Zdroj: Facebook: Tinkoff Saxo

V pelotóne sú bezduché stroje, výnimkou je Peter Sagan

Dnešný cyklistický pelotón je nudný, z jazdcov sa stali bezduché stroje pohltené naordinovanou taktikou a číslami. Toto sú tvrdé slová niekdajšieho skvelého talianskeho cyklistu Claudia Chiappucciho, ktoré uviedol pre špecializovaný španielsky server Cyclo 21.

Podľa bývalého víťaza horskej klasifikácie na Tour de France a strieborného z profipelotónu z majstrovstiev sveta v roku 1994 jediný súčasný cyklista, ktorý dnes stojí za niečo, je Peter Sagan.

"Sagan je jediný, ktorý má charakter, charizmu a zároveň je výborný jazdec. Väčšina profesionálov dneška sú len nudné mašiny a cyklistika je o papierovaní a číslach. To poškodzuje tento šport ako celok,“ vravel nie práve diplomatickým slovníkom Chiappucci.


Zdroj: twitter.com/letour

Súčasný päťdesiatnik Chiappucci bol počas kariéry typom jazdca, ktorý pre svoju neutíchajúcu bojovnosť a odvahu dostal prezývku El Diablo, čiže diabol. Dvakrát druhý a raz tretí muž celkovej klasifikácie na Tour de France sa do histórie týchto slávnych pretekov zapísal najmä famóznym víťazstvom v jednej z horských etáp v roku 1992, keď triumfoval po 245 km dlhom sóle s cieľom v talianskom lyžiarskom stredisku Sestrieres. Vyhral vtedy všetkých päť vrchárskych prémií, z toho tri prvej kategórie a jednu so špeciálnym štatútom HC. Nie je náhoda, že z dnešného pelotónu sa mu pozdáva práve súčasný majster sveta Sagan, ktorý síce nie je klasickým vrchárom, ale vďaka vrodenému inštinktu zabijaka a hlade po víťazstvách útočí na najvyššie priečky nielen v etapách s mierne zvlneným profilom, ale často aj v tých s prevahou horských kilometrov. "Podobné typy ako Sagan sú ešte Španieli Alberto Contador a Alejandro Valverde. To sú cyklisti z rovnakého cesta,“ tvrdí Chiappucci. K 25-ročného slovenskému "Tourminátorovi" Saganovi ešte dodal: "Nedivím sa, že sa stal majstrom sveta, keďže počas celej kariéry je zvyknutý spoliehať sa sám na seba a nie na svojich spolujazdcov z tímu."

Video: Peter Sagan sa stal majstrom sveta na ceste

Podľa Chiappucciho, ak sa chce niekto stať v cyklistike výnimočným, nemôže len bezducho nasledovať zadné koleso súpera, ale niečo vymyslieť. "V porovnaní s mojou érou sa cyklistika zmenila - k horšiemu. Dnes je všetko oveľa viac zviazané taktikou. Jazdci ako Sagan sú rarita,“ zakončil Chiappucci, niekdajší víťaz klasík Miláno - San Remo či Clásica de San Sebastián.

[Foto na úvode: Facebook: Tinkoff Saxo]

report_problem Našiel si v texte chybu?
SITA
© 2021, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Páči sa ti tento článok? thumb_up33thumb_down report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Momentálne sa tu nenachádza žiaden komentár. Môžeš však zanechať Tvoj komentár.

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Reportáž: Majstrovstvá SR a ČR v cestnej cyklistike - na štarte s profíkmi

Reportáž: Majstrovstvá SR a ČR v cestnej cyklistike - na štarte s profíkmi

Aké to je zažiť výkonnosť ProTour jazdcov na vlastnej koži, som zistil na minulotýždňových Majstrovstvách SR a ČR v Trnave.
Nové pravidlá UCI - koniec zjazdovania na Sagana

Nové pravidlá UCI - koniec zjazdovania na Sagana

Viete o pravidlách, za ktoré môžu jazdca vyhodiť z pretekov? Aké nové pokuty pribudli profíkom? Aké sú dôvody UCI na tieto kroky?
Pozvánka: Zažite podmienky Tour de France na Slovensku	PR článok

Pozvánka: Zažite podmienky Tour de France na Slovensku

Pokiaľ ste si doteraz mysleli, že rok 2021 bude len súčtom nudných pandemických mesiacov so zrušenými, či v lepšom prípade presunutými pretekmi, tak opak je pravdou. Slovensko po prvýkrát privíta preteky L’Etape du Tour de France.
keyboard_arrow_up