ktore z tychto brzd by ste mi odporucili a preco?

Shimano XT :
http://www.kolokram.sk/product_info.php?cPath=22_35&products_id=1858&osCsid=9UuVSZW1goA26J0h2ZZPtztnFM3

alebo Avid Elixir R :
http://www.kolokram.sk/product_info.php?cPath=22_35&products_id=2551&osCsid=9UuVSZW1goA26J0h2ZZPtztnFM3

chcem to na bezne XC jazdenie, ziadna divocina

pripadne potom este odporucanie na iny shop kde su lepsie ceny :)
10.11.2009 - 18:33:51
00
Ja ti viem povedať niečo akurát ku XT-čkam, keďže ich vlastním. V zime (od cca 5°C) začínajú tuhnúť, t.j. skracuje sa dráha pák. Pri mínusových teplotách je to rádovo 1-2 mm. :) Brzdnú silu nemám s čím porovnať, no spravil som 60-70 km na Magura Luise Bat, ktoré brzdili lepšie (no XT šli tiež pred tým dobre, nejako sa zopsuli - asi zlá kombinácia doštičiek a kotúča + zavzdušnená zadná brzda)...
10.11.2009 - 19:08:14
00
ja mam XT, zatial ziedny problem. Brzdia stale velmi dobre. Ucinok musi byt super, lebo nemam idealnych 65kg MTB jazdca :D , a vzdy ma podrzia ked musim prudko brzdit. Davkovanie je citlive. Tuhnutie som pocitil len raz asi pri 2°C, ale len chvilu potom ok. Takisto neviem porovnat, ale odporucam....
10.11.2009 - 19:52:36
00
ja mam zas prezmenu elixir R.. su to moje prve kotucove brzdy a priznam sa, ze tak brutalny rozdiel oproti V-ckam som fakt necakal.. strasne dobre sa davkuju a co ma najviac tesi tak nevydavaju ziaden neprijemny zvuk a ani necinkaju ani nic podobne co som sa tu vsade docital, ze je to bezne pri kotucovkach.. porovnat ich vsak viem akurat z dakymi lacnymi shimano brzdami (neviam ake to boli ale xt urcite nie) a tektro auriga comp.. elixiry su neporovnatelne lepsie.. odporucam 185/160 kotuce.. zatial mi ubrzdili uplne vsetko bez najmensich problemov.. (ale najazdene mam zatial snimi len do 700km takze este sa uvidi)
11.11.2009 - 01:30:44
00
Ja Ti viem porovnat iba XT a Hayses Stroker Trail...Hayesy sa mi pocitovo zdaju lepsie ovladatelne, vedel som presne odhadnut reakciu, na XT som si musel trosku zvykat, maju jemnejsie davkovanie...pocitovo su makksie zda sa akoby mali slabsi brzdny ucinok....nehovorim vsak, ze by som neubrzdil s prehladom ked som potreboval. Co ma na nich velmi zarazilo bol fakt, ze za ten maly kopcek so Schlossbergu som stihol zapiect predny kotuc 180mm do cierna a to ma snad iba 100-150m aj to mozno prehanam. Udrzba porovnatelna s hayesmi. Hayes som mal 160/160, XTcka mam 180/160.
Keby som sa mal teraz rozhodnut, tak vyberam podla vahy :$ obe su v pohode.
Tak a teraz si to mozes pospajat s inymi nazormi.
11.11.2009 - 07:12:28
00
chlapi, velmi pekne dakujem za vase postrehy, ale stale som tak 50 na 50 :)

...lebo zase som pocul ze servisovatelnost je u XT brzd podstatne jednoduchsia a zase taketo veci si rad robim doma
11.11.2009 - 12:10:56
00
oakley: Avidy tiez v pohode spravis doma
11.11.2009 - 12:16:38
00
k odvzdusnenu XT staci jedna 10cm hadicka, ktora je pribalena. tot vse a olej kupis v kazdom cykle...jednoduche ..navod najdes aj na Ivelo.cz-servis...
u avida treba set na servis a kvapalinu...na ktoru treba dat pozor
;) tak si vyber
11.11.2009 - 12:19:44
00
zihadlo 5: no pokial viem, nestaci hadicka ale treba este striekacku alebo co, tiez na to je aj set , ale co som pocul ako sa to robi tak neviem. STN nam rozpraval :D. Ale ja nemam skusenosti.
Mozem akurat popisat Avid .. treba set,ako si pisal (stoji tak asi 30e, neviem) .. ten spociva v 2 stiekackach s 2 naustkami , ktore sa sroubuju, kusok kvapaliny a nejake nahradne olivy. V zasade pohoda az na to, ze je to sajrajt ta brzdovka. Ak sa striekacka neumyje, tak ta guma vnutri na pieste sa znici ;(
11.11.2009 - 12:30:06
00
jedine co k tomu pouzivam je hadicka a 7micka tusim klucik to je vsjo... olej nalievas do nadrzky hore :hai:
....
11.11.2009 - 12:34:17
00
no hej.. servis bude jednoduchsi u XT co sa odvzdusnovania tyka.. teda u avida to tiez neni ziaden problem az na tu ich predrazenu sadu :P ale zas co sa inych veci tyka ako vymena platniciek a podobne tak jednoduchsie ako je to u elixirov to snad ani nieje mozne spravit ;) nech sa uz rozhodnes akokolvek spravis dobre ale ja odporucam elixir. Mozno mam len stastie na kvalitne kusy ale odvzdusnovat som nepotreboval zatial vobec a vpodstate jedine negativum som doteraz nepostrehol..
11.11.2009 - 12:57:32
00
Co sa tyka udrzby XT vs Hayses, XT su jednoduchsie. Napr. na Hayes potrebujes kombinacky na vytiahnutie/nasunutie platniciek (co samozrejme nie je ziaden problem) ale napr. na XT to spravis rukou, staci Ti len maly imbusak, ktorym povolis jeden srobik, ktory drzi dosticky v prasati. Ta kvazi segerka co tam na tom tiez je, ide tiez rukou.
Co sa tyka odvzdusnovania, tak ten STNov set mam doma, je to striekacka, hadicka a taka nadobka. Osobne si myslim, ze kazdy sikovny kutil si to vie pajcnut a spravit si domace, ktore spravi svoju funkciu. Zatial som svoje ale neodvzdusnoval.
Druha vec...napr. ked som si robil servis na Hayesoch, tak som vzdy "cvicil" s piestikmi aby mali oba dobry chod a brzdy sa nezavzdusnili...toto som spravil aj na XTckach (bajk hore kolesami) a odvtedy su este makksie a zrejme sa zavzdusnili. Ale neviem ako sa o ne staral predch. majitel a ci tam bol dostatok oleja.
Riesenie je ale jednoduche, dat si bajk do servisneho stojanu a uz by to nemalo nastat. Pri hayesoch som to vsak nemusel riesit.
11.11.2009 - 13:03:25
00
Jazdil som Formule, Shimaná, Juicy 7 a teraz Elixír. Elixir vydrží isto najviac z týchto bŕzd v kombinácií so sinetred platňami som to trošku prehrail len raz, keď som z nustnosi viezol ďaľšiu osobu (dokopy nejakých 120kg) a pre strach osoby z kameňov som musel dosť brzdiť a veru nebolo to mierne. Samotnému na biku sa mi to nikde nepodarilo uvariť a to tu mám kopce kvalitné. Avid ma malé - pri servisa Shimano pri tuhnutí bŕzd pri nižších teplotách a nižšej výdrži.

Teda pre mňa je víťaz Elixír ale ...

Ide tu o to aká brzda Ti vyhovuje, či chceš niečo ostrejšie a citlivejšie na dávkovanie (Elixir) alebo gumovejšiu brzdu s menej čitateľným chodom páky, no jemnejším nástupom brzdnej sily (XT). Ak nejazdíš extrémy výdržou budú obe brzdy OK.
11.11.2009 - 18:07:58
00
Moja skúsenosť s XT asi 4 roky :y: len dobrá - spokojnosť bez problémov raz za dva roky výmena náplne(olej) výmena platničiek absolútne jednoduchá. Akurát upgrade platničiek na BBB predtým originál potom sintrované XT a skončil som pri BBB tie mi vyhovujú najviac tiché dávkovateľné a učinné taktiež životnosťou. Výmena oleja striekačka+hadička+olej. Cez odvzdušňovák tlačíš olej a z nádobky odsávaš keď je olej čistý hotovo. Fakt rýchle a jednoduché :y:
11.11.2009 - 21:25:32
00
elixir ma dost takeho neprijemneho chrobaka v hlave... meky chod packy... ako keby sa ta brzda nafukovala
11.11.2009 - 22:52:09
00
keyboard_arrow_up