Zdroj: Autor fotografie: Hack3r

Peter Sagan sa stal suveréne majstrom Slovenska v pretekoch s hromadným štartom

Peter Sagan z tímu Tinkoff Saxo sa piatykrát v sérii stal cyklistickým majstrom Slovenska v pretekoch s hromadným štartom v kategórii elite-mužov. Na spoločnom šampionáte Slovákov a Čechov v Žiline v nedeľu zvíťazil suverénne, keď v koncovke 199 km dlhých pretekov predviedol sólojazdu za prvenstvom.

V daždivom počasí druhý s odstupom 14 sekúnd skončil Petr Vakoč, ktorý si vybojoval český titul. Tretí celkovo bol ďalší český jazdec Leopold König (+26). Na slovenskom šampionáte finišoval druhý a celkovo siedmy Juraj Sagan (Tinkoff Saxo) a tretí (sumárne deviaty) Patrik Tybor (Dukla Trenčín). Domáci majstrovský titul do 23 rokov získal Erik Baška (AWT Greenway), ktorý bol dovedna desiaty v cieli.

Sagan s veľkým náskokom v cieli
Keďže Sagan (25) sa v piatok premiérovo stal aj slovenským šampiónom aj v časovke, pôjde odteraz na všetkých pretekoch v majstrovskom drese vrátane blížiacej sa Tour de France. Sagan má v tomto roku na konte už šesť etapových víťazstiev: k jednej víťaznej kapitole na pretekoch Tirreno-Adriatico, dvom z pretekov Okolo Kalifornie a dvom Okolo Švajčiarska pridal dva úspechy na spoločnom šampionáte SR a ČR - pravda, v piatkovej časovke bol celkovo až druhý.

Peter Sagan vyrovnal v počte titulov v ére samostatnosti SR Jána Valacha a Martina Rišku, obaja triumfovali tiež päťkrát. Šampión z roku 2000 Róbert Nagy sa plánoval lúčiť a mediálne avizovaný Milan Sagan napokon neštartoval.

V Žiline a jej okolí odjazdili pretekári v nedeľu 10 okruhov po 19,9 km. Štart aj cieľ bol na sídlisku Hájik. Trasa bola nasledovná: Hájik, Hôrky, Bitarová, Ovčiarsko, Dolný Hričov, Strážov a cieľ na Hájiku. Z absolútnej slovenskej a českej špičky chýbali iba Peter Velits, ktorý stále súťažne nejazdí po operácii artérie na ľavej nohe, a tiež Čech Zdeněk Štybar - ten dal prednosť rodine a čerstvo narodenému synovi v Belgicku.

Od prvého okruhu nebola na trati núdza o úniky, jazdci sa vpredu striedali. Najväčší favorit Peter Sagan mal v 2. kole defekt, ale pre vývoj pretekov to nič neznamenalo. Po polovici majstrovskej súťaže bol na čele poltucet českých jazdcov: Jiří Hochmann (Dukla Praha), Josef Hošek, Tomáš Kalojíros (obaja Whirlpool Author), Jiří Nesveda (AC Sparta Praha), Roman Kreuziger (Tinkoff-Saxo) a Michal Malík (Eleven Mercedes-Benz Mitas).

Hošek zostal jediný z pôvodného úniku vpredu aj v 7. kole, po jeho boku boli reprezentant Česka do 23 rokov a jeho kolega z tímu Whirlpool Author Kalojíros a tiež favorit Kreuziger. V 8. kole mala trojica vpredu náskok 1:15 min pred pelotónom. Potom dážď zhustol a skúsený Kreuziger zaútočil. Pri vjazde do predposledného kola mal pol minúty k dobru na svojich dvoch partnerov z úniku a necelú minútu pred pelotónom. O pár kilometrov neskôr to už neplatilo. Peter Sagan zaútočil a dotiahol sa na Kreuzigera spoločne s trojicou Čechov Petr Vakoč (Etixx Quick-Step), Jiří Polnický (Whirlpool Author), Josef Černý (CCC Polkovice).

Neskôr sa dotiahol celkový víťaz piatkovej časovky Jan Bárta (Bora-Argon) a potom aj trio s ďalším českým favoritom Leopoldom Königom (Team Sky). Do posledného kola vchádzala pokope osmička pretekárov. V stúpaní na Hôrky sa utrhla dvojica Vakoč - Sagan, ale v samom závere už zostal vpredu na radosť tisícok divákov pri trati iba Sagan. Výborne zajazdil aj Jozef Metelka, ktorý prišiel do cieľa v kategórii Muži elite (SR) na 10. mieste.

Nedeľňajšie preteky absolvovalo 175 pretekárov, 92 v kategórii Elite (z toho 35 Slovákov z 18 tímov), 83 jazdcov sa predstavilo v kategórii do 23 rokov (34 Slovákov z 15 tímov).

Výsledky - preteky s hromadným štartom:


Muži (elite+do 23 rokov, 199 km): 1. (1. na M-SR elite) Peter Sagan (Tinkoff Saxo) 4:51:15 h, 2. Petr Vakoč (Etixx - Quick-Step) +14 s, 3. Leopold König (Team Sky) +26, 4. (1. na M-ČR U23) František Šišr (Dukla Praha), 5. Jiří Polnický (Whirlpool Author), 6. (2. na M-ČR U23) Josef Černý (CCC Polkowice), 7. (2. na M-SR) Juraj Sagan (Tinkoff Saxo), 8. (3. na M-ČR U23) Daniel Turek (Cycling Academy p/b Sagan), 9. (3. na M-SR) Patrik Tybor (Dukla Trenčín) všetci +1:22, 10. (1. na M-SR U23) Erik Baška (AWT GreenWay) +1:23,... z ďalších umiestnení: 12. Roman Kreuziger (Tinkoff Saxo) +1:24, 13. (2. na M-SR U23) Ľuboš Malovec (Cycling Academy Team) +1:25, 16. (4. na M-SR) Maroš Kováč (KEMO Dukla Trenčín) +1:26, 21. (5. na M-SR) Michael Kolář (Tinkoff Saxo) +1:27, 22. (6. na M-SR) Martin Mahďar (KEMO Dukla Trenčín) +1:27, 26. (7. na M-SR) Martin Haring (CK Banská Bystrica) +1:32, 29. (8. na M-SR) Martin Velits (Etixx - Quick-Step) +1:34, 30. (9. na M-SR) Romčan Broniš (Dukla Trenčín) +1:36, 31. (10. na M-SR) Jozef Metelka (Beeline Bicycles) +1:37, 37. (3. na M-SR U23) Juraj Bellan (Firefly) +1:39

Hlasy víťazov (zdroj RTVS)


Peter Sagan (víťaz M-SR): "Veľmi pekne ďakujem všetkým Žilinčanom, ale aj fanúšikom, ktorí prišli povzbudzovať z ostatných častí Slovenska. Som veľmi rád, že som mohol vyhrať aj celkové poradie na týchto majstrovských pretekoch. Počasie trošku nevyšlo, ale nevadí. Boli sme štyria z Tinkoff-Saxo vrátane Romana Kreuzigera. Od začiatku sme nechali odísť 6-7 člennú skupinu a kontrolovali sme to zozadu. Potom sme vyslali Kreuzigera do úniku, neskôr som už zaútočil a došiel sám za Romanom. Škoda, že sme nemohli spolu pokračovať, lebo on mal technický problém. Mrzí ma to, čo sa mu stalo, chceli sme urobiť česko-slovenské double, ale taká je cyklistika. Ja som už potom kontroloval situáciu vpredu, aby som si mohol dôjsť po celkové víťazstvo. Česko-slovenský ´majstrák´ je odlišný ako preteky v rámci ProTour, lebo nefunguje klasická tímová spolupráca. Tu sme iba dve krajiny a každý ide pre svoje záujmy. Tímy nie sú tažké silné ani početné, ťažko sa robí taktika. Myslím si, že tieto preteky boli dobrou pozvánkou na Tour de France."

Petr Vakoč (víťaz M-ČR) "Ešte 200 m pred cieľom som neveril, že sa mi to podarí. Je to môj prvý titul, od kategórie kadetov som nikdy nič nevyhral. Urobilo mi to veľkú radosť. Okruh bol zaujímavý a tým, že pršalo a v závere v stúpaní sa cesta zúžila, bolo to aj dosť náročné."

[Foto na úvode: Autor fotografie: Hack3r]

report_problem Našiel si v texte chybu?
SITA
© 2021, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Páči sa ti tento článok? thumb_up13thumb_down comments 5 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Nové pravidlá UCI - koniec zjazdovania na Sagana

Nové pravidlá UCI - koniec zjazdovania na Sagana

Viete o pravidlách, za ktoré môžu jazdca vyhodiť z pretekov? Aké nové pokuty pribudli profíkom? Aké sú dôvody UCI na tieto kroky?
Rok s WeLoveCycling PR článok

Rok s WeLoveCycling

WeLoveCycling v ničom nezaostáva za svojím názvom a neúnavne prináša zaujímavé články z oblasti cyklistiky. Pravidelná dávka noviniek zo sveta profesionálov, rozhovory na aktuálne témy či so zaujímavými ľuďmi.
Martin Haring – na výjazde so 14-násobným majstrom SR

Martin Haring – na výjazde so 14-násobným majstrom SR

Tento jazdec zrejme ako jediný u nás dokáže už dlhé roky kombinovať na vysokej úrovni cyklokros, cross country, maratóny, či cestnú cyklistiku. Srdcom je ale stále biker a hlavne "pohoďák" so zmyslom pre humor...
keyboard_arrow_up