martinkluckask Omyl. Páračky, to sú tiež rozprávky. To chodil po krčmách. V tej dobe pilo všetko ... citujem ... Alkoholizmus sa stal pre prebúdzajúce sa národné hnutie druhým najväčším nepriateľom hneď po maďarských utláčateľoch.
29.04.2023 - 13:32:34
00
Pancake napísal:
Asi budem za posera, ale asi si kúpim tú hlúpu rolničku.

Nie je posera, kto mysli na prevenciu. K rolnicke by som so sebou nosil aj sprej na medvede. Ked som minuly rok isiel na turistiku na Podpolanie, tak som si taky sprej so sebou zobral. Clovek sa potom citi istejsie, aj ked respekt a opatrnost je stale na mieste.
29.04.2023 - 13:45:32
00
Rolnička vraj nie je úplne riešenie. Medveď si to môže ľahko pomýliť s nejakým dobytkom a pod. Stačí keď človek na seba upozorní rozprávaním, popiskovaním atď, medveď to započuje dostatočne ďaleko. Povedala u nás na prednáške v škole pani so ŠOPky a zo zásahového tímu medveďa...
29.04.2023 - 14:20:26
01
ano clovek sa citi istejsie - to je tak vsetko :-D nemylit si tie vseobecne rahy pre pasich s cyklistikou.
rolnicka - samotna jazda na biku je dostatocne hlucna - staci niekde posediet v lese a uz z dialky je pocut ze sa k tebe blizi cyklista - odvalovanie gum, volnobezka, praskanie konarikov, suchot listia, kamienky, retaz .... sprej - mozno by si ho v niektorych pripadoch stihol vytiahnut, odistit a aj pouzit - ale skor to nestihnes, taky stret to je rychlovka, kym zareagues uz mas maca na pleciach ak sa tak rozhodne a nestihnes ani pipnut.
predsalen na biku sedis a ides - kym zastavis mas ruky na packach, potom nohy dole, chytat spej .... ak takto najdes maca za zakrutou, zlakne sa a skoci po tebe, nestihnes ani zastavit, ani si uvedomit co sa to vlastne deje.
29.04.2023 - 14:38:45
00
Kazda situacia je ina a ja nechcem nikoho presviedcat, kazdy ma svoj rozum. Precital som si este raz popis toho, co zazil Pancake a vyslo mi, ze cas na pouzitie spreja by tam zrejme bol. Len som tym chcel povedat, ze nosit prostriedky na prevenciu stretu, ci obranu, nie je ziadna hanba.
29.04.2023 - 16:54:48
02
Ja jazdím s píšťakami na krku pod dresom ;) Jedna veľmi hlučná, jedna slabšia. Rýchlo ich môžem kedykoľvek vytiahnuť. Už sa mi osvedčili smerom na Pravnáč. Tri silné písknutia na medveďa a aj horár, ktorý ma počul 3x vystrelil :lol: Tušil, že sa niečo deje.
Aj ako záchrana je píšťalka výborná vec, nie všade v lese je signál a v prípade úrazu si inak pomoc neprivoláte. Mám tento zvyk celé roky, podľa mňa oveľa lepšie ako roľnička ;)
29.04.2023 - 17:11:05
022
bubbic Áno, keby som mal sprej na nejakom príhodom mieste tak by bol určite čas ho vybrať, možno aj z batohu. Nemyslím si, že je niečo zlé ak človek má rolničku, sprej, klaksón, Glock 19... čokoľvek čo môže buď pasívne, alebo ak dôjde k blízkemu stretu tak aj aktívne zabrániť útoku.
Na druhej strane, toto bolo poučenie aj pre mňa, rozhodne treba byť viac ostražitý a hlavne robiť viac hluku pred neprehľadnými zákrutami.
29.04.2023 - 17:22:15
01
Medveď už ťahal ľudí zo stromu, vtedy by mohol sprej, ak bol čas ho schmatnúť, pomôcť. Najviac mám obavy o dámy behajúce osamote so sluchatkami na ušiach s deckom v kočíku 2-3 km od civilizácie v doline Rudohoria či Tatier. Čo sa týka tej húkačky, tá by mohla pomôcť. Dáva zo 120 dB. Niektorí nosia farebné pochodne, vytiahneš zápalku, horí to, smrdí to sírou a vypúšťa veľké oblaky dymu. Ale to je pre prípad, že medveďa vidíš na 50m a ide k tebe, pripravíš sa, lebo utekať neutečieš.
Zaujímavú radu som dostal od poľovníka, nezastavovať u väčších priepustí vody popod lesnú cestu - na strane pod cestou pod či u priepustí môžu byť ukryté medvieďatá a medvedica niekde nablízku ...
29.04.2023 - 17:42:34
00
Medveďovi možno utečieš strmším kopcom dolu. Má krátke nohy, tak sa prekoprcne...
29.04.2023 - 17:54:48
01
Hazard napísal:
Stačí keď človek na seba upozorní rozprávaním, popiskovaním atď, medveď to započuje dostatočne ďaleko. Povedala u nás na prednáške v škole pani so ŠOPky a zo zásahového tímu medveďa...


hned som si spomenul...

Prílohy:

Filip_introvert.jpg
Filip_introvert.jpg 59.99 KiB thumb_up5thumb_down

29.04.2023 - 18:02:18
06
Hazard nie dole kopcom, urcite nie - ide ako gula - minuly rok som mal moznost vidiet na vlastne oci, nasledny skok na cestu predomna bol tiek paradny a nastatie bol paradny aj uprch hore kopcom. odvtedy verim ze medvedovi proste neutecies. jedna pani povedala ze traverzom - ako dopada na predne laby tak sa mu vraj zle ide. ale ani tomu neverim.
29.04.2023 - 19:48:24
01
To je taká urban legend. Určite újdeš medveďovi ktorý cely život behá po hore 🤭
29.04.2023 - 20:05:33
014
Nehádam sa. Tak som počul od ľudí od fachu... Zatiaľ som našťastie nemal tú česť vyskúšať :)
29.04.2023 - 20:24:21
00
Síce nie som od fachu, ale viac krát som videl medveďa bežať dolu aj riadne strmým kopcom, kam by som ja určite nešiel a nekotúľal sa ani raz 🙂.

Takže dúfam, že nikdy to nebudem musieť skúšať. Lebo skôr sa asi budem kotúľať ja 😂
29.04.2023 - 20:29:38
00
inak toto vzdy obdivujem - ake svahy a tereny dokaze zver behat - 4x4 je 4x4 :-)
29.04.2023 - 20:59:05
02

Výber z produktov

Prejsť do shopu
keyboard_arrow_up