Zlomenina kľúčnej kosti

Zlomenina kľúčnej kosti

Zlomenina kľúčnej kosti je zlomenina kosti v hornej časti hrudníka, ktorá sa spája s hrudnou kosťou a časťou vašej lopatky a vzniká najmä pri páde na vystretú hornú končatinu, napr. pri páde z bicykla na vystretú ruku.Príznaky:

 • bolesť a opuch v oblasti v oblasti zlomeniny

 • obmedzený pohyb, pričom je ťažké pohybovať rukou alebo ramenom

 • postihnutý si môže podopierať lakeť na strane zlomenej kľúčnej kosti (uvoľnením svalov sa zmierni bolesť), hlavu má naklonenú v smere poranenej ruky

 • hmatateľný výčnelok v mieste zlomeniny kľúčnej kosti

 • je možné, že je počuteľná prasklina v čase úrazu

 • plece na strane zlomenej kľúčnej kosti je znížené a mierne otočené dopredu

 • Prvá pomoc:

 • ošetrenie zrealizujeme v polohe posediačky

 • pri ošetrení postupujeme podobne ako pri znehybnení hornej končatiny s trojrohými šatkami s tým rozdielom, že dlaň leží na hrudnej kosti

 • transport postihnutého na odborné ošetrenie

 • Ako sa lieči?

  Biológia kľúčnej kosti je odlišná od iných dlhých kostí a umožňuje to jej liečenie oveľa rýchlejšie a spoľahlivejšie. Pri liečení menej bolestivých fraktúr používame v prvých piatich až siedmych dňoch popruh na zavesenie ruky. Potom môžete začať hýbať ramenami – skúšajúc zdvihnúť ich nad svoju hlavu a zlepšiť rozsah pohybu. Dajte si ľadový obklad, gélový balíček, alebo balíček mrazenej zeleniny, zabalený do látky každé 3 až 4 hodiny po dobu až 20 minút v kuse.
  Pukajúce zvuky, niektoré veľmi výrazné, všeobecne pretrvávajú okolo jedného mesiaca. Sú normálne a nebudú mať vplyv na cvičenie alebo uzdravenie.
  Po štyroch týždňoch alebo keď pukanie/praskanie ustanú – pacient môže začať zdvíhať objekty s ľahkou váhou, ako napríklad neotvorená plechovka (cca 0,5 kg) – na vytvorenie sily. Ťažšie váhy môžu byť použité, ak to pohodlie umožňuje.  Treba operovať?

  Keď máme mnohonásobnú zlomeninu – hroziace prerazenie kože, alebo poškodenie nervov, mnohonásobné fraktúry rebier alebo fraktúru blízko okraja kľúčnej kosti – musí byť vykonaná chirurgická liečba a použije sa tvarovanou dlahou s fixovaním skrutkami.

  Kedy sa môžete vrátiť do svojho športu alebo činnosti?

  Väčšina zlomenín kľúčnych kostí sa lieči počas 6 až 8 týždňov. Mladší pacienti sa vrátia ku svojím športom do šiestich týždňov, zatiaľ čo starší pacienti si vyžadujú viac času – zvyčajne tri mesiace. Je dôležité, že kým sa vrátite do svojho športu alebo činnosti, musí byť kľúčna kosť v poriadku a musíte byť schopní pohybovať rukou a ramenom bez bolesti.

  Článok vyšiel na abysportnebolel.sk
  report_problem Našiel si v texte chybu?
  Páči sa ti tento článok? thumb_up2thumb_down comments 30 komentárov report_problem
  clear
  Prečo sa ti článok nepáči?
  Odoslať spätnú väzbu
  Formulár sa odosiela

  comment Komentáre

  Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
  Pridaj komentár
  Formulár sa odosiela

  Podobné články

  S bicyklom na cestu - poznáte povinnosti cyklistu?

  S bicyklom na cestu - poznáte povinnosti cyklistu?

  Letné mesiace, dlhý slnečný svit a teplé počasie sú priam ideálne na dni strávené vonku. Aj keď leto patrí medzi najobľúbenejšie obdobia vhodné na šport, počet cyklistov sa z roka na rok zvyšuje, a to nielen počas neho.
  Záťažová diagnostika už nie je len pre vrcholových športovcov PR článok

  Záťažová diagnostika už nie je len pre vrcholových športovcov

  Asi každému cyklistovi je jasné, že ak sa chce výkonnostne zlepšiť, musí tomu predchádzať tréning. Pod tréningom si môžeme predstaviť aj obyčajný výjazd na bicykli. Jednoducho povedané, na zlepšenie výkonnosti alebo kondície, je potrebný určitý podnet. Aký podnet je však najlepší a najefektívnejší? Aká intenzita a dĺžka zaťaženia je tá správna, aby sme získali čo najviac?
  Hlavou proti stereotypu - 4. časť o silovom tréningu

  Hlavou proti stereotypu - 4. časť o silovom tréningu

  Vchádzam do posilňovne so svojou cyklistickou postavou, so zvyškami typického letného opálenia rúk a stehien a vyzerám v spoločnosti objemných „týpkov“ skôr komicky. Avšak môj zámer, ak to môžem takto povedať, je čisto akademický.
  keyboard_arrow_up