Rozhovor s Jánom Žilovcom pred štartom Slovenského pohára v MTB

Rozhovor s Jánom Žilovcom pred štartom Slovenského pohára v MTB

Po predchádzajúcich rozhovoroch s predsedom komisie MTB XC Jánom Žilovcom tu máme tretie pokračovanie, v ktorom vás informuje o situácii pred víkendovým úvodom Slovenského pohára v MTB

Cez víkend odštartuje Slovenský pohár v horskej cyklistike v sobotu KAKTUS BIKE Svätojurský maratón a v nedeľu v Turčianskych Tepliciach Cross Country. Z toho vyplýva, že MTB zastrešuje dve samostatné súťaže. Môžete nám priblížiť jednotlivé súťaže?

V maratónskej sérii sme v spolupráci s novou SLOVAK XCM TOUR našli spoločnú myšlienku
a predstavu o ďalšom rozvoji horskej cyklistiky na Slovensku. SZC poskytne organizátorom
rozhodcovský servis, príspevok na časomieru a zabezpečí poistenie zodpovednosti organizátorov pretekov. Organizátor zvýhodní štartovné pre členov SZC a v rámci podujatia pripraví i preteky pre mládežnícke kategórie podľa svojich možností. Cieľom je pripraviť zaujímavé podujatie pre začínajúcich adeptov cyklistiky, prípadne zrealizovať pretek pre deti našich bikerov, a tým zabezpečiť program pre celú rodinu. Slovenský pohár bude priebežne vyhodnocovaný na stránke SZC. Ocenení budú v celkovom poradí na finálnom podujatí v Hrabušiciach. Pre úspešných sme v spolupráci s partnermi „HQBC“ a najrýchlejším ESHOPOM „SHOPPIE“ pripravili zaujímavé ceny.
V Cross Country sme vďaka zanieteným organizátorom pripravili šesť kôl, vrátane Majstrovstiev Slovenska v Košiciach. XCO je olympijská disciplína a mojim osobným cieľom je účasť našich pretekárov na OH v Brazílii v roku 2016. Tu vidím možnosť väčšej podpory pre pretekárov a ich kluby. V spolupráci s“ najrýchlejším E SHOPOM SHOPPIE“ sme pripravili ceny i pre najlepších päť klubov v jednotlivých mládežníckych kategóriách. Verím, že tento príspevok priláka viac štartujúcich najmä v dievčenských kategóriách. Ďalšia podpora je určená organizátorom, s ktorými chceme spolupracovať pri príprave pretekov. V tomto ročníku máme zaradené do kalendára UCI preteky vo Valči na úrovni „C2“. Našim cieľom je tento počet zvýšiť na 3 preteky C1-C2. Na Slovensku máme kvalitných organizátorov, o čom svedčí i ocenenie organizácie ME v Dohňanoch.

Viackrát ste spomenuli reprezentáciu.

V súčasnosti sme sa zamerali najmä na rozšírenie základne. Naša olympionička Janka Števková túto sezónu zatiaľ vynecháva a bratia Lamiovci si plnia klubové povinnosti. Nový tréner reprezentácie Róbert Glajza zostavil plán prípravy a účasť na viacerých medzinárodných pretekoch. Družstvo absolvovalo dve sústredenia - zimné na Štrbskom plese a jarné v Chorvátsku. Na ME v maratóne v Nemecku nás budú reprezentovať len bratia Lamiovci, ktorí absolvujú i prvý Svetový pohár. Je škoda, že pre skorý jarný termín sa nezúčastní „ME-XCM“ viac štartujúcich. Verím však, že na „MS- XCM“ v Rakúsku budeme môcť vyslať aspoň piatich pretekárov . Prvá vážna previerka nás čaká na konci mája v Novom meste na Morave, kde plánujeme účasť 12 pretekárov na Svetovom pohári v XCO. Kalendár pretekov musíme koordinovať spolu s cestnou cyklistikou, keďže mnohí reprezentanti v MTB si musia plniť i klubové a reprezentačné povinnosti na ceste.

Na záver

Verím, že v spolupráci s organizátormi jednotlivých pretekov pripravíme zaujímavé podujatia a dokážeme prilákať viac mladých začínajúcich cyklistov a rozšíriť počty štartujúcich klubov.
Ďakujem
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up0thumb_down report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Momentálne sa tu nenachádza žiaden komentár. Môžeš však zanechať Tvoj komentár.

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Martin Haring – na výjazde so 14-násobným majstrom SR

Martin Haring – na výjazde so 14-násobným majstrom SR

Tento jazdec zrejme ako jediný u nás dokáže už dlhé roky kombinovať na vysokej úrovni cyklokros, cross country, maratóny, či cestnú cyklistiku. Srdcom je ale stále biker a hlavne "pohoďák" so zmyslom pre humor...
Rozhovor: Tomáš Višňovský – príprava, úspechy a prerušenie sezóny

Rozhovor: Tomáš Višňovský – príprava, úspechy a prerušenie sezóny

Ako vyzerala príprava na Kanároch vrátane čísiel, tréning s Ondrom Cinkom, zlyhanie bezdrôtového radenia, ale aj výborný úspech na Andalucía Bike Race, či vplyv koronavírusu na život profesionála.
Pozvánka: 2. kolo Slovenkého pohára MTB XCO - už tento víkend

Pozvánka: 2. kolo Slovenkého pohára MTB XCO - už tento víkend

Pozývame všetkých fanúšikov na preteky horskej cyklistiky, ktoré sa budú konať už tento víkend 11. a 12. mája 2019 v Drozdove.
keyboard_arrow_up