Chalani, pri tom obmedzovani prevazania potravin mate ciastocnu pravdu obe strany.

Preprava potravin cez pol sveta nie je skutocne velky problem, pokial idu lodou. My sme vsak stredoeuropska krajina a tie potraviny prejdu este navyse aspon 1000 (v skutpcnosti viac) km po zemi. Vacsinou su to kamiony a tam uz ta efektivita taka nie je - produkuju cca 20x viac CO2. A pokial clovek tych cudzokrajnych potravin je vela, tak to uz je vyznamne. Take paradajky a salat z Portugalska su tiez pekna blbost.

Zaujimavy zdroj cisel pre spocitanie.
https://ourworldindata.org/food-transport-by-mode
Preprava tony potravin na 1 km lodou vygeneruje 1gram CO2. Kamionom 20 gramov. Ale to je priemer. Mrkvy sa do kamiona vojde viac ako salatu.
28.08.2023 - 21:26:10
00
moze a nemusi to byt blbost. Odporucam si pozriet napr. taku zaujimavost, ze kolke v poradi na svete je holandsko vo vyrobe a vyvoze potravin (ci uz cenovo, alebo podla hmotnosti). Ale zeby sa to nejak vyrazne prejavilo na mnozstve spotrebovanej energie, to si uz niesom celkom isty - len rychlo co som nasiel, napr. tuna toto pise ze svk malo za 2020 0.1MToe (neprekvapila by ma vyrazna nepresnost takto nizko udavaneho cisla, a teda napr. pre cesko kuknem je to 0.6MToe), pre nl je to 4MToe energie v agro-sektore, kdezto svk vyvezie potraviny za asi tak 2-3mld (cesko za nejakych 6mld?) a nl >80mld €. Cize ak by si porovnal cz vs nl (svk ignorujem lebo nedoverujem tak nizkemu cislu), tak v nl sa potraviny/agro-produkty asi vyrabaju s dost vyssou efektivitou (pripadne produkuju vyrazne menej narocne veci na jednotku ceny)

Ale opat, rozoberate nieco, co tvori zrejme drobnucky zlomok, a uz tam mas aj mnozstvo inych efektov ktore sa nespominali (napr., v zime, "radsej zrat paradajku z portugalska v alebo ziadnu paradajku?" co bude lepsie pre zdravie, ked choroba/navsteva dr ma moznoze omnoho vacsi impact ako "tona paradajok"?), je, ako pisali skorej, no nie imo zrovna efektivne

https://op.europa.eu/en/publication-detail/-/publication/7d9ae428-3ae8-11ed-9c68-01aa75ed71a1/language-en
https://medium.com/the-global-millennial/how-the-netherlands-is-the-worlds-second-largest-food-exporter-c411b8fb14dd
https://www.businessinfo.cz/clanky/narocnost-pri-vyrobe-potravin-se-zuroci-v-exportu-prikladem-je-koser-slivovice/
https://ekonomika.pravda.sk/ludia/clanok/480172-slovensko-dovaza-o-tretinu-viac-potravin-ako-vyvaza/
28.08.2023 - 23:15:33
00
i.ibb.co
Ludom nedochadza ze cesta do pekla je dlazdena "dobrymi" umyslami.
Cize pod "zachranu planety" schovaju aj drakonicke opatrenia.
29.08.2023 - 07:21:16
00
peter120
S tými slamkami to je nejaký zásadný problém? Stačí, že sa prestanú predávať a na trhu zostanú len preverené. Deje sa to s tisíckami iných druhov tovaru.
29.08.2023 - 09:33:23
00
stanos4 napísal:
moze a nemusi to byt blbost. Odporucam si pozriet n
Ale opat, rozoberate nieco, co tvori zrejme drobnucky zlomok, a uz tam mas aj mnozstvo inych efektov ktore sa nespominali (napr., v zime, "radsej zrat paradajku z portugalska v alebo ziadnu paradajku?" co bude lepsie pre zdravie, ked choroba/navsteva dr ma moznoze omnoho vacsi impact ako "tona paradajok"?), je, ako pisali skorej, no nie imo zrovna efektivne

mozes si dat kludne paradajky zo sklennika v Babindole alebo ineho ;) akurat ta nebude stat 3€ ale 8€..
na druhej strane kvalita je inde, lebo tie paradajky co tam kupis su obrane "vcera", nedozrievaju po ceste a maju aj chut..
29.08.2023 - 10:53:02
01
CraObs napísal:
mozes si dat kludne paradajky zo sklennika v Babindole alebo ineho ;) akurat ta nebude stat 3€ ale 8€..


Áno, o tom to je - likvidujeme si životné prostredie nie preto, že inak sa nedá, ale preto, že je to lacnejšie ako si ho nelikvidovať. Doteraz všetky tovary a služby, ktorých produkcia nerešpektovala ŽP , boli drahšie ako tie, ktoré ŽP rešpektovali. Pomaličky sa to obracia, ale cesta je ešte dlhá.
Tak je to aj s elektromobilmi - keď budú porovnateľne drahé alebo dokonca lacnejšie ako spalováky, tak 90% týchto debát prestanú a ľudia úplne prirodzene prejdú na elektro.
29.08.2023 - 11:03:41
21
peter120 napísal:
Ludom nedochadza ze cesta do pekla je dlazdena "dobrymi" umyslami.
Cize pod "zachranu planety" schovaju aj drakonicke opatrenia.

Margaretka tamto nepovedala. Jej postoj bol skor opacny:
“The danger of global warming is as yet unseen, but real enough for us to make changes and sacrifices, so that we do not live at the expense of future generations,”
29.08.2023 - 11:23:10
01
CraObs napísal:
mozes si dat kludne paradajky zo sklennika v Babindole alebo ineho ;) akurat ta nebude stat 3€ ale 8€..
na druhej strane kvalita je inde, lebo tie paradajky co tam kupis su obrane "vcera", nedozrievaju po ceste a maju aj chut..



Predstav si, kupujem si tie sklenikove, holandske. Okrem ineho, je to pre mna miestne. Tak isto zvacsa/casto aj ine soft fruits, z ovocia jedavam hlavne stale ten isty druh nl jablk a hrusiek. Ano, zozerem vela cokolady, aspon nejake potesenie zo zivota, ale nebyt malej dcery, tak maso uz dost vela rokov jedavam striedmo, take ze hovadzie, to byvalo mega vynimocne. A ked tak, tak sa uz aspon snazime nejake eko chovy.
Je to teraz tahsie trackovat, ale ked sme si to pocitali, tak sme mali vyrazne podpriemerny footprint, aj napriek tej cokolade a nejakemu avocadu/mangu ;)
29.08.2023 - 12:33:59
01
Jaroh napísal:
Tak je to aj s elektromobilmi - keď budú porovnateľne drahé alebo dokonca lacnejšie ako spalováky, tak 90% týchto debát prestanú a ľudia úplne prirodzene prejdú na elektro.

až na to že keď prestanú debaty lebo elektromobily nahradia 1:1 spalováky sme v :finger: lebo nič s ekológiou sme nevyriešili ;)
29.08.2023 - 13:11:19
00
zaujimavy graf
2 najväčší výrobcovia áut na obyvateľa na posledných priečkach v adopcií. Neobstojí ani fakt že malo zarábame keďže pred nami sú aj krajiny ako Rumunsko, Maďarsku, Bulharsko a ďalší. Slováci s Čechmi asi niečo fakt vedia lepšie ako ostatný (sarkazmus) :lol:
Inak vtipný je aj ďalší fakt že už aj výroba v našich krajinách predstavuje 10% auta na baterky.

Prílohy:

dfdsfdfsdfd.png
dfdsfdfsdfd.png 131.96 KiB thumb_up0thumb_down

29.08.2023 - 13:15:45
00
CraObs
Takže je lepšie počas prevádzky auta vypustiť do ovzdušia CO2 zo 17 000 l paliva ako zrecyklovať kovy z batérii, prípadne fotovoltické panely alebo turbíny? Najmä keď recyklácia batérií zníži uhlíkovú stopu o 75 %.
Príloha:
LCA-materials-30kg (1)_1.png
LCA-materials-30kg (1)_1.png 39.55 KiB thumb_up0thumb_down


Príloha:
battery recycling co2.jpg
battery recycling co2.jpg 54.64 KiB thumb_up0thumb_down

29.08.2023 - 13:39:01
01
CraObs napísal:
až na to že keď prestanú debaty lebo elektromobily nahradia 1:1 spalováky sme v :finger: lebo nič s ekológiou sme nevyriešili ;)


To platí o dnešku a aj to nie úplne, vzhľadom na to, že už dnes sa nie nevýznamná časť elektriky vyrába z obnoviteľných zdrojov. Skôr alebo neskôr však bude podstatná časť elektriky vyrábaná z obnoviteľných zdrojov, takže prechod na elektromobily bude (spolu s inými tranzíciami v priemysle, stavebníctve, poľnohospodárstve) riešením emisií skleníkových plynov.
29.08.2023 - 13:42:45
00
Takže ja som neekologický huj keď moje auto má 35 rokov (a dúfam ze ešte dlho bude jazdiť 🫡) a najazdím na ňom max. 300km za rok, napríklad oproti takému podnikateľovi ktorý každé 2 roky odpíše eletroauto na firme a kúpi nové. Takže ja som ten neekologický huj. Tak?
29.08.2023 - 13:57:14
00
1.) chces povedat, ze ty si taky priemer populacie?
2.) naco ti je auto na 300km rocne? Ja viac prejdem peso, ako ty najazdis. SPocital si si, kolko ta to auto stoji na 1km jazdy?
29.08.2023 - 14:00:48
10
ale to elektroauto sa po odpísaní nestratí v časopriestore.

asi si chcel napísať 3000km nie? ak to hodíme do kalkulačky tak za rok pri spotrebe 6l to vychádza na 180l paliva. Priemerná hodnota uvoľneného CO2 z benzínu je približne 2,31kg CO2 na liter. Tj 415,8kg CO2

pri EVčku zo spotrebou 18kwh na 100km dobíjaným zo SK ele mixu (aktualne 195g CO2 na kwh). cca celkove množstvo elektriny 540 kwh na 3000km tj 105kg CO2.

V prvom prípade ešte nie je započítaná tažba, výroba a preprava.

Opravte ma ak tam niečo nesedí..


Naposledy upravil trionq dňa 29.08.2023 - 14:18:45, celkovo upravené 1 krát.

29.08.2023 - 14:16:33
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Elektrobicykle)
keyboard_arrow_up