Test: Prilba HQBC Dirtz Lime a okuliare HQBC QX5

Test: Prilba HQBC Dirtz Lime a okuliare HQBC QX5

Kvalitná ochrana hlavy by mala byť neodmysliteľnou súčasťou výstroja každého cyklistu.

Vzhľadom na to, že prilba chráni ten najhlavnejší komponent, ktorý sa vymeniť nedá, by otázka financií mala byť v prípade výberu až druhoradá. Napriek tomu sa dnes pozrieme na zub prilbe, ktorá sa snaží skĺbiť vysokú úroveň bezpečnosti a priaznivú cenovku zároveň.

Konštrukcia a spracovanie – stávka na istotu


Skelet prilby je vyrobený klasickou metódou in-mold a o komfortné odvetranie sa stará 18 väčších otvorov. Mnou testovaný kus vo veľkosti S/M je určený pre hlavy s obvodom 52 až 58 centimetrov a okrem odnímateľného predného štítu je mierne predĺžená aj zadná časť prilby, ktorá poskytuje vyššiu ochranu temena hlavy. Povrch prilby je doplnený decentnou čiernou grafikou a reflexnou nálepkou na zadnej strane regulačného kolieska, na zvýšenie vašej pasívnej bezpečnosti.Vďaka poplastovanej spodnej časti konštrukcie tela je prilba odolná aj voči nešetrnému zaobchádzaniu a s prehľadom bez známok poškodenia prežije aj nechcený pád z riadidiel alebo ťukancov od neopatrného pokladania.

Reálna hmotnosť prilby (prevážená na kalibrovanej váhe) sa zastavila na čísle 261 gramov bez štítu, ktorý pridáva vo výsledku o ďalších 30 gramov naviac. Táto hodnota je na prilbu z tejto cenovej kategórie viac ako výborná a pomerne presne reflektuje údaje z nálepky na vnútornej strane prilby, ktorá uvádza hmotnosť 260-280 g. Za čo udeľujem výrobcovi pochvalu za fair-play .Funkcia a pohodlie


Odnímateľné výstelky sú umiestnené po celom obvode prilby, vrátane regulátora obvodu a nie je problém ich v prípade potreby vybrať a hodiť do práčky. Nastavovanie uťahovania prilby je maximálne jednoduché a ovláda sa pomocou obojsmerného otočného regulátora, ktorý má poistku proti pretočeniu a na jeho obsluhu vám stačia dva prsty. Upínanie pod bradou je štandardné a nijako nevybočuje od väčšiny konkurencie. Medzi upínacím mechanizmom a telom prilby je dostatok priestoru aj na prestrčenie copu, takže ani nežnejšie polovičky nebudú ukrátené o možnosť pevného utiahnutia tejto prilby. Problém nepredstavuje ani uchytenie akčnej kamerky, nakoľko tvar prilby je symetrický a otvory na odvetranie vedú presne stredom.

V praxi prilba vďaka svojej nízkej hmotnosti na hlave nijako neprekážala, výstelky svoju prácu plnili na jednotku a prilba netlačila ani pri silnejšom utiahnutí. Otočné koliesko cvakalo pekne bez výhrady a počas testovania sa nepovoľovalo. Mierny nedostatok môže predstavovať absencia sieťky proti hmyzu, no táto „fičura“ často nebýva prítomná ani u hodnotnejších kúskov.Univerzálna prilba, ktorá sa nestratí ani na ceste


Ak hľadáte rozumnú dávku muziky za menej ako 50 €, prilba HQBC Dirtz ponúka vysokú mieru bezpečnosti a univerzality. Ak k premenným dosadíme nízku hmotnosť a spoľahlivé spracovanie, vzhľadom na až podozrivo nízku cenovku, dostávame veľmi slušný produkt, ktorý sa nehrá na značku, ale na pomer cena/výkon. Vďaka odnímateľnému štítu a žiarivej limetkovej farbe sa prilba určite nestratí ani v cestnej premávke a dobre vám poslúži, či už počas výjazdov v lese, alebo pri dochádzaní do práce na bicykli. Zvýšená ochrana temena hlavy určite padne vhod, najmä pokiaľ sa nevyhýbate ani drsnejšiemu jazdeniu alebo, ak si na bezpečnosť proste potrpíte.

Prilbu si môžete zadovážiť za doporučenú maloobchodnú cenu 44 € a o novinke sa dočítate na tomto odkaze.

Okuliare HQBC QX5 – univerzálne okuliare na každodenné použitie


Ochrana zraku, rovnako ako ochrana hlavy, je základným vybavením každého zodpovedného cyklistu a rozhodne ju netreba podceňovať. Vyberanie hmyzu alebo blata z oka je v lepšom prípade rušivé a kazí celkový dojem z výjazdu. O tom, že do kvalitnej ochrany zraku nie je nutné investovať veľa financií, sa nás snažia presvedčiť okuliare QX5 od slovenskej značky HQBC.Konštrukcia, prvý dojem


Po odzipsovaní tvrdého pogumovaného puzdra na vás vykuknú okrem náhradného páru fotochromatických skiel renomovanej značky ESSILOR okuliare v sivo-čiernom spracovaní, ktoré sa na prvý pohľad nevymykajú zaužívaným tvarom a spôsobu spracovania. Modro-metalické sklá s ochranou UV400 zapadajú do „polorámovej“ konštrukcie pružného rámu z ľahkého grilamidu-TR90 len v hornej časti, takže o kvalitné odvetranie skiel zabraňujúce ich zahmlievaniu je postarané.

Po nasadení výborne kopírujú tvár a vymeniteľný gumový nosník sa dá nastaviť presne podľa vašich potrieb. Pogumované nožičky držia okuliare presne na mieste a vôbec nepretŕčajú v zadnej časti hlavy do voľného priestoru. Zaujímavým prvkom je prítomnosť odnímateľných gumových častí z bočníc, ktoré vám dávajú možnosť ušetriť pár gramov alebo ešte viac zlepšiť odvetranie. Hmotnosť okuliarov bez týchto záslepiek je cca 27 gramov.Záťažový test na výbornú


Aby som nehovoril len o vizuáli, okuliare som vytrápil na lokálnych cestách aj singláčoch. Musím uznať, že na hlave držia veľmi pevne a nestalo sa mi, že by som sa pristihol počas jazdy ich naprávaním alebo posúvaním na nose. Pohľad cez dymové sklá vyrobené z kvalitného polykarbonátu so zrkadlovou povrchovou úpravou je veľmi príjemný a nie je zbytočne zatmavený. Rovnako som nepozoroval ani akékoľvek nežiadúce zakrivenie alebo skreslenie obrazu. Nadštandardnú kvalitu nemeckej optiky Carl Zeiss asi netreba nijako zvlášť zmieňovať. Tí, ktorí prišli niekedy do kontaktu s objektívmi a fototechnikou tejto značky mi iste dajú za pravdu. Počas slnečného dňa som nemal problém s týmito sklami jazdiť ani v lese pol hodinu pred zotmením bez toho, aby som pociťoval zhoršenú viditeľnosť.

Pokiaľ však budete jazdiť v o niečo menej slnečných podmienkach, vhod vám určite padnú pribalené fotochromatické sklá, ktoré dokážu zatmavovať v rozmedzí kategórie 1 až 2. Reakcia skiel je veľmi rýchla a plynulá, čo oceníte najmä pri rýchlom vjazde z otvoreného priestranstva do lesa. Samotné sklá idú vymeniť pomerne ľahko bez zbytočného zápasenia a nehrozí, že sa dostanete do bodu, kedy neviete, či skôr zapadne sklo alebo sa zlomí rám . Budem sa určite opakovať, ale ja osobne sa vždy sústredím aj na prekážky v zornom poli pri pohľade za seba. Absencia spodnej časti rámu zachováva zorné pole 100%-ne voľné a rovnako ani v periférnom videní nebadať žiadne rušivé elementy.Určenie a cena


Okuliare svojim tvarom a farebným spracovaním určite nikoho neurazia a podľa môjho názoru sa dajú pokojne využiť aj na iné športové a voľnočasové aktivity. Ak hľadáte športové okuliare, ktoré môžete používať na cestnom aj horskom bicykli a nemusíte si ich báť pribaliť ani na dvojdňovú túru, QX-päťky od HQBC vám určite urobia dobrú službu a zbytočne vám nevyvetrajú peňaženku v porovnaní s konkurenčnými produktmi podobného spracovania a kvality. Veľkou výhodou je prítomnosť zrkadlových aj fotochromatických skiel v základnom balení, čo maximálne rozširuje možnosti ich využitia vo všetkých svetelných podmienkach.

Zadovážiť si ich môžete od cca 99 € a kompletnú špecifikáciu nájdete na tomto odkaze.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
bimjeam (Marián Ľahký)
Páči sa ti tento článok? thumb_up8thumb_down comments 5 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Okuliare BBB BSG-63PH FullView - iný pohľad na svet

Test: Okuliare BBB BSG-63PH FullView - iný pohľad na svet

Ochrana očí pri takom dynamickom športe, akým cyklistika je, patrí okrem ďalších prvkov ochrany ku zodpovednému prístupu každého cyklistu ku sebe samému.
Test: Prilby KLS Vantage, Sharp a Outrage - cesta, MTB, trail

Test: Prilby KLS Vantage, Sharp a Outrage - cesta, MTB, trail

Moderný dizajn, prvotriedna bezpečnosť, inovatívne prvky a ešte aj v rozumnej cene? Ako sa s tým popasovala nová línia prilieb Kellys?
Test: Okuliare KLS Dice II - okuliare s veľkým rozhľadom

Test: Okuliare KLS Dice II - okuliare s veľkým rozhľadom

Značka Kellys sa vám asi úplne nespája s okuliarmi, ale skôr s bicyklami. V tomto teste sa však pozrieme na model okuliarov DICE II, ktorý sa radí medzi tie najkvalitnejšie okuliare v ponuke značky.
keyboard_arrow_up