Zdroj: Facebook - Peter Sagan

Peter Sagan si verí na medailu (rozhovor)

V stredu večer dorazil do olympijskej dediny v londýnskom Stratforde aj slovenský cyklistický "expres" Peter Sagan. Hoci mal v nohách dlhé a ťažké kilometre etáp Tour de France i dvoje úspešné preteky v Holandsku a Belgicku, trpezlivo znášal všetky peripetie londýnskeho cestovania i nekonečných kontrol pri vstupe do Olympic Village.

V nabitom programe si ako pravý profesionál našiel chvíľu na predolympijský rozhovor, ktorý agentúre SITA poskytol tlačový atašé slovenskej výpravy Zdenko Kríž.

Peter, po zisku zeleného trička pre najaktívnejšieho pretekára Tour de France (TdF) a vynikajúcich finišoch viacerých etáp ste sa razom zaradili medzi horúcich ašpirantov na niektorú z olympijských medailí. Trúfate si na aleji Buckinghamského paláca zopakovať niektorý kúsok napríklad z francúzskych ciest?

- Na rok 2012 som si vytýčil dva hlavné ciele: uspieť čo najlepšie na TdF a na olympijskej trati. S naplnením prvého zámeru som celkom spokojný a teraz sa sústredím na ten druhý. Urobím všetko pre to, aby som bol medzi najlepšími. Veď na to som sem prišiel!

Ak sa pozriete s odstupom pár dní na tohtoročnú TdF, čo vo vás zanechalo najväčší dojem?

- Jednoznačne tie tisíce ľudí pri trati, to nadšenie fanúšikov a neopakovateľná atmosféra, aká sa dá zažiť iba na TdF. Teší ma, že Tour pritiahla každé popoludnie tisícky divákov k televíznym obrazovkám aj u nás na Slovensku. Ďakujem všetkým, čo mi držali

Ako vám vyhovuje olympijská trať cestných pretekov?

- Trať zatiaľ poznám iba z propozícií. Možno ju šili pre domáceho Cavendisha, ale profil by mohol sadnúť aj mne. O priebehu pretekov však rozhoduje aj mnoho iných faktorov.

Nepovažujete za mínus, že vám bude v pelotóne chýbať podpora ďalších jazdcov zo SR?

- Podpora by sa zišla, ale budem sa musieť zaobísť aj bez nej. Zvládol som už aj zložitejšie situácie a myslím si, že si poradím aj teraz.

Máte už na sobotu premyslenú taktiku?

- Zatiaľ som si londýnsky okruh ešte nevyskúšal, ale reálna taktika sa bude rodiť až počas samotných pretekov. Je možné, že sa pokúsim o únik so silnou skupinou, alebo si počkám na záverečný špurt pelotónu.

Koho považujete za svojich najväčších súperov?

- Bude to veľká skupina cyklistov, s ktorými som bojoval na Tour de France, ale možno aj ďalší jazdci, ktorí mali inak orientovanú prípravu na OH. Môže to byť súboj s Britom Markom Cavendishom a Nemcom Andrém Greipelom alebo s niekým celkom iným. Uvidíme...

Aký bicykel máte pripravený na olympijskú trať?

- V princípe bude rovnaký ako na Tour, ale s celkom iným dizajnom. Tak, aby vyhovoval prísnym olympijským predpisom o reklamách.

Z čoho máte najväčší strach?

- Z pretekov nemám obavy, veď hoci mám iba 22 rokov, už som toho preskákal dosť. Osobne by ma ale veľmi hnevalo, keby o medailách rozhodovali iné faktory ako výkonnosť. Napríklad pád alebo defekty.

Dopingoví komisári sú v Londýne mimoriadne aktívni. Nemáte obavy, že vás budú opäť raz "otravovať"?

- Robia si iba svoju prácu, aj keď to pre športovcov nemusí byť vždy iba príjemné. Na Tour som absolvoval sedem testov a od začiatku sezóny určite viac ako dvadsať. Už to ani nerátam.

Aké máte prvé dojmy z olympijskej dediny?

- Pravdupovediac sa mi vôbec nepáči. Vo vzduchu je tu cítiť stres, okolo samý zhon, v jedálni chaos, všade treba chodiť pešo. Možno to niektorým športovcom vyhovuje, ale my cyklisti máme radšej pohodu, viac súkromia - a najmä pokoj na načerpanie nových síl.

Kedy ste ako začínajúci cyklista po prvý raz sledovali olympijské súťaže?

- Spomínam si na OH 2000 v Sydney. Vtedy ma najviac zo všetkého zaujala horská cyklistika, kde triumfoval Francúz Martinez.

Ktorí súčasní slovenskí olympionici sú vám najbližší?

- Osobne sa doteraz nepoznám s nikým, ale úprimne fandím všetkým, ktorí majú šancu na medailu alebo finálové umiestnenie. Každý olympijský kov je skvelá reklama pre našu krajinu a chcem veriť, že by mohla pomôcť aj podpore slovenského športu.

V Londýne sa zdržíte iba krátko. Keby ste si však mohli vybrať, na ktoré športovisko by ste zašli?

- Najviac ma zaujíma beh na 100 metrov a cyklistická súťaž BMX.

Aký je váš program po olympijskom štarte?

- Už 29. júla letím späť do Holandska na štvoro pretekov, následne absolvujem etapy v Taliansku. Domov sa vrátim 21. októbra a dožičím si mesiac oddychu.

Na záver ešte prezraďte: máte so sebou nejaký talizman, alebo dodržiavate pred pretekmi zaužívaný rituál?

- Neverím na povery ani v kladnom, ani v zápornom zmysle. Talizman nemám. Najviac verím sám sebe a ľuďom z môjho tímu.

[Foto na úvode: Facebook - Peter Sagan]

report_problem Našiel si v texte chybu?
SITA
© 2021, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Páči sa ti tento článok? thumb_up0thumb_down comments 2 komentáre report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Video: Finále Okolo Slovenska 2021 - Sagan, zákulisie a falošný Froome play_arrow

Video: Finále Okolo Slovenska 2021 - Sagan, zákulisie a falošný Froome

Veľkolepé finále najsilnejšieho ročníka Okolo Slovenska v histórii. Uži si zmätok a tlačenicu po dojazde, pohľad do tváre svetových hviezd a milý omyl s falošným Froomom.
Rozhovor: Lukáš Kubiš priamo z Olympiády v Tokiu - príprava, pocity a sny

Rozhovor: Lukáš Kubiš priamo z Olympiády v Tokiu - príprava, pocity a sny

Ako sa Lukáš pripravoval na olympiádu, čo bicykel a strava pred takto významnými pretekmi? Ako veľmi iná je táto olympiáda? Čo robiť, keď chce mladý pretekár dokázať to, čo Lukáš?
Patrí Sagan do starého železa? Kedy profíci ako on skončili?

Patrí Sagan do starého železa? Kedy profíci ako on skončili?

Patrí náš Peter Sagan už do "starého železa"? V akom veku skončili profesionálnu kariéru podobní jazdci v minulosti?
keyboard_arrow_up