Väčšina ľudí na tomto fóre vládze točiť nožičkami a jazdiť (občas tlačiť) na vlastný pohon, len niektorí si pomáhajú elektrikou a ty psom...


a tak ono to až taká veľká pomoc nie je, zvlášť keď si volíš trasy do kopcov, tam vyslovene ten pes ide len popri mne, tak isto má obmedzenú maximálku, niekde na úrovni 30km/h, takže rovinky tiež nepomáha a keď ma čaká veľký zjazd tak to ho radšej nechám bežať samotného a potom ho pod kopcom počkám.
inak okrem toho jazdím aj cesty kde sa spolieham iba na vlastné nohy, napríklad teraz som dal takúto etapu
http://connect.garmin.com/activity/521284067#
15.06.2014 - 18:45:13
00
no hlavne v kopcoch je to so psom ( trénovaným na tento účel) obrovský rozdiel
15.06.2014 - 19:13:09
00
treba si to vyskúšať, aj ten beh, pár krát som to skúšal, je to podľa mňa o dosť náročnejšie na nohy, človek musí korigovať tú ťahový silu od psa, najmä dolu kopcom, keď sa mu beží lepšie, lebo ho to lano robí stabilnejším.. a človek ho musí brzdiť. samozrejme nie je pes ako pes. pri tom behu to je asi najviac diskutabilné aká je to pomoc, alebo "príťaž" lebo však tak či tak si to človek odbehne po vlastných. každopádne ak sa jedná o nejakú súťaž, ak to vyslovene neni niečo totálne amatérske a pre radosť tak by nemali byť v jednej kategórii..
Inak ešte je aj bežkovanie za psom, to sa volá skijoring, tomu sa venujem v zime ak je náhodou sneh :D
15.06.2014 - 19:13:33
00
a čo že to vlastne máš zač?
15.06.2014 - 19:35:32
00
Dole kopcom dáš psovi povel pomalšie , všade inde máš krok dlhší vďaka ťahu psa aj o 20% ....na Slovensku behajú canicross cez 20km hod.. na biku cez 30 v teréne a keď zoberieš do úvahy že čas najlepšieho slovenského bežca na rovinatom polmaratóne je niekde okolo 1:10 tak je záver úplne jednoznačný
15.06.2014 - 19:42:07
00
však ja to robím len tak rekreačne, aby som vyvenčil seba a psa, nikdy som to neskúšal na čas. psa tiež nemám profesionálne vycvičeného, vie tak povel go a doprava doľava, ale väčšinou ide po pamäti. okrem toho keď sa mu chce robiť potrebu, tak jednoducho musím čakať (to asi myslím majú profíci tiež lepšie vycvičené, resp je dosť možné že ich vyprázdnia pred závodom) ja chodím v priemere tak na 10 km s tým že nastúpam v priemere 300m. jasné že tam rozdiel je, že je to cítiť keď som skúšal ísť tú istú trasu bez neho, ale v konečnom dôsledku sú tam tie straty tým, že dosť často musí pes piť, úmerne s tým ako je vonku teplo. takže treba nosiť so sebou misku a dostatok vody, alebo si plánovať trasu k potokom a podobným zdrojom vody. inak mám nemeckého krátkosrstého stavača, toto plemeno dosť často vidieť využívať na tieto účely, je chudák trocha pod normu, takže nemá také dlhé nohy ako by mal mať :)
15.06.2014 - 19:52:10
00
andrej25 jozko je z nasho teamu, takze moze :DD A jo...on na bednu nejde. Ale ak ta baba, ktoru som sem hodil, stala na bedni na 1. mieste. Takze tak :)
15.06.2014 - 20:03:54
00
okrem toho keď sa mu chce robiť potrebu, tak jednoducho musím čakať (to asi myslím majú profíci tiež lepšie vycvičené, resp je dosť možné že ich vyprázdnia pred závodom)

ale kde :lol: keď to na psa príde tak to proste vyklopí kludne aj na agility súťaži alebo dogdancingu..
16.06.2014 - 20:25:39
00
tak to im niekedy môže aj prehrať závod.. už som mal aj pád kvôli tomu, keď si ten môj zmyslel robiť potrebu pri zjazde a v sekunde zastavil :D
16.06.2014 - 21:29:07
00
pred pretekom cca20 min nasliň zápalku a strč psovi do zadku aby ale vytŕčala von ........ pre istotu si to prečítaj dva krát aby si to neurobil v opačnom poradí :-)
17.06.2014 - 07:00:47
00
tak to im niekedy môže aj prehrať závod.. už som mal aj pád kvôli tomu, keď si ten môj zmyslel robiť potrebu pri zjazde a v sekunde zastavil :D


Tak tak... Najhoršie na tom je to, že môžeš psovi kolesom zlomiť chrbticu... Preto som nikdy nešiel na tréning skôr, než sa mi každý pes nevy.... (pri 6. psoch teda niekedy tréning trval aj 4 hodiny :-) )... No a na pretekoch, keď je štart o deviatej, tak vyprázdňujeme už od piatej... Každý chovateľ (aj veterinár) Ti povie, že lepší je hladný pes, ako prežratý :-) A to by si sa čudoval, koľkým ľuďom to treba vysvetľovať...
17.10.2014 - 16:58:01
00
Dole kopcom dáš psovi povel pomalšie , všade inde máš krok dlhší vďaka ťahu psa aj o 20% ....na Slovensku behajú canicross cez 20km hod.. na biku cez 30 v teréne a keď zoberieš do úvahy že čas najlepšieho slovenského bežca na rovinatom polmaratóne je niekde okolo 1:10 tak je záver úplne jednoznačný


Pri canicrosse pes rozhodne (väčšinou) pomôže, ale behá sa max. do 5km, takže s polmaratónom nemôžeš porovnávať :-) Inak väčšina psov (pretekárskych), sú "vychcánkovia", a potiahnu Ti práve z kopca, takže často máš čo robiť, aby si to uskákal....
17.10.2014 - 17:04:14
00
Tak tak... Najhoršie na tom je to, že môžeš psovi kolesom zlomiť chrbticu... Preto som nikdy nešiel na tréning skôr, než sa mi každý pes nevy.... (pri 6. psoch teda niekedy tréning trval aj 4 hodiny :-) )... No a na pretekoch, keď je štart o deviatej, tak vyprázdňujeme už od piatej... Každý chovateľ (aj veterinár) Ti povie, že lepší je hladný pes, ako prežratý :-) A to by si sa čudoval, koľkým ľuďom to treba vysvetľovať...


Ten môj bol aspoň natoľko bystrý, že keď to šiel robiť, tak aspoň uskočil na bok... ja som väčšinou jazdil do kopcov, tak tam nebola veľká rýchlosť, tak nebol problém zastaviť, akurát to bolo otravné keď robil potrebu tri krát za výjazd :D inak to moje plemeno NKS sa tiež celkom využíva na tento účel, nie? lebo čo som tam pozeral fotky po netoch, tak ich je dosť, aj keď je to stavač, tak je to blázon do pohybu, akurát teda nemá v génoch tie ťahacie vlastnosti, musí sa to len naučiť :)
17.10.2014 - 17:54:06
00
Takto.... Ak nemáš súťažné ambície, je to vlastne jedno s čím do tej prírody vybehneš (ale taký NKS je rozhodne lepší ako taký mops :-) ), dôležité je, aby z toho mali obaja radosť... Ale kto chce pretekať (a umiestňovať sa), ten nemá na výber - buď haskáč alebo (a ak presadia zlúčenie "čistých" a "voľných" tak už len to druhé) pleskáč (ESP), inak nemá šancu... Ja som mával na tréningoch problém skôr s tým, keď som zobral dvoch naraz, a oni sa mi rozbehli za diviakom (srnou).... To neubrzdíš, nezastavíš, len sa modlíš, aby to zver stočila do kopca :-) No a potom doma vyberať tŕne z prilby a čistiť šrámy na tom, čo bolo kedysi ksichtom :-)

Prílohy:

Rišo.jpg
Rišo.jpg 44.64 KiB thumb_up0thumb_down

17.10.2014 - 18:02:44
00
ja som môjho jedného nemal problém zabrzdiť aj na brzdách, keď špurtoval po srne, dvoch by bol veru problém, ale tak pri najhoršom by som sa pokúsil odpojiť lano, lebo používam taký ten "opasok" niečo ako horolezecká stolička a to má háčik a lano má oko. ty si bol s nimi zviazaný nepevno?
17.10.2014 - 18:27:43
00
keyboard_arrow_up