Test: ESI Fit SG – nová generácia kultových gripov

Test: ESI Fit SG – nová generácia kultových gripov

Americká značka spôsobila vo svete gripov doslova malú revolúciu. Konkurencia však nespí a silikónové gripy dnes už ponúka kdekto. Protiútokom ESI je nová generácia ergonomických gripov.

Prvé gripy  ESI, (toho času horúcu novinku) som si kúpil ešte ako študent za ťažko brigádnicky vydreté peniaze. Žiaľ pri páde na makadame som ich ešte v ten mesiac rozflákal a ja som sa zaťal, že toľko peňazí už za gripy nikdy nedám. Odvtedy som vyskúšal niekoľko druhov fejkových silikónových gripov od rôznych výrobcov, nikdy to nebolo úplne ono a postupne som prešiel ku gripom z tvrdenej peny. Po rokoch sa mi do ruky dostali nové ergonomicky tvarované gripy ESI Fit, ktoré vyzerali inak ako všetky silikóny, ktoré som mal dovtedy pod rukami. Kruh sa pomaly  uzatvára .Nasadzovanie a prvé pocity


Ako už býva zvykom, nasadzovanie silikónových gripov je taký malý pôrod. „Esíčka“ s prívlastkom Fit SG nie  sú výnimkou a aby ste zažili jazdu s rukami ako v bavlnke, musíte ísť na to najskôr poriadne drsne. Bez prípravku na čistenie okien (prípadne WD40), alebo vzduchovej pištole s kompresorom z toho pravdepodobne nič moc nebude . Skúsenejší z vás, mi dajú iste za pravdu. Má to však tú výhodu, že keď raz gripy nahodíte, ich pretáčanie na riadidlách rozhodne nehrozí.Nie je silikón ako silikón – grip a materiál


Väčšina lacných silikónových gripov trpí na to, že ich povrch je obvykle hladký, a keď sa vám ruky trochu spotia alebo poprší, tak zostanú kvalitne šmykľavé a potenciálne nebezpečné pre vašu jazdu. Napodobeniny, ktoré majú zasa väčšie „póry“, ktoré zlepšujú grip zasa zvyknú postupom času naberať do seba nečistoty a čoskoro vyzerajú, ako keby sa v nich zabývala papleseň štetkovitá. V tomto ESI hrá jednoznačne prím a materiál gripov nezapácha, nemá póry a vďaka brúsenej úprave povrchu, ktorá pripomína mikrodrážky sa v porovnaní so starými „chunky” alebo „racer edge” gripmi vôbec nešmýkajú. Materiál je pritom na pocit veľmi príjemný, štruktúrovaný povrch dovoľuje dlani „dýchať“ a ruky bez rukavíc sa mi  na týchto gripoch nepotili  ani na dlhšom výjazde.

Pohodlie alebo kontrola? Z každého rovným dielom


Kým v minulosti bolo nepísaným pravidlom, že užšie (30 mm) gripy sú vhodnejšie pre pretekárov, lebo ponúkajú viac kontroly pri riadení, tak objemnejšie (32 a 34 mm) gripy boli určené skôr tým, ktorí vyžadovali maximum komfortu, resp. ľuďom s labami miesto dlaní . Fit SG verzia je v tomto ohľade hybridom, ktorý si berie z oboch variantov to najlepšie. V oblasti palca je priemer 30 mm, aby ste mali pevný stisk a riadidlá pod kontrolou a vonkajšia časť sa v polovici rozširuje do 33 mm pre maximum komfortu a oddialenie únavy ulnárnych nervov.Prvotný nezvyk a vo výsledku veľká spokojnosť


Vraví sa, že človek si zvykne aj na šibenicu. Pri zmene zaužívaných komponentov vždy vzniká prvotný divný pocit a nezvyk, ktorý obvykle časom ustúpi, keď veciam dáme šancu. Rovnaký pocit som zažíval, keď som prešiel z 26-tky na 29er, vymenil úzke riadidlá za široké, HT za fulla a podobne to prebehlo aj pri ESI Fit SG. Prvý moment človek nevie, kde to má držať, no po pár jazdách už to ani nevníma. Výhodou takéhoto rozdielneho priemeru v priereze gripov je aj to, že pri jazde v rozbitom teréne sa vám dlaň nemá tendenciu zošmyknúť z gripu, lebo ho podrží vonkajšia objemnejšia časť. Viackrát mi to padlo veľmi dobre vhod, keď som pri zjazdovaní trailu trafil predným kolesom v rýchlosti voľný kameň alebo šišku a dlaň ostala pevne na gripe.Opotrebovanie, výdrž a pár slov na záver


Čo sa týka opotrebovania povrchu gripov, tak na tom ani po dvojmesačnom tisíckilometrovom nájazde nebadať žiadne „vyleštené“ miesta. Lamely sú stále výrazné a nezmenil sa ani pocit gripu. Čo sa týka odolnosti pri páde, tak tú som našťastie nemal možnosť testovať, no tu musíte samozrejme brať do úvahy, že komfortný silikón toho znesie omnoho menej ako tvrdá guma a hliníková objímka. Možno dobrým tipom na posilnenie výdrže je posunúť grip trošku viac za riadidlá, aby zbytočne nepretŕčal a nedošlo ľahko k jeho natrhnutiu. Na druhej strane ten komfort z jazdy, ktorý ponúkajú nemožno s inými materiálmi zrovnávať. Veľkým prekvapením však pre mňa bola zdrsnená povrchová úprava, ktorá je zasa o level vyššie v porovnaní so starými „esíčkami“ a neporovnateľná s lacnými náhradami. Tu zapracovali „amíci” naozaj excelentne a zaslúžia pochvalu!

V reči reklamných spotov sa až núka povedať, že „orginál je len jeden“, pretože pri gripoch ESI to platí priam dvojnásobne. Sympatickým počinom je aj to, že značka nezaspala na vavrínoch a snaží sa svoje produkty posunúť ešte ďalej a neťaží len z prvotnej slávy a úspechu. Orientácia na ergonómiu je určite dobrým krokom a verím tomu, že množstvo ľudí si takýto profil gripov obľúbi.Testované gripy ESI Fit SG sú dostupné v štandardnej šestici farieb za odporúčanú cenu cca 28 €.
Viac informácii o týchto ale aj iných ergo-gripov ESI sa môžete dozvedieť na tomto odkaze.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up16thumb_down comments 22 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Detské prilby ABUS - bezpečnosť a kvalita na prvom mieste

Test: Detské prilby ABUS - bezpečnosť a kvalita na prvom mieste

Cyklistika je zábava pre celú rodinu, netreba však zabúdať na bezpečnosť tých najmenších. Kvalitná prilba je nevyhnutnosť a žiadne dieťa by sa už nemalo bez nej bicyklovať.
Test: Prilba Alpina Anzana Tocsen - maximálne bezpečie v každej situácii

Test: Prilba Alpina Anzana Tocsen - maximálne bezpečie v každej situácii

Je to irónia, že práve keď prestanem na pretekoch padať, mi do rúk, respektíve na hlavu, príde prilba so senzorom na detekciu pádov? Táto myšlienka však nemala dlhú platnosť, s prilbou totiž prišli späť aj pády.
Test: Gripy Ergon GA3 - ako málo stačí ku komfortu

Test: Gripy Ergon GA3 - ako málo stačí ku komfortu

Anatomicky tvarované gripy som mal zaškatuľkované ako „tie trekkingové”, ktoré patria na bicykle s kapsičkami a nosičmi. Ortodoxne som odmietal rohy.
keyboard_arrow_up