Dovolenka s cestným bicyklom v Talianskej provincií Toskánsko

Šikmá veža, vinice, olivové háje, Leonardo da Vinci, úzke kľukaté serpentíny a mnoho ďalšieho objavíme pri návšteve Talianskej provincie Toskánska. Pozornému oku toho neunikne ešte oveľa viac, ak sa mu podarí na výlet do tejto krásnej krajiny pribaliť aj bicykel, čo bol presne môj prípad, aby som si udržal duševné zdravie počas nasledujúcich 7 dni strávených v spoločnosti mojich „La signorina“.

Bike Specialized
Po návšteve historického mesta Volterra, kde každý hľadá fontánu z Twilight-u a návšteve najznámejšej veže v Európe, ktorá na moje prekvapenie bola fakt šikmá, konečne dozrel ten pravý čas na vyrazenie za poznaním zo sedla bicykla po cestách v okolí mesta Vinci. O vhodnom výbere mojej trasy (aj keď to bola z mojej strany čistá improvizácia) nasvedčoval aj fakt, že už v prvých kilometroch cesty som stretal viac bicyklistov ako motorových vozidiel a celé to vyvrcholilo v meste San Baronto, kde som stretol cca 20-členný talianský kontinentálny tím Neri Sottoli na kávičke.

Vozítko
Miestne cesty a výhľady na kľudný kraj takmer bez áut na mňa urobili neskutočný dojem. Na miestnych úzkych serpentínach Vám žiadne auto neolizuje spätným zrkadlom ľavý lakeť v 100-kilometrovej rýchlosti, ale minimálna premávka a ohľaduplný vodiči Vám poskytnú dostatok času a priestoru na vychutnávanie si miestnych pekných panoramatických výhľadov na miestne olivovníky, vinice kľudný zvlnený kraj s typickými riedko umiestnenými stavbami, ktoré nenormálne zapadajú do scenérie. Jediné, čo mi miestami prekážalo na výhľadoch boli stĺpy elektrického napätia, ale pravdepodobne to v dnešnej dobe bez elektriky nejde.

Na ceste
Každopádne môj bicykel a ja som sa tam cítil ako v cyklistickom raji, kde dve hodinky na bicykli ani človek nevie ako ubehnú a teší sa do každej zákruty celý netrpezlivý, že čo ho za zákrutou bude čakať. Keď to porovnám s cestami v okolí Bratislavy, kde miestne „kvalitné komunikácie“ a stres z premávky mi pekne znechutí zážitok z bicykla a po dvoch hodinách v sedle si už necítim zadok je toto hotová oáza cyklistiky.

Tachometer
Ale teraz k podstate, trošku som sa nechal uniesť a nebudem predsa kydať na svoj rodný kraj. Ak by som chcel na každom peknom mieste či výhľade zastaviť a pozrieť si ho, či odfotiť nestačilo by mi v práci len 5 dní dovolenky a vôbec by som nevedel zachytiť tie všetky krásy na fotoaparát, to treba jednoducho iba zažiť, pustiť si dobrú motivačnú muzičku do uší a vybrať sa na cestu do neznáma a zaručujem, že aj keď je vonku kúsok pod 30 stupňov zažijete zimomriavky, ako Vás to bude baviť a budete mať radosť zo života cyklistu.

Krajina
Dopĺňam pár obrázkov, za kvalitu ktorých sa ospravedlňujem nakoľko časť je vyhotovená mobilom, ale aspoň takto Vám viem trošku priblížiť krásy Toskánska.
report_problem Našiel si v texte chybu?
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Tip na výlet: Rimini - akurátne kopce a zábava nielen pre cyklistov

Tip na výlet: Rimini - akurátne kopce a zábava nielen pre cyklistov

Oblasť Talianska, ktorá je ešte dostupná autom a okrem jazdenia ponúka aj iné vyžitie. A tento rok tu štartuje aj Tour de France 2024.
Ostrov Elba – malý/veľký (nielen) cyklistický raj – 3. časť

Ostrov Elba – malý/veľký (nielen) cyklistický raj – 3. časť

Ak niečo zrelo ako víno, tak to bol tento článok. Keď som pred dvomi rokmi dopísal druhú časť, vôbec som nepočítal s tým, že trilógiu dokončím až dnes.
Video: Marco Pantani číha za každým stromom - cyklodovolenka Rimini a San Maríno

Video: Marco Pantani číha za každým stromom - cyklodovolenka Rimini a San Maríno

Taliansky región Emilia-Romagna našincovi veľa neprezradí, ale s pomocou doplňujúcich informácií sa každý hneď rýchlo zorientuje.
keyboard_arrow_up