Test: CamelBak M.U.L.E. LR 15 - “hrbáč”, ktorý dobre drží

Test: CamelBak M.U.L.E. LR 15 - “hrbáč”, ktorý dobre drží

Pri značke CamelBak si väčšina z nás predstaví batohy s vodným rezervoárom, no okrem toho sa zameriavajú na pitný režim pri akejkoľvek aktivite, čiže ich portfólio sa skladá z rôznych fľašiek, ruksakov, termosiek alebo termohrnčekov.

CamelBak M.U.L.E. LR 15 - nezvyčajný “hrb” na chrbte


Už na prvý pohľad je vidieť, že ide o strednú veľkosť, ponúkne objem 15 l, je obdarený pekným počtom odkladacích vačkov a kvalitným materiálom. Z vonkajšej strany nájdeme celkom hlboké vrecko s jemným polstrovaním na okuliare alebo telefón, pod ním zasa miesto na prilbu a pláštenku. Nachádzajú sa tu aj nenápadné bezpečnostné prvky v podobe reflexných pásikov, ktoré sú aj na samotnej pláštenke, takže vás bude celkom dobre vidno za každého počasia.Čo by to bol batoh, ktorý nedokáže odniesť prilbu? M.U.L.E. má špeciálne klipy, do ktorých sa zasunie putko prilby a takým spôsobom drží uchytená. Mne sa osvedčil rýchlejší spôsob uchytenia, a to spomínané putko prevliecť cez klipsňu. Celkový pohlaď je preto čistý a nič zbytočne nevytŕča, z môjho pohľadu je to veľké plus a čo viac, človek sa nemusí hanbiť ho použiť aj cez bežný deň.

Zaujímavé riešenie je práve z chrbtovej časti, kde na kontaktných plochách s chrbtom sú použité perforované materiály a rovnako ani bedrová časť nezostala ukrátená o tento vzdušný materiál. Čo ma ale na prvý pohľad zaujalo, je akýsi “hrb” v hornej časti, ktorý slúži práve na lepšie prúdenie vzduchu a chladenie jazdca. Tento systém AirFoil oddeľuje výstelku, ktorá je v kontakte s chrbtom, od samotného batohu pomocou tvrdej peny, takže vzduch môže prúdiť ďalej a samotný povrch batohu nás nebude zohrievať a brániť prietoku vzduchu.Každá časť ma svoje miesto


Batoh je rozdelený na tri vnútorné časti - priestor na vodný rezervoár, väčší priestor na oblečenie, jedlo a podobný priestor na náradie.

Osobne mám rád, keď mám v batohu všetko potrebné náradie, čiže pumpu, dušu, multikľúč, nitovačku, náhradné lanko, pásky a podobné srandičky, ktoré sa zídu. V tomto prípade ma veľmi potešilo extra vrecko na náradie, ktoré sa dá použiť nielen v tomto batohu. Aby som nezabudol, samotný priestor má jedno sieťkované vrecúško so zipsom a jedno malé na pumpičku alebo spomínané vrecko s náradím v spodnej časti. Miesta na náradie je tu požehnane. Avšak v priestore na náhradne oblečenie, jedlo a podobné veci sa nenachádza absolútne nič, čo by som tu prijal, je aspoň jedno sieťované vrecúško ako je v priestore na náradie, do ktorého by som si vedel predstaviť dať energetickú tyčinku, kľúče a podobne.Konečne sa môžeme pozrieť na najzaujímavejšiu časť tohto batohu, a tým je posledný úložný priestor na hydrovak, ktorý je súčasťou batohu. Klasické hydrovaky majú pozdĺžny tvar, čiže váha vody je rozložená po celej časti batohu a chrbta. V tomto prípade inžinieri z CamelBak pouvažovali a zistili, že je ideálne, ak váha batohu je čo najnižšie, a preto aj vodný rezervoár ma netradičný tvar a jeho váha sa sústreďuje v spodnej časti, čiže máme všetku váhu na našich bokoch, čo je fajn hlavne pri jazde z kopca.Vodný rezervoár Crux Lumbar má odnímateľnú hadicu a veľký otvor, cez ktorý pohodlne naplníme, ale aj vyčistíme zásobník. Na konci hadice sa mi páči jednoduchý systém uzatvárania, čiže sa nemôže stať, aby voda začala kvapkať, keď nechceme. Celkový objem je 3 l. Malou vychytávkou je držiak hadice na popruhu, ktorý ma magnetický mechanizmus, čiže, ak sa potrebujete napiť, tak sa táto časť uvoľní a bez problému a zalamovania hadice sa napijeme. Občas sa mi stalo, že pri náročnejšom strmom zjazde som buchol do hadice a tá sa samovoľne uvolnila.Ako to celé funguje v praxi?


Aby nám batoh pri jazde zbytočne nedrncal a nenadskakoval, je tu systém, ktorý pritiahne vodný rezervoár k telu, a to veľmi jednoduchým spôsobom. Stačí batoh nasadiť, pripnúť bedrový popruh a pritiahnuť popruhom, ktorý ide z bedrovej časti, tento popruh pritiahne hydrovak k telu.

Znie to zaujímavo však? Ale, funguje to aj pri jazde? Ja si myslím, že batoh menej nadskakoval v rozbitom teréne a aj pri malých skokoch som nemal pocit, že ma niečo ťahá tam, kam nemá. Čiže som ostal milo prekvapený, hlavne preto, že používam klasický hydrovak, ktorý nedisponuje zníženým ťažiskom. Takže pri zjazde veľké plus. Hore kopcom je tiež veľmi pohodlný, čo určite musí oceniť každý.

Plusy:

  • AirFoil
  • umiestnenie vodného rezervoáru
  • ľahko odnímateľná hadica na vodnom rezervoári
  • dobrá vzdušnosť
  • veľký priestor pre okuliare
  • pohodlný

Mínus:

  • žiadne vrecko vo vnútornej časti

Celkové pocity z M.U.L.E. LR mám veľmi dobré, a to aj vďaka netradičnému riešeniu s vodným rezervoárom alebo AirFoil systému. Zo začiatku som tomu neveril, že to môže byť až taký cielený rozdiel, ale myslím si, že posunutie ťažiska nižšie spravilo to, čo malo. Ťažko sa mi hľadajú negatíva, okrem spomínanej absencie vačku v úložnom priestore. Aby ste si nemysleli, že tento batoh je určený výhradne na cyklo výlety, tak bo bez problému viete využiť aj na jednodňovú turistiku a podobné športové aktivity.Na záver, tento batoh sa vyrába v štyroch farebných variantách (modrá v kombinácii so Sulfur Springs ako som mal na test, čierna s oranžovou, červená s modrou a Sulfur Springs s Fiery Coral, pričom táto kombinácia je naozaj krikľavá a dobre viditeľná). MOC je 124 € a viac informácií nájdete na tomto odkaze.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up5thumb_down comments 2 komentáre report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: CamelBak Chase Protector Vest - batoh a chránič v jednom

Test: CamelBak Chase Protector Vest - batoh a chránič v jednom

Potrebujete si na výjazd zobrať viacero vecí a pritom si potrpíte aj na bezpečnosť? Čo tak siahnuť po modeli, ktorý v sebe spája chránič chrbta a menej tradičný batoh?
Test: Batoh Camelbak Mule LR 15 – klasika v novom šate

Test: Batoh Camelbak Mule LR 15 – klasika v novom šate

Camelbak má s batohmi a vodnými rezervoármi skúsenosti od konca 80-tych rokov a na ich produktoch to je rozhodne vidieť.
Test: Osprey Raptor 10 – praktický batoh a rezervoár k tomu

Test: Osprey Raptor 10 – praktický batoh a rezervoár k tomu

Nie každý si zakladá na tom, že všetky potrebné veci na výjazd musí zabaliť do troch zadných vreciek dresu. Pre tých, ktorí si so sebou chcú zobrať viac, je určený práve tento test.
keyboard_arrow_up