potvrdiť aj v Londýne. Nechcite ale odo mňa ani tip na konkrétne umiestnenie. Olympiáda je obrovský výzva, chcem byť úspešný," zo záhadným úsmevom odbil otázky novinárov na ciele v britskej metropole.

"Bolo by malou tragédiou pre svetový triatlon, ak by najlepší plavec na olympiáde chýbal. Slovenská triatlonová únia a Slovenský olympijský výbor urobili všetko, čo bolo v ich silách, aby Slovensko malo aj v Londýne v štartovom poli svojho zástupcu," uzavrel Jozef Jurášek.


[Foto na úvode: Ilustračné - root]

Páči sa ti tento článok?

Zďieľaj ho:
Buď naším fanúšikom:
SITA

© 2017, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Podobné články

Komentáre

Momentálne sa tu nenachádza žiaden komentár. Môžeš však zanechať Tvoj komentár:

Pridaj komentár