@Jano1987 Tu si sa sekol. Táto križovatka má určenú hlavnú a vedľajšiu cestu. V tomto prípade sa prednosť sprava neuplatňuje pri priamom smere. Keď sa lepšie pozrieš, tak bočné smery majú pred križovatkou na vozovke vyznačené obrátené trojuholníky ako daj prednosť a keď zaostríš zrak do tej priamej ulice, tak uvidíš v tom tieni siluetu zvislej dopravnej značky "hlavná cesta".
30.06.2021 - 10:22:57
00
Jano1987 napísal:
https://youtu.be/pqQSwQLDIK8 názorná ukážka toho, ako to majú cyklisti na háku. A to je Holandsko, krajina zasnúbená. Prednosť zprava nič, proste čistá anarchia. Nie je to hejt na cyklistov, ale názorná ukážka ich správania sa na ceste.


Tie "žraločie zuby" na vozovke neznamenajú, že tí vpravo a vľavo majú "daj prednosť v jazde"?
30.06.2021 - 10:24:04
00
Sa mi paci ten koment pod videom: "Just imagine if all those people where in cars, it would be endless gridlock." :D
30.06.2021 - 10:24:08
01
Uplne suhlasim, JOLI, cyklisti idu len sami proti sebe tym, ze zakony nedodrzuju, lebo som presvedceni o tom, ze sice sa soferi tvaria, ako ich to velmi hneva, tak v skutocnosti si neuvedomuju, ako im to vlastne vyhovuje.
Typickou ukazkou je staznost vodicov na to, ze cyklisti chodia cez prechod pre chodcov na bicykli, no zabudaju na to, ze keby skutocne cyklisti dodrziavali predpisy, k tomu prechodu by sa ani nedostali, v skutocnosti by boli spolu s vodicmi na ceste a "zavadzali" tam.

Rovnako vodici radi vypichuju jazdu baliku cyklistov vo dvojici vedla seba. Najjednoduchsie, co by cestni cyklisti mali spravit, aby poukazali na absurdnost legislativy, je prave to, aby ju dodrziavali. Ked sa skupina 6 cyklistov zoradi za seba, a este s takym rozostupom medzi sebou, aby dokazali bezpecne vcas zabrzdit, a vytvoria 20 metrov dlhu prekazku, je to najkrajsia ukazka toho, ako vlastne soferi nechcu, aby to tak bolo.

Jano1987, je to trochu strasidelne, a chce to asi nejaku dobu tam zit, aby sa clovek vybavil kognitivnymi schopnostami na prezitie:). Zaroven ale je prave to video nadherna ukazka, ake obrovske mnozstvo ludi sa bez ujmy prepravilo cez tu krizovatku za 9 minut.
30.06.2021 - 10:27:19
02
ako uz bolo pisane, je to hlavna ulica - takze ziadna prednost sprava. Vidno uroven tolarancie naroda.
U nas by to bol samy krik... a ko,,,oooot uhniiiii dop....iiii
30.06.2021 - 10:34:29
00
Akurat neviem ci tí cyklisti v balíku su ochotní riskovat to, že domov dojde len polovica z nich živí potom, čo druhá polovica skončí pod kamionom, ktorý ich predbiehal 0,5m v 90tke a vcucol ich pod kolesa
30.06.2021 - 10:35:24
00
krasny priklad kto ma ako upratane v hlave bol vcera v Kittsee
balik 4x2 smer DJ
v mieste kde je 30 tesne preletelo trubiace auto, EVC zacinala DS :D
za nim slo ine auto ktore pockalo na koniec 30 obehlo cez protismer, ECV rakuska ND :D
trubiaci pablb zjavne nevie ze v Rakusku na nie hlavnych tahoch (neviem ako to maju presne oznacene tie cesty) mozu cyklisti zaberat cely pruh
30.06.2021 - 10:37:05
01
Rachela bez ujmy ako bez ujmy. Áno prešli. Ale na druhú stranu čistá anarchia. Keby to robili šoféri a medzi to by jazdili cyklisti, tak sa tu začne kričať, ako sú cyklisti ohrozovaní a ako autá musia preč, lebo už neviem čo. Ale ak to robia oni, tak je to v poriadku? Ako tade chce prejsť chodec na druhú stranu? Veľmi ťažko. Na nete nájdete veľa videí, kde proste chodec nevie prejsť cez cyklotrasu, lebo cyklista ani na 0,03s nespomalí.

lafiziq áno znamenajú. Ale pozrite si čo robia. Po pravej strane obehne auto a zabočí doľava pred neho? A podobne? Tých situácii tam bolo veľa.

scarinko včera prechádzam cez prechod na Panónskej ako sú Slnečnice a Peugeot. Zastavili autá so značkou DS, BT a KE (vystupovanie z autobusu a ľudia šli rovno na prechod). Auto s rakúskym EČV proste po ľavej strane si to strihol, keď autá v pravom pruhu už stáli. To v Rakúsku nemajú že vraj úplnú prednosť pre chodcov na prechode? Sorry, ale 1 prípad je irelevantný.
30.06.2021 - 10:39:03
00
Jano1987 napísal:
Rachela bez ujmy ako bez ujmy. Áno prešli. Ale na druhú stranu čistá anarchia. Keby to robili šoféri a medzi to by jazdili cyklisti, tak sa tu začne kričať, ako sú cyklisti ohrozovaní a ako autá musia preč, lebo už neviem čo. Ale ak to robia oni, tak je to v poriadku? Ako tade chce prejsť chodec na druhú stranu? Veľmi ťažko. Na nete nájdete veľa videí, kde proste chodec nevie prejsť cez cyklotrasu, lebo cyklista ani na 0,03s nespomalí.


Kopa teoritických výhrad, ale prax funguje napriek tomu bez zássdných problémov :)

Tie miesta prechodu cez cyklotrasu sú asi väčšinou bez priechodu, nie? Asi ani u nás neočakávaš, že ti cyklista alebo šofér na takom mieste spomalí alebo zastane. A u nás to dosť často nefunguje ani na priechodoch ;)
30.06.2021 - 11:11:00
00
Rachela, keby vsetci cyklisti aj vodici dodrziavali predpisy, boli ochladuplni a slusni ... nebolo by treba ziadne tlaky ani dalsie nove predpisy
30.06.2021 - 11:15:33
04
Celé to je o ohľaduplnosti. Ja ako chodec keď chcem ísť cez prechod a vidím, že už iba 1-3 autá a nič, tak sa tam nebudem tlačiť, že musím prejsť, lebo budem stáť 7,32s, nechám ich prejsť. Mňa ako šoféra to poteší, že chodec použil rozum a nemusím kvôli nemu brzdiť. Keď pôjdem cez ďalší prechod a uvidím tam chodcov a pozriem sa dozadu, že za mnou 30 áut, tak zastavím. Nemám problém. Ako chodec to ocením. Nemusel zastaviť, ale zastavil. Samozrejme je tu aj druhá vec, že chodci by mali prechádzať v skupinkách, nie že medzi chodcami 2m rozostupy. Krásny príklad je prechod na Kamennom, chodci tade chodia ako ovce, potom sa divia, keď je tam nervózny šofér, lebo proste chodci idú síce riedko, ale keď vyštartuje, tak niekoho sundá. Pritom keď vidím, že je tam 15 áut a stále tam chodia chodci s 2-3m rozostupmi, tak zastavím a nechám ich prejsť a potom znova. Môžem ísť. Základná slušnosť (a platný zákon čo sa týka chodcov na menej ako A4, ale nejak ho chodci neovládajú). Tak isto nemám problém pustiť motorkára keď som v aute dopredu, kľudne mu aj uhnem, keď u ňom viem, ale keď sa prirúti 180 na 50, tak sorry, neuhnem ani o 1mm. Len veľa motorkárov sa proste natlačí. Takto som došiel o 2 späťáky a mal som oškreté boky, lebo stojím s osobákom vedľa autobusu a medzi nami tak 50cm priestoru a aj tak sa tam natlačí motorkár, ešte sa sťažuje, že ho blokujem. To isté aj cyklista, lebo on má právo ma zprava obehnúť a ja ho blokujem, lebo som úplne vpravo. To že pred 30 sekundami predtým išla tade sanitka ho už vôbec netankuje. Na jednej strane, ja ako šofér musím nechávať uličku pre záchranné zložky (také hasičské auto má 2,5m na šírku), potom musím nechávať aspoň 1m napravo pre cyklistu, len už potom neviem, koľko mám odrezať zo svojho auta, aby som sa zmestili do toho 2.75, 3.00 širokého pruhu a všetko dodržal. Proste ak má moje auto 2m na šírku aj so späťákmi, tak si musím vybrať. Samozrejme niektorý vodiči naschvál zablokujú cyklistov, ale veľa z nich je tak vpravo preto, aby pre prípad potreby mohla prejsť sanitka/hasičské auto a nerobia to naschvál, že blokujú cyklistov. Tak isto problém a križovatkou a odbočenie doprava. Cyklista si to valí po pravej strane a vidí, že sa blíži križovatka a nejak matne si pamätá, že môže ísť rovno a auto pred ním nemôže zabočiť doprava, že mu musí dať prednosť. Čo je síce pravda, ale týka sa to keď ho obieha auto. Ale keď tam auto čaká ma križovatke, vyhodený blinker doprava, tak má prednosť auto (toto nejak mnohým cyklistom uniká) a pustia to tam a nehoda je na svete. Zvyčajne dopadne horšie cyklista. Ale kto bude ten zlý? Šofér. Pritom ak použijem 1% mozgovej kapacity tak sa tam tlačiť nebudem, nechám to auto odbočiť a potom pôjdem rovno, keďže budem medzi autom, čo odbáča a autom za ním a šofér v aute za ma uvidí a vie o mne. Nič komplikované. Všetci môžu v zdraví prejsť. Ale pre veľa cyklistov megaproblém, lebo však si pamätá len to, že môže obiehať zprava a keď ide rovno, má prednosť. To že ide o 2 rôzne časti zákonov, už nejak nevie.
30.06.2021 - 13:23:56
05
Jano1987 napísal:
https://youtu.be/pqQSwQLDIK8 názorná ukážka toho,...

famozne, chcel by som na takej krizovatke absolvovat zaverecnu jazdu v autoskole s prisediacim policajtom :lol:
30.06.2021 - 13:28:50
05
no to by ste sa daleko asi nedostali, kedze si na vedlajsej a nevyzeralo to, ze ta nejaky dobrodinec pusti prejst,
30.06.2021 - 13:43:18
00
Tú križovatku zo všetkých smerov by som nechal absolvovať toho polepetka z únie vodičov.
30.06.2021 - 13:59:52
01
to video nemá chybu, vyzerá to jak niekde v číne... ale nikto sa s nikým nezrazil, a nikto nikomu nenadával... proste pohoda, klídek, tabáček... 8)
30.06.2021 - 14:00:25
00
keyboard_arrow_up