Cipollini mal využívať rozsiahly dopingový program

Bývalý vynikajúci taliansky cyklista Mario Cipollini mal počas kariéry využívať na dosiahnutie úspechov sofistikovaný dopingový program. Lekára Eufemiana Fuentesa, ktorý program pripravil, v súčasnosti vyšetrujú v Španielsku. Fuentesove služby využívalo množstvo popredných športovcov a najmä cyklistov. Podľa denníka Gazzetta dello Sport bol jedným z jeho klientov aj Cipollini. Majster sveta 2002 nechcel obvinenia komentovať, najskôr si ich chcel prečítať.

Taliansky denník prináša rozsiahly prepis dopingového programu, ktorý Fuentes v rokoch 2001 až 2004 pripravil pre Cipolliniho. Cyklista s prezývkou Leví kráľ má v spise meno Maria. Počas spomínaného obdobia mal užívať krvný erytropoietín, steroidy a krvné transfúzie.

Rok 2002 bol najúspešnejším v Cipolliniho kariére. Počas neho vyhral klasiky Miláno - San Remo, Gent - Wevelgem, šesť etáp na Giro d´Italia, tri na Vuelta a Espaňa a napokon aj titul majstra sveta v belgickom Zolderi. Podľa Gazzetty dello Sport mal Talian dostať krvnú transfúziu minimálne tri dni pred pretekmi Miláno - San Remo, Gent - Wevelgem i štyri dni pred majstrovstvami sveta. Cipollini je s takmer 200 víťazstvami v období rokov 19989 až 2005 jedným z najúspešnejších cyklistov v histórii. Na svojom konte má celkovo 12 etapových triumfov na Tour de France a 42 na Giro d´Italia.

Cipollini odmietol všetky obvinenia z dopingu

Bývalý vynikajúci taliansky cyklista Mario Cipollini, ktorý mal počas kariéry využívať na dosiahnutie úspechov sofistikovaný dopingový program, odmietol všetky obvinenia. Podľa jeho právnika Giuseppeho Napoleona nikdy nebol klientom Eufemiana Fuentesa a nepodstúpil žiadnu krvnú transfúziu. "Kategoricky odmietame všetky falošné a absurdné obvinenia," uviedol pre cyclingnews.com Napoleone.

Lekára Eufemiana Fuentesa, ktorý program pripravil, v súčasnosti vyšetrujú v Španielsku. Fuentesove služby využívalo množstvo popredných športovcov a najmä cyklistov. Podľa denníka Gazzetta dello Sport bol jedným z jeho klientov aj Cipollini.

Taliansky denník prináša rozsiahly prepis dopingového programu, ktorý Fuentes v rokoch 2001 až 2004 pripravil pre Cipolliniho. Cyklista s prezývkou Leví kráľ má v spise meno Maria. Počas spomínaného obdobia mal užívať krvný erytropoietín, steroidy a krvné transfúzie.

Rok 2002 bol najúspešnejším v Cipolliniho kariére. Počas neho vyhral klasiky Miláno - San Remo, Gent - Wevelgem, šesť etáp na Giro d´Italia, tri na Vuelta a Espaňa a napokon aj titul majstra sveta v belgickom Zolderi. Podľa Gazzetty dello Sport mal Talian dostať krvnú transfúziu minimálne tri dni pred pretekmi Miláno - San Remo, Gent - Wevelgem i štyri dni pred majstrovstvami sveta. Cipollini je s takmer 200 víťazstvami v období rokov 1998 až 2005 jedným z najúspešnejších cyklistov v histórii. Na svojom konte má celkovo 12 etapových triumfov na Tour de France a 42 na Giro d´Italia.
report_problem Našiel si v texte chybu?
SITA
© 2021, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Páči sa ti tento článok? thumb_up0thumb_down report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Momentálne sa tu nenachádza žiaden komentár. Môžeš však zanechať Tvoj komentár.

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Froomova deklarovaná nevina vyvolala pochybnosti, Tony Martin zúri

Froomova deklarovaná nevina vyvolala pochybnosti, Tony Martin zúri

Ubezpečenia britského cyklistu Chrisa Frooma o jeho nevine vyvolali pochybnosti, prečo štvornásobnému víťazovi Tour de France ihneď nepozastavili činnosť po tom, ako neprešiel dopingovým testom.
Kortizón, EPO aj krvné transfúzie, kedysi realita v Rabobanku na TdF

Kortizón, EPO aj krvné transfúzie, kedysi realita v Rabobanku na TdF

Keď sa v roku 2013 holandský cyklista Michael Boogerd priznal k dopingu a začal detailne popisovať aplikáciu EPO, krvných transfúzií čí kortizónov v posledných desiatich rokoch svojej kariéry, jeho bývalý tímový kolega a zároveň krajan v Rabobanku Thomas Dekker (32) zostal ticho. Maximálne utrúsil: "Môžete sa spýtať čokoľvek, ale ja nič nepoviem." To už ale neplatí.
Van den Driesscheová možno dostane za motor v ráme bicykla doživotie

Van den Driesscheová možno dostane za motor v ráme bicykla doživotie

Podľa belgického denníka Het Nieuwsblad sa Medzinárodná cyklistická únia (UCI) chystá uložiť tvrdé sankcie cyklokrosárke Femke van den Driesscheovej, ktorej na konci januára na majstrovstvách sveta našli v ráme bicykla motorček. Devätnásťročná Belgičanka sa budúci týždeň vo švajčiarskom Aigle bude zodpovedať pred disciplinárnou komisiou UCI. Ak riadiaci orgán svetovej cyklistiky bude konať podľa odporúčaní komisie, bývalá majsterka Európy do 23 rokov môže údajne schytať doživotný zákaz a pokutu 50-tisíc eur.
keyboard_arrow_up