Zdravím. Viem, že sa tu taká téma už riešila viackrát, ale mám jeden problém. Mám kúpený olej v spreji Shimano Chain and Cable Lubricant na reťaz, pastorky a kladky a vazelínu Shimano na náboje. Môžem týmto mazať klzáky vidlice? Viem, že na mazanie by sa mal použiť silikónový alebo teflonový olej, aby to zbytočne nerozožieralo gumové tesnenie vidlice. Problém je, že na tom Shimano spreji nieje vôbec uvedené zloženie, tak teraz neviem, či mám kúpiť ešte dodatočne silikónový olej alebo môžem použiť aj to.
A ešte jedna otázka. Ten starý olej zmiešaný s prachom môžem z klzákov a z tesnení bez obáv utrieť obyčajnou suchou handrou?
Vopred díki za odpovede.
30.07.2009 - 10:07:38
00
ten stary olej moze bez obav poutierat ,,,dolezite je aby to bolo ciste....mazanie pouzivam obyc.jemny hydr.olej,nic extra a po rokoch ziadne zavady tesneni...poutieram nohy tesnenia..nanesiem olej ,prepruzim,a znova poutieram prebytocny ...a je to..len to treba robit pravidelne....
30.07.2009 - 10:17:06
00
Shimano olej odlož na reťaz a bowdeny a investuj tých 5,- € do kúpy silikónového spreja na vidlicu. Ako si sám písal používať by sa mal silikónový olej. Nielenže semeringy nerozožiera ale ich aj ošetruje. Teflónový je vhodný na reťaz, na vidlicu nie je najlepší.
30.07.2009 - 11:57:32
00
Vďaka vám za rady. Teraz som vyhrabal nejaký starý olej na bicykle, je tam po maďarsky napísané, že prístrojový olej. Mohol by som to provizórne natrieť tým, kým si nekúpim silikónový olej? Nepoškodia sa tie tesnenia?
30.07.2009 - 19:11:34
00
Nedávaj na to žiadny ropný produkt! Takže hento určite nie. (On aj ten teflonový olej je vlastne silikón, a v ňom rozptýlené šupinky teflonu. Silikónový olej s tými tesneniami nerobí nič, len ak sú mäkšie ako teflon, môže ich teflon časom vydrať. Otázne potom je, či ich skôr vyderie teflon, alebo nalepené svinstvo - nepoznáme hlinu bez piesku, piesok je kremeň - tvrdosť 7 Mohsovej stupnice...)
30.07.2009 - 20:25:02
00
Technická otázka ...

Prečo, keď sú vnútorne nohy, vlastne tie tesnenie také citlivé, nechránia sa niečim podobným ako vidlice ZOOM a ipod. :idea: myslím tú gumu okolo nohy ...
30.07.2009 - 23:48:48
00
nohy sú citlivejšie a aj drahšie, tesnenia sú pár ečok... a tie vonkajšie prachovky sa proste neosvedčili, lebo júzri nekontrolovali, či a koľko bordelu sa tam aj tak dostalo... a ešte to aj drží svinstvo na nohách (všimni si že u všetkých normálnych výrobcov od istého ročníku vonkajšiu prachovku nenájdeš)
30.07.2009 - 23:53:20
00
Tak zajtra bezim kupit silikonovy olej, zatial jazdim so zamknutou vidlou :). Este mam jednu otazocku ohladom prehadzovacky. Ak zaradim najmensi prevodnik a najvacsi pastorok, teda najmensi prevod, tak je rameno v takej polohe, ze zuby spodnej kladky a pastorku o seba narazaju a prehadzovacka jemne nadskakuje. Ako to nastavit? Na prehadzovacke je vzadu taky srob, ktorym sa nastavuje tuhost vratnej pruziny, ktora drzi rameno s kladkami. Ak ho zakrutim skoro na doraz, tak pruzina kladie retazi najvacsi odpor a trocu sa to zlepsi, ale nie uplne. Co s tym teda? Pouzit dlhsi srob? Ak bude tuhost pruziny velka, nepodpise sa to najej zivotnosti? Kde by som mohol napriklad zohnat nahradne sroby do prehadzovacky? Tie sroby su z makkej zliatiny a ak aj clovek jemne a opatrne srobuje, tak sa pomaly strhava zavit.
Mazanie: Mazat treba pravidelne retaz, kazdy clanok zvlast, capy a klady prehadzovacky, capy presmykovaca + raz za cas premazat bowdeny. Niekde som cital, ze trab mazat aj pastorky. Ako? Mne sa to zda zbytocne, pretoze pri preradovani nevidim nijaky prinos a hlavne sa podla mna na namazane pastorky zbytocne lepi prach a piesok. Trosku vela otazok, ale mam novy bicykel, tak hltam vsteky informacie :)
31.07.2009 - 19:50:56
00
Nechcem zakladať novú tému tak píšem sem. Mám doma olej na šijacé stroje a bicykle, niekde som sa dočítal že je to minerálny olej ktorý tesneniam neublíži. Tak som ho pred pár dňami začal používať na čistenie tesnení, jednoducho potieram vidlicu na guferá dám troška oleja prepružím a zotriem. Po tomto úkone mi vidlica ide asi o 110 % lepšie ako išla, neviem prečo ale keď jazdím dlhšie tak tá vidlica ide akosi tuho ťažšie nie je vôbec citlivá, takže moja otázka znie : Môžem tento olej používať pred/po jazde na bicykli ? A dosiahnem taký istý účinok ako s týmto minerálnym olejom aj so silikónovým olejom, pretože si ho chcem v blízkej budúcnosti zaobstarať.
17.07.2012 - 14:11:45
00
Kúp silikon a neexperimentuj.
17.07.2012 - 14:16:43
00
Okej ďakujem, a len aby sme sa chápali, tá vidlica išla ťažšie aj bez používania toho oleja, čiže on to na svedomí nemá, ak ste to niekto zle pochopili :)
17.07.2012 - 14:22:48
00
ja pouzivam na mazanie TF-ko :) a doteraz ziadny problem :)
17.07.2012 - 15:03:10
00
Idealne je ked je vidlica cista a mazivo sa nachadza tam kde ma byt, pod semeringom a NIE NAD NIM!
17.07.2012 - 20:24:34
00
hehe sak ale ja nastriekam nohy TF-kom par krat vidlou zapruzim....potom ich poutieram do sucha :-D zostanem tam len ten teflonovy povlak :-)
17.07.2012 - 21:00:02
00
misopetrovic - je to uplne jedno a zbytocne, ci su nohy namazane alebo nie, pravda je, ze nieco z tej spiny ostane po prepruzeni hore, zasa nieco vnesies dole. Nato sluzi pravidelny servis ako ho vyrobca predpisuje. Verim, ze mas z toho hrejivy pocit ked ich "namazes" a oni 5 minut lepsie smykaju a davaju ti pocit mensieho odporu. O tom, ci to setri brit semeringu ani nejdem polemizovat. Nenamazes tym absolutne nic "citaj absolutne nic" Tak pri motorkovych vidliciach ako aj bicyklovych, jedine nalepis viac svinstva na nohy.
18.07.2012 - 14:34:56
00
keyboard_arrow_up