rozhovor s Miroslavom Sanigom
https://vedanadosah.cvtisr.sk/priroda/zivotne-prostredie/les-je-psycholog-farmaceut-aj-lekar/

:lol:
Zvyknete si zapisovať veselé aj strašidelné zážitky s lesnými zvieratami? Máte s nimi aj nejaké jarné príhody?

Na jar sú výborné zážitky s medveďmi. Keď medveď na jar vstane, je ľudovo povedané zapečený. Vezmite si, šiel spať niekedy na Katarínu (25. 11.) a zobudil sa okolo Gregora (12. 03.), čiže zhruba štyri mesiace nebol na veľkej potrebe. V konečníku sa mu vytvorila pevná zátka, aby mu počas spánku ostal čistý brloh. Keď teda zaženie prvý hlad, musí sa najesť ešte niečoho, z čoho ho preženie. Väčšinou mu s tým pomôže poriadna dávka cesnaku medvedieho. Ak sa mu neuľaví, máča si zadok v studničke. Videl som to na vlastné oči a bol to veselý pohľad. Raz ráno som videl medveďa tešiť sa z východu slnka. To bol tak isto veselý pohľad. Od radosti robil kotrmelce na lúke ako malé dieťa. Kolegovia, ktorí boli so mnou, si mysleli, že som si zadovážil cirkusového medveďa, aby som im to predviedol. Zvieratá niekedy „prinesú“ zážitky, o akých sa nám ani nesníva.

Stretnutie s medveďom ale môže byť aj poriadne nebezpečné. Čo máme robiť, ak sa mu nevyhneme?

Medveď na človeka útočí, keď sa cíti ohrozený. Ohrozený sa cíti vtedy, keď napríklad pretnete pomyselnú hranicu, za ktorou sa nachádzajú jeho mláďatá. Alebo vtedy, keď mu nazeráte do brlohu, ako som to spravil raz ja. Keď sa z neho vynorila medvedia hlava, trielil som na najbližší strom a od strachu som tam dve hodiny sedel bez pohnutia. Treba sa správať tak, aby ste začuli či zbadali medveďa prví. Vtedy k nemu nesmiete ísť bližšie, predstierajte, že ste mŕtvi, prípadne sa potichu vzdiaľte. Keď sa medveď necíti ohrozený, človeka sa bojí. Tetka z obce Staré Hory rozprávala, ako išla na prvý autobus a v prítmí videla, že na zastávke niekto sedí. Pozdravila sa mu a pobúchala ho po pleci, nech sa trochu pomkne. Bol to medveď. Skoro dostala infarkt. Našťastie medveď sa preľakol ešte viac a utekal, ako keby vylúpil banku.
06.05.2023 - 20:16:16
011
"... aby ste začuli či zbadali medveďa prví. Vtedy k nemu nesmiete ísť bližšie, predstierajte, že ste mŕtvi .... " ... dávno som sa tak nenasmial ... :) :) :)
06.05.2023 - 20:37:33
00
Hej treba sa smiat na tom co hovoria ludia, co tym ziju cely zivot. Ved expert z internetu, co medveda v zivote nevidel vie najlepsie...
07.05.2023 - 08:54:24
01
Pán Saniga to hovorí s humorom, nie ? s tým internetom dobre píšeš, tam je informácii habadej ; teraz neviem, či dať o sebe vedieť zvončekom na bicykli či sa plaziť popri ceste aby som ho prvý zočil; medveď ťa môže kilometrami sledovať a nevieš, že ide za tebou; či naši či poľovníci zo sibírskej tajgy a lesov severu tvrdia, že hrať mŕtveho nie je v silách človeka, a príde medveď , zakrúti tebou, že sa aj za ušami zasereš a v tú chvíľu ožiješ; ale to budeš za chvíľu prizabitý a zahrabaný; žrať ťa nebude, to sa pomoce okolo, poleží na zahrabanom ... počká až začneš voňať ...
07.05.2023 - 09:17:35
00
Zaobstaraj si frajerku :lol:
07.05.2023 - 09:26:42
01
Jemu by ta frajerka pomohla v niecom inom 🙂
07.05.2023 - 11:44:44
00
Kedze si zjavne naslovovzaty expert na napadnutia medvedom, nepochybne vies, ako vyzeraju. Zvacsa tak, ze maco cloveka zadrapne, poskriabe ci zakusne a ked ten padne, maco odkraca. Niekedy to este zopakuje, ale cele to trva vacsinou sekundy a konci tym, ze maco odkraca a clovek lezi.
Schvalne co to pripomina. A je to tak preto, lebo maco leziaceho nepovazuje za nebezpecenstvo a ide mu prave iba o to - eliminovat nebezpecenstvo, nie sa nazrat. Ale to expert ako ty urcite vie, takze tu len trolis
08.05.2023 - 08:00:13
10
dnes som pomohol netopierovi k potrave :D Slapal som uz v noci hore kopcom, pred svetlom sa mi mihali hmyzaky, a zrazu priletel netopier a uchmatol toho najvacsieho :)

inak cerovka je zase nejaka divokejsia, tak ako kazdy maj. Okrem viacerych stretov face-to-face som tam na jednom mieste pocul aj zvuky jak keby sa tam tie svine vrazdili, normalne som rozmyslal ze to radsej otocim. Ale potom ze srat to, uz 2 tyzdne som nebol na cerovke, idem dalej
09.05.2023 - 00:39:41
01
Ale vies ze netopier v noci nelovi ocami ze? 😁
09.05.2023 - 00:52:41
00
Scarinko, skus rozmýšľať pred tým, než niečo píšeš. Hodne by si tým skvalitnil toto fórum.
09.05.2023 - 01:52:54
011
nenavazaj sa mi do kamarata hej ? :-D
09.05.2023 - 09:55:14
00
Uplne najviac kvality pribudne ked ubudnu prispevky ktore su utocne voci ostatnym ludom 😉
09.05.2023 - 10:00:19
55
https://www.reddit.com/r/WTF/comments/13eaunk/how_do_you_do_roomate/
11.05.2023 - 08:40:05
00
Primátorka vyzvala na sociálnej sieti občanov a návštevníkov kúpeľov, aby sa v najbližších dňoch vyhli kúpeľnému parku aj lesom v jeho okolí a tiež, aby obmedzili pohyb v Sliačskej doline, ktorú práve v tomto období vyhľadávajú tak peší turisti, ako aj cyklisti. "Nie je treba robiť paniku, len nebehať a nebicyklovať sa na miestach, kde by medveď mohol byť. Kúpeľných hostí sme tiež upozornili," uviedla primátorka Ľubica Balgová.----VTIPNE
11.05.2023 - 14:42:11
01
Kde by medved mohol byt ... to je ako zobrat tabletku 5 minut pred zacatim bolesti. Sliac je hned za Fekisovcami ... :)
11.05.2023 - 20:25:20
01

Výber z produktov

Prejsť do shopu
keyboard_arrow_up