Test: Sigma ID.LIFE rouge – šikovný tréningový nástroj vždy po ruke

Test: Sigma ID.LIFE rouge – šikovný tréningový nástroj vždy po ruke

Stále počuť, že ľudia sa málo hýbu, majú nevyvážený energetický výdaj a keď už sa hýbať začnú, často to s tréningom zo začiatku preženú a vrátia sa späť do starých koľají.

Dnes si predstavíme jeden efektívny nástroj, s ktorým viete mať všetky potrebné údaje doslova na dosah ruky. Popularita monitorov telesnej aktivity každým rokom rastie a zďaleka sa už nejedná len o zariadenia určené pre profesionálnych a výkonnostne orientovaných športovcov. Výhodou týchto zariadení je, že sú vhodné takmer na každý šport a s ich pomocou si viete zoptimalizovať tréningový režim, či už sa chystáte zredukovať hmotnosť, alebo zvýšiť výkonnosť.

Odvrátenou stránkou trhu je však nepreberné množstvo takýchto šikovných (alebo menej šikovných) pomocníkov. Zorientovať sa v hromade smartbandov, smartwatchiek, športtesterov, pulzmetrov a iných zariadení je občas pomerne náročné. Dnes sme pre vás vybrali jeden, ktorý sa funkcionalitou zameriava na náročnejších jedincov, no na druhej strane, nevyžaduje zložité párovanie s mobilnými zariadeniami a používanie hrudného pásu, alebo akýchkoľvek iných periférnych zariadení. Športtester Sigma ID.LIFE ponúka všetky vymoženosti ako krokomer, pulzmeter a záznamník tréningových údajov v kompaktnom tele náramkových hodiniek.Prvý dojem, spracovanie, obsah balenia


Špottesterové hodinky Sigma ID.LIFE sa dostali na test mojej priateľke, ktorá ich mala možnosť poriadne otestovať. Objektívne postrehy a skúsenosti, ktoré nadobudla počas ich testovania, sa vám budem snažiť sprostredkovať spolu s tými mojimi v dnešnom redakčnom teste.Hoci farba a rozmery testovaného kúsku sú síce skôr dievčenskej povahy, párkrát som si ich vyskúšal aj ja a v čiernej farbe by ma rozhodne nijako neurážali, skôr naopak. Hodinky pôsobia na ruke decentným, nerobustným dojmom a pri pohybe nijako neprekážajú. Displej má rozmery 27x27 milimetrov a je prekrytý odolným minerálnym sklíčkom, ktoré bežným používaním len tak ľahko nepoškriabete. Silikónový hypoalergénny náramok je veľmi príjemný na kožu, nezarezáva sa a ruka sa pod ním nepotí. Meniť jeho farbu podľa nálady asi nebudete, ale vďaka tomu je jeho uchytenie pevné, nepovrzáva a dokonale lícuje s telom hodiniek. Na spodnej strane v susedstve krytky micro USB portu sa nachádza podivuhodná, nazeleno blikajúca dióda, ktorá sa nazýva optický PPG senzor. Tento senzor slúži na meranie prekrvenia tkaniva kože, na základe čoho vypočítava aktuálnu tepovú frekvenciu, čím sa eliminuje nutnosť používania hrudného pásu. Čo sa týka balenia, tak v tom okrem „hodiniek“ a usb káblika nájdete iba návod. Viac v podstate ani netreba.Krokomer alebo pulzmeter - a čo tak oboje?


Základné pulzmetre často nedisponujú funkciou krokomera (pedometer), zatiaľ čo meranie tepu na rôznych smart-náramkoch vyžaduje permanentné pripojenie zariadenia k smartfónu prostredníctvom bluetoothu. Rovnako si na takomto zariadení len ťažko nastavíte potrebnú tepovú zónu, v ktorej budete chcieť vyvíjať aktivitu. Zariadenia, ktoré zaznamenávajú polohu, sú zasa cenovo úplne niekde inde. Sigma ID.LIFE je tak trochu iná, stačí vám nasadiť hodinky na ruku a vyraziť. Nemusíte sa zapodievať žiadnym hrudným pásom, nemusíte vlastniť ani smartfón, nemusíte nič párovať, sťahovať, pripájať k satelitu. Všetko potrebné si viete odsledovať na displeji vašich hodiniek, ktorých cena je stále dvojciferná.Praktické funkcie


Okrem spomínaného krokomera a pulzmetra zariadenie môžete používať samozrejme ako zobrazovač aktuálneho času a dátumu, merač spálených kalórii, a taktiež akú vzdialenosť ste prešli. Jednou z veľmi praktických funkcií hodiniek ID.LIFE je zasvietenie displeja poklepom po sklíčku hodiniek. V menu si môžete nastaviť aj funkciu TAP (aktívny displej), kedy poklepom prepínate medzi zobrazenými funkciami, čo je veľakrát na nezaplatenie, najmä, keď máte na rukách rukavice, alebo ste v pohybe. Rukavice tak nie potreba dávať dole, alebo sa trápiť s nahmatávaním tlačidiel. Samotné luminiscenčné osvetlenie je výrazné a displej je za tmy dobre čitateľný. Ak by ste sa báli náhodného stláčania tlačidiel, tak aj to sa dá „ošetriť“ použitím funkcie zámku tlačidiel.Inštalácia


To, že značka Sigma sa snaží maximálne orientovať na svojich zákazníkov, je badať už od samotného rozbalenia jej produktov.Všadeprítomné odkazy na youtube s oficiálnymi videonávodmi na inštaláciu, príbalovým manuálom vo formáte A2 a systémom zákazníckej podpory, ktorý nie je len „pro forma“, je len malá šanca, že sa vám nepodarí uviesť ich produkt do prevádzky schopného stavu.Po päťsekundovom podržaní tlačidla, ktorým preberiete hodinky Sigma ID.LIFE k životu,
okrem nastavenia času a dátumu vás čaká zadávanie všetkých potrebných údajov ako dátum narodenia, pohlavie, výška, váha, maximálna tepová frekvencia, aby mohli byť čo najobjektívnejšie generované dáta o vašom energetickom výdaji a optimálnych tréningových zónach. Samozrejmá je aj možnosť nastavenia jednej vlastnej zóny podľa osobného uváženia. Ovládanie menu je pomerne intuitívne a kto niekedy už držal v rukách nejakú tú Sigmu, tak by si mal s tým hravo poradiť.

Výdrž batérie – lepší priemer


Tvrdenia výrobcov o výdrži batérie sú kapitola sama o sebe a napriek tomu, že sa z internetu alebo krabice dočítate, že hodinky vydržia na jedno nabitie 18 dní, ešte neznamená, že tomu tak aj reálne bude. Táto hodnota môže platiť, pokiaľ hodinky nabijete doplna za ideálnej konštelácie hviezd a necháte ich pri izbovej teplote meditovať do úplného vybitia. Lenže, kto by si kupoval športtester, aby ho nechal položený len tak na stole? Výdrž batérie sa v reáli pohybovala pri každodennom používaní na úrovni cca 8 dní, čo je pomerne slušná hodnota. A nabiť hodinky raz do týždňa cez USB port počítača za 3 hoďky by nemal byť zásadný problém.Tréningové režimy - ako to funguje?


Čo by to bolo za športtester, keby ste si nemohli navoliť vlastný režim, podľa ktorého plánujete trénovať. ID.LIFE zariadenie ponúka konkrétne režimy: fitness, kardio, výkon, rýchlosť, regenerácia+vlastný režim, aby ste si mohli navoliť efektívny tréningový program. Na presiahnutie, respektíve nedosiahnutie optimálneho tepového rozmedzia daného režimu, vás hodinky upozornia rozdielnym vibrovaním. Meranie tepu v pokoji vykazovalo prakticky identické hodnoty ako cez hrudný pás, k odchýlkam dochádzalo až s nárastom tepovej frekvencie, kde ID.LIFE mali tendenciu uberať, respektíve viac skákať v hodnotách. Nie je to však nič katastrofálne, čo by dehonestovalo ich funkčnosť. Viac, ako mesačné používanie sa nijako neprejavilo na vizuálnom stave hodiniek. Prežili bez ujmy niekoľko hodín jumpingu, hranicu 100-tisíc krokov, jazdy na bicykli, tepy po zdolaní sedemdesiatich poschodí, ranné mrazy aj horúcu sprchu.

Ročná štatistika


Určitou (ne)výhodou týchto hodiniek je, že nespolupracujú so žiadnou mobilnou aplikáciou. V menu si však môžete prehľadne prezerať štatistiky za posledných 12 mesiacov. Ak chcete sledovať mesačný počet tréningov / čas tréningu / prejdenú vzdialenosť / spálené kalórie / časy v konkrétnych tepových zónach alebo dosiahnuté denné trofeje (bronz / striebro / zlato), tak si bohato vystačíte s displejom hodiniek. Ak potrebujete mať tieto údaje pekne naservírované v koláčových alebo spojnicových grafoch na displeji vášho mobilu, tu žiaľ moc nepochodíte.Základný režim a medailový systém


V základnom režime si môžete na displeji hodiniek prepínať aktuálny denný počet krokov, minigraf s panáčikom znázorňujúci, ako ďaleko máte do splnenia denného cieľa v počte krokov, aktuálny tep, prejdenú dennú vzdialenosť v kilometroch alebo denný energetický výdaj. Okrem týchto údajov vás hodinky vždy vibrovaním upozornia na dosiahnutie určitej méty krokomera. Pokiaľ zvolíte denný cieľ krokov na 10-tisíc, po 5 000 krokoch sa vám na displeji zjaví bronzová medaila, po 7 500 krokoch strieborná medaila a po 10 000 krokoch gratulácia so zlatým pohárom k dosiahnutiu stanoveného denného cieľa. Tento „medailový systém“ celkom príjemne nabáda vlastníka týchto hodiniek k ďalšiemu pohybu a dosiahnutiu vyššieho cieľa, čo je v konečnom dôsledku len a len dobre.

Plusy

 • kompaktné rozmery, príjemný remienok
 • meranie tepu priamo na zápästí, bez nutnosti použitia hrudného pásu
 • ročná štatistika priamo v hodinkách
 • krokomer
 • nabádanie k pohybu
 • veľa tréningových programov
 • dlhá výdrž na jedno nabitie
 • vodeodolné
 • menu v českom jazyku

Mínusy

 • bez podpory mobilnej aplikácie
 • meranie pulzu pri výkone nie je úplne presné
 • výber len z troch farieb

Ak by som mal teda na záver nejako zhodnotiť tento športtester, tak si určite zaslúži kladné hodnotenie. Spracovanie, jednoduchosť ovládania, rozmery aj funkcie sú na vysokej úrovni, aj keď sa nejedná o top-model, ktorý by disponoval všemožnými funkciami. Bez nutnosti používania hrudného pásu nie je jeho použitie nijako obmedzené a môžete si spustiť tréningový program rovnako počas makačky vo fitku ako pri rýchlej chôdzi naprieč mestom, po tom, čo vám ušiel autobus.Sigma ID.LIFE by som odporučil všetkým tým, ktorí chcú mať plnú kontrolu nad efektívnym pohybom a tréningom, no zároveň nepotrebujú zaznamenávať svoju polohu cez GPS. Navyše, ak nemáte v láske rôzne prepájania a párovania zariadení so smartfónmi a zakladáte si na maximálnej funkčnosti je pre vás Sigma ID.LIFE ideálny spoločník! Veľkosťou sa hodí skvele pre ženy, jednoduchosťou aj pre staršie ročníky a určite neurazí ani toho, kto hľadá niečo, čo sa dá nosiť bežne aj do spoločnosti, práce alebo na každodenné použitie a nechce pútať príliš pozornosť.

MOC tohto športtestera sa pohybuje okolo 90 €, k dispozícii sú v čiernej a zelenej farbe. Viac informácií sa môžete dozvedieť na tomto odkaze.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
bimjeam (Marián Ľahký)
Páči sa ti tento článok? thumb_up9thumb_down comments 5 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Termobielizeň s krátkym rukávom Sportful - prekvapivo užitočná

Test: Termobielizeň s krátkym rukávom Sportful - prekvapivo užitočná

Prečo je teplá spodná vrstva s krátkym rukávom výborný pomocník a ako si vybrať z ponuky viacerých modelov značky Sportful?
Ako mi pomohol premyslený dizajn svetiel

Ako mi pomohol premyslený dizajn svetiel

Aké sú tie najlepšie svetlá? No, ak hovoríme o tých bezpečnostných, podľa mňa také, ktoré máte stále so sebou a nabité. Na prvý pohľad nič zložité, ale práve tam sa skrýva „zakopaný pes“.
Test: Náradie Lezyne Pocket Torque Drive – vreckový „momenťák“ vždy poruke

Test: Náradie Lezyne Pocket Torque Drive – vreckový „momenťák“ vždy poruke

Utiahnutie skrutiek na predpísaný moment je veľmi dôležité, obzvlášť pri karbónových a gramárskych komponentoch. Čo však spraviť, keď treba niečo opraviť alebo dotiahnuť na výjazde?
keyboard_arrow_up