Zdravim,

momentalne mam horsky bicykel admiral matterhorn, ktory je v dobrom stave (dokonca ma "sekvencne" (2 packy - +/-) prehadzovacie paky na riadidlach a kovove brzdove paky), ale na cestach nie je velmi pohodlny - ako 2 hlavne problemy by som oznacil nevhodne plaste a nepohodlne sedadlo (nie ze by som sa v tom vyznal)... bicykel bol kupovany v beznej cyklopredajni, nie v tescu - ale nie je to proste nejaka znackova masina preto ten nadpis temy :-)

Oplati sa mi kupit nejaky lacny bike od lepsieho vyrobcu (napr. cislo 1 cislo 2 cislo 3 cislo 4, pripadne poradte nieco lepsie (nie velmi drahe) z ponuky tych kvalitnejsich) alebo budem spokojny aj ked si iba kupim trekove plaste a lepsie sedlo na ten sucasny?

Mam v plane jazdit cca 20 km 2-3x tyzdenne, vacsinu po (polnych) cestach - ziadny tazky teren, downhill apod...

Vdaka


Naposledy upravil tomas.k dňa 25.04.2013 - 23:35:55, celkovo upravené 1 krát.

25.04.2013 - 03:42:08
00
Zdravim,

momentalne mam horsky bicykel admiral matterhorn, ktory je v dobrom stave (dokonca ma "sekvencne" (2 packy - +/-) prehadzovacie paky na riadidlach a kovove brzdove paky), ale na cestach nie je velmi pohodlny - ako 2 hlavne problemy by som oznacil nevhodne plaste a nepohodlne sedadlo (nie ze by som sa v tom vyznal)...

Oplati sa mi kupit nejaky lacny bike od lepsieho vyrobcu (napr. cislo 1 cislo 2 cislo 3 cislo 4, pripadne poradte nieco lepsie (nie velmi drahe) z ponuky tych kvalitnejsich) alebo budem spokojny aj ked si iba kupim trekove plaste a lepsie sedlo na ten sucasny?

Mam v plane jazdit cca 20 km 2-3x tyzdenne, vacsinu po (polnych) cestach - ziadny tazky teren, downhill apod...

Vdaka


No, ja by som to zhrnul asi takto.... 60 km do týždňa nieje veľa. To odjazdíš na hocičom aj na tom starom Admirale. Otázka znie či kúpou nového biku, zlepšením komfortu, zrýchlením poprípade motiváciou (keď som kúpil tak sa povozím) nenakrútiš viac.
Medzi lacným TESCO bikom a aj priemerným bikom od slušného výrobcu je rozdiel ako medzi Feliciou a novou Octaviou. Keď sadneš na lepší bike zrazu cítiš menší odpor pri ťahaní, pri zábere cítiš že energia sa prenáša na kolesá a netratí sa v kľukách prevdoch a tozii kolesa ..... Radí to ako má, pohodlnejší posed, nižšia celková hmotnosť prosto je to iné. Ja mám v garáž 4 bike od 200 Eur crossovej Merida po 3000 Eur cestného Scott keď sadnem na starú Merku je to pre mňa "utrpenie Kristovo" :D... Tuhosť rámu, chod kľúk, presnosť radenie, rám pohlcuje podstatne menej vibrácii.

Začal som kúsok zoširoka takže ešte upresním moju radu: v slušnom obchode ti dajú bike vyskúšať, môžeš sa previesť a porovnať rozdiel. Ak je problém rozpočet pohľadaj niečo na inzeráte ( tu si však daj poradiť nikomu čo sa vyzná aby si nekúpil blbosť).
Taktiež pozri aj inú značku ako Kellys (mne napríklad nesedí ich geometria, cítim sa na nich ako žiačik v prevej triede vystretý ako lata).

A na záver, výmena plášťou na starom je to najmenej - otázka znie čo je zlé na starých. Pokiaľ ide o sedlo tam je slovo "lepšie" ťažký pojem. Sedlo je lotéria, niektoré ti sadne iné nie a nezáleží či ho kúpiš za 5 Eur alebo za 100 Eur. Tu neplatí že kúp mäkké ak ta bolí zadok, alebo úzke nech padne medzi sedacie kosti. Na niektorých sedlách odkrútiš 100 km a už ho ani necítiš a sedí sa na ňom pohodlne a niektorých trpíš aj po 1000 km a môžeš mať sebe lepšie gate z kvalitnou vložkou. Našťastie sme každí íný niekomu sedí to inému ono a dajú sa celkom pekne kupovať a predávať v bazáre takže vždy je šanca na výmenu s minimálnou stratou.
25.04.2013 - 06:59:18
00
Wow, vdaka za vycerpavajucu odpoved.

Pozrel som si ten moj Admiral a asi to neni uplne 'tesco bike' (samozrejme ani ziadna top trieda), co som pozeral komponenty, tak prehadzovacie/brzdove paky SHIMANO, prehadzovace tiez, rozne drobne komponenty Kellys (boudeny, pneumatiky...), dokonca kluky k pedalom su kovove (to pri tesco-bike nebyva az tak samozrejme), pedale uz samozrejme plastove...

K tym pneu - problemy maju 2 - jednak uz su stare (mierne popraskane, ale nie nejako vyrazne), ale hlavne su to siroke terenne plaste s "drapakmi" co maju velky valivy odpor, crossove plaste by asi boli fajn - cisto cestne nechcem ani vidiet, defektov som sa na takych naopravoval v minulost dost

k tym inym vyrobcom - prave v tom vobec nemam prehlad - kto robi kvalitne biky aj v takychto nizsich cenach? tu si necham poradit a potom pojdem nieco pozriet do predajni...

ad cena - okrem biku potrebujem aj rozne dalsie veci - 10 eur sem, 30 tam a hned je to dakych 150-200 eur naviac (blikacky, prilba, zadny plastovy blatnik, cyklocomputer, daka mala taska na drobnosti...)
25.04.2013 - 19:57:38
00
co sa tyka znaciek, ktore si mozem "vyskusat" - isiel by som to pozriet do NR, kde sa predava kellys, merida, cube, potom vsetko co maju vo velosprint-e, a este tusim dema - snad som neprehliadol ziadnu predajnu, kde by v nejakej vacsej miere mali aj ine znacky... Viete odporucit zopar konkretnych modelov za 300-400 eur, na ktore by som sa mal zamerat a poriadne si ich pozriet? Pripadne poradit, ktorej znacke (alebo nejakemu konkretnemu dielu) sa zdaleka vyhnut?

Ako je na tom napr. merida crossway 20-V alebo 40-v, pripadne aky velky je rozdiel medzi modelom 2012 a novym 2013?

Vdaka
26.04.2013 - 02:39:50
00
co sa tyka znaciek, ktore si mozem "vyskusat" - isiel by som to pozriet do NR, kde sa predava kellys, merida, cube, potom vsetko co maju vo velosprint-e, a este tusim dema - snad som neprehliadol ziadnu predajnu, kde by v nejakej vacsej miere mali aj ine znacky... Viete odporucit zopar konkretnych modelov za 300-400 eur, na ktore by som sa mal zamerat a poriadne si ich pozriet? Pripadne poradit, ktorej znacke (alebo nejakemu konkretnemu dielu) sa zdaleka vyhnut?

Ako je na tom napr. merida crossway 20-V alebo 40-v, pripadne aky velky je rozdiel medzi modelom 2012 a novym 2013?

Vdaka

Ťažko povedať, ak ideš po cene určite neobíď Merida, Dema, Kellys - všetky majú dosť bikov aj v nižšej triede.
Rozdiel medzi modelom 2012 a 2013 u Merky je tuším len v radení jedno je postavené na Shimano STčku druhé na Shimano Acera čo je v podstate zajedno. Oba sú 8-kolá rovnakej triedy. A je použitá aj iná predná vidla ... podľa značky by mala byť lepšia RSTčka no aj SR sa výrazne zlepšilo. Ak by som kupoval ja kúpim model 2012, je tam 80 ečok rozdiel v cene to je dosť peňazí na to aby som napríklad prestaval celé radenie na bazárové Shimano XT alebo budeš mať na doplnky.

Hlavne by som tak ani nepozeral na výbavu - v tejto triede bude všetko postavené na "Mestských modelových radách" môj prvý bike bol Merida Crossway 10-v na 7kolovej Acere, jadzil som na ňom s chalanmi XC dával som mu zabrať v terénoch a okrem pravidelných defektov slúžila dobre, ešte teraz ju mám na stene v garáži a občas si ju zoberiem na nákup do mesta. Srdce biku je rám, ak ti bude sedieť posed tak všetko ostatné sa dá vymeniť.
Nezabudni si pomerať toho Admirala, aby si vedel veľkosť rámu aký potrebuješ.
26.04.2013 - 07:58:58
00
keyboard_arrow_up