Jaroh napísal:
Podľa mňa sme už v štádiu, keď prekážkou kúpenia elekroauta, porovnateľnou s cenou, je nedostatok domácich nabíjacích bodov.


čo zámenám domáci nabíjací bod? Distribučná sústava bola dimenzovaná na 2kwh max odber pre bytove jednotky. Priemerný denný nájazd na Slovensku je niečo ako 20-30km to pri 2kwh odbere dobije späť behom 2hodín.

lapaloma to je fuk cenová parita pre kategóriu fabia bude mozno o 2 roky neskor, je to jedno drviva vačšina aut sa kupuje na firmu. To že budu elektromobily aj vtejto kategorii lacnejšie je fakt, v Číne sa to už stalo. Ak zaratame nižšie naklady na prevadzku a udržbu vo vysledku si bude moct človek ktorý predtym uvažoval nad fabiou dovolit aj vyššiu triedu (leasing atd..) pretože mesačné naklady budu porovnatelne.
30.08.2023 - 17:02:12
00
trionq napísal:
čo zámenám domáci nabíjací bod? Distribučná sústava bola dimenzovaná na 2kwh max odber pre bytove jednotky. Priemerný denný nájazd na Slovensku je niečo ako 20-30km to pri 2kwh odbere dobije späť behom 2hodín.


Rozumiem, ako to myslíš, ale podľa mňa veľa ľudí si nekúpi elektromobil, kým nebudú mať možnosť večer pred domom ho pripnúť a ráno odopnúť od nejakého walboxu s lacnou energiou a pod. Racionalita sama o sebe nestačí, do úvahy musíme brať aj pohodlie a aj iracionalitu.
Na vidieku by sa to mohlo udať podstatne rýchlejšie, lebo tam nie je problém s umiestnením wallboxu (škandinávske krajiny sú dobrým príkladom, wallboxy sú v rodinných domoch pomaly už bežnejšie ako grily :-) ), len neviem, či je na to dimenzovaná distribučná sieť.
A tiež treba daňovo vyriešiť nabíjanie firemných áut z domácej nabíjačky. To sa však už, pokiaľ viem, chystá.
30.08.2023 - 17:44:04
00
2kwh? To mi nejak nesedi.
30.08.2023 - 17:48:38
00
Zase si nemazme med okolo huby. Cenova parita moze byt. Ale naklady su na poistky, palivo a udrzbu. Udrzba bude asi mensia, poistky o cosi vacsie - aspon zatial to tak vyzera. A k palivu. Viac ako polovicu z ceny paliva tvoria dane. Ked o to stat pride, bude tie peniaze musiet niekde vykompenzovat. Takze predpokladam, ze bude zavedene myto pre vsetky vozidla na vsetkych, alebo aspon vacsine ciest. Som zvedavy, ktora vlada ho zavedie.

Samozrejme, aj na benzine dane ostanu, ale ten rozdiel medzi elektrom a fosilom v prevadzkovych nakladoch az taky nebude.

Este nieco. To navysenie spotreby elektriny o cca 10-15% je pri plnej elektrifikacii osobnej automobilovej dopravy. Nakladna tej energie potrebuje viac. Nie, ze by to bolo diametralne viac, ale je to viac.
30.08.2023 - 17:56:06
02
Spalovaci *zatial* dotuju evckarov na daniach a poplatkoch... Ale v ev krajinach uz sa o vypadkoch dani hovori a bude zdrazovanie.
Len aby to nedopadlo tak ze budeme musiet chodit na wc so svieckou.
30.08.2023 - 18:02:35
00
1, rastúci inštalovany vykon OZE bude tlačit cenu skor dole rovnako aj vyrovannie krivky spotreby v prebehu dna ako som pisal vyššie

2, k tým výpadkom na daniach -zdroj už nenájdem ale čítal som nejakú štúdiu o ušetrených nákladoch na liečbu pľúcnych ochorení, nič nie je čiernobiele.

"Používanie elektrických vozidiel, môže potenciálne prispieť k zníženiu znečistenia ovzdušia a tým aj k zlepšeniu kvality ovzdušia v mestských oblastiach. To by mohlo mať pozitívny vplyv na zdravie obyvateľstva a mohlo by to z dlhodobého hľadiska pomôcť aj znížiť náklady na liečbu pľúcnych ochorení."

v každom prípade tá "kompenzácia" nákladov je stále na špekulativnej urovni, vďačný argument antiEvčkarov, ktorý sa ale v žiadnej krajine zatiaľ nerealizuje ani o tom nediskutuje zaroven je aj tažko realizovateľný pri domácom nabíjaní hlavne ak ma niekto ostrovný systém.

s tou poistkou to už tie nie je pravda https://youtu.be/j79wHWzihUM?si=WPkQkFQyok-ylnxJ&t=697
30.08.2023 - 19:53:42
00
Bolo to tu uz?
https://fb.watch/mLf7zS_zlt/
30.08.2023 - 19:59:18
00
canopus napísal:



https://www.youtube.com/shorts/FNzTPL1NVSU
30.08.2023 - 20:07:25
00
Jaroh napísal:
Rozumiem, ako to myslíš, ale podľa mňa veľa ľudí si nekúpi elektromobil, kým nebudú mať možnosť večer pred domom ho pripnúť a ráno odopnúť od nejakého walboxu s lacnou energiou a pod. Racionalita sama o sebe nestačí, do úvahy musíme brať aj pohodlie a aj iracionalitu.


poskytovatelia veľmi radi vybudujú aj takéto "pomalé" nabíjačky na sídliskách až bude dopyt. Pri novostavbách je to už povinnosť zo zákona.

Takto vyzerajú ulice v Haagu

Prílohy:

1693419376595.jpg
1693419376595.jpg 230.44 KiB thumb_up0thumb_down

30.08.2023 - 20:17:12
00
Dúfajme, že máš pravdu. V mojej bubline by si už pár ľudí kúpilo elektromobil, keby mali kde nabíjať a niekde je analýza, že to patrí medzi najväčšie bariéry.

S Holandskom sa neporovnávajme, ani s inými krajinami. Tie prosperujú, my smerujeme k defaultu. Dobre už bolo.
30.08.2023 - 21:19:44
00
trionq napísal:
hlavne vpravo ten ford nič,haha
30.08.2023 - 21:21:06
00
Mi tak napadlo. Cim sa bude kosit a pilit drevo v lese, ked zrusia benzin? Aku nie je riesenie pre vacsie mnozstvo prace
30.08.2023 - 21:52:03
00
Metanol, etanol, tech benzin....
30.08.2023 - 22:10:56
01
Nikto nejde zrušiť benzín.
30.08.2023 - 22:39:29
01
Trionq, kráľ demagóg. Koho zaujíma infraštruktúra cudzích štátov? Keď sme na SR..

Ev sú ťažšie, na cesty kladú väčšiu záťaž. Daňová záťaž palív je vysoko, aj preto aby mali všetky autá vôbec kade chodiť.... Oprava a budovanie nových trás...
Ale z toho bude trt makový pokiaľ Ev nebudú prispievať do kasy.
Hovorí sa tomu parazitovanie.
30.08.2023 - 23:42:22
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Elektrobicykle)
keyboard_arrow_up