Tip na výlet: Bike aréna Vsetín - na koštovke u Valachov

Tip na výlet: Bike aréna Vsetín - na koštovke u Valachov

Vedel som, že sa v Bike aréne Vsetín robia mtb kempy a vedel som, že sa radí medzi TOP české lokality, ale bolo pre mňa tajomstvom, prečo. Rozhodnutí zmeniť to, vyrážame na koštovku ku Valachom...

Myšlienka na vybudovanie BAV vznika v roku 2012 a už o dva roky neskôr bolo otvorených 9 km tratí. Dnes, vďaka rôznym kombináciám, najazdíte v teréne až 30 km. Bike rezort Valašsko, do ktorého „BAV“ patrí spolu s Bikeparkom Kyčerka a Bike trails Valašsko, je počinom na Česko – Slovenskej hranici, respektíve, kúsok za ňou. Ako už názov arény napovedá, orientačným bodom je Vsetín a samotné traily sa kľukatia nad dedinou Semetín.

Mapa je zbytočná


Doma pozeráme mapy na nete, ale je to úplne zbytočné. Na mieste sú pekné info tabule a neskôr, v základni BAV, dostávame do ruky aj brožúru celej lokality.

Na začiatok trojice trailov – Hájenka /modrý - ľahký/, Pytlácký /červený - stredne ťažký/ a Templářský /čierny – ťažký/ vedie z parkoviska stúpajúca asfaltka. Minulé leto bolo neskutočne horúce, a tak sme len radi, že sa žiadne výhľady a otvorené priestranstvá nekonajú.

Pod dohľadom štíhlych smrekov, vyrážame na prvú koštovku. Od najľahšieho po najťažší. Taká je naša stratégia.

Modrý je naozaj ľahký, úvod má dokonca spoločný s „Junior XC“, ktorý je určený pre tých najmenších. Trail je dostatočne široký, aby sa doň vošiel každý, klopenky vysoké, pred skokom alebo ťažším miestom ceduľa, ktorá na túto skutočnosť upozorňuje. Dobré, na rozohriatie a zoznámenie je to ideálna voľba.

Po dvadsiatich minútach na rozpálenom asfalte sme si naordinovali raz tak dlhú pauzu. Veď čo, nepripravujeme sa na olympiádu, a to miesto k tomu priam nabáda. Jediné, čo chýba k dokonalosti, je studnička. Alebo pivo.Vymakané traily


Červený. Skoky sú vyššie a hlavne ich pribudlo, nejedná sa ale o nič, čo by priemerne zdatný biker nezvládol. Dáša má prvú jazdu nový, kratší predstavec a aj tak to dáva jeden po druhom, ako malinu. A po počiatočnej neistote a viacerých pokusoch aj záverečnú, 10-metrovú lavičku – ala Josh Bryceland, príznačne nazvanú „Klokan“. Na prvý pohľad síce budí rešpekt, ale keď prekonáme strach, tak je to sranda...Ako to bolo v tej reklame? Presne podľa môjho gusta! Taký bol Pytlácky a hádam nič nepokazím, keď už teraz poviem, že sa mi pozdával viac, ako záverečný Templářský.

Ten som až do finálnej, skokovej časti, považoval za horší ako modrý. Až sérka skokov ma presvedčila o opaku. Čiernu farbu by som mu ale nedal. Je rýchly, miestami strmý, ale ťažký nie je. Teda ťažší od Pytláckeho, aby som sa správne vyjadril.

Toľko k prvej časti. Poriadne nás navnadila, pre pokračovanie štrádujeme na opačný koniec Semetína, do časti Mraznice. Najskôr ale stojíme na základni BAV /Bike fishing camp/. Pýtam si dve kofoly, lebo Dašena, napriek tomu, že nepije, šoférovať ani za svet nechce – vraj nemá okuliare. „Videl si, ten čašník fajčí doutník, to som už dávno nikoho nevidela“ síce som si nič nevšimol, ale klasicky pritakám, že ani veľmi nesmrdí. Ako by som to... z „doutníka“ sa nakoniec vykľula polka klobásky, čo mu trčala z úst, tak som s radosťou oželel pivo a už som ju do šoférovania nenútil...

Nástup k trailom, ba Mraznici je oveľa dlhší, ale oplatí sa počkať.Červená lajna – Duhový, v kombinácií s čiernou – Mraznice, fakt bavia. Kamene obrastené machom pripomínajú, že Javorníky nie sú ďaleko a hoci trail ešte dýcha novotou /otvorený bol v roku 2015/, presne po tomto srdce pravoverného bikera prahne! Fakt klobúk dole pred chalanmi, čo tam postavili.Opäť otvorené


Bike aréna Vsetín stojí trochu v tieni Rychlebiek a Singltreku po Smrkem, ale hanbiť sa určite nemá za čo. Napr., trail s názvom "Mraznice" patrí rozhodne k tomu najlepšiemu, do čoho môžete za hranicou Moravy otlačiť svoje gumy. Veď koniec koncov, choďte to posúdiť, traily sú už opäť otvorené od 1.4.

Zaujímavé tipy od autora jurrasic nájdete aj na Facebook stránke Mountain Lovers.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up19thumb_down comments 7 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Reportáž: Panaracer Gravel Blinduro - neprekonateľný zážitok

Reportáž: Panaracer Gravel Blinduro - neprekonateľný zážitok

Blinduro je celkom zaujímavý koncept, kedy jazdec dopredu nevie, kadiaľ vlastne pôjde, alebo koľko presne kilometrov a výškových metrov ho čaká.
Rozhovor: Ján Halik - zlepšovanie aj po 30 rokoch jazdenia?

Rozhovor: Ján Halik - zlepšovanie aj po 30 rokoch jazdenia?

Majster Európy v maratóne, víťaz množstva pretekov v MTB, či na ceste a hlavne borec, ktorý v 45 rokoch dokáže poriadne preháňať aj oveľa mladších. Dá sa po toľkých rokoch jazdenia ešte stále zlepšovať a čo hovorí na nové trendy v tréningu, či technike?
Tip na výlet: Dobrá Voda - stred trnavského MTB vesmíru

Tip na výlet: Dobrá Voda - stred trnavského MTB vesmíru

Ak sa niekam z Trnavy presúvať autom s naloženými bikami, tak práve Dobrá Voda je správne miesto. Na svoje si príde biker, ale aj rodina na cyklovýlete.
keyboard_arrow_up