To nie, ale keď jeden pes má cenu asi tak 2000,- Eur, tak to radšej niečo vydržím :-) Už by som ich totiž v živote neuvidel... A vlastne som napevno, lebo pracku na sedáku mi už dva, trikrát zlomili, takže mám karabínu priamo cez oká pracky.... Samozrejme, keby už ozaj išlo o život, prasknem sebou o zem a už to nejak ubrzdíme (vlastne dvakrát sa to už stalo aj takto :-) ).... Tie mrchy majú neskutočnú silu (veď aj žerú päťkrát drahšie ako my).... A preto mám radšej haskáča, ten má viac rozumu (ale uvidíme, dokedy budú rozdelené kategórie)....
17.10.2014 - 19:44:09
00
psa si treba aj vychovať ak sním chceš chodiť do lesa. každý deň 5 - 10 min výcviku a nemal by ti zdrhať ani za srnou a už vôbec nie za divočákom (tam to môže dopadnúť celkom tragicky)
17.10.2014 - 21:54:28
00
Konnky tak takúto múdrosť sa po tých rokoch, čo so psami pretekám a čo ich chovám, dozviem na bike fóre :-) So psami trávim denne 2-3 hodiny tréningom, 2 hodiny kŕmením a veľa času iným výcvikom... Ale keď je pes v adrenalíne počas plného ťahu (to už nehovorím, keď sú dvaja - to je už svorka, tam zmôžeš veľké.......), a vytešený, že je von z koterca (+ k tomu to, že ESP má poľovníckych predkov), tak môžeš mudrovať, koľko chceš, a stane sa to.... Tieto pretekárske psy, to nie je vlčák - sadni, ľahni, zostaň.... To sú šelmy, a musia nimi ostať, pretože inak Ti proste naplno nepotiahnu.... A ešte keby si vedel (možno vieš), takí haskáči, či alaskáni, akí sú to bitkári (a tiež môžeš vychovávať ako chceš), to sú gény.....
17.10.2014 - 22:25:56
01
mam MKS a na "down" pes musí poslúchnuť a nie môže keď sa mu zachce. tak keď sa rozbehne za srnou stačí povel a ľahne. keby nie pri poľovačke by to mohol byť jeho posledný beh v živote.
18.10.2014 - 09:22:27
00
Neviem... Sme v téme bikejoring a bavíme sa o tréningu, nie poľovnom výcviku.... Ja som hovoril o ESP (európsky saňový pes), a to je úplne o niečom inom (v mushingu nijaké "down" neexistuje, a keď začneš psa cvičiť á la vlčák, tak síce budeš mať super poslušného psa, ale v pretekoch Ti bude na h......)... Pri tréningoch musí mať pretekársky pes veľkú mieru voľnosti, a nesmie byť zbytočne zväzovaný pokynmi a príkazmi, musí mať z tréningu radosť, inak ho to prestane baviť a odpíšeš ho na dobro, čo pri investíciách do týchto plemien je skoro samovražda... Do poľovačiek s použitím poľovných psov sa nerozumiem, ale o bike, skijoringu, canicrosse a výcviku psov pre tieto potreby toho viem dosť (mal som už 4 reprezentantov a vicemajstra sveta v skijoringu)... Mám pocit, že jeden hovoríme o koze a druhý o voze....
18.10.2014 - 10:40:30
00
áno máš pravdu. napísal som to dosť povýšenecky. nemám v pláne nikomu kázať ako má vychovávať svojho psa. no bolo to na margo naháňania sa za zverou. lebo ak ideš do lesa tak pes musí mať nejaký výcvik, alebo potom ho mať na vôdzke. ONI si radi strelia. ale to isto vieš aj sám. a potom sú investície tiež pekne v riti. poľovný výcvik a skúšky som musel riešiť kedže je to poľovné plemeno a je papierová. na poľovačky nechodím a ani nebudem, psa si zastreliť nedám je to banda tupohlavov s zbrojnými preukazmi. preteky neplánujem. ak sa s mojou ide do lesa na bike alebo zabehať tak na voľno a kľudy pred srstnatou aj pernatou sú výborné tak ani nemám problém že by zbehla za zverou. ak by som niečo začal riešiť zo športových aktivít so psom tak najbližšie by mi bol asi dogtrekking no na to je momentálne straaaašne málo času. tak želám veľa zdaru a aby sa podaril aj nejaký majster sveta.
18.10.2014 - 22:47:12
00
musherské psy musia naozaj zostať tak trochu "hlúpe" inak to už nebude ono.. už aj sadni je občas bonus :D
20.10.2014 - 09:44:01
00
takto nejak je to aj pri bikejoringu, pes si zmyslí a v sekunde stojí, mať tak niekedy ich deceleračné vlastnosti :D
i.giftrunk.com
25.10.2014 - 21:52:43
00
:-) nepoznala spomínanú fintu so zápalkami
26.10.2014 - 13:53:42
00
Bikejoring ako mas vyriesene vedenie lana ak sa mozem spytat?
Tiez sa venujem bikejoringu- rekreacne, ziadne sutazne ambicie, Momentalne so psom beham ale uz sa blizi chvila kedy vytiahneme bajk.
Spekulujem nad niecim podobnym:
http://en.wikipedia.org/wiki/Bikejoring#mediaviewer/File:Bikejorcycle.jpg

uz som par krat brzdil ako divy ked psa nieco vyrusilo z rytmu...
27.10.2014 - 14:22:22
00
Dôležitá je jedna vec: Čo máš za psa... Rasa, hmotnosť, rýchlosť... Potom sa môžeš pýtať na typ amortizéru.... Ja osobne mám aj na biku psa (psov) zapnutého o seba na sedák (pás).... V prudkých zákrutách a neočakávaných situáciách je to aj bezpečnejšie....
27.10.2014 - 14:28:55
00
ale ja sa nepytam na amortizer ak teda myslime na tlmic narazov/tahu. ten mam uz integrovany v taznom lane. postroj pouzivam klasicky, skusal som X-kovy (sled) ale tam bol uhol prilis ostry a fenke to nadvihovalo zadok. uvazujem o vodiacom ramene- par krat sa mi stalo ze sa mi vodiace lano len len ze nezaplietlo do kolesa. pas som skusil len par krat a praveze sa mi zda bezpecnejsie nemat psa zapnuteho o seba- teda aspon z musherov co poznam a co som videl na forach to nerobi nikto (okrem canicrossu :-) . osobne si myslim ze v pripade neocakavanej situacie je lepsie nenechat sa stiahnut psami dole z bajku ale z neho zoskocit. psa mam fenku husky.
27.10.2014 - 14:40:12
00
Amortizér môže byť integrovaný v adaptéri - konkrétne to, čo si dal na fotke, je práve ten prípad, vtedy je možné použiť aj neexpanzné lano... Taký adaptér máš napríklad tu: http://cz.kostka-kolobka.eu/kategorie/doplnky-kolobezek/adaptery/ Inak, lano môžeš namotať aj keď máš adaptér, všetko je to o cviku a o tréningu (a samozrejme o výdrži materiálu, ja keby som mal mať po dvoch psoch každý deň na tomto adaptéri, tak ho za dva týždne zlikvidujem)... A keď Ti pes náhodou prudko (fakt prudko) zmení smer, ver mi, že to skôr ustojíš upnutý na páse (pretože Ťa pes vtiahne do zákruty), než na adaptéri (kde Ťa podtrhne).... Otázkou však je, či si chceš skutočne dať poradiť, alebo si chceš dať len potvrdiť niečo, o čom už vopred uvažuješ....
27.10.2014 - 16:25:33
00
ja mám tiež pás, už len preto, že som robieval aj skijoring, keď ešte býval v zime sneh :D hentaký adaptér som videl len obrázku, takže to neviem posúdiť, ale myslím si, že nazgul má pravdu, s tým keď ti pes prudko zmení smer, že lepšie ten ráz ustojíš, keď ho máš na páse.. s tým adaptérom by ti pravdepodobne ustrelilo celé predné koleso a pravdepodobnosť pádu by sa blížila k istote.. inak mám ešte na rajdách spravené také "oko" zo starého rozvodového remeňa z motoru.. to som si spravil na to, keď pes nejde priamo, ale nejak bokom, keď som bol rýchlejší ako on, alebo sa mu nechcelo ťahať... tak aby sa to nenašponované lano nezachytávalo o brzdové páky, lanká atď.. keď si klikneš na môj bicykel v profile je to tam trocha vidieť na fotke
27.10.2014 - 17:19:04
00
to si robíte srandu že pes zapnutý o pás jazdca je bezpečnejší ako pes pripnutý priamo na bike? aj pri prudkej zmene smeru (čo teda neviem ako si predstavujete? že pes zrazu zmení smer o 90°?) to určite lepšie ustojím pri upnutí na vozítko než na jazdca..
niečo takéto http://www.zerodc.cz/cs/eshop/20_tyc-na-kolo-a-kolobezku/-/255_tyc-na-kolo sa dá vyrobiť v domácich podmienkach úplne s prehladom.. za 15min hotové z klasickej vodovodnej trubky z baumaxu, ale budem to prerábať z PVCU trubiek, ktoré sa dajú tvarovať..

ale teda neviem ako sa dá ten adaptér zlikvidovať za dva týždne? teda mimo pádu samozrejme..
28.10.2014 - 08:24:08
00
keyboard_arrow_up