Test: Knog PWR TRAIL– výkonné modulárne svetlo s integrovanou powerbankou

Test: Knog PWR TRAIL– výkonné modulárne svetlo s integrovanou powerbankou

Výkonných predných svetiel je na trhu viac než dosť. Nájsť však také, s ktorým si v prípade potreby nabijete telefón, akčnú kameru alebo fotoaparát, určite jednoduché nebude.

Jedným z takýchto hybridných svetiel, ktoré v sebe spájajú vlastnosti výkonného osvetlenia a powerbanky, je zaujímavé svetlo od austrálskej značky Knog, ktoré nesie označenie PWR TRAIL.

Prvý dojem, spracovanie a obsah balenia


Ako už býva u tejto značky zvykom, svetlo je po stránke remeselného spracovania na veľmi vysokej úrovni. Všetko spolu dokonale lícuje, pevne drží a nič nepovrzáva, ani pri silnejšom zatlačení. Na robustnom tele z anodizovaného hliníka, ktoré vo svojich útrobách ukrýva batériu a elektroniku, sa nenachádzajú žiadne ovládacie prvky s výnimkou malého červeného tlačidla s nápisom Knog. Toto tlačidlo slúži ako poistka pre oddelenie „hlavice“ s LED diódami, ktorú môžete nahradiť inými hlavicami, ale o tom si povieme ešte neskôr.

Po celej dĺžke tela sa nachádza hlboký zárez široký niekoľko milimetrov, ktorý slúži ako vodiaca rampa, do ktorej sa zasúva zacvakávacia koncovka objímky, pre zmenu vyrobenej z plastu, v ktorom sú zapustené oceľové čapy. Zadná časť tela je lemovaná koncovkou z gumy, aby svetlo pevne stálo, keď ho položíte na rovinu. Protiľahlú stranu zárezu zdobí malý nápis PWR a 4 malé bodky, ktoré sa po zapnutí svetla rozsvietia na červeno a slúžia ako indikátory stavu nabitia batérie. Zaujímavou vychytávkou je možnosť zistiť stav nabitia batérie bez toho, aby sa svetlo muselo zapnúť. Stačí priložiť prst na spodnú časť svetla (opačná strana šulca, ako sú diódy) a rozsvieti sa indiátor stavu batérie.Po demontovaní hlavice s tromi LED diódami, ktorá má po celom obvode hrubé rebrovanie, objavíte ešte jeden štandardný a druhý micro-USB port, slúžiaci na nabíjanie ostatných zariadení. Medzi telom a hlavou je okrem spomínanej poistky ešte kvalitné tesnenie, ktoré bráni vstupu vlhkosti do portov. Pri vyťahovaní hlavice vydá typické a efektné lupnutie. V elegantnom štvorcovom balení nájdete okrem svetla a objímky ešte dvojicu červených USB káblov, ktoré slúžia na pripojenie smartfónu a nabíjanie svetla.Parametre, režimy a výdrž


5 000 mAh batéria integrovaná v tele dokáže napájať svetlo na 2 hodiny v plnej 1 000 lm paľbe alebo 300 hodín nepretržitého svietenia v 15 lm Eco móde. Skúšal som maximálne trvanie svietenia pri 1 000 lm a 550 lm a +/- 15 min sedia aj v zimných podmienkach, kedy sa teplota pohybuje okolo nuly. Pri slabších intenzitách svietenia sú taktiež výborné hodnoty výdrže batérie, ktore proporčne k ukazovateľu stavu batérie a dĺžke svietenia udávané výrobcom, sedeli.

Hmotnosť svetla je papierovo uvedená ako 230 g aj s objímkou a rozmery valcovitého tela činia 128 x 35 mm. Ja osobne som na kuchynskej váhe navážil 214 g samotné svetlo a 234 g svetlo spolu s úchytkou, takže údaje od výrobcu nie sú zavádzajúce. Okrem svietiacich režimov sú k dispozícii aj tri blikacie, z ktorých je režim Strobe Flash absolútne neprehliadnuteľný, pokiaľ si zakladáte na pasívnej bezpečnosti.

Modulárna konštrukcia – vyskladajte si osvetlenie presne podľa vašich požiadaviek


Hoci v základnom balení nájdete iba jednu hlavicu s trojicou LED diód, ku svetlu je možné dokúpiť ďalšie hlavice s iným výkonom a šírkou kužeľa, ako aj hlavicu vhodnú pre použitie na čelovke a mnoho iného ďalšieho príslušenstva vrátane bluetooth reproduktora. V praxi si tam môžete vyskladať akékoľvek svetlo pre rôzne podmienky ako je napr. cesta, MTB, čisto powerbanka alebo čelovka.Testovanie v praxi – solídny výkon a skvele vyriešené umiestnenie na riadítkach


Na výkonné svetlá som si v poslednej dobe pomerne zvykol a hoci musím skonštatovať, že Knog PWR TRAIL nie je to najvýkonnejšie, čo som mal možnosť testovať, výkon 1 000 lm je viac než postačujúci na väčšinu bežných podmienok jazdenia po tme, na ceste alebo v teréne.

Šírka kužeľa je príjemne široká s eliptickým tvarom a nestalo sa mi, že by som pri zatáčaní mal problém s viditeľnosťou, rovnako aj farba svetla je pre oko príjemná a nepôsobí studeným dojmom. V najsilnejšom móde nedochádza k žiadnemu rušeniu signálu bezdrôtového tachometra, z čoho vyplýva, že svetlo je dobre magneticky odtienené a nemusíte laborovať nad jeho umiestnením na riadítkach. Svetlo si pamätá aj posledný zvolený režim.

Atypické, no pohodlné ovládanie - zabudnite na tlačidlá


Zapínanie a ovládanie svetla je riešené miesto použitia tlačidla, a to formou pootočenia hlavice okolo svojej osi. Dlhším podržaním svetlo zapnete/vypnete a krátkym pootočením prepínate jednotlivé režimy. Toto riešenie je podstatne pohodlnejšie ako ovládanie tlačidlami, zvlášť, ak máte na rukách hrubšie rukavice, v ktorých máte skrehnuté prsty. Jednoduché a elegantné.

Umiestnenie svetla – 10 bodov z 10


Väčšinu svetiel môžete umiestniť vľavo alebo vpravo, prípadne ich trocha natočiť, a tým to hasne. PWR-ko v tomto podstatne dvíha latku, nakoľko niekto pri jeho navrhovaní porozmýšľal a prišiel s jednoduchou delenou objímkou s rýchloupínakom, ktorá je „obojstranná“ a so stranovým ofsetom. Svetlo sa na ňu upína pohodlne a jednoducho - zboku pomocou koľajničky, ktorá má dve polohy a v ktorých môžete svetlo zacvaknúť a pomocou malého kolieska zafixovať.

V praxi to znamená asi toľko, že svetlo dokážete napasovať aj zo spodnej strany pod predstavec, kde svieti presne doprostred vašej trasy, nijako vás neoslňuje a nezavadzia ani tachometru. Z tejto vlastnosti by sa mohli inšpirovať viacerí renomovaní výrobcovia osvetlenia.

Bonusová funkcia – powerbanka


Powerbanky, nech už je ich prínos mimo civilizácie akokoľvek nenahraditeľný, sú tak trochu ošemetným zariadením, ktoré sa blbo nosí po vreckách, je citlivé na špinu a vodu. Kto nerád nosí batohy, tak veľa iných možností nemá. Knog v tomto ohľade zabíja dve muchy jednou ranou, pretože pokiaľ svetlo nepoužívate na svietenie, môžete ho miesto toho hravo využiť na nabitie vašich elektronických zariadení. Svetlo má svoj držiak, nie je nutné dávať pozor na dážď a navyše ním dokážete nabíjať naraz aj dve zariadenia.Zaujímavou technickou vymoženosťou je aj možnosť konfigurácie jasu a režimov pomocou PC aplikácie, ktorá bude podľa domovskej stránky výrobcu dostupná začiatkom roka 2018. Z tohto zaujímavého svetla to tak robí ešte atraktívnejší produkt, ktorý dokážete využiť nielen pri jazde na bicykli, ale aj počas turistiky, behu, kempovania, dovolenky alebo kdekoľvek, kde sa vám zíde 5 000 mAh powerbanka.

Odporúčaná maloobchodná cenovka svetla Knog PWR TRAIL je 99.99 €, pričom viac informácií nájdete na tomto odkaze.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up5thumb_down comments 6 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Knog Blinder Road 600- predné svetlo pre všetky typy bicyklov

Test: Knog Blinder Road 600- predné svetlo pre všetky typy bicyklov

Jeden z kľúčových faktorov bezpečnosti na cestách i v lesoch je dobré osvetlenie cyklistu. Pozrime sa na predné svetlo od značky Knog.
6 dôvodov, prečo by ste mali na bicykli používať svetlá aj počas dňa PR článok

6 dôvodov, prečo by ste mali na bicykli používať svetlá aj počas dňa

Prečo je dôležité na bicykli nielen vidieť dianie pred nami a okolo nás, ale hlavne, prečo je dôležité, aby nás za každých podmienok videli aj iní, a to aj vrátane slnečného dňa.
Test: Trelock svetlá a zámok - bezpečie a štýl bez kompromisu

Test: Trelock svetlá a zámok - bezpečie a štýl bez kompromisu

V dnešnej dobe, keď je trh presýtený rôznymi bezpečnostnými produktmi, si je ťažké vybrať to „pravé orechové".
keyboard_arrow_up