SancO: v nižšie uvedenom príspevku je link na stiahnutie lesných ciest pre oziho... a kalibračné body.. ale neviem, ktorý level
...inak v celom fóre sú zaujímavé príspevky a odkazy...

skoda ze som si tuto temu nevsimol skor, asi by som vam usetril vela starosti. ja som totiz tie lesne cesty stiahol hned ako sa objavil link na ne tu na webe :) a mam ich ako 8 obrazkov pospajane. teda cele slovensko. skusal som jeden potom aj nakalibrovat podla inych skalibrovanych map. dal som si tu robotu, ze som zobral asi 6 kalibracnych bodov, ale nesedelo to na 100%, ak tie obrazky niekto chce tak su na http://risko.zuzo.sk/dl/mapy meno:public heslo:d0wnl04d


Kalibracia pre mapove listy, co na stranke 2 vylozil risototh: http://uploaded.to/?id=0fcvf7
Pouzil som kalibracne data od Palo_TT, stvorcekovy papier a kalkulacku.

kiri, tvoj diel je SK_2_1 :)
21.05.2008 - 08:15:10
00
SancO: v nižšie uvedenom príspevku je link na stiahnutie lesných ciest pre oziho...


Dik Zusky, v tom mnozstve dielcich polotovarov sa to dost stracalo a oci mam uz slabsie, predsalen to ide s vekom :D

RisoToth, Bogi: Vdaka, dobra robota.
21.05.2008 - 11:01:13
00
..to je v pohode Sanc0, v tom vidím zmysel každého fóra aby sme si navzájom pomáhali a vymieňali skúsenosti... :-)
21.05.2008 - 11:34:00
00
Caute,
moze pouzit GlobalMapper sikovny to softik
1. otvorit mapu tak ako ju mate stiahnutu
2. vybrat YES- manually rectify image, nastavit (Select projection:)
Projection:Krovak
Datum: S-JTSK
Planar Units: Meters
skalibrovat pomocou bodov ktore sa daju odmerat priamo na stranke cez menu Meranie/Bod, stacia 3 body aj na velku mapu.Pri kalibrovani vymenit X & Y suradnice: X (web) = Y (globalmapper)
3. Tools/Configure/Projection tab zmenit na
Projection:Geographic(Lat/Long)
Datum:WGS84
Planar Units:Arc Degrees
4. mapa sa otoci a bude trochu skosena a mozete ju vyexportovat do roznych formatov cez File/Export raster & elevation data napr. JPG a on vygeneruje aj JGW file ktory uz vacsina softov rozpozna.


skusil som to na tych mojich zlepencoch. dostal som mapu skosenu (velmi vyrazne) ale co je najlepsie, zrkadlovo prevratenu. isto to je spravny postup?
21.05.2008 - 11:40:29
00

skusil som to na tych mojich zlepencoch. dostal som mapu skosenu (velmi vyrazne) ale co je najlepsie, zrkadlovo prevratenu. isto to je spravny postup?

Tipol, by som na problem znamienok - pri JTSK suradniciach.
21.05.2008 - 11:51:06
00
takze, stiahol som od bogiho jeho kalibracie na moje zlepence, a skusobne som natiahol gpx z jednej tury, sedelo to ako rit na serbel... :) mapy som rozdelil do dvoch adresarov, ozfx3 a png. a zmenil sa server (nie fyzicky), kde su umiestnene, takze teraz su na http://bike.risko.org/mapy, zatial bez hesla, ale mozno pribudne, ak hej, tak sa to tu dozviete. mozno tam pohadzem aj vsetky ostatne mapy co mam.
a ked sa budem velmi nudit, tak grabnem aj cele slovensko v ortofoto z mapy.atlas.sk :) a pozliepam... nemusel by toto clovek robit, keby tie mapy na webe podporovali tracky a waipointy a take features.... 8)

edit: nedalo mi to, tak som sa na ten atlas kukol. uz som v tom nasiel system, idem to cucnut.
21.05.2008 - 11:52:29
00
... a ked sa budem velmi nudit, tak grabnem aj cele slovensko v ortofoto z mapy.atlas.sk ...

... edit: nedalo mi to, tak som sa na ten atlas kukol. uz som v tom nasiel system, idem to cucnut.


Ja k tomu len toľko. Keď to urobíš, budiž ti vďaka a večná sláva.
21.05.2008 - 13:39:19
00
uz sa to robi, len mam z toho blby pocit, ked som si zratal, ze tych stvorcov je okolo 4.05 miliona a v priemere maju mozno kazdy 10 KB. pokrytie slovenska je od celeho obdlznika zhruba 60-65%, co je stale 26 giga dat :)

mimochodom, tusite niekto, v akom zobrazeni by mohla byt ta mapa?
a ako to pospajat, aby to bolo co najefektivnejsie? (nie cim, ale do akych stvrocov/pasov...)
inak to je 2923 x 1388 stvorcov po 250x250 px. samozrejme nie vsetky ukladam na disk, iba tie, ktore sa odlisuju od referencneho prazdneho (slovensko nie je obdlznik)
21.05.2008 - 13:42:01
00
a ako to pospajat, aby to bolo co najefektivnejsie? (nie cim, ale do akych stvrocov/pasov...)
inak to je 2923 x 1388 stvorcov po 250x250 px.


Podľa mňa by to bolo dobré pospájať do štvorcov 15000x15000 px. S tým ešte dokáže pracovať OziExplorer. Väčšie obrázky neberie, asi pre nedostatok vyhradenej pamäte (ale to už nechám na odborníkov).

15 000 x 15 000 pixelov v rozlíšení cca 0,5 m na pixel zodpovedá územiu 7,5 x 7,5 km. Nie je to veľké územie, ale čo už. Ozi asi nepočítal s podrobnými fotomapami a s veľkým zlacňovaním pamätí.

Výsledkom bude veľký počet veľkých súborov. Hrubý odhad: územie Slovenska pokryje cca 1500 štvorcov 7,5x7,5 km. Bude to 20, 30 GB dát? Alebo viac? Vedel by si to potom niekde verejne - neverejne uložiť?
21.05.2008 - 15:05:25
00
Dovolil som si k tym Risovym mapam http://bike.risko.org/mapy urobit klad listov. Mapy su super v tejto finalnej verzii. Kalibracia sedi na chlp.
Este raz vdaka Riso, Bogi a PaloTT.

Prílohy:

klad_listov.jpg
klad_listov.jpg 162.67 KiB thumb_up0thumb_down

21.05.2008 - 17:26:47
00
risototh, letecke mapy su tiez JTSK. Sam som pokusne kusok stiahol a skalibroval, je to na beton tak. Cize nahrada LCC projekciou ako u les. ciest funguje uplne dobre.

Pokusny kusok som tahal v 3. urovni 1.16m/px - cize nie v najpodrobnejsej, pretoze ta sa mi zdala byt uplne zbytocne podrobna - vec vkusu a nazoru. Pri 1.16m/px ti mapa pokryje vacsie uzemie a na podrobnosti prakticky nestratis. Stiahnes pritom o dost menej dat.

Do leteckych map viem pridat free vektorove vrstevnice z projektu http://gps-maps.info/cz/index/download (linka momentalne nefunguje).

Sanc0, diki za prehladovu mapku! Este keby sa ti chcelo ju skalibrovat (aspon priblizne), dalo by sa ju pouzit na automaticke otvorenie spravneho mapoveho listu cez "Find Map At Cursor".
21.05.2008 - 19:52:00
00
Sanc0, diki za prehladovu mapku! Este keby sa ti chcelo ju skalibrovat (aspon priblizne), dalo by sa ju pouzit na automaticke otvorenie spravneho mapoveho listu cez "Find Map At Cursor".


Tak tu to mas. Je to komplet, vo formate .jpg aj .ozf + .map

Prílohy:

_klad_listov.rar [411.67 KiB]

21.05.2008 - 21:14:37
00
15 000 x 15 000 pixelov v rozlíšení cca 0,5 m na pixel zodpovedá územiu 7,5 x 7,5 km. Nie je to veľké územie, ale čo už. Ozi asi nepočítal s podrobnými fotomapami a s veľkým zlacňovaním pamätí.

Výsledkom bude veľký počet veľkých súborov. Hrubý odhad: územie Slovenska pokryje cca 1500 štvorcov 7,5x7,5 km. Bude to 20, 30 GB dát? Alebo viac? Vedel by si to potom niekde verejne - neverejne uložiť?


uvazoval som, ze to budu stvorce 70*250 x 70*250. preco prave take je jednoduche, obrazky su 250 na 250, a su u nich v adresaroch po stvorcoch prave 70 na 70 obrazkov :) fakt to mohli trochu viac zasit :)
ak to zozerie ozi, tak to tak porobim, ak nie, tak spravim mensie. tych adresarov je 42 * 20, ale nie vsetky obsahuju relevantne data..., takze v skutocnosti ich je menej. taku tretinu mam uz stiahnutu...
a zavesit to na web neni problem. na nejakom z dvadsiatky serverov sa uz len miesto najde 8)
inak urobim to vo vysledku ako ozfx, nakolko s tym ozi pracuje ovela rychlejsie.
a sere ma, ze ten nastroj na konverziu img2ozfx nevie robit s vacsimi... ghrrr


Naposledy upravil risototh dňa 21.05.2008 - 22:22:40, celkovo upravené 1 krát.

21.05.2008 - 22:13:40
00
Sanc0, funguje, diki! :)
21.05.2008 - 22:17:34
00
risototh, letecke mapy su tiez JTSK. Sam som pokusne kusok stiahol a skalibroval, je to na beton tak. Cize nahrada LCC projekciou ako u les. ciest funguje uplne dobre.

super, kto to potom nakalibruje? alebo ak by stacil nakalibrovat jeden stvorec a potom tu kalibraciu prepocitat na ostatne, tak by stacilo, ak by urobil niekto ten jeden a povedal, co treba prepocitat a ja to naskriptujem...

Pokusny kusok som tahal v 3. urovni 1.16m/px - cize nie v najpodrobnejsej, pretoze ta sa mi zdala byt uplne zbytocne podrobna - vec vkusu a nazoru. Pri 1.16m/px ti mapa pokryje vacsie uzemie a na podrobnosti prakticky nestratis. Stiahnes pritom o dost menej dat.

nema problema stiahnut aj tuto uroven, ale pri cene dnesnych diskov...

Do leteckych map viem pridat free vektorove vrstevnice z projektu http://gps-maps.info/cz/index/download (linka momentalne nefunguje).

a skusal si ozi 3d? super vec s orto mapami, pouzivam to. mam totiz asi 5 rokov stare mapy v rozlisku 1m/px a k tomu som z webu stiahol DEM model asi po troch ci tridsiatich metroch...

Sanc0, diki za prehladovu mapku! Este keby sa ti chcelo ju skalibrovat (aspon priblizne), dalo by sa ju pouzit na automaticke otvorenie spravneho mapoveho listu cez "Find Map At Cursor".

ja mam tak priblizne skalibrovanu zadnu stranu z vku map, tu s rozlozenim mapovych listov a pouzivam to aku tu indexovu mapu, takze len kliknem a vyberiem si, ktoru chcem ak sa prekryvaju...

inak chce niekto aj vojenske mapy? su z 1990, 1:25000, ale je v nich aj to, co v inych neni...
21.05.2008 - 22:20:38
00
keyboard_arrow_up