Ahoj, rada by som poprosila o radu.

Jazdím na biku cca 2 roky a posledného pol roka fungujem ako inštruktorka spinningu. Po pol roku inštruovania sa objavili bolesti nad panvovou kosťou na ľavej strane. Najskôr o nič nešlo, tak som to neriešila, potom sa to vystupňovalo až k hnusnej silnej bolesti - neurológ - diagnóza: vybočený bedrový kĺb. Tak mi ho napravil - po týždni vyskočil zase.

Pátrala som teda po príčine, a s pomocou ďalších hláv prišla k tomu, že moja pravá noha je o niečo kratšia ako ľavá. Tým pádom pravdepodobne tá ľavá zaberá na spinningu aj na bicykli trochu inak a bedrový kĺb trpí.


Prosím o radu - ako sa rieši takýto problém u cyklistov? Existujú nejaké vložky do tretry alebo niečo podobné? Prípadne, za akým odborníkom ísť, kde ho nájsť, koho sa pýtať?

Ďakujem moc moc za akúkoľvek informáciu
05.02.2012 - 11:09:02
00
Existujú vložky Formthotics ktoré sa vyrobia na mieru podľa potreby a tam ti vyriešia podobné problémy,vypodložia kratšiu nohu,upravia klenbu atď.

http://www.gps-ofa.cz/formthotics-system
05.02.2012 - 11:25:26
00
podla mna je najdolezitejsie zitit o kolko je noha kradsia. Ak by ti nepomohla vlozka tak by som sa zameral na prisposobenie dlzky kluky
http://www.gebhardt.cz/cs/mtb-xc-am/kliky/xcm.aspx
05.02.2012 - 11:33:45
00
Urcitu disproporciu dlzky stehennej alebo lytkovej kosti dokaze vyriesit Specialized BG fit. Skus zavolat do Bystrice alebo BA a popytat sa na to.

http://www.bikepro.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=70&Itemid=122
http://www.kaktusbike.sk/index.php/bodygeometrymenu
05.02.2012 - 13:36:50
01
Ak mas s tym az taky vazny problem riesil by som to v prvom rade vlozkami a nie len pre tretry ale aj na bezne nosenie. Ked som mal cca 13 rokov prisli mi na rovnaky problem - jedna koncatina kratsia ako druha. Tiez som dostal naordinovane vlozky - vykaslal som sa na ne a az dodnes som nikdy s tym nemal problem (nastastie). Kazdopadne poznam min. jeden pripad kedy vlozky podobny problem vyriesili. Ja mavam ovela vacsi problem (pri tretrach a bezeckej obuvy) s tym ze lave chodidlo mam o pol cisla (niekedy az o cislo) mensie ako prave.
05.02.2012 - 13:59:23
00
A predtym pri chodzi si problemy nemala?
Podozieral by som skor spinning ako bicykel. Konkretne zatazove slapanie zo sedla, lebo tusim aj toto sa na spiningu robi. Skus jazdu zo sedla vynechat a uvidis.
Na biku idu predsa nohy uplne nezavisle, takze ak je jedna o nieco kratsia by nemalo vadit. Sedlo nastavit podla kratsej nohy. Alebo sa mylim?
05.02.2012 - 15:11:10
00
Pri chôdzi som predtým nemala problémy, i keď teraz si dávam dohromady, že s tým mohli súvisieť problémy s kolenom,ktoré som mala prakticky vždy. Tiež myslím že to bude spinningom - žiaľ jazdu zo sedla vynechať nemôžem, keďže je to súčasť profilu lekcií :(

Specialized BG Fit - o tom som už čítala, za nastavenie bicykla chcú 4 tisíc Kč, čož je dosť..

Ak by som teda chcela zistiť, o koľko presne je noha kratšia, ku komu zájsť? Ortopéd alebo fyzioterapeut?
06.02.2012 - 22:30:03
00
Inak ďakujem za odpovede :))
06.02.2012 - 22:30:53
00
treba zájsť na ortopédiu

ja som krivý tiež, mám pravú stranu panvy posunutú o 1,5 cm nahor. nosím ortopedickú vložku. treba obmedziť činnosti, ktoré jasne spôsobujú problémy.

na biku mám posed nastavený podľa "kratšej" nohy.
07.02.2012 - 13:51:42
00
bg fit ti problém kratšej nohy nevyrieši.Len lekár ti presne povie o koľko máš nohu kratšiu a treba potom špeciálne vložky.
08.02.2012 - 19:17:33
00
A smiem sa spytat, na zaklade coho to tvrdis? Predsa BG fit je prave o merani tychto disproporcii.

Citujem :
"Měl jsem velké bolesti prakticky po celé levé straně těla, které se stupňovaly s délkou jízdy. Dnes je to lepší než dřív, můžu už na kole sedět víc hodin bez extrémních bolestí," uvádí Kášek. Při BG FITu se u něj hýbalo skoro se vším. "Dostal jsem jiné, širší sedlo, zvýšili mi posed, pravou nohu vypodložili podložkami (mám kratší nohu asi o 0,5 cm) a vyměnili vložky do treter," upřesňuje triky z laboratoře BG FIT cyklokrosový závodník David Kášek, vítěz cyklokrosu TOI TOI cup 2010 – 2011.

Zdroj: http://cestovani.idnes.cz/odborne-upraveny-posed-na-kole-se-vyplati-radi-zkuseni-jezdci-pus-/ig_kolo.aspx?c=A110415_170933_ig_kolo_tom

A toto je zas oficialny popis 2D nastavenia :
Nastavení v 2D rovině je základní úroveň nastavení jízdního kola. Kolo se nejprve upne do stojanu s trenažérem, uvede se do rovnováhy a poté se zaměří všechny podstatné proporce starého posedu, aby se kolo dalo případně uvést do původního stavu a aby bylo s čím nový posed porovnávat. Jako první se pomocí úhlu nohy v dolním mrtvém bodě šlapání nastaví správná výška sedla. Poté se vyladí předozadní poloha sedla a pozice kufrů. Tyto tři veličiny spolu úzce souvisí a tak pokud se změní jedna, musí se doladit i ostatní. V tomto kroku se také kompenzuje případná disproporce v délkách dolních končetin, ať už v lýtkové nebo stehenní části. Může se také vybrat správná šířka a model sedla. Poté se na kolo aplikuje speciální stavitelný představec a hledá se vhodná délka a úhel představce, tak aby nejlépe odpovídali tělesným dispozicím a sportovním ambicím jezdce. Nakonec se nastaví sklon pák a ověří správná šířka řidítek. Kolo se opět přeměří a výsledky zanesou do tabulky pro pozdější možnou úpravu, případně se kolo hned na místě přizpůsobí výsledkům měření. Toto nastavení rozloží váhu přední části těla rovnoměrně po celé páteři a na ruce. Zároveň zklidní vaši pozici na sedle a pomáhá dosáhnout ideálního napětí svalů. Cyklista se ocitá v tzv. neutrální pozici, která mu pomáhá rychleji reagovat na změny terénu, zlepšuje jeho výkon aniž by plýtval energií a hlavně zvyšuje pohodlí po dobu celého výkonu.
08.02.2012 - 20:30:44
00
bg fit je dosť drahá záležitosť a neznamená,že to každému aj musí sadnúť.Jej problém je ortopedická záležitosť takže možno jej navrhnú niečo úplne iné.
dal som tam kontakt na tie vložky kde teplom vyrobia vložky podľa stopy a ďalej je to jej vec.
08.02.2012 - 20:37:13
00
Samozrejme je to jej vec, je dospela, vie sa rozhodnut. Ja tiez netvrdim, ze BG fit je vseliek a viem, ze je drahy. Takisto som nijakym sposobom nekritizoval ine sposoby, vsetky su realisticke. Len ma zaskocilo, s ako istotou si napisal, ze BG fit ten problem neriesi a lekar je jediny, kto dokaze urcit telesne disproporcie.

A aby som nebol OT, tak ako istruktorke spinningu je jej nastavenie celeho biku naprd, kedze ich meni kazdy den. Ale prave keby do nejakeho BG fitu brnkla, mozno by nasla ochotneho cloveka, ktory by sa jej pozrel iba na tu disproporciu dlzky noh a mozno by za to zobral len nejaku 20-ku.
08.02.2012 - 21:53:42
00
Tak to skúsim, kontaktovať tých BG fit. Žijem v Zlíne a tuším to robia tu v jednom cykle. No a ortopédia teda tiež. Zatiaľ som si teda dala vložku z lekárne, tak snáď to pomôže.

Ďakujem za odpovede :)
09.02.2012 - 07:37:23
00
Môj postreh je taký, že dnes mi zistil na bg fite v Leviciach, že mám jednu nohu o centimeter dlhšiu ako druhú,a následne zistil, že to je vychýleným bedrovým kĺbom a aj mi ho napravil a sám som neveril tomu, že už mám nohy úplne rovnaké...
06.04.2012 - 11:00:53
00
keyboard_arrow_up