Test: Pedále Force SWING – kto im príde na chuť?

Základom kvalitných pedálov je dobre navrhnutá platforma tak, aby spolupracovala s adekvátne zvolenými pinmi. Bude to aj tento prípad?

Testy od výrobcu Force zatiaľ vždy dopadli veľmi dobre, a to som ich už písal niekoľko. Zo začiatku testu predstavujem českú značku s tým, že má veľmi dobrý pomer kvality za primeranú cenu. Tieto pedále sú však o niečo drahšie. Budú mať rovnako primeranú kvalitu vzhľadom k ich cene?

pedále Force SWING

Rozmery

Výrobca má na webe uvedené chybné rozmery, ako aj hmotnosť pedála. Šírka platformy je 100 mm, dĺžka 98 mm. Výška pedála je 17 mm a výška pinov cca 4 mm.

Hmotnosť jedného pedála je 176 gramov, pričom najprv som si pri vážení myslel, že mám zlú váhu. Výrobca udáva 425 za pár. V tomto prípade pár pedálov váži 352 gramov.

Materiály

Materiál platformy je hliníková zliatina Al 6061, pričom spolupracuje s Cr-Mo oskou. Taká klasika. Pedál je na priemyselných ložiskách, pričom má samozrejme vymeniteľné piny. Ale tie sú tak masívne, že ich výmena tak skoro nutná nebude.

pedále Force SWING

Tvar platformy

Platforma má veľké otvory a oproti ostatným pedálom, ktoré som testoval a jazdil, bolo použitého menej materiálu. To sa však odzrkadlilo na hmotnosti. Platforma nie je úplne plochá, má výbrusy, ktoré by mali podporovať grip. Je veľkou škodou, že materiál na oske je viac vystúpený ako zvyšok pedála. To znamená, že topánka sa dotýka pedála presne na tomto mieste, a teda nestojí vyslovene na pinoch. Piny sú vysoké 4 mm. Sú pomerne hrubé, pričom nie sú na dotyk ostré.

pedále Force SWING test

Predikcie pred prvou jazdou

Sú pedále a pedále. Pedále, ktoré poskytujú top grip a neviete z nich ani len odlepiť nohu – no a potom pedále, ktoré nie sú v znamení maximálneho gripu, no sú lepšie pre začiatočníkov a občasných jazdcov. Force SWING patria skôr do druhej kategórie.

Pred prvou jazdou a nahodením pedálov na bicykel som začínal tušiť, že budú lepšie fungovať práve s mäkšou topánkou. Je to preto, že tá sa vie lepšie prispôsobiť, keď stojíte na vystúpenej oske (topánka sa prehne a lepšie sa dotýka okrajov platformy). Rovnako som vedel, že z pedálov nebudem mať „lepivý“ pocit, pretože piny sú, ako som spomínal, masívnejšie. Splnili sa tieto moje predpoklady?

pedále Force SWING recenzia

Prvá jazda

Hneď si hovorím, že asi mám dostatočné skúsenosti na testovanie pedálov, keďže moje predpoklady sa splnili. Mäkšie topánky s pedálmi príjemne fungovali a pedále mi poskytovali počas výšľapov pocit komfortu. Vedel som si v podstate kedykoľvek na nich poupraviť pozíciu a necítil som, že by sa piny hlboko zarezávali do podrážky. Na druhej strane prišiel zjazd, kde som začal cítiť nedostatok gripu.

Tým, že sú piny hrubšie, ťažšie sa zarezávajú do podrážky. To síce šetrí jej životnosť, avšak znižuje to grip. Akonáhle som si pri začiatku trailu nastavil nohu na dobré miesto, na konci trailu som mal podrážku už inde, keďže veľmi nedržala. Tu by som na mieste výrobcu zvolil buď ostrejšie piny, alebo piny nechal aké sú a zdvihol by som okraje platformy nad úroveň osky, aby mala topánka väčší kontakt s pinmi. Toto boli pocity počas prvej jazdy.

Na druhej strane tým, že grip nebol extrémny (z môjho pohľadu ani postačujúci), vedel by som si pozíciu nohy kedykoľvek pozmeniť a v prípade rizika dať nohu bez najmenšieho problému dole z pedálu.

pedále Force SWING review

Veľkosť platformy

Mám veľkosť topánky 42 a 43 (modely, s ktorými som pedále testoval) a platforma sedela tak akurát. Ak máte väčšiu nohu, tak by sa mohlo stať, že by vám boli pedále malé.

Chce to zvyk, ale...

Po zvyknutí na model SWING som zistil, že grip je pri pomalšej rýchlosti a hladkých trailoch akceptovateľný. Dá sa na nich samozrejme jazdiť, no ako som písal na začiatku, v teste sa dozvieme, či kvalita prevedenia bude zodpovedať cene. Prevedenie pedálov je v poriadku. Za mesiac testovania (týždeň intenzívneho jazdenia) som nemal s kvalitou materiálov, ložísk ani ničím iným problém. Pedále sú ľahšie od iných, ktoré som testoval, čo je vidieť na menej masívnej platforme.

Čo vidím ako menší problém, je navrhnutie tvaru platformy spolu s použitím hrubých (málo ostrých pinov). Tým pádom neposkytuje pedál taký grip, ako by mohol. Použitie pedálov je vhodné skôr pre jednoduchšie traily, ktoré nie sú rozbité a nenájdete na nich veľmi veľa nerovností. Na „drsné" trate by som volil iný model.

pedále Force SWING

Zhrnutie

Tieto pedále si obľúbia skôr bežní jazdci, hobby cyklisti ako aj začiatočníci, ktorí hľadajú kvalitné pedále s pomerne nízkou hmotnosťou, pričom ich priorita je skôr bezpečnosť ako maximálny grip. Pre pokročilejších cyklistov, ktorí chcú brázdiť náročné trate, odporúčam skôr iné modely.

MOC testovaných pedálov je 106 €, no ak využívate náš vernostný program, cena je 51,99 €.
Zdroj fotografií: archív autora
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
tomasmartinak 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Momentálne sa tu nenachádzajú žiadne komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Maxxis Minion DHF x Aggressor - ideálne kombo na suché traily

Test: Maxxis Minion DHF x Aggressor - ideálne kombo na suché traily

Plášte patria medzi najdôležitejšie komponenty na bicykli. Sú jediným kontaktným bodom bicykla s terénom, a preto treba dbať na ich výber.
Test: TATZE MC-AIR – poctivý kus železa na trail

Test: TATZE MC-AIR – poctivý kus železa na trail

Keď niekto povie poriadne flat pedále, už viem, čo si pod týmto pojmom predstaviť. TATZE MC-AIR nie sú tie najmenšie ani najľahšie, svoju dominanciu majú inde.
Test: BMC Fourstroke LT - ako jazdí môj vysnívaný bike

Test: BMC Fourstroke LT - ako jazdí môj vysnívaný bike

Je možné mať jeden stroj, ktorý bude „raketou" na maratónoch a zároveň schopnou alternatívou k trailbiku? V tejto sezóne som skúsil nájsť odpoveď na bicykli, ktorého cena sa radšej nehovorí.
keyboard_arrow_up