Ahojte všetci,

viackrát som už natrafil na rôzne tmely do duší/pneumatík za účelom ochrany pri defektoch.
Zaujali ma dve značky NoTubes a Caffelatex, ale ja jazdím na klasickom hardtaily : kombinácia klasická duša+plášť+lepenie v taštičke+pumpa na ráme, a v prípade defektu ma nejaké pár minútové zdržanie pri defekte nikdy veľmi netrápilo.

Ale ... teraz sme kupovali kočík a v diskusiách sa niektoré mamičky sťažovali, že mali párkrát defekt.
Raz za čas, ale predsa. Mne by to pri kočíkovaní nevadilo, vybrať dušu,zalepiť,založiť je pre každého cyklistu otázka pár minút (náhradná duša, resp. lepenie a pumpa nezaberú v košíku pod kočíkom veľa meista) ale manželka by sa s kočíkom akurát otočila a dotlačila ho domov. A kým by prišla tak môže poškodiť aj prázdny plášť....

Rozmýšľal som teda, či by som predsa len (aj zo zvedavosti-rád vyskúšam niečo nové) neišiel do niektorého systému, ale mám otázky :

- rád by som teda použil nejaký tmel do duše s autoventilkom (ako bicykel tak aj kočík)
- neuvažujem o bezdušovom systéme, chcem si ponechať systém duša+plášť
- čo si vybrať - teda čo bude aspoň trochu funkčné? Videl som ukážky ako nejaký tmel pri defekte unikal z bezdušového systému ....
- ak natlačím takýto tmel do nasadeného plášťa s dušou, dokážem to nafúkať aj klasickou ručnou pumpou alebo nožnou pumpou s tlakomerom?
- Alebo len kompresorom?
- a vôbec môžem to použiť na klasických ráfikoch na bicykli a kočíku?

Prípadne máte nejaké skúsenosti kombinácia plášť+duša+tmel?

Možno je to pre niekoho "somarina" ale mne sa každá informácia zíde.

Vďaka
Peter
26.05.2011 - 11:03:05
00
Tmely sa nedaju kombinovat s dusami, nefunguje to. Cize ked chces pouzivat duse, tak nic nekupuj - usetris peniaze, cas aj starosti.

Tu mas popisane viac:

http://www.scottmtb.cz/stop-defektu/

Duše s protidefektovou náplní
Zcela nejjednodušší a nejlevnější obranou proti bodnutí by měla být speciální duše, jenž je naplněna protidefektovou tekutinou. Cenovka těchto duší je okolo 250 Kč. Je sice těžší ale zato její aplikaci zvládne i ten největší amatér. Duše jsou k mání buďto s auto nebo s galuskovým ventilkem. Naplněná duše se klasicky vloží do pláště a nafoukne. Měla by zabránit případnému píchnutí, ale těžko vás zachrání před cvaknutím o ráfek jako systém bezdušových pneumatik. Bohužel když jí bodnete, tak se vám protidefektový roztok dostane mezi duši a pneumatiku, takže následná očista je nezbytná.

Testování duší s protidefektovou náplní
Z dostupných duší s protidefektovou náplní jsme si zvolili produkty značky JOE´S No Flats. Do role testovacího králíka se dobrovolně přihlásil bajker Mára, který v okolí Pardubic zná každou stezku. Nasadil jsem tedy do jeho kol dvě duše JOE´S No Flats a nevěřícímu Márovi jsem nechal ještě přečíst prospekt, kde se tvrdí, že JOE´S No Flats si poradí s utěsněním štěrbiny do 6 mm rychleji nežli konkurenční produkty. Mára uvěřil a na důkaz toho u mě nechal brašničku s náhradní duší. Popadl kolo a vyrazil do terénu. Jeho původně plánovaný dvě hoďky trvající švih na kole, se mu však proměnil v noční dálkových pochod. Mára totiž píchl a světě div se, zázračná duše jaksi nesplnila sliby z letáku a tak testovací jezdec pochodoval v tretrách nepříjemných 40 km. V pozdních nočních hodinách mě mírně nastartovaný testér požádal, abych mu opět do jeho kol vrátil klasické duše a tyto si strčil do míst, kde končí potravinový řetězec. Stejně jako biker Mára původně nevěřil protidefektovým duším,tak já jsem nemohl uvěřil, že duše ušla. Rozhodl jsem se tedy osobně vyzkoušet tento produkt. Nasadil jsem duši do pneumatiky a nafoukl. Vzal jsem kapičku větší špendlík,které jsem zabodl do pneu s duší ve které byl protidefektový roztok. Poté jsem špendlík vytáhl a kolo roztočil.( kolo se musí točit,aby mohlo dojít k zacelení defektu). Duše začala syčet a vesele si ucházela dát. Tehdy jsem pochopil že tato kombinace, tedy pneumatika a duše s protidefektovým roztokem asi nejsou to nejlepší řešení. Duši jsem tedy vyjmul a pokusil se jí zalepit,bez toho abych si nějak odmašťoval (pochybuji že na švih sebou někdo vozí benzín) Bohužel ani tady se mi nezadařilo. Protidefektový roztok, jenž unikl z vpichu, totiž znemožní přichycení záplaty. Na základě těchto poznatků jsem tedy stáhl duše z prodeje a nešťastníkům typu Mára jsem vrátil kačky.
26.05.2011 - 11:11:22
00
Ked uz, tak skor uvazuj o druhej moznosti (ale ani tej by som velmi neveril):

http://www.scottmtb.cz/stop-defektu/

Vyznavači duší
Bohužel né každý biker v dnešní době zcela důvěřuje UST pneumatikám nebo nově používaným bezdušovým systémům a raději i nadále volí kombinaci klasického pláště s duší. Ale i oni mohou v případě přecházet případnému defektu. Stačí využít některého z přípravků, který lze naaplikovat přímo do duše. Lze jej tam dát preventivně anebo až v případě defektu, neb většina protidefektových látek určených pro použití do duší je v balení pod tlakem, takže Vám nejenom kolo opraví, ale i nahustí. My jsme v dílničce vyzkoušeli dva produkty a sice od značek Zefal a Geax. K testu jsme využili dvou kol s klasickým pneu a duší s galuskovým ventilkem. Jako bodlo pak posloužil ševcovský špedlík.

Pit Stop Geax
Žlutá lahvička značky Geax s označením Pit Stop je určena především pro bezdušové systémy,ale prý jí lze i využít i do klasické duše. Testované kolo jsme tedy bodli a nechali vypustit do stavu, že by se na něm již nedalo jet. Pit Stop je třeba před použitím řádně přetřepat a poté nasadit na ventilek a silou zatlačit. V mžiku se nám kaučuková pěna přemístí do duše a bleskurychle i nafoukne pneu. S kolem jsme poté zatočili,aby se náplň dostala do všech míst v duši. Na místě bodnutí se pak objevilo trocha těsnící pěny. Do této chvíle šlo vše jak má být, leč po minutě přišlo zklamání. Duše byla opět zcela vypuštěna,což nám potvrdilo fakt, že Geax Pit Stop pro dušový systém není to pravé ořechové.

Zefal pěna INFLATE UNI
Druhým přípravkem, který jsme prubli na opravu defektu je pěna ve spreji od značky Zefal. Lahvička obsahuje 10 0ml přírodního latexu, která prý nafoukne pneu do 20 sekund na 2,5 baru. Vzali jsme tedy kolo s pneu duší a udělali jsme špendlíkem defekt. Nechali jsme duši ujít, aby se na kole nedalo jet. Pak jsme vzali Zefal pěnu a opět před použitím řádně protřepali. Zefal má na rozdíl od Pit Stopu Geax hadičku, která má na svém konci šroubovací spojku, jenž se připevní na ventilek. Pozor při aplikaci musíte mít lahvičku dnem vzhůru. Pro přemístění pěny do duše je třeba vyvinout poměrně velkou sílu oproti aplikaci Pit Stopu Geax. Zefal pěna rychle nahustí pneu a zacelí píchnutou duši. V místě bodnutí se nám opět objeví kaučuková pěna. Kolem po dokončení aplikace zatočíme. Kolo jsme zkontrolovali po deseti minutách a tlak stejný jako při aplikaci pěny, takže vřele doporučuji.
26.05.2011 - 11:15:02
00
ak si z BB, ZV mozem Ti nejaky tmel do kocika (teda dusi na kociku :lol: ) poskytnut, do dvoch dame rubenu, a do dvoch No Tubes a mozes skusat...
26.05.2011 - 12:14:13
00
No vďaka za príspevky (som z PK), počkám si na ďalšie vyjadrenia k mojím konkrétnym otázkam.
Napríklad taký SLIME systém je bezdušový aj dušový: http://www.slime.sk/product-category/tmel-do-dusi.html tak neviem prečo by to nemalo ísť.
26.05.2011 - 12:23:15
00
ja som tie duse chcel, ale po tom co som sa o tom docital som od toho upustil, ale neda mi to pokoj a chystam sa to vyskusat na starom biku, mam tam akurat totalne zodraty plast, takze toho skoda nebude a dusi mam momentalne nadbytok (na druhom uz ich nepouzivam, iba jednu do zalohy)
a vies co, idem na to :clap:
26.05.2011 - 12:31:03
00
Tmely sa nedaju kombinovat s dusami, nefunguje to.

Ak myslis tmel do duse, tak by to fungovat malo, ale nic moc to nie je.
Ak myslis kombinaciu bezdusak a do neho dusa, tak to funguje a sem tam to aj niekto pouziva :) .. ale v tomto pripade zbytocna komplikacia.
26.05.2011 - 12:34:56
00
A kým by prišla tak môže poškodiť aj prázdny plášť....


Pokial sa jedna o klasicky (= 4 kolesovy kocik), tak toho by som sa naozaj nebal. Nieco som uz odkocikoval, no defekt som na kociku nemal.

PS: Celkom by ma zaujimalo, ake rozmery pasky treba na konverziu kocika na No-tubes. ;)


Naposledy upravil Bruco dňa 26.05.2011 - 12:39:22, celkovo upravené 1 krát.

26.05.2011 - 12:36:12
00
Cykloturista, lto - aspon keby ste si precitali, co som sem vlozil z tej stranky... Skoda drat klavesnicu. Zase som sa raz poucil na vlastnej chybe... :x
26.05.2011 - 12:37:59
00
Nechapem .. Tvoj odkaz hovori o specialnych tmelovych dusiach, ja som reagoval na to, co si napisal, ze tmel a duse nejde kombinovat. Kombinovat sa to da.

Cize este raz aby si ma pochopil.
Zoberies obycajnu dusu, vysroubujes ventilok, nalejes notubes tmel, zavries ventilok a pouzivas. Malo by to fungovat, ale nie je to bohvieake riesenie (rozoberat preco nebudem), preto ked uz radsej tie slime (a ostatne duse). Ale neviem ci si mal na myslis prave toto (asi nie, ale svojou odpovedou som tut moznost pokryl).

Ta druha moznost, ze nejde kombinovat dusu a tmel v bezdusaku. Ide to kombinovat. Proste vyvrtas druhu dieru do rafku , dovnutra nasadit dusu, nasadis plast, nalejes tmel, nafukas plast, nafukas dusu a mas plast+tmel+dusu (pripadne mozes skombinovat aj notube system + slime dusu).

:P
26.05.2011 - 12:45:45
00
nefunguje to, skoda tmelu :devil:

Prílohy:

no tube10.jpg
no tube10.jpg 392.1 KiB thumb_up0thumb_down

no tube9.jpg
no tube9.jpg 485.01 KiB thumb_up0thumb_down

no tube8.jpg
no tube8.jpg 401.64 KiB thumb_up0thumb_down

no tube7.jpg
no tube7.jpg 563.95 KiB thumb_up0thumb_down

no tube6.jpg
no tube6.jpg 492.28 KiB thumb_up0thumb_down

no tube5.jpg
no tube5.jpg 413.9 KiB thumb_up0thumb_down

no tube3.jpg
no tube3.jpg 457.98 KiB thumb_up0thumb_down

no tube2.jpg
no tube2.jpg 535.68 KiB thumb_up0thumb_down

no tube1.jpg
no tube1.jpg 522.92 KiB thumb_up0thumb_down

26.05.2011 - 13:18:42
03
:D :rofl: :y:
26.05.2011 - 13:25:12
00
aspon viem aky humus ma caka ak budem musiet do "bezdusaku" napchat nazad dusu
26.05.2011 - 14:02:08
00
presne to ma odradza od prerabky na bezdusak:)
26.05.2011 - 14:10:10
00
Ďakujem za príspevky (aj JEZUSOVI - prečítal som naozaj aj Tvoje), takže zostanem pri klasickom pre mňa osvedčenom a mne vyhovujúcom systéme : duša+plášť+náhradná duša+lepenie.
27.05.2011 - 17:08:31
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Servis / Tmely a lepidlá)
keyboard_arrow_up